آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

مراقبت های در حین انجام درمان ارتودنسی

همه چیز درباره مراقبت های ارتودنسی دندان، انجام کامپوزیت دندان و کشیدن دندان عقل، ارتباط کشیدن دندان عقل با ارتودنسی دندان،

مراقبت های در حین انجام درمان ارتودنسی
16 اسفند 1399
0

مراقبت های در حین انجام درمان ارتودنسی

- همکاری و مراجعات منظم بیمار به مطب، جهت فعال کردن فنرهای ارتودنسی الزامی است.

- پس از چسباندن سیم های ثابت در دهان، چند روز اول صحبت کردن و غذا خوردن دچار مشکل می شود اما به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد.

- پس از نصب براکت، تا چند روز از غذای نرم استفاده کنید.

- در روز های اول از خوردن مواد رنگی مانند سس، سبزی، شکلات، نوشابه، چای، قهوه و..... خودداری کنید.

- از جویدن آدامس و خوردن خوراکی های سفت وچسبیده مانند ته دیگ، گز و تافی برای جلوگیری از شکستن و کج شدن سیم های ارتودنسی به شدت اجتناب کنید.

- از شکستن تنقلات مثل تخمه و بادام... خودداری کنید.

- جهت جلوگیری از گیر مواد غذایی و پوسیدگی دندان ها می باید براکت ها و سیم های ثابت ارتودنسی توسط مسواک های مخصوص و برس های بین دندانی تمیز گردد تا از بو گرفتن و تغییر رنگ دندان ها جلوگیری شود.

- هنگام فعالیت های شدید ورزشی و سنگین که ممکن است با ضربه به سر و صورت همراه باشد و یا هنگام شنا، مراقب سیم های ارتودنسی باشید و در صورت امکان از محافظ استفاده کنید.

- در صورت افتادن یا شل شدن براکت ها، به مطب مراجعه نمایید.

- با مشاهده هرگونه زخم و ممانعت در غذا خوردن و صحبت کردن، هرگز براکت را دستکاری نکنید و به مطب مراجعه کنید.

عوارض : احساس درد و فشار (پس از یک تا دو روز برطرف می شود، از مسکن تجویز شده استفاده کنید ) زخم لثه، گونه و زبان و مزاحمت در غذا خوردن و صحبت کردن ( هرگز براکت را دستکاری نکنید و بلافاصله به مطب مراجعه نمایید.) جدا شدن براکت ( در اولین فرصت جهت چسباندن مجدد به کلینیک مراجعه کنید.) جدا و یا شکسته شدن یا کج شدن سیم ( در اولین فرصت به کلینیک مراجعه فرمایید.)

آیا دندان عقل نهفته می تواند سبب از بین رفتن نتیجه درمان ارتودنسی شود؟

متخصص ارتودنسی وضعیت دندان عقل را به درستی بررسی می کند و اگر الزامی به کشیدن آن باشد، قطعا آن را با شما در میان خواهد گذاشت. در صورتی که با کشیدن دندان عقل مخالف کنید، احتمال بازگشت درمان بعد از اتمام ارتودنسی وجود دارد.

‌ارتباط کشیدن دندان عقل با ارتودنسی

تقریبا اکثر مردم تصور می کنند، زمانی که دندان عقل رشد می کند، با وارد کردن نیرو به سایر دندان ها، نظم تمام دندان ها را از بین خواهد برد. جالب است بدانید طبق مطالعاتی که در این مورد انجام شده، دندان های پیشین فک پایین به عنوان عامل اصلی بهم ریختگی دندان ها در سن 18 تا 20 سالگی، نظر گرفته شده اند. در این هنگام دندان های فک پایین تمایل دارند تا رابطه طبیعی خود را با دندان های فک بالا حفظ کنند و به همین علت به سمت زبان حرکت می کنند که باعث به ریخته شدن دندان ها می شوند. یک راهکار عملی وجود دارد که بیان کرده، اگر دندان های عقل برای رشد خود فضای کافی و مناسب داشته باشند و مشکلی برای بیمار ایجاد نکنند، الزامی به خارج کردن آن از دهان نمی باشد.

حتی می توانند به شکل یک دندان نرمال مورد استفاده قرار بگیرد. در صورتی که دندان عقل برای رشد، وضعیت مناسبی نداشته باشد و باعث ایجاد مشکلاتی مانند التهاب لثه برای بیمار شود، بهتر است تا از دهان خارج شود. اگر بیمار تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته باشد، تداخلی برای کشیدن دندان عقل پیش نمی آید و حتما لزومی به جراحی آن قبل از ارتودنسی نیست. بیمار می تواند قبل، بعد و حتی در حین درمان ارتودنسی برای کشیدن دندان عقل خود اقدام کند.

شرایط اقساط دندانپزشکی: 70 درصد از مجموع هزینه دندانپزشکی شما به صورت بلند مدت و تا 10 ماه اقساط  می‌گردد.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:

 021-44451453 

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!