آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

لمینت دندان، برای شما مناسب است یا خیر؟

عوارض لمینت دندان، برای شما مناسب است یا خیر؟ مشاوره با ارسال عکس. لمینت بهتر است یا کامپوزیت. مراحل انجام لمینت دندان. آیا لمینت دندان ماندگاری بالایی دارد؟ تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی.

لمینت دندان، برای شما مناسب است یا خیر؟
5 آذر 1397
10
دسته بندی: خدمات شاخص,لمینت,
 

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان: یکی از بیشترین دغدغه های افراد  که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه میکنند جهت ترمیم زیبایی دندان ها است .  بعد از درمان دندان های پوسیده ، درمان زیبایی دندان یکی از پرطرفدار ترین کار های دندانپزشکی محسوب میشود. داشتن لبخندی زیبا یکی از ویژگی‌های جذاب و منحصر به فردی است که امروزه طرفداران زیادی دارد. زیبایی دندان‌ها تاثیر‌گذار‎‌ترین عامل برای داشتن لبخندی زیبا می‌باشد. یکی از راه‌هایی که به شما در داشتن دندان‌هایی زیبا کمک می‌کند، لمینت دندان است. در روش لمینت دندان به کمک موادی به رنگ سفید و یا همرنگ با دندان، ایرادات مختلف دندان مثل شکل ظاهری و یا فاصله‌های زیاد بین دندان‌ها اصلاح می‌ شود.درمانهای دندانپزشکی زیبایی بمنظور اصلاح مشکلات دندانی کاربرد دارند و امکان اصلاح مشکلات اسکلتال مربوط به بیس فک وجود ندارد . بنابراین در فردی که بدلیل مشکلات فک ، دندانها متقارن نیستند ، با انجام درمانهای زیبایی فقط می توان تا حدودی وضعیت موجود را اصلاح کرد که روابط دو فک اجازه بدهد .لمینت دندان را با کامپوزیت دندان اشتباه نگیرید.

روکش لمینت دندان پوششی نازک از جنس پرسلن و یا سرامیک می باشد که توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی به دندان ها چسبانده می شوند و ظاهر زیباتری را به دندان ها می دهد. برای انجام کار لمینت دندان مقدار خیلی کمی از مینای دندان را برای آماده سازی تراش میدهند تا لمینت به درستی و راحتی به دندان پیوند بخورد.

لمینت های سرامیکی پوسته های نازکی از جنس سرامیک هستند که مانند لنز روی سطح بیرونی دندان چسبانده می شوند تا مشکلات ظاهری دندانها مثل:
 
 • بدرنگی دندان
 • فاصله بین دندان
 • پوسیدگی دندان
 • شکستگی دندانها و نامرتبی دندانها را اصلاح کند.

 

 

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

لمینت دندان چیست؟
نمونه کارهای اخیر کلینیک سیب سفید
رایج ترین سوالات در مورد لمینت دندان چیست؟؟
تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟
ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟
لمینت بدون تراش چیست؟
  لمینت دندان چه مشکلاتی را حل می کند و مزایای آن چیست؟ چه کسانی نباید لمینت دندان انجام دهند؟
قیمت لمینت دندان چقدر است؟ تفاوت لمینت و بلیچینگ در چیست؟
لمینت دندان چگونه انجام می شود؟ آیا می توان به جای ارتودنسی از لمینت برای دندان های کج استفاده کرد؟
 

ویزیت و مشاوره اینترنتی رایگان با متخصصین سیب سفید 

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی:

لمینت دندان به دو روش سرامیکی و کامپوزیتی انجام می‌شود. در هر دو روش سعی بر مرتب کردن و سفید کردن دندان‌ها می‌باشد. در برخی موارد قبل از لمینت دندان باید درمان‌های اولیه‌ای مثل لیفت لثه صورت گیرد تا دندان‌ها برای لمینت آماده شوند. برخی افراد در انتخاب لمینت دندان و کامپوزیت دندان مردد هستند. باید گفت که کامپوزیت ونیر نیز همانند لمینت سرامیکی در گروه دندانپزشکی زیبایی قرار دارد و کاربرد کامپوزیت دندان نیز در اصلاح طرح لبخند می باشد. روشهای کامپوزیت و لمینت تقریبا در بیشتر موارد می توانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار بگیرند. با اینحال تفاوت هایی بین این دو وجود دارد که دانستن این تفاوت ها به شما کمک خواهد کرد با توجه به شرایط خود ، هر کدام از روشهای کامپوزیت دندان و یا لمینت دندان را برگزینید. 

 • هزینه‌: اولین تفاوت بین لمینت دندان و کامپوزیت دندان در هزینه می باشد. هزینه‌ی لمینت کامپوزیتی نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است. اگر به دنبال یک روش مقرون به صرفه برای ایجاد زیبایی در لبخند خود هستید ، کامپوزیت دندان می تواند یک گزینه عالی برای شما باشد. اگرچه قیمت لمینت دندان نسبت به قیمت کامپوزیت دندان بالاتر است ، با این حال لمینت دندان مزایایی در مقابل کامپوزیت دارد که ارزش سرمایه گذاری در آن را توجیه می کند.
 • طول عمر: طول عمر لمینت سرامیکی از ونیر کامپوزیتی بیشتر است. طول عمر لمینت دندان یکی از دلایلی است که قییمت لمینت دندان را توجیه می کند. البته در مورد هیچ کدام از روکشهای کامپوزیت ونیر و لمینت دندان نمی توان به بطور قطع گفت ماندگاری آنها چقدر است. رعایت بهداشت دهان و دندان یک گزینه کلیدی در ماندگاری لمینت دندان و طول عمر کامپوزیت دندان می باشد در شرایط مساوی طول عمر لمینت دندان در مقایسه با طول عمر کامپوزیت دندان می تواند دو برابر باشد.
 • برگشت پذیری: در هر دو روش احتمال برگشت پذیری زودتر از موعد ممکن نیست ولی احتمال برگشت پذیری لمینت سرامیکی کمتر است. در لمینت دندان به دلیل اینکه مقداری از مینای دندان تراشیده می شود ، در صورت حذف روکش لمینت ، دندان بدون محافظ می ماند و احتمال پوسیدگی دارد. به همین دلیل لمینت سرامیکی یک روش برگشت ناپذیر است. در کامپوزیت دندان میزان آماده سازی سطح دندان برای دریافت کامپوزیت بسیار جزئی است. بنابراین کامپوزیت دندان یک روش برگش پذیر و با حداقل تهاجم است.

لمینت یا کامپوزیت ونیر؟

در حالیکه خیلی از همکارانم اعتقاد خاصی به کامپوزیت دارند و انرا درمان محافظه کارانه مناسبی می دانند، اما گروهی دیگر هم لمینت را به عنوان درمان استاندارد می شناسند و ترجیح انها لمینت است. اما من به شخصه تعصب خاصی روی هیچ کدام ندارم و هر دو درمان رو دارای ویژگیهای منحصر و خاص خودشون می دونم و در واقع تصمیم خودم رو بر اساس شرایط دندانها و توقع بیمار می گیرم. از یکسو کامپوزیت ونیر یک درمان بسیار محافظه کارانه با کمترین میزان تراش دندانها است و در عین حال سریع و کم هزینه و از طرفی لمینت یک درمان با ماندگاری بالا و استحکام عالی و کمترین میزان تغییر رنگ است اما با هزینه بیشتر و دوره درمان طولانی تر...

در واقع اگر شرایط سنی بیمار و‌ وضعیت دندانها طوری باشد که اولویت کمترین دستکاری روی دندانها باشد ، من کامپوزیت ونیر رو ترجیح می دهم ولی اگر مشکلات دندانی و شرایط بیمار ، بگونه ای باشد که استحکام بالا اهمیت بیشتری داشته باشد ، مسلما لمینت انتخاب اصلی است.

پاسخ صوتی: تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی: 

بسیاری از افراد نمی دانند که بین دو گزینه لمینت دندان و کامپوزیت دندان کدام را انتخاب کنند. بعبارتی آنها نمی دانند که لمینت دندان برایشان بهتر است یا کامپوزیت دندان؟ باید گفت تشخیص نهایی اینکه انتخاب کدامیک از دو روکش کامپوزیت و لمینت برای شما مناسب است ، بستگی کامل به نظر متخصص دندانپزشک و نیز مشکل دندانپزشکی ای که شما می خواهید آنرا برطرف کنید ، دارد. با اینحال پیش از انتخاب نهایی ، معیارهایی را باید در در نظر بگیرید. در اینجا با طرح چند سوال سعی شده است راهنمای مناسبی برای انتخاب لمینت دندان و یا کامپوزیت ونیر در اختیار شما قرارداده شود از قبیل اینکه لمینت دندان زیباتر است یا کامپوزیت؟ لمینت دندان ارزان تر است یا کامپوزیت دندان؟ روش انجام لمینت دندان و کامپوزیت دندان چه تفاوتی دارند؟ و اینکه طول عمر لیمنت بیشتر است یا کامپوزیت؟ و... با ما همراه باشید.

لمینت دندان زیباتر است یا کامپوزیت دندان؟

لمینت و کامپوزیت هردو برای اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار میگیرند و هردوی آن ها زیبایی های خود را را دارند.اما لمینت دندان بسیار زیباتر و شفاف تر از کامپوزیت دندان می باشد. جدای از درخشندگی ، لمینت دندان به دلیل ضخامت کمتری که نسبت به کامپوزیت دندان دارد طبیعی تر به نظر می رسد و روی دندان به شکل برجسته دیده نمی شوند. البته نوعی از کامپوزیت دندان به نام کامپوزیت آی پی اس وجود دارد که میزان شفافیت و زیبایی آن نیز بالاست و اگر شما جزو افرادی هستید که هزینه برایتان مهم است ، کامپوزیت IPS می تواند با قیمتی کمتر از لمینت به اندازه لمینت سرامیکی زیبا به نظر برسد.

روش انجام لمینت دندان با کامپوزیت دندان چه تفاوتی دارد؟

در لمینت دندان، متخصص دندانپزشکی زیبایی پس از تشخیص مناسب بودن روکش لمینت برای شما، ابتدا در صورت نیاز مقداری از سطح دندان های شما را تراش می دهد. این مقدار به اندازه ضخامت روکش لمینت دندان می باشد تا بتوان روکش را روی دندان قرار داد. پس از تراش سطح دندان، دندانپزشک از ندان های شما قالب گیری می کند و قالب دندان شما را به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می کند تا روکش های لمینت متناسب با دندان های شما توسط متخصص در آزمایشگاه ساخته شود .هر روکش لمینت دندان درست شکل یک دندان است و بنابراین به تعداد دندانی که می خواهید لمینت کنید ، روکش ساخته می شود. ساخت روکش لمینت حدود دو هفته زمان می برد. در طول این دو هفته متخصص دندانپزشک از روکش های موقت روی دندان شما استفاده می کند. پس از آماده سازی روکش لمینت در آزمایشگاه، متخصص دندانپزشک آنها را روی دندان های شما با مواد مخصوص محکم می کند. و چنانچه نیاز به برخی تنظیمات داشته باشد انجام می دهد. کل این مراحل در دو جلسه و با فاصله زمانی حدود دو هفته قابل انجام است.

در کامپوزیت دندان ، متخصص کامپوزیت دندان پس از تشخیص مناسب بودن کامپوزیت برای شما، خودش مواد کامپوزیتی را روی دندان های شما قرار می دهد و با ابزار مخصوص ، این مواد را روی دندان شما شکل می دهد. بنابراین نیازی به آزمایشگاه دندانپزشکی نیست و همه ی مراحل توسط دندانپزشک و در یک جلسه دندانپزشکی قابل انجام است. همچنین در کامپوزیت تراشیدن مینای دندان انجام نمی شود و در صورتی که نیاز باشد مقدار آن بسیار جزئی است.

تفاوت هزینه لمینت دندان و کامپوزیت دندان؟

شاید شما بپرسید لمینت دندان ارزان تر است یا کامپوزیت دندان؟ پاسخ این است ک قیمت کامپوزیت دندان پایین تر است، تقریبا نیمی از قیمت لمینت دندان. در حال حاضر هزینه کامپوزیت دندان در کلینیک دندانپزشکی سیب سفید 490 هزار تومان و هزینه لمینت دندان یک میلیون تومان است. اما اگر ماندگاری لمینت دندان را نسبت به طول عمر کامپوزیت دندان در نظر بگیرید ، شاید این تفاوت قیمت ،به تنهایی، معیار خوبی برای انتخاب نباشد. همچنین لمینت دندان ظاهر زیباتری نسبت به کامپوزیت دندان دارد.

معمولا بلافاصله پس از انجام  لمينت دندان يا كامپوزيت ونير بيمار احساس عجيبی دارد. ممكن است لثه ها ملتحب و زخمي باشد و يا در ادای برخی حروف مثل س يا ش دچار مشكل شويد. همچنين احساس سنگينی و غريبگی با دندانهايتان داشته باشيد.

ولي هيچ كدام جاي نگراني نيست و لازم به ذكر است كه تمام اين موارد طبيعي هستند و فقط كافي است كه به آن زمان دهيد تا عادي شود. با گذشت چند روز تا چند هفته لثه ها بهبود خواهند يافت و شايد اصلا يادتون بره كه روي  دندان هايتان كاري انجام شده.

البته مشروط به اين است كه به توصيه ها ي پزشک دقت نماييد و مراقبت هاي بهداشتي را به خوبي به عمل آوريد.

کامپوزیت یا لمینت؟؟ انتخاب شما کدومه؟؟

ونیر کامپوزیت پوششی است که طی یك جلسه (حدودا پنج ساعت برای هر فک )بطور مستقیم توسط خود دندانپزشک بر روی دندانها قرار داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد و در همان جلسه کامل می گردد. جنس این ونیرکامپوزیت ها از نوع خاصی از مواد ترمیمی زیبایی است که هم رنگ دندان می باشند كه با مهارت و دقت بسیار زیاد و شناخت اصول زیبایی و آناتومی دندانها بر روی دندان ها قرار داده می شود و در صورتیکه به صورت صحیح و تخصصی کار شوند و با دقت پالیش شوند (در زمان ساخت) به هیچ وجه باعث التهاب لثه یا بدبویی دهان نمیشوند ،همچنین تغییر رنگ آنها در طول سالیان، اندک است .

لمینت سرامیکی پوششی است از جنس نوعی سرامیک که بر خلاف ونیر کامپوزیت برای ساخت و تحویل آن زمان دو تا سه هفته ای نیاز است. از لمینت سرامیکی برای اصلاح نامرتبی ها ، به هم ریختگی ، کوتاهی و بلندی ، اصلاح رنگ دندان ، شکستگی های دندانی ، بستن فاصله های بین دندانی ، بزرگ کردن دندان های ریز ، دندان های بد شکل و …. استفاده می شود.

لمینت دندان دوام بیشتری دارد یا کامپوزیت دندان؟

طول عمر لمینت دندان بیشتر از ماندگاری کامپوزیت دندان است. کامپوزیت حدود 7تا10 سال دوام می آورد. لمینت دندان بین 15 تا 20 سال دوام دارد. البته همه ی اینها به شرط رعایت بهداشت دهان و دندان صحت دارد. همه ی روشهای دندانپزشکی از قبیل لمینت دندان، کامپوزیت دندان، ایمپلنت، بلیچینگ و ... به مراقبت احتیاج دارند و اگر شما جزو افرادی هستید که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت نمی دهید انتظار ماندگاری بالا برای این روشها را نداشته باشد.

برای دیدن نمونه کارهای انجام شده در کلینیک سیب سفید و نیز فیلم انجام لمینت دندان اینجا کلیک کنید.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان به دو گروه تقسیم میشوند که هر دو برای اصلاح طرح لبخند بکار گرفته میشوند.

 • لمینت سرامیکی (روش غیر مستقیم)

این روش به روش غیر مستقیم لمینت معروف می‌باشد. جنس این نوع لمینت دندان ، از سرامیک یا همان پرسلن می‌باشد. دندان شما با لمینت سرامیکی ثبات رنگی بیشتری خواهد داشت. هزینه‌ی لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی بیشتر است، بنابراین مقاومت بیشتری .... (ادامه مطلب)

 • لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم)

لمینت کامپوزیتی و نیز باندینگ کامپوزیتی، هر دو از روش‌های لمینت دندان می‌باشند. برای استفاده از کامپوزیت دندان این ماده را به شکل خمیر در می‌آورند سپس بر روی قسمتی از دندان که صدمه دیده میگذارند و با استفاده از تاباندن امواج نور ماده را بر روی دندان فیکس می‌کنند...(ادامه مطلب)

در روش باندینگ کامپوزیتی معمولا دندان‌هایی که در اثر پر‌کردن توسط متخصص دندانپزشک، خالی شده‌اند و یا دچار شکستگی و لب‌پریدگی شده‌اند، باید ترمیم شوند. باندینگ یکی از روش‌های ترمیم دندان است. باندینگ دندان در واقع فرآیندی است که توسط آن موادی که دندان‌ها را پر می‌کنند به لایه‌های مینای دندان نفوذ کرده و قسمت‌های خالی دندان را پر می‌کند. جنس باندینگ معمولا از کامپوزیت است که در کم‌ترین زمان به دندان‌ها می‌چسبد. رنگ باندینگ‌ها را می‌توان با توجه به ..... (ادامه مطلب)

 

برای دیدن نمونه کارهای انجام شده در کلینیک سیب سفید و نیز فیلم انجام لمینت دندان اینجا کلیک کنید.

مراحل انجام لمینت دندان

درمان لمینت سرامیکی بهتر است قبل از سن هیجده سالگی انجام نشود ، زیرا رشد استخوانی ممکن است باعث تغییر موقعیت لبه لثه ای شود .
هر چند که درمان کامپوزیت ونییر را می توان قبل از سن بلوغ هم انجام داد و این بخاطر قابلیت ترمیم کامپوزیت ونیر است .اصلاح طرح لبخند یعنی ایجاد تغییراتی در رنگ و شکل و فرم دندانها بمنظور زیباتر دیده شدن دندانها و افزایش جذابیت لبخند برای اینکار ممکن است از یک یا چند درمان مختلف استفاده شود مثل ارتودنسی ، جراحی لثه، روکش، لمینت یا کامپوزیت ونیر...هر چند بعضی عقیده دارند که حتی اگر وضعیت ظاهری دندانهایشان نازیبا هم باشد بایست انرا قبول کنند و نبایست در ان دست ببرند اما نظر گروهی دیگر انست که اگر بتوان وضعیت زشت و نازیبا را بهتر کرد، چرا که نه ؟... و ترجیح می دهند که با درمانهای زیبایی انرا اصلاح کنند.

انجام لمینت دندان در کل به دو جلسه دندانپزشکی نیاز دارد. فاصله این دو جلسه حدود دو هفته می باشد. در طول این مدتی که برای ساخت لمینت دندان در آزمایشگاه دندانپزشکی مورد نیاز است، متخصص دندانپزشکی زیبایی از روکش لمینت دندان موقت روی دندان های بیمار استفاده می کند. در نظر داشته باشید که مراحل و روش انجام لمینت دندان با کامپوزیت دندان متفاوت است. بطور کلی چنانچه شما آماده ی دریافت لمینت دندان باشید، مراحل زیر برای قرار دادن لمینت روی دندان های شما سپری می شود.

 1. مشاوره و معاینه‌ی بیمار: در این مرحله چنانچه وضعیت دندان های بیمار برای دریافت لمینت دندان مناسب نباشد، متخصص دندانپزشکی زیبایی ابتدا مشکلات موجود از قبیل پوسیدگی دندان، بیماری لثه و ... را برطرف می کند و سپس اگر بیمار برای دریافت لمینت دندان مناسب باشد ، مرحله آماده سازی دندان برای قرار دادن لمینت دندان شروع می شود.
 2. در صورت نیاز به تراشیدن دندان، دندانپزشک تقریبا نیم میلیمتر از دندان را می‌تراشد. تراشیدن مینای دندان برای قرار دادن لمینت دندان این روش را به یک روش برگشت ناپذیر تبدیل کرده است. بدین معنا که پس از تراشیده شدن مینای دندان شما دیگر نمی توانید بدون وجود روکش روی دندان های خود باشید. در صورت آسیب دیدگی به پایان رسیدن طول عمر لمینت دندان ، روکش لمینت باید با روکش جدید جایگزین شود و نمی توان بطور کامل روکش را از روی دندان حذف کرد.
 3. یکسان کردن لبه‌های دندان
 4. قالب گیری از دندان مورد نظر. قالب دندان هر شخص مختص به خود اوست بنابراین روکش های لمینت دندان نیز برای هر شخص منحصر به فرد می باشد.
 5. فرستادن قالب به لابراتور جهت آماده‌سازی. 
 6. در نهایت متخصص دندانپزشکی زیبایی با چسب‌های مخصوص، لمینت دندان را روی دندان‌ها می‌چسباند. برای مشاهده فیلم انجام لمینت دندان کلیک کنید.

برای تنظیمات بعدی ممکن است لازم باشد دوباره با دندانپزشک خود ملاقات داشته باشید. در غیر این صورت ، به شما آموزش داده می شود که چگونه از لمینت دندان در خانه مراقبت کنید تا طول عمر لمینت دندان افزایش یابد. (ادامه مطلب)

بهتر است برای انجام دادن لمینت دندان، یک متخصص دندانپزشکی زیبایی قابل اطمینان را انتخاب کنید. عدم قراردادن صحیح روکش لمینت دندان سرامیکی، ممکن است علاوه بر افزایش هزینه ، صدمات جبران ناپذیری را از نظر سلامت دندان ها و لثه سبب شوند. کلینیک دندانپزشکی سیب سفید کلیه خدمات خود را شامل کامپوزیت دندان، لمینت دندان و ایمپلنت توسط متخصصین باتجربه و بصورت اقساط بلند مدت ارائه می دهد. برای ویزیت و مشاوره رایگان در کلینیک دندانپزشکی سیب سفید با شماره ی 09393558965 تماس بگیرید و یا تصویر لبخند خود را به شماره ی 09393558965 از طریق واتساپ و تلگرام ارسال کنید و مشاوره رایگان غیرحضوری دریافت کنید.

laminate-dandan

 

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

ماندگاری و طول عمر لمینت دندان

لمینت دندان: لمینت دندان یک سرمایه گذاری در اصلاح زیبایی لبخند است و قیمت لمینت دندان نسبت به هزینه کامپوزیت دندان بیشتر است. بنابراین بیشتر افراد در مقابل هزینه ای که برای انجام لمینت دندان صرف می کنند نگران طول عمر لمینت دندان و ماندگاری آن هستند. به طورکلی نمی توان برای ماندگاری لمینت دندان، مدت زمان دقیقی را گفت، زیرا طول عمر لمینت دندان بسته به شرایط مختلف متغیر است، اما اگر لمینت دندان به درستی نصب شود و نکات زیر را رعایت کنید، تقریبا بین 15 تا 20 سال هیچ آسیبی نمی بیند. لمینت دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی مقاوم و با دوام می باشد. طول عمر لمینت دندان حتی اگر توسط بهترین متخصص لمینت دندان انجام شود نمی تواند دائمی باشد. اساسا لمینت دندان یک روش با ماندگاری بالا و در عین حال غیر دائمی است.  با انجام مراقبت های صحیح از لمینت دندان می توان ماندگاری لمینت دندان را افزایش داد.

برخی از مواردی که باید برای ماندگاری لمینت دندان انجام داد عبارت اند از:

کلینیک دندانپزشکی سیب سفید ، مرکز تخصصی دندانپزشکی زیبایی در غرب تهران می باشد که خدمات خود را شامل کامپوزیت دندان، لمینت دندان و ایمپلنت دندان بصورت اقساط بلند مدت ارائه می دهد. اگر به دنبال برطرف نمودن مشکلات دندانپزشکی خود با  بهترین متخصص لمینت دندان، بهترین متخصص ایمپلنت دندان و نیز بهترین متخصص لمینت دندان می باشید ، برای ویزیت و مشاوره رایگان توسط کادر مجرب کلینیک سیب سفید با شماره ی 09393558965 تماس بگیرید و یا تصویر لبخند خود را به شماره ی 09393558965 در واتساپ یا تلگرام ارسال کنید.

برای دیدن نمونه کارهای انجام شده در کلینیک سیب سفید و نیز فیلم انجام لمینت دندان اینجا کلیک کنید.

روکش لمینت حتی تا 20 سال دوام خواهد داشت. پس از آن ، شما باید روکش های لمینت دندان را جایگزین کنید. اما ، دقیقاً مانند دندان های طبیعی و یا هر قسمت دیگر بدن ، مدت دوام و ماندگاری لمینت های شما تحت تأثیر نحوه مراقبت از آنها ، قرار دارد. برای اطمینان از ماندگاری روکشهای پرسلن خود ، آنها را با استفاده از این دستورالعمل های ساده محافظت کنید:

 • از نوشیدنی های رنگی ، قهوه ، چای و سایر مواد رنگی  خودداری کنید

در حالی که نوشیدنی های رنگی خود لمینت دندان را لکه دار نمی کنند (روکش های سرامیکی بسیار بندرت لکه دار می شوند) ، مصرف زیاد آنها می تواند بقیه دندانهای شما را لکه دار کنند. پس از آن، شما متوجه می شوید رنگ دندانهای شما با رنگ لمینت دندان شما مطابقت ندارند.

 • از بهم فشردن دندان های خود جلوگیری کنید

اگرچه این کار بطور کلی یک عادت خوب نیست ، به ویژه برای کسانی که روکش سرامیکی دارند مضر است. بهم فشردن دندان های شما فشار زیادی را به روکش های لمینت دندان شما وارد می کند و به طور بالقوه می تواند به لمینت دندان آسیب برساند. اگر شبها به دندان قروچه کردن عادت دارید، در طول مشاوره خود به دنداپزشک اطلاع دهید. ممکن است از شما خواسته شود در هنگام خواب از یک محافظ دندان استفاده کنید تا فشار کم شود.

 • مراقبت بهداشت دهان و دندان قوی

نکته جالب در مورد لمینت سرامیکی این است که لمینت دندان نیازی به مراقبت اضافی ندارد. اما مراقبت از آنها درست مانند نحوه مراقبت از دندانهای طبیعی بر رضایت شما از روکشهای لمینت دندان تأثیر خواهد گذاشت. به عنوان مثال ، اگر شما سلامت لثه خود را نادیده بگیرید و به مرور زمان لثه های شما شروع به تحلیل کند ، ممکن است لبه های روکش لمینت از لثه ی شما فاصله بگیرد و از ظاهر طبیعی خود خارج شود. ایجاد پوسیدگی دندان تأثیر مشابهی دارد.

حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و مرتبا نخ دندان بکشید ، مراقب لمینت دندان خود به اندازه دندانهای خود باشید. برای مسواک زدن حتماً خمیردندان فلوراید را انتخاب کنید ، و هنگام مسواک زدن و نخ دندان ، نگران آسیب رساندن به روکش های لمینت دندان خود نباشید - آنها بسیار قوی تر از چیزی هستند که فکر می کنید!

بنابراین ، اینکه روکش های لمینت چقدر دوام دارند؟ عادات و رفتارهای شخصی شما می تواند بر جواب تأثیر بگذارد. اگر شما روکش لیمنت دندان را به عنوان یک راه حل زیبایی در نظر گرفته اید اما در مورد اینکه چه مدت می توانند به شما خدمت کنند مطمئن نیستید ، باید بگوییم لمینت دندان ممکن است یک راه حل دائمی نباشد ، اما اگر این نکات را در نظر داشته باشید ، می توانند یک راه حل طولانی مدت باشند. البته ، بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید تا درباره مورد فردی خود مشاوره دریافت کنید.

 

برای دیدن نمونه کارهای انجام شده در کلینیک سیب سفید و نیز فیلم انجام لمینت دندان اینجا کلیک کنید.

هزینه لمینت دندان چگونه محاسبه می‌شود؟

لمینت دندان: به طور کلی هزینه‌ی لمینت به روش کامپوزیتی، نسبت به روش سرامیکی ارزان‌تر می‌باشد. قیمت حدودی روش کامپوزیت دندان ، حدودا بین 500 هزار تومان الی 900 هزار تومان و قیمت لمینت سرامیکی بین 1000.000تومان الی 1600.000تومان برای هر دندان می‌باشد.البته این قیمت در هر کلینیک متفاوت است و گاهی بیشتر هم خواهد بود.برای کم کردن هزینه شما برای انجام لمینت دندان کلینیک دندانپزشکی سیب سفید را پیشنهاد میدهیم تا از شرایط اقساط نیز برخوردار شوید.

هزینه لمینت تقریبا دو و نیم برابر هزینه کامپوزیت است.

لمینت سرامیکی در لابراتوار ساخته میشه و بعد روی دندون قرار میگیره، ساخت لمینت در لابراتوار باعث افزایش قیمت لمینت میشه.

یادتون باشه بهتر بودن و پیشرفته بودن لابراتوار سازنده در کیفیت لمینت تاثیر گذاره.
ما برای ساخت لمینت هامون با بهترین لابراتوار ها همکاری میکنیم.

با استفاده از شرایط اقساطی کلینیک دندانپزشکی سیب سفید، به راحتی می‌توانید هزینه‌های درمانی و زیبایی دندان‌هایتان را پرداخت کنید.

هزینه لمینت به صورت اقساطی چگونه محاسبه می‌شود؟

شما عزیزان می توانید هزینه لمینت خود را به صورت اقساط بلند مدت و بدون بهره پرداخت کنید، به عبارت دیگر شما حدود 50 تا 70 درصد از کل مبلغ خود را طی 4 تا 12 ماه پرداخت خواهید کرد.

نحوه محاسبه اقساط:

به عنوان مثال:

  1. مراجعه کننده‌ای نیاز به ارتودنسی هر دو فک دارد و هزینه کلی با احتساب 30 درصد تخفیف 6,000,000 تومان می‌باشد. از 6,000,000 تومان، شما می‌توانید 2,000,000 تومان نقدی و مابقی آن یعنی 4,000,000 تومان آن را طی 12 ماه و ماهانه 333 هزارتومان پرداخت نمایید.
  2. مراجعه کننده‌ای نیاز به 16 واحد کامپوزیت دارد و قیمت فعلی هر واحد کامپوزیت سوئیسی با احتساب 30درصد تخفیف، 400 هزارتومان است. پس هزینه کلی 16 واحد کامپوزیت دندان 6,400,000 تومان می‌شود که نصف این مبلغ یعنی 3,200,000 تومان به صورت نقدی و مابقی آن در 4 قسط 800 هزارتومانی پرداخت می‌شود.
 • مراجعه کننده‌ای دیگر نیاز به 8 واحد لمینت دارد که قیمت هر واحد لمینت دندان با احتساب 30 درصد تخفیف، 950 هزارتومان است. پس هزینه کلی 8 واحد لمینت 7,600,000 تومان می‌شود که نصف این مبلغ یعنی 3,800,000 تومان به صورت نقدی و مابقی آن در 4 قسط 950 هزارتومانی پرداخت می‌شود.
 

با توجه قطع بودن واتساپ جهت مشاوره،در صورتی که نیاز به اطلاع از قیمت و رزرو نوبت دارید از طریق اس ام اس به شماره 09393558965 اقدام نمایید.
تماس پاسخ داده نمیشود.

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ 

لمینت بدون تراش دندان

لمینت دندان: برای لمینت کردن دندان‌ها باید دندان‌ها تراشیده شوند و این کار باعث آسیب‌های زیادی به دندان‌ها می‌شود. نوعی از لمینت که به لومینرز دندان معروف است، همین کار را بدون تراش دندان انجام می‌دهد. لمینت بدون تراش، استحکام و ظرافت بسیار بالایی را برای دندان‎‌های شما به ارمغان می‌آورد.

در این روش از لمینت دندان، به جز تراشیدن، تمام مراحل مانند قبل خواهد بود. نسج دندان ماده‌ای بسیار با ارزش برای دندان‌ها می‌باشد، بنابراین تا جایی که ممکن است نباید به آن آسیبی برسد. با تراشیدن دندان، به نسج دندان آسیب می‌رسد. لمینت بدون تراش دندان این مشکل را در پی نخواهد داشت.

در بعضی مواقع ممکن است مشکلاتی مثل شکستن یا لب‌پر شدن برای لمینت دندان  پیش آید، در این حالت نمی‌توان تغییراتی برای دندان‌های تراش خورده ایجاد کرد و باید برای بار دوم باید دندان‌ها را لمینت کرد.

کاربرد لمینت بدون تراش دندان

لمینت دندان: مشکلات و نامرتبی‌های جزئی دندان‌ها را می‌توان با لمینت برطرف کرد. اگر مشکلاتی مثل فاصله‌ی بین دو دندان را بتوان با لمینت برطرف کرد، نیازی به ارتودنسی دندان نیست.

 

شکستگی و لب‌پریدگی‌های جزئی دندان‌ها با لمینت بدون تراش دندان اصلاح می‌شود. (ادامه مطلب)

موارد استفاده از لمینت دندان چیست و چه مشکلاتی را حل می کند؟ 

لمینت دندان و کامپوزیت دندان کاربرد درمانی ندارند و صرفا یک راه حل دندانپرشکی زیبایی برای پوشاندن نواقص زیبایی دندان ها می باشند. بنابراین برای دریافت لمینت و نیز  کامپوزیت دندان باید پایه دندانی سالمی (بدون پوسیدگی،حفره و نیز بیماری لثه) داشته باشید.  به طور کلی اگر موارد زیر، زیبایی دندان و لبخند شما را مختل کرده است می توانید برای رفع آنها و نیز بازگرداندن درخشش به لبخندتان از روکش های لمینت دندان سرامیکی و کامپوزیت ونیر استفاده کنید.

 • تغییر رنگ دندان
 • رفع ترک خوردگی و شکستگی دندان
 • فرم دهی دندان و مرتب کردن دندان ها خصوصا دندان های جلویی
 • ترمیم ساختار و ظاهر دندان و اصلاح لبخند
 • اصلاح فاصله میان دندان ها
 • رفع مشکل کوتاه بودن دندان ها
 • رفع مشکل دندان های کج
 • استفاده در کنار ارتودنسی برای رفع مشکل تجمع و نامرتبی دندان‌ها در دهان

مزایای لمینت دندان

اگرچه می توان بای روکش های لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر ، کاربردهای یکسانی در نظر گرفت اما این دو نسبت به یکدیگر مزایا و معایبی دارند. برخی از مزایای لمینت دندان که آن را به یک گزینه برتر در دندانپزشکی زیبایی تبدیل کرده است موارد زیر می باشد:

 • مقاومت بالای روکش لمینت دندان در برابر لکه گیری، تغییر رنگ و نیز شکسته شدن. لازم است که از روکش لمینت دندان خود به روشی مشابه دندانهای خود مراقبت کنید. روزانه دو بار مسواک زدن ، نخ دندان زدن به کاهش پلاک کمک می کند. همچنین باید توسط دندانپزشک خود بطور منظم معاینه شوید. مراقبت از روکشهای لمینت سرامیکی باعث می شود برای مدت طولانی از داشتن دندانهای سفید ، طبیعی و لبخند سالم لذت ببرید.
 • دریافت لمینت دندان نیاز به بی حس کردن ندارد
 • مدت زمان درمان آن کوتاه است (نهایتا سه جلسه). برخی از درمان های دندانپزشکی برای نقص های زیبایی مانند ارتودنسی و ایمپلنت دندان می توانند چندین ماه طول بکشند. روکش لمینت دندان معمولاً فقط به دو جلسه دندانپزشکی نیاز دارد. در اولین مراجعه شما ، دندانپزشک دندانهای شما را برای دریافت روکش لمینت دندان آماده می کند و قالب آنها را به آزمایشگاه ارسال می کند. هنگامی که روکش های لمینت شما در ازمایشگاه اماده شد ، در جلسه دوم دندانپزشکی روی دندان قرار داده می شوند. شما به طور به غیر از تمیز کردن ها و معاینات معمول، دیگر نیازی به مراجعه به دندانپزشک ندارید
 • زیبایی چشمگیر آن: لمینت دندان نسبت به کامپوزیت دندان زیبایی و شفافیت بیشتری دارد.
 • طول عمر لمینت دندان تقریبا دو برابر طول عمر کامپوزیت دندان می باشد. البته ماندگاری هر دوی این روشها به میزان مراقبت از انها و رعایت بهداشت دهان و دندان وابسته است. (ادامه مطلب)

مزایای لمینت سرامیکی چیست؟

ونیر ها مزایای زیر را در بردارند :
– ظاهری شبیه به دندان طبیعی ایجاد میکند.
– بافت لثه به خوبی سرامیک را تحمل میکند.
– ونیرهای سرامیکی در برابر لکه و تغییر رنگ مقاوم هستند
– رنگ ونیر سرامیکی را میتوان طوری انتخاب کرد که دندانهای تیره تر را سفیدتر اما طبیعی نشان دهد.
– ونیرها رویکرد محافظه کارانه ای را برای تغییر شکل و رنگ دندان ارایه می­دهند . ونیرها معمولا به تغییر شکل زیاد قبلی دندان برای عمل نیاز ندارند، در حالی که در روکش ، آماده سازی و تراش بیشتری در دندان صورت می گیردکه البته جایگزین زیباتر و محکمتری می باشد.

بیشتر بخوانید: ارتودنسی دندان، ایمپلنت ارزان، ایمپلنت اقساطی، کامپوزیت دندان، بلیچینگ دندان، عوارض ارتودنسی، لیفت لثه، ارتودنسی با لیزر

معایب لمینت دندان

 • مثل بسیاری از خدمات ترمیم دندان، نسبت به گرما و سرما حساسیت دارد که معمولا بعد از مدتی از بین می‌رود.
 • ممکن است با مصرف بیش از حد نوشابه، سیگار، قلیون و یا قهوه، لمینت رنگ بگیرد؛ پس همیشه مثل دندان طبیعی از آن مراقبت کنید.
 • در بیشتر موارد، دندان تراشیده می‌شود و امکان بازگشت به حالت اولیه وجود ندارد، پس باید نسب به انجام این کار مطمئن باشید و دندانپزشک خوبی را انتخاب کنید.
 • در صورتی که پزشک به درستی کار خود را انجام ندهد و یا چسب بی کیفیت استفاده کند، امکان دارد که لمینت جدا و یا شکسته شود.
 • قیمت لمینت دندان نسبت به قیمت کامپوزیت دندان بالاتر است. 

maayeb-laminate-dandan

 

عوامل موثر بر رنگ لمینت دندان

لمینت دندان: لمینت رنگ‌های متنوعی دارد و انتخاب رنگ مناسب برای افراد به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله مهمترین این عوامل می‌توان به سن، جنسیت، رنگ پوست صورت، رنگ سایر دندان‌ها و نیز سلیقه‌ی بیمار اشاره کرد. توجه به این نکات و انتخاب بهترین رنگ لمینیت دندان باعث می‌شود تا حداکثر نتیجه را از این راهکار داشته باشید.در نظر داشته باشید که لمینت دندان تغییر رنگ نمیدهد مگر آنکه به خاطرعدم رعایت بهداشت دهان و دندان، رنگ دندان های زیرین آن تغییر کند و این تغییر از زیر لمینت به چشم بیاید. بهترین راهکار این است که در همان ابتدا در انتخاب رنگ لمینت و روکش و کامپوزیت دندان، دقت و مشورت نمایید تا آنکه به دنبال سفیدکردن مجدد آنها بعد از مدتها باشید.

یکی از جزییاتی که مربوط به رنگ دندانهای طبیعی است وجود حالت ترانسلوسنسی یا شفافیت و شیشه ای بودن لبه دندان است.
طوریکه در لبه دندان حالتی از رنگ های خاکستری و سفید در کنار هم نقشی خاص را ایجاد می کنند که اگر خیلی دقیق به ان نگاه کنیم ، متوجه این حالت می شویم .
در درمانهای زیبایی مثل لمینت هم برای اینکه کار طبیعی تر شود ، این حالت اجرا می شود . البته اینکه درجه وضوح این شفافیت چقدر باشد به فاکتورهایی بستگی دارد ، مثل سلیقه مراجعه کننده ، میزان سایش لبه دندان، نوع تماس دندانهای بالا و پایین و غیره و ممکن است اصلا روی دندان این حالت ایجاد نشود .
در ضمن در درمان کامپوزیت ونییر با توجه به اینکه حجم پوسته کامپوزیت کم است ، اجرای این جزییات به وضوح لمینت نیست ولی می تواند اجرا شود .

تفاوت لمینت دندان و بلیچینگ در چیست؟

لمینت دندان: امروزه زیبایی و سفیدی دندان یکی از اصلی‌ترین علل زیبایی چهره به شمار می‌آید. به همین دلیل اکثر مردم تمایل به سفید کردن دندانهایشان به روش های مختلف پزشکی مانند بلیچینگ ،لمینت ، کامپوزیت و .... دارند. حال این سوال مطرح است که کدام از این روش ها بهتر است یا تفاوت هر کدام در چیست؟

بیشترین سوالی که مراجعه کنندگان از متخصصان کلینیک سیب سفید دارند در مورد تفاوت بلیچینگ و لمینت می‌باشد. به همین منظور ما تصمیم گرفتیم که در مورد این دو روش سفید کردن دندان توضیحاتی در ادامه بیاوریم.

tafavot-lminate-va-bleaching

 

از مهمترین عوامل تغییر رنگ دندان‌ها میتوان به استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیون به دلیل داشتن نیکوتین و تار ، مصرف غذاهای دارای رنگدانه، نوشیدن چای و قهوه به علت داشتن پیگمنت بالا اشاره کرد. بنابراین برنامه غذایی امروزه و عادت شدید اکثر مردم به نوشیدن چای و قهوه و... باعث بدرنگی دندانها میشود.به همین دلیل بسیاری از مردم مایلند دندان سفیدتری و متناسب با رنگ پوستشان داشته باشند.

bleaching

تفاوت بلیچینگ و لمینت

بلیچینگ دندان یک روشی ساده برای سفید کردن دندان است که از مواد سفید کننده مانند کاربامید پراکساید و هیدروژن پراکساید استفاده میکند و به این صورت عمل میکند که لکه های روی دندان را به قسمتهای کوچکتر تقسیم و سپس پراکنده میکند در نتیجه رنگ دندان‌ها روشن‌تر می‌شود.

در لمینت دندان قالبی سرامیکی که ضخامتی حدود 6 میلیمتر دارد متناسب با قالب دندان ساخته شده و بر روی دندان قرار داده می‌شود.لمینت دندان ضخامتهای متنوعی دارد که میتواند کمتر از 6میلیمتر و یا بیشتر باشد.در لیمنیت هدف اصلی پوشاندن عیبهای دندانی مانند تغییر رنگ دندان، شکستن دندان و فاصله‌ی بین دندانی است.در حالیکه در بلیچینگ هدف فقط سفید کردن دندان می‌باشد. (ادامه مطلب)

 

برای دیدن نمونه کارهای انجام شده در کلینیک سیب سفید و نیز فیلم انجام لمینت دندان اینجا کلیک کنید.

رایج‌ترین سوالات درباره لمینت دندان

لمینت دندان: اکثر مراجعه کنندگان به کلینیک که قصد انجام لمینت دندان را دارند سوالات متعددی مانند:

طول عمر کامپوزیت دندان نسبت به لمینت سرامیکی کمتر، هزینه‌ی لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی بیشتر است. همچنین از لحاظ استحکام و مقاومت، دوام و استحکام لمینت سرامیکی بیشتر است. در لمینت سرامیکی، دندان کمی تراش می خورد ولی در کامپوزیت، تراش دندان انجام نمی شود. روشهای لمینت دندان و کامپوزیت هر کدام معایب و مزایای خودشان را دارند. در کل تشخیص اینکه برای شما کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت دندان بهتر است با مشورت متخصص دندانپزشکی و پس از ارزیابی وضعیت دهان و دندان شما صورت گیرد.

 • طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

معمولا ماندگاری لمینت دندان بین 5 تا 10 سال است. البته همانطور که قبلا گفته شد، طول عمر لمینت سرامیکی بیشتر از لمینت کامپوزیتی می‌باشد. بعد از این مدت زمان نیاز است که لمینت، ترمیم یا تعویض شود.البته با رعایت یک سری نکات و رعایت بهداشت دهان و دندان طول عمر لمینت دندان بیشتر از 15 سال هم میشود.

 • هزینه لمینت دندان چقدر است؟

هزینه لمینت با توجه به نوع لمینت، تعداد دندان‌های مورد نیاز برای لمینت دندان و هزینه‌ی متخصص دندانپزشک و... متغیر است. اما به طور تقریبی هزینه لمینت کامپوزیتی بین 400-300 الی 900-800 و هزینه لمینت سرامیکی دندان بین 700-600 الی 1.600-1.500 تومان می‌باشد. تعداد دندان های مورد نیاز برای لمینت دندان از روی لبخند شما تعیین می شود. به همین دلیل از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است. در کل لمینت دندان و کامپوزیت دندان تنها برای دندان های جلو انجام می شوند.

 • آیا لمینت به دندان آسیب می‌رساند؟

در جواب این پرسش باید گفت که هیچ کدام از انواع لمینت دندان، به دندان و مینای دندان آسیبی نمی‌رسانند. به خصوص لمینت بدون تراش دندان که احتمال آسیب دیدگی دندان‌ها، تقریبا صفر است. تجربه و مهارت متخصص دندانپزشکی زیبایی در این مورد بسیار حائز اهمیت است. میزان تراشیده شدن دندان برای انجام لمینت دندان باید به اندازه لازم باشد . نباید به ساختار دندان آسیب برساند. در صورتی که مینای دندان فرد از استحکام خوبی برخوردار نباشد بهتر است از انجام لمینت دندان خودداری شود.

با رعایت نکات بهداشتی، هیچ مشکلی نظیر پوسیدگی دندان و بوی بد دهان پیش نخواهد آمد. در این مورد مهارت و تجربه متخصص لمینت دندان بسیار مهم است. اگر متخصص لمینت دندان شما نتواند به خوبی روکش های لمینت را روی دندان ها قرار دهد ممکن است بین خط لثه و روکش لمینت فاصله بیفتد. این فاصله ی ایجاد شده می تواند سبب تجمع باکتری ها و در نهایت پوسیدگی دندان شود.  بنابراین مهم است که در انتخاب متخصص لمینت دندان خود دقت کنید.
 • آیا امکان لمینت کردن یک یا چند دندان وجود دارد یا حتما باید تمام دندان‌ها لمینت شوند؟

هر لمینت مختص به یک دندان است و با توجه به شرایط و خواست بیمار امکان لمینت یک یا چند دندان و یا همه‌ی دندان‌ها وجود دارد. برای اینکه تشخیص دهید چه تعداد از دندان های شما نیاز به روکش لمینت دارند کافیست مقابل آینه بایستید و لبخند بزنید. هر تعداد از دندان های شما که موقع لبخند زدنتان دیده شود به همان تعداد لازم است که روکش لمینت دندان انجام دهید. 

 • آیا امکان خراب شدن لمینت دندان وجود دارد؟

در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت‌های بعد از لمینت دندان، این احتمال بسیار ضعیف است. اما همانطور که قبلا اشاره شد با گذشت 5 الی 10 سال از درمان، نیاز به بازسازی یا تعویض لمینت وجود دارد. همچنین مهارت و تجربه متخصص لمینت دندان در موفیقیت لمینت دندان نقش اساسی دارد. مهم است که متخصص لمینت دندان شما علاوه بر مهارت های دندانپزشکی عمومی، مهارت های دندانپزشکی زیبایی را نیز گذرانده باشد.

 • آیا امکان انتخاب درجه سفیدی دندان توسط فرد وجود دارد؟

در هر دو نوع از انواع لمینت این امکان وجود دارد تا از درجه‌ی خیلی سفید تا چندین درجه‌ی سفیدی توسط فرد انتخاب شود.

 • برای اصلاح طرح لبخند نیاز به لمینت کردن چه تعداد از دندان‌ها می‌باشد؟

با توجه به خط لبخند فرد و شرایط دندان‌ها تعداد دندان‌ها جهت لمینت مشخص می‌شوند ولی معمولا برای طراحی لبخند، 8 یا 10 دندان جلو لمینت می‌شوند. در برخی موارد حتی با لمینت کردن 1 یا 2 دندان، نتیجه‌ی مطلوب بدست می‌آید. بطور کلی روشهای دندانپزشکی زیبایی لمینت دندان و کامپوزیت دندان برای دندان های جلو و اصلاح طرح لبخند کاربرد دارند.

 • بعد از لمینت کردن دندان‌ها، چه مراقبت‌هایی لازم است؟

لمینت دندان، مراقبت‌های خاصی به جز عدم استفاده از مواد غذایی بسیار سفت و سخت و یا عدم استفاده‌ی بیش از حد از مواد غذایی رنگی مثل قهوه ندارد. همچنین باید نکات و موارد بهداشتی مربوط به دندان‌ها مثل همیشه رعایت شوند.

از متخصصان ما میپرسند. به همین دلیل ما در مطلب مفصلی پاسخ همه‌ی این سوالات را آورده‌ایم تا اگر سوال دیگر مخاطبان ما هم باشد بهره ببرند. برای ادامه مطلب و پاسخ به  سوالات اینجا کلیک کنید. 

 

برای دیدن نمونه کارهای انجام شده در کلینیک سیب سفید و نیز فیلم انجام لمینت دندان اینجا کلیک کنید.

انجام لمینت دندان به چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

 • کسانی که بر روی سطح دندان خود پوسیدگی‌های وسیع دارند انجام لمینت دندان بر روی پوسیدگی اصلا توصیه نمی‌شود و باید پس از برطرف کردن پوسیدگی اقدام به لمینت دندان و یا کامپوزیت کنند. تا زمانی که پوسیدگی گسترده دندان رفع نشود نمی توان از لمینت دندان استفاده کرد
 • برخی افراد دارای سایش شدید مینای دندان هستند و بافت مینای دندان آن‌ها برای انجام لامینت دندان ضعیف است در این صورت متخصص روکش دندان را جایگزین مناسبی برای انواع لمینت دندان می‌کند.
 •  یکی دیگر از عواملی که مانع از انجام لمینت دندان می‌شود وجود عادتهای دهانی مانند دندان قروچه است که سبب شکستن لمینت دندان شده و با گذشت زمان به آن آسیب وارد می‌کند.
 • افرادی که لثه های ضعیف و ناسالمی دارند
 • عفونت و بیماری های لثه (بیشتر بخوانید: بیماری های لثه، انواع بیماری های لثه و درمان آنها)
 • افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند.(بیشتر بخوانید: تاثیر باور نکردنی بهداشت دهان و دندان بر بدن و مغز شما)
 • افرادی که بیماری های مفصلی دارند
 • در صورت ساییدگی بیش از حد دندان

چه کسانی کاندید لمینیت دندان هستند؟

برای فرم بخشیدن و یکدست کردن دندان کسانی که به هم ریختگیهای دندانی دارند یعنی فاصله ی بین دندان های آن ها زیاد است یا موقعیت دندان آنها بد است و فرو رفتگی یا برامدگی در آنها وجود دارد.
اگر لبه ی دندان فرد شکسته شده یا اثرات ترک خوردگی در آن مشاهده میشود لامينت دندان میتواند درمان مناسبی باشد.
اصلاح طرح لبخند بر حسب درخواست مراجعه کننده.
همچنین برای انجام اصلاحات جزئی ترتیب دندان های جلو و منظم کردن دندان های کج این روش کارا است.
کسانی که دندانهای بد رنگ دارند. این تغییر رنگ ممکن است ناشی از کشیدن سیگار، مصرف مواد غذایی رنگدانه دار، نوشیدن قهوه زیاد و ضرب دیدگی دندان (تروما) یا عصب کشی دندان باشد.

تفاوت میان لمینت و ایمپلنت دندان در چیست؟

لمینت دندان: خیلی از افراد لمینت دندان را با ایمپلنت اشتباه می‌گیرند ولی باید گفت این دو روش کاملاً از هم مجزا هستند و هر کدام برای مواردی خاص به کار می‌روند. ایمپلنت دندان روشی برای جایگذاری دندان از دست رفته می‌باشد که به کاشت دندان معروف است ولی لمینت دندان برای فرم دهی، زیباکردن و سفید کردن دندان به کار می‌رود. ترکیبی از درمانهای ایمپلنت و لمینت برای اصلاح طرح لبخند .

tafavot-laminate-va-implant

 

مراقبت و نگهداری از لمینت دندان چگونه باید انجام شود؟

لمینت دندان: نگهداری کردن از لمینت دندان بسیار راحت می‌باشد و مانند مراقبت از دندان طبیعی می‌باشد. دندان لمینت شده باید هر روز مسواک زده  شود و برای تمیز کردن آن باید از نخ دندان استفاده کرد. متخصص لمینت دندان اصولاً خمیردندان حاوی فلورائد را به شما معرفی می‌کند که مانع از ساییدگی دندان می‌شود. یک هفته پس از لمینت کردن دندان‌ها باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا پزشک عملکرد لمینت دندان و واکنش دهان را نسبت به لمینت را مورد بررسی قرار دهد. حال اگر فرد دارای عاداتی مانند ساییده شدن دندان‌ها یا دندان قروچه داشته باشد متخصص یک محافظ دندانی به فرد می‌دهد تا هنگام خواب آسیبی به لمینت دندان وارد نشود. حال اگر فرد مایل به رسیدگی بیشتر باشد باید به طور مداوم به پزشک مراجعه کند تا با خمیر ویژه سطح آن را صیقل دهد و در صورت یافتن کوچکترین اثر تخریبی به آن‌ها رسیدگی کند.

برای دیدن نمونه کارهای انجام شده در کلینیک سیب سفید و نیز فیلم انجام لمینت دندان اینجا کلیک کنید.

 

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت دندان برای افرادی که دارای دندانهای دو رنگ هستند و یا دندانهایشان کج، دارای طول بلندتر یا کوتاهتر از سایر دندان‌ها است توصیه می‌شود همچنین برای افرادی که قسمتی از دندانشان ساییده شده و یا دندانها در یک ردیف قرار ندارند پیشنهاد می‌شود.

اگر دندان های کجی داشته باشم می توانم از لمینت دندان استفاده کنم؟

لمینت دندان: دندانپزشک شما دندان های شما را ارزیابی می کند و تصمیم می گیرد که آیا ارتودنسی لازم است یا خیر. اگر مشکل جدی نداشته باشید ، لمینت دندان  می تواند دندانهای شما را تغییر شکل می دهد ، و آنها را محکم تر و یکنواخت تر ، و همچنین سفیدتر کند. باید در نظر گرفت که لمینت دندان نمی تواند به جای ارتودنسی دندان استفاده شود. متاسفانه در برخی موارد به دلیل اطلاعات ناکافی، درمان لمینت را به جای ارتودنسی پیشنهاد می دهند. 

اینکه آیا دندان های کج شما می توانند از ونیر پرسلن پشتیبانی کنند بستگی به عواملی دارد: 

lminate-dandan-kaj

 

گاهی اوقات، دندان ها زیادی کج هستند

لمینت دندان: شکی نیست که دندان های کج خیلی جذاب نیستند اما مشکل به همین جا ختم نمی شود. آنها می توانند برای سلامت دهان و دندان شما یک تهدید به حساب بیایند. وقتی دندان ها به شدت کج باشند، تمیز کردن فضای بین آنها دشوار است و این مسئله احتمال درد ناشی از حفره های ایجاد شده را افزایش می دهد. اگر به صورت تصادفی زیادی به یک شِی سخت فشار بیاورید یا گاز بزنید، ممکن است آنها به هم فشار وارد کنند، و دندان ها بشکنند یا خرد شوند.

ممکن است لازم باشد با دندانپزشک خود در مورد درمان ارتودنسی که می تواند دندان های شما را در مکان مناسب شان قرار دهد صحبت کنید. پس از این که دندان های خود را در جایی که به آن تعلق دارند قرار دادید می توانید برای کامل کردن لبخند تان ونیر پرسلن را در نظر بگیرید...(ادامه مطلب)

لمینت دندان ناموفق

لمینت دندان: اصولا لمینت دندان طول عمر و ماندگاری بالایی دارند و بصورت چسبیده به دندان ثابت هستند و به هیچ عنوان نباید حرکت داشته باشند. . با این حال در برخی موارد ممکن دلایلی مانند کوتاهی دندانپزشک در نصب صحیح و درست لمینت روی دندان و یا حتی اشتباهات آزمایشگاهی منجر به افتادن لمینت دندان شود. درصورتیکه چنین مشکلی پیش آمد بهترین کار مراجعه به دندانپزشک می باشد.(ادامه مطلب)

اصلاح دندان های خرگوشی

لمینت دندان: اکثر بیمارانی که به دنبال درمان دندانهای خرگوشی هستند ، این کار را انجام می دهند ، زیرا آنها نگران زیبایی لبخند خود هستند. خوشبختانه ، مشکل دندان های خرگوشی از طریق تعدادی از گزینه های درمانی قابل رفع است که در بخش های زیر مورد بحث قرار خواهد گرفت. مهمتر از همه ، دندان های بیرون زده بسیار مستعد آسیب هستند. در صورت عدم درمان ، بیماران می توانند در آینده با رویه های پر هزینه تر و گسترده تری مواجه شوند. (ادامه مطلب)

تعویض کامپوزیت دندان با لمینت و یا لومینیرز

لمینت دندان: اگر روکش کامپوزیت دارید و نمی دانید که آیا می توانید کامپوزیت دندان خود را با لمینت و یا لومینیرز جایگزین کنید یا نه ، خبر خوب بله است ، شما می توانید کامپوزیت دندان خود را با لومینرز و یا لمینت دندان جایگزین کنید.(ادامه مطلب)

اشتباهاتی که منجر به لمینت و کامپوزیت دندان ناموفق می شوند

لمینت دندان: امروزه لمینت دندان و کامپوزیت دندان متداول ترین عمل دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح طرح لبخند می باشد. بسیاری از سوالات وجود دارد که همواره قبل از اقدام به لمینت یا کامپوزیت لازم است نسبت به آنها آگاهی داشته باشید. با این حال اشتباهات متداولی نیز وجود دارند که گاها منجر به عدم موفقیت در درمان های لمینت دندان و کامپوزیت دندان می شوند. در زیر مواردی لیست می شوند که توجه یا بی توجهی به آن ها تاثیر زیادی بر نتیجه ی کار  لمینت دندان و کامپوزیت دندان دارند. پیش از ادامه در ظر داشته باشید که آنچه همواره مهمتر است حفظ سلامت شما می باشد(ادامه مطلب)

تفاوت ها و شباهت های لمینت سرامیکی و لومینیرز

لمینت دندان: استفاده از لمینت سرامیکی برای اصلاح زیبایی لبخند بسیار متداول شده است. در این روش طراحی لبخند به گونه ای انجام می شود که ظاهر دندان ها از نظر رنگ، سایز، شکل و درخشش به نحو قابل توجهی زیباتر می شود. در لمینت سرامیکی برای آماده سازی دندان ها به منظور قرار دادن قالب لمینت به روی دندان، ساختار دندان دستکاری شده و مینای دندان باید تراشیده شود. به همین جهت گفته می شود که لمینت سرامیکی یک روش تهاجمی و غیر قابل برگشت است زیرا بازسازی مینای دندان پس از تراشیده شدن غیرممکن می باشد. در مقابل لومینیرز به عنوان یک روش زیرمجموعه لمینت دندان، روشی برگشت پذیر و غیر تهاجمی می باشد.در لومینیرز ساختار دندان دستکاری نمی شود و نیازی به تراشیدن مینای دندان وجود ندارد یا بسیار جزئی است.(ادامه مطلب)

برای دیدن نمونه کارهای انجام شده در کلینیک سیب سفید و نیز فیلم انجام لمینت دندان اینجا کلیک کنید.

همه چیز درباره ی لمینت دندان لومینیرز

لمینت دندان: ونیر ها انواع گوناکونی دارند. یکی از انواع ونیر دندان، لمینت دندان لومینیرز می باشد. لومینیرز می تواند با برطرف کردن شکستگی دندان ها، اصلاح فاصله بین دندان ها، تغییر رنگ دندان ها، اصلاح و فرم دادن دندان های کج و بد شکل و دیگر مشکلات دندانی طرح لبخند شما را اصلاح کند. ضخامت لمینت دندان لومینیرز به اندازه یک لنز چشم می باشد، بسیار نازک و در عین حال محکم هستند، کمترین تغییر رنگ را دارند و ناز به تنظیم مجدد ندارند، از نظر آماده سازی نیز نسبت به کامپوزیت دندان و لمینت دندان مراحل کمتری دارد. (ادامه مطلب)

آیا لمینت دندان درد دارد؟

روکش لمینت یکی از محافظه کارترین روشهای درمانی در دندانپزشکی است. احتمال بروز برخی از ناراحتی های زودرس  در طی فرایند دریافت لمینت وجود دارد. در لمینت سرامیکی  برای اصلاح زیبایی لبخند، اغلب به اندازه ی 3/3 میلی متر برای رسیدن به هدف زیبایی  از سطح خارجی دندان برداشته می شود.  و دندان به میزان کم  ممکن است واکنش نشان دهد.  برخی  موقعیتها در لمینت دندان نیز وجود دارد که تراشیدن دندان صورت نمی گیرد و بنانبراین میزان درد و ناراحتی صفر است...(ادامه مطلب)

لمینت دندان برای دندان های کوتاه

لمینت دندان: اگر دندان هایی دارید که به نظر کوچک می رسد ، می تواند بر لبخند شما تأثیر منفی بگذارد. دندانهای کوچک ممکن است باعث شود شما تمایلی به لبخند زدن ، صحبت کردن یا خندیدن با دیگران ، از جمله دوستان و اعضای خانواده نداشته باشید. اگر شغلی دارید که بسیاری از تعامل های عمومی یا بین فردی را درگیر می کند ، دندان های کوچک می تواند بر عملکرد شما تأثیر بگذارد.
راه حل مورد استفاده برای دندانهای کوچک می تواند به سادگی اضافه کردن لمینت سرامیکی برای افزایش اندازه دندان باشد...(ادامه مطلب)

آیا لمینت دندان به دندان های طبیعی آسیب می زند؟

لمینت دندان یکی از گزینه های محبوب امروزه در مورد دندانپزشکی زیبایی است . بسیاری از افرادی که روکش پرسلن را برای دندان های خود در نظر می گیرند ، غالباً سوال می کنند که آیا نصب روکش لمینت باعث خراب شدن دندانهای طبیعی آنها می شود. اگر نصب لمینت به درستی انجام شود ، دندان های شما را خراب نمی کند. با این حال ، قبل از تصمیم گیری ، مواردی وجود دارد که باید در مورد لمینت بدانید...(ادامه مطلب)

برای دیدن نمونه کارهای انجام شده در کلینیک سیب سفید و نیز فیلم انجام لمینت دندان اینجا کلیک کنید.

آیا می توان لمینت دندان را دوباره سفید کرد؟

لیمنت دندان: بسیاری از افراد برای اصلاح لبخند خود لیمنت های سرامیکی را در نظر می گیرند ، زیرا آنها یک راه حل طولانی تر برای سفید کردن دندان ها هستند. اما بعد از گذشت زمان لمینت سرامیکی می تواند از سفید روشن و زرق و برق دار تغییر رنگ یابد و مانند گذشته به نظر نرسد. سوالی که بیشتر بیماران می پرسند اینست که آیا می توان لمینت دندان تغییر رنگ یافته را دوباره سفید کرد؟ در ادامه به این سوال و چند پرسش دیگر پاسخ داده شده است...(ادامه مطلب)

لمینت بهتر است یا کامپوزیت دندان؟

رزین کامپوزیت و لمینت پرسلن رایج ترین مواد در فرآیند ساخت روکش های دندان هستند. یک  دندانپزشک زیبایی با تجربه و ماهر، با هر دو ماده می تواند لبخند شما را به زیبایی تغییر دهد. اما از کجا بدانیم کدام نوع برای شما مناسب است؟ پاسخ به این سوال به نیازهای خاص شما بستگی دارد  و معیارهایی که در انتخاب نوع مواد برای شما مهم است (از قبیل هزینه ، طول درمان، ماندگاری و غیره). بیایید برخی از تفاوتهای بین کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی را ارزیابی کنیم...(ادامه مطلب)

برای دیدن نمونه کارهای انجام شده در کلینیک سیب سفید و نیز فیلم انجام لمینت دندان اینجا کلیک کنید.

آیا لمینت دندان عوارض دارد؟

اول از همه ، شما باید بدانید که لمینت دندان واقعاً برای کمک به درمان دندان هایتان اقدامات زیادی انجام نمی دهند. آنها زیبایی را به شما می دهند ، و می توانند یک راه عالی برای پوشاندن دندان های ناخوشایند به نظر برسند ، اما آنها هیچ بیماری را درمان نمی کنند و دندان های شما را سالم تر نمی کنند. با لمینت دندان شما فقط روکش می کنید فقط برای اینکه لبخند زیباتری داشته باشید ، نه به این دلیل که می خواهید با برخی از مشکلات دندانپزشکی کنار بیایید...(ادامه مطلب)

تفاوت لمینت با تاج دندان

انتخاب بین روکش و لمینیت مثل انتخاب بین رنگ زرد و سبز نیست، دندانی که برای محافظت و افزایش طول عمرش نیاز به روکش دارد اگر لمینیت شود ممکن است بشکند و از بین برود و دندانی که با لمینیت کردن هدف ما را تامین میکند در صورتی که روکش شود یعنی بخشی از دندان که نیازی به تراش نداشته را از دست داده ایم.
پس هرکدام باید در جای خود استفاده شود.

هر دو روش ونیرهای دندان و تاج دندان برای ترمیم دندان هستند که می توانند ظاهر و عملکرد دندانهای شما را بهبود بخشند. تفاوت اصلی در این است که کامپوزیت ونیر و لمینت فقط قسمت جلویی دندان شما را می پوشاند و تاج دندان تمام دندان را می پوشاند. تاج های دندان معمولاً از مواد سرامیکی ساخته شده اند که می توانند دقیقاً مانند دندانهای طبیعی به نظر برسند ، مراحل انجام آن نسبت به روکش های کامپوزیت و لمینت پیچیدگی بیشتری دارد. ابتدا سلامت و یکپارچگی دندانهای موجود شما باید مشخص شود.(ادامه مطلب)

بهترین رنگ و شکل لمینت دندان

آیا دندانپزشک شما لمینت دندان را به عنوان گزینه ای مناسب برای بازگرداندن زیبایی شناسی و عملکرد به لبخند خود پیشنهاد کرده است؟ در اینجا چگونگی انتخاب شکل، سایه و رنگ مناسب روکشهای لمینت دندان برای طبیعی ترین نتایج آورده شده است.(ادمه مطلب)

آیا لمینت دندان دائمی است؟

لمینت دندان که در قسمت جلوی دندان قرار می گیرد ، از نظر زیبایی شناختی روشی فوق العاده سریع و بسیار مؤثر برای مقابله با مشکلات دندانپزشکی بی شمار است. مقاوم در برابر تغییر رنگ و ساخته شده از سرامیک انعطاف پذیر و بادوام. "لمینت دندان" پس از قرار دادن می توانند چندین سال دوام بیاورند. با این حال ، آنها لزوماً یک راه حل دائمی نیستند و ممکن است با گذشت زمان جایگزین شوند.(ادامه مطلب)

تغییر رنگ لمینت دندان

لمینت دندان به یک گزینه درمانی جالب برای اصلاح شکل و رنگ دندانهای قدامی تبدیل شده است. اگر لمینت خیلی سفید باشد ، غیر طبیعی به نظر می رسد. و اگر به اندازه کافی سفید نباشد طرح لبخند شما کدر به نظر می رسد. اما گاهی پس از دریافت لمینت دندان، ممکن است احساس کنید که روکشهای لمینت شما تغییر رنگ داده اند. (ادامه مطلب)

لمینت دندان برای دندان های پوسیده

کامپوزیت و لمینت دندان روی بیمارانی که خطر پوسیدگی بالایی دارند انجام نمی شود ، بنابراین اگر دندانپزشک یا متخصص پروتز دندان شما کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی را به عنوان گزینه درمانی برای شما توصیه می کند ، می توانید اطمینان داشته باشید که شما خطر پوسیدگی دندان ندارید. همچنین ، روکش های لمینت دندان در برابر پوسیدگی مقاومت نشان می دهند و به شما این امکان را می دهد که روزانه دو بار با استفاده از خمیر دندان فلوراید مسواک بزنید و مرتباً از دهانشویه فلوراید استفاده کنید. (ادامه مطلب)

تفاوت لمینت دندان و ایمپلنت 

لبخند شاد و زیبا اعتماد به نفس و سلامتی را به شما هدیه می دهد. با این حال ، بسیاری از ما از لبخندمان احساس ناراحتی می کنیم. در نتیجه ، ما از لبخند زدن کامل دوری می کنیم. ما تمایل داریم خودمان را با افراد مشهور و مدل مقایسه کنیم ، اما آیا می دانید که لبخندهای آنها همیشه طبیعی نیست؟ افراد مشهور مانند تام کروز ، جورج کلونی ، ویکتوریا بکام و سلین دیون - فقط به عنوان نمونه - با آن لبخندهای خیره کننده سفید متولد نشدند. لبخندهای آنها محصول جراحی زیبایی دندان است! اگر به دنبال ایمپلنت دندان و روکش های لمینت دندان هستید ، مهم است که تفاوت بین لمینت دندان و ایمپلنت را بدانید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. (ادامه مطلب)

طول عمر لمینت دندان

شاید بهترین مزیت لمینت اینست که آنها بسیار بادوام هستند. لمینت دندان طوری ساخته شده است که روی دندان طبیعی قرار می گیرد و می تواند برای یک دهه یا بیشتر دوام بیاورد. با این وجود ، حتی ظریف ترین لمینت دندان ساخته شده نیز نیاز به تعویض دارند و طول عمر لمینت دندان دائمی نیست. روکش لمینت دندان ، یک راه حل طولانی مدت و در عین حال موقت برای دندانهای دارای نقص زیبایی است. بنابراین هنگامی که لمینت سرامیکی به انتهای طول عمر خود می رسد ، باید آن را تعویض کرد. (ادامه مطلب)

چگونه از لمینت دندان مراقبت کنیم؟

روکش لمینت دندان به بسیاری از افراد کمک می کند لبخندی زیبا و بی عیب و نقص را که همیشه در آرزویش بوده اند ، داشته باشند. روکش های لمینت دندان در صورت مراقبت از آنها و حفظ بهداشت دهان و دندان این پتانسیل را دارند که 15-20 سال به طول انجامد. 

توجه به این نکته مهم است که روکش های لمینت دندان و کامپوزیت دندان جلوی ایجاد پوسیدگی روی دندان ها را نمی گیرند. به همین دلیل ، حفظ سطح بالایی از سلامت دهان و دندان بسیار حائز اهمیت است.

 • هر شش ماه یکبار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید: بررسی و تمیز کردن دندان ها توسط دندانپزشک می تواند به از بین بردن پلاک های دندانی که مسواک شما به تنهایی قادر به حذف آن نیست ، کمک کند. اگر پلاک ها  روی دندان باقی بمانند ، ممکن است روکشهای شما برای دسترسی به دندان برداشته شوند.
 • غذاهای سخت نخورید: هر چیزی که می تواند دندان شما را تراشه یا شکسته کند ، می تواند روکش لمینت دندان شما را نیز خرد یا شکاف دهد. فشار مستقیم با غذاهای سخت در انتهای روکش لمینت ممکن است باعث آسیب آن شود.
 • از بهم فشردن دندان ها خودداری کنید: به بیمارانی که دندان قروچه دارند توصیه می شود (خصوصاً آنهایی که روکش لمینت دندان دارند) از یک محافظ دندان برای کمک به محافظت از دندان در هنگام خواب استفاده کنند.
 • از خوردن غذاهای رنگی پرهیز کنید: روکش های لمینت سرامیکی از نظر لکه گیری مقاوم هستند ، با این وجود به مرور زمان برخی از غذاها و نوشیدنی ها می توانند ظاهر سفید آنها را لکه دار کنند. بدترین مواد برای رنگ آمیزی روکش های لمینت دندان، قهوه ، چای ، شراب و سیگار است. اگر حاضر نیستید از نوشیدنی مورد علاقه خود صرفنظر کنید ، نوشیدن با یک نی را امتحان کنید زیرا این امر می تواند لکه های دندان را محدود کند. (ادامه مطلب)

لمینت دندان در سنین پایین

بسیار مهم است که صبر کنید تا دندان ها قبل از اضافه شدن لمینت دندان در حالت ثابت خود قرار گیرند. اگر در سن پایین لمینت دندان نصب کنید این خطر وجود دارد که روکش لمینت همزمان با رشد دندان ها از خط لثه دور شوند و به لبخندی ناخوشایند منجر شوند. این موضوع همچنین می تواند منجر به ایجاد شکاف بین لمینت ، دندان و لثه شود که می تواند باعث ایجاد مشکلات بهداشتی و جمع شدن باکتری ها در محل شود. علاوه بر ...(ادامه مطلب)

آیا لمینت دندان سبب بیماری لثه می شود؟

اگر مشکل خونریزی لثه پس از دریافت روکشهای لمینت دندان شروع شده باشد ، احتمالاً ارتباطی وجود دارد. بعضی اوقات ، یک دندانپزشک زیبایی کم تجربه، لمینت دندان را بصورت نادرست روی دندان ها قرار می دهد، این باعث ایجاد یک خط فاصله بین لمینت  و لثه می شود که در آن باکتری ها جمع شده و منجر به مواردی مانند بیماری لثه و پوسیدگی دندان می شوند و در نهایت سلامت دهان و دندان شما را از بین می برند.

لمینت دندان برای دندان های پر شده

اینگونه نیست که شما نمی توانید لمینت دندان را روی دندان های پرشده قرار دهید. اما وقتی بیش از نصف یک دندان با مواد پرکننده مانند کامپوزیت پر شده باشد دیگر نمی توان یک روکش لمینت سرامیکی را روی آن گذاشت. اگر مقدار زیادی از دندان پر شده باشد ، بهتر است که از تاج دندان استفاده کنید. در صورتی که دندان پرشدگی زیادی دارد ، این بدان معنی است که حفره های زیادی در دندان وجود دارد.

آیا لمینت دندان سبب پوسیدگی دندان می شود؟

آیا اساساً روکش لمینت دندان از دندان شما محافظت می کند یا دندان های شما در زیر روکش لمینت در معرض مشکلات دندانپزشکی مانند پوسیدگی دندان قرار خواهد گرفت؟ پاسخ این است که روکش لمینت سرامیکی، بخش زیادی از دندان را می پوشاند و بسیار کم احتمال دارد که سبب ایجاد پوسیدگی و حفره روی دندان شود. اما روکش لمینت دندان همانطور که به خودی خود سبب پوسیدگی دندان نمی شود، از دندان در برابر پوسیدگی نیز محافظت نمی کند. آنچه در اینجا مهم است رعایت بهداشت دهان و دندان بیمار می باشد.

بهترین متخصص لمینت دندان

این روزها گزینه های زیادی در اینترنت برای دندانپزشکی زیبایی وجود دارد.از متداول ترین خدمات دندانپزشکی زیبایی، کامپوزیت ونیر، لمینت دندان سرامیکی و ایمپلنت دندان می باشد. ناگفته نماند که ایمپلنت علاوه بر اینکه یک روش برای اصلاح زیبایی دندان است یک روش درمانی برای دندان های از دست رفته است. بهتر است کاشت ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت دندان انجام شود و تنها قسمت تاج آن توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی قرار داده شود.

به چه تعداد لمینت دندان نیاز دارید؟

بستگی به این دارد که لبخند شما چقدر بزرگ است؟ وقتی به آینه نگاه می کنید و لبخند می زنید ، چند دندان می بینید؟ چقدر دندانهایتان سفید است؟ کمی یا زیاد؟ یا از میزان سفید بودن دندان هایتان راضی هستید؟ آیا علاوه بر رنگ  دندان ها، می خواهید طول ، عرض ، شکل یا اندازه کلی دندان هایتان را تغییر دهید؟ به عبارت ساده تر ، هرچه لبخند شما بزرگتر باشد و تغییراتی که می خواهید بیشتر باشد ، باید دندان های بیشتری را لمینت دندان کنید. (ادامه مطلب)

لمینت دندان بهتر است یا تاج دندان

لمینت دندان و تاج دندان هر دو از روش های ترمیم دندان هستند که می توانند ظاهر و عملکرد دندان های شما را بهبود بخشند. تفاوت اصلی در این است که لمینت دندان فقط قسمت جلویی دندان شما را می پوشاند و تاج دندان تمام دندان را می پوشاند.

لمینت دندان که به آن لمینت سرامیکی نیز گفته می شود یک لایه بسیار نازک از پرسلن یا سایر مواد با ضخامت حدود 1 میلی متر (میلی متر) است که به قسمت جلوی دندان شما وصل می شود.

تاج دندان تقریباً 2 میلی متر ضخامت دارد و کل دندان را می پوشاند. تاج دندان هم می تواند سرامیکی یا پرسلن باشد هم یک آلیاژ تمام فلزی دیگر.

اینکه لمینت دندان برای شما مناسب است یا تاج دندان ، به وضعیت دندان های شما و آنچه را که می خواهید اصلاح کنید بستگی دارد.

(ادامه مطلب)

آیا بیمه، هزینه لمینت دندان را  پوشش می دهد؟

تقریبا هیچ کدام از بیمه های دندانپزشکی در ایران هزینه لمینت دندان را تحت پوشش خود قرار نمی دهد. دلیل این امر این است لمینت سرامیکی و نیز کامپوزیت ونیر جزو درمان های دندانپزشکی زیبایی هستند. حتی بیمه های دندانپزشکی کمی وجود دارد که هزینه ایمپلنت دندان را تحت پوشش قرار می دهند. بنابراین اگر بودجه نقدی و کافی برای دریافت خدماتی مانند کامپوزیت دندان، لمینت دندان و ایمپلنت دندان در اختیار ندارید پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات لمینت اقساطی، ایمپلنت اقساطی و کامپوزیت اقساطی کلینیک دندانپزشکی سیب سفید می باشد. 

برای دیدن نمونه کارهای انجام شده در کلینیک سیب سفید و نیز فیلم انجام لمینت دندان اینجا کلیک کنید.

چه زمانی باید لمینت دندان را تعویض کنید

متوسط ​​طول عمر لمینت دندان حدود 10 سال است. با مراقبت و درمان مناسب ، این بازه زمانی می تواند تا 20 سال طولانی شود. اگر یکی از موارد زیر رخ داد ، ممکن است لازم باشد که روکش های لمینت دندان خود را زودتر جایگزین کنید:

 • لمینت دندان شما تراشه یا ترک خورده باشد و یا به راحتی فرسوده شود. روکش لمینت از جنس سرامیک ساخته شده اند و در عین حال که بادوام هستند ، اگر به درستی از آنها مراقبت نکنید ، می توانند فرسوده یا شکسته شوند.
 • دندان حامل روکش لمینت دندان، زیر روکش پوسیده شده باشد. اگرچه روکش های لمینت دندان سرامیکی از دوام بالایی برخوردار هستند ، اگر دندان زیر لمینت سالم نباشد ، روکش می تواند شروع به جدا شدن از دندان کند.
 • بهداشت ضعیف دندان و بیماری لثه باعث می شود تا لمینت دندان از لثه شما فاصله بگیرد. لمینت سرامیکی دندان به همان اندازه یدندانهای معمولی شما نیاز به مراقبت دارند. اگر مراقب دهان و دندان خود نباشید، لثه های شما شروع به بیماری می کنند ، و بین لمینت دندان و لثه شما فاصله ایجاد شود. این فاصله محل تجمع باکتری ها و در نهایت سبب عفونت لثه و پوسیدگی دندان می شود.
 • لمینت دندان اگر اولین بار با اندازه نامناسب به دندان شما وصل شده باشند. اگر دندانپزشکی که روکش لمینت شما را نصب می کند برای اطمینان از تناسب مناسب ، در ابتدا دهان را به طرز صحیح اندازه و قالب گیری نکند ، شما  یک لمینت دندان ناموفق خواهید داشت. متخصص دندانپزشک زیبایی یک قالب سفارشی از دهان شما تهیه می کند تا هنگام نصب آنها اطمینان حاصل شود که روکش های لمینت دندان شما مناسب هستند.
 • اگر روکش لمینت دندان شما به صورت درست روی دندان شما قرار نگرفته باشد. اگر روکش های لمینت دندان سرامیکی به درستی نصب نشده باشند ، می توانند از بین بروند ، به این معنی که شما مجبور به جایگزینی لمینت دندان خود هستید. نصب مناسب به معنای تراشیدن مقداری مینای دندان و اتصال روکش لمینت دندان با یک ماده اتصال دهنده دندان قوی است.
 • اطمینان حاصل کنید که با یک متخصص دندانپزشک زیبایی که به آن اطمینان دارید کار می کنید. اگر لمینت دندان شما در اولین بار به درستی نصب شده باشد باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود و اطمینان می دهد که یک لبخند خارق العاده داشته باشید. (ادامه مطلب)

لمینت دندان برای دندان های شکسته

حتی شکستگی های کوچک دندان هم چشم ها را به خود جلب می کند و می تواند برای شما احساس ناراحتی ایجاد کند و در صورت عدم درمان ، برخی از شکستگی ها می توانند گسترده شوند و قسمتهای داخلی دندان شما را در معرض عفونت قرار دهند. یکی از روشهای متداول برای دندانهای آسیب دیده یا خرد شده ، استفاده از روکشهای لمینت دندان است.

چنانچه شکستگی دندان شما شدید نباشد و دندان های شما مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان نداشته باشند می توان از روکش لمینت دندان برای بازسازی زیبایی دندان ها استفاده کرد. در مواردی که شکستگی شدید باشد می توان از گزینه های دیگری مانند تاج دندان و یا حتی ایمپلنت دندان استفاده کرد. تشخیص اینکه کدام گزینه بهترین روش برای دندان شما می باشد توسط متخصص دندانپزشک انجام می شود. بصورت کلی اگر میزان شکستگی کم باشد و دندان بتواند لمینت دندان را نگهدارد ممکن است دندانپزشک به شما لمینت سرامیکی را پیشنهاد دهد، اگر قسمت زیادی از دندان شما از دست رفته باشد تاج دندان می تواند یک گزینه مناسب برای رفع مشکل باشد. در صورتی که مقدار زیادی از دندان از دست رفته و قسمت های باقی مانده نیز دارای پوسیدگی شدید غیرقابل ترمیم باشند ممکن دندانپزشک شما درمان ایمپلنت را پیشنهاد دهد...(ادامه مطلب)

تفاوت لمینت دندان و ارتودنسی

به طور طبیعی ، افراد سریعترین مسیر را به سمت یک لبخند کامل می خواهند ، و همچنین روشی را می خواهند که به نتایج ماندگار بیانجامد. اگر تصمیم شما ارتودنسی دندان است انواع مختلفی از بریس ها را می توانید در نظر بگیرید. همچنین ممکن است از روکشهای لمینت دندان به عنوان گزینه ای  جایگزین برای درمان ارتودنسی شنیده باشید.نکته مهم این است که همیشه نمی توان از لمینت سرامیکی به عنوان جایگزینی برای ارتودنسی دندان استفاده کرد. روکش های لمینت دندان در مواردی که کجی و ناهمواری دندان ها شدید باشند کاربرد ندارند و در این موارد حتما باید از ارتودنسی دندان استفاده کرد. در اینجا آنچه شما باید در مورد روکشهای لمینت و روش ارتودنسی باید بدانید، و همچنین مقایسه بین هزینه ، درمان و اثربخشی لمینت سرامیکی و ارتودنسی آمده  است.

آیا لمینت دندان برای هر دو فک بالا و پایین لازم است؟

این مسئله مطمئناً در هنگام ارزیابی وضعیت دندان ها و لبخند شما توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی بررسی خواهد شد تا همه چیز به خوبی مطابقت داشته و ترکیب شود. معمولاً بیشتر بیماران دندانهای تحتانی  را با روشهای سفید کننده  مانند بلیچینگ دندان سفید می کنند تا از مطابقت مناسب اطمینان حاصل شود. اگر در هنگام لبخند زدن و یا صحبت نمودن دندان های فک پایین مشاهده می شوند بهتر است برای تطابق رنگ آنها با روکش های لمینت دندان، آنها را سفید کنید و اگر تغییر رنگ آنها شدید است ممکن است متخصص دندانپزشک شما روکش لمینت دندان برای دندان های فک پایین را نیز انجام دهد. در نهایت این مسئله به تصمیم خود شما و تعدادی عوامل مانند قیمت لمینت دندان بستگی دارد.

لمینت دندان چگونه روی دندان ها قرار می گیرند؟

روکش های لمینت دندان از پرسلن ساخته شده اند ، ماده ای که شبیه مینای دندان طبیعی است. این پرسلن به شکلی طراحی شده است که از ظاهر دندان تقلید می کند. با استفاده از یک ماده اتصال دهنده قوی ، روکشهای  لمینت مستقیماً روی دندانها قرار می گیرند. برای اطمینان از وجود جذابیت ، ممکن است مقدار کمی از مینای دندان های طبیعی تراشیده شود. هر روکش لمینت دندان با مشخصات دقیق دهان شما در آزمایشگاه دندانپزشکی ایجاد می شود ، اما ممکن است دندانپزشک شما چندین تنظیم جزئی را نیز انجام دهد تا بتوانید بهترین لبخند ممکن را داشته باشید.

آیا روکش لمینت دندان روی رژیم غذایی شما تأثیر خواهد گذاشت؟

برخلاف درمان هایی مانند ارتودنسی ، که از خوردن بعضی از غذاهای مورد علاقه جلوگیری می کند ، بیماران مجبور نیستند رژیم های غذایی خود را با روکش های لمینت سرامیکی و نیز کامپوزیت دندان تغییر دهند. درست مانند دندانهای طبیعی ، جویدن اجسام سخت و غیر غذایی یا یخ همیشه خطر ابتلا به ترک یا تراشه را افزایش می دهد. برای روکش های لمینت دندان نیز درست مانند دندان های طبیعی رفتار کنید.

آیا دندانپزشک عمومی می تواند لمینت دندان انجام دهد؟

مانند هر روش دندانپزشکی دیگر نظیر ایمپلنت دندان و ... ، مهمترین عامل در انجام روکش لمینت دندان انتخاب یک متخصص دندانپزشکی زیبایی با تجربه است. هر دندانپزشکی می تواند روکش لمینت دندان سرامیکی را ارائه دهد ، اما همه ی دندانپزشکان آموزش های بیشتری در زمینه دندانپزشکی زیبایی ندارند. اینجاست که کارها مشکل می شود و مشاهده نمونه کارها از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند. برای دیدن نمونه کارهای انجام شده در کلینیک سیب سفید و نیز فیلم انجام لمینت دندان اینجا کلیک کنید.

انواع لمینت دندان

انواع مختلفی از روکش های لمینت دندان وجود دارد ، مانند:

 • لمینت دندان سرامیکی : روکش لمینت سرامیکی بصورت سفارشی از یک سرامیک با کیفیت بالا در آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی ساخته می شود و دقیقاً با بقیه دندانهای شما مطابقت دارد. این نوع لمینت دندان مانند مینای دندان روشن و کمی شفاف به نظر می رسند ، در نتیجه ظاهری یکدست و طبیعی ایجاد می کنند. به معنای واقعی کلمه غیرممکن است که تفاوت آن را بین دندانهای عادی متوجه شوید.
 • لمینت دندان کامپوزیتی : در این نوع لمینت دندان، دندانپزشک یک ماده رزین کامپوزیت را روی دندان قرار می دهند تا یک روکش را در خود مطب دندانپزشکی روی دندان قرار دهند. در لمینت کامپوزیتی نیاز به تراشیدن سطح دندان نیست.

روکشهای کامپوزیت دندان ناخوشایند را پنهان می کنند و لبخند زیبایی را به وجود می آورند. کامپوزیت دندان قطعاً ارزان تر هستند و می توانند در یک جلسه دندانپزشکی انجام شوند.

با این حال ، کامپوزیت ونیر بیشتر مستعد رنگ آمیزی و تراشیدن هستند. کامپوزیت دندان ممکن است نیاز به پرداخت مکرر یا اصلاح داشته باشند و طول عمر کامپوزیت دندان به طور قابل توجهی کوتاه تر می باشد. جذابیت زیبایی شناختی کامپوزیت با روکشهای لمینت سرامیکی هم مطابقت ندارد... (ادامه مطلب)

تفاوت انواع لمینت دندان

هر کدام از انواع ونیر دندان را که برای اصلاح طرح لبخند خود انتخاب می کنید ، باید به گونه ای طراحی شوند که بسیار نازک ، مقاوم در برابر لکه و قوی باشند تا در برابر سایش طبیعی مقاومت کنند و فشار روزانه دندان های شما را تحمل کنند. ونیر ها در انواع مختلفی شامل لمینت دندان، کامپوزیت دندان و لومینیرز وجود دارند و هر کدام مجموعه ای از جوانب مثبت و جوانب خاص خود را دارند. در این مطلب تفاوت انواع مختلف ونیر یا روکش دندان بررسی می شود.

روکشهای لمینت سرامیکی یکی از متداول ترین انواع روکش های لمینت دندان است و به طور کلی ویژگی های آنها بسیار عالی و شامل موارد زیر می باشد:

روکش لومینیرز اغلب ماده مورد نظر برای بیمارانی است که به دنبال ایجاد تغییراتی اندک در دندان ها  و یا تغییر شکل جزئی ، تغییر اندازه و / یا رنگ دندان خود هستند.

برخی از مزایای لومینیرز دندان عبارتند از:

 • لومینیرز ها نازکتر از روکشهای لمینت سرامیکی هستند.
 • در لومینیرز برخلاف لمینت دندان ، نیازی به تراشیدن مینای دندان وجود ندارد و یا تراش بسیار جزئی لازم است.
 • لومینیرز ها ظاهری بسیار شبیه به دندان طبیعی ایجاد می کنند.
 • طول عمر لومینیرز دندان با مراقبت مناسب می تواند 10-15 باشد.
 • با این وجود ، لازم به ذکر است که روکش لومینیرز گران تر است ، آنها در صورت شکستن ، قابل تعمیر نیستند بلکه باید تعویض شوند.

فرق روکش دندان با کامپوزیت یا لمینت در چیست؟

بهتر است فرق این سه اصطلاح را بدانید تا در تماس با کلینیک های دندانپزشکی به طور کامل در جریان درمان و هزینه های خود قرار بگیرید. روکش دندان برای دندان های عصب کشی شده و یا ضربه خورده که یا سیاه شده یا در حال سیاه شدن است و یا تاج دندان در حالت بسیار پوسیده و ضعیف قرار دارد، مورد استفاده قرار میگیرد. لمینت دندان و کامپوزیت دندان برای دندان های سالم و جهت زیبایی دندان استفاده میشوند. خب این یک تفاوت.

افراد سیگاری لمینت کنند یا کامپوزیت، کدام بهتر است؟

آماری تجربی از مراجعه بیماران به کلینیک سیب سفید نشان میدهد که حدود 70 درصد از بیماران که سیگاری هستند یا مصرف قلیان زیادی دارند از کامپوزیت دندان هایشان در آینده ای نه چندان دور ناراضی می شوند. به عبارتی کامپوزیت برای بیماران اهل دخانیات حدود 4 تا 5 سال ماندگاری دارد در صورتی که برای سایرین حدود 8 سال عمر کامپوزیت است در صورت رعایت بهداشت.

بهتر است این بیماران لمینت دندان انجام دهند. برعکس کامپوزیت که از پلیمر است و رنگ پذیر است، لمینت دندان از جنس سرامیک است و رنگ پذیر نیست و میتواند طی 15 سال عمر تقریبی خود رنگ ثابت و زیبایی را به شما ارائه دهد.

راهکاری برای کم کردن تاثیر قلیان و سیگار بر کامپوزیت دندان

یکی از گزینه هایی که به صورت ابتکاری توسط برخی بیماران کلینیک سیب سفید پیشنهاد شده است برای تاثیر کمتر سیگار و قلیان بر کامپوزیت دندان هایشان این است که بعد از کامپوزیت از همان دندانپزشکی بخواهید که برای شما قالب گیری کرده و نایت گارد بسازند. نایت گارد حفاظی شیشه ای ژله ای برای دندان ها می باشد که خیلی اذیت کننده نیست. بله درست متوجه شدید، میتوانید قبل از مصرف سیگار یا قلیان این نایت گارد را در دهان خود بگذارید تا از برخورد مستقیم دود سیگار به دندان هایتان جلوگیری شود.

برندگان مسابقه اینستاگرام 04 دی
برندگان مسابقه اینستاگرام 11 دی
برندگان جایزه نقدی 400.000 تومان
377**091074
250**091747
102**093922
برندگان تخفیف2.000.000 تومانی
436**092137
691**091203
917**093730
 

 

 

با توجه قطع بودن واتساپ جهت مشاوره،در صورتی که نیاز به اطلاع از قیمت و رزرو نوبت دارید  با شماره 09393558965 تماس بگیرید.

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ 

 

5 نظر

راضیه
ارسال شده در 02 شهریور 1398 ساعت 08:27 قبل از ظهر
سلام وقت بخیرممنون ازتوضیحات کامل وعلمیتون منم خیلی دوست دارم لمینت انجام بدم وحتماخدمت میرسم یه سوال ایااین پرداخت اقساط همیشه درکلینیک شماخواهدبود؟؟؟
آزاده
ارسال شده در 20 بهمن 1398 ساعت 03:51 بعد از ظهر
سلام. ببخشید من اونجا کامپوزیت انجام بدم چقد گارانتی داره؟
مجتبی بوجارپور مدیر سایت
ارسال شده در 20 بهمن 1398 ساعت 03:54 بعد از ظهر
سلام. تا یکسال گارانتی و در صورت لب پر شدن یا تغییر رنگ بدون هزینه انجام می شود.
حسین غلامی
ارسال شده در 21 بهمن 1398 ساعت 02:13 بعد از ظهر
سلام. لمینت دندان برا 8 واحد چند جلسه طول می کشه؟
مجتبی بوجارپور مدیر سایت
ارسال شده در 21 بهمن 1398 ساعت 03:00 بعد از ظهر
سلام. لمینت دندان معمولا در دوجلسه دندانپزشکی انجام می شود. یک جلسه برای آماده سازی دندان و قالب گیری و یک جلسه برای قراردادن روکش لمینت روی دندان ها. چون روکش های لمینت دندان در آزمایشگاه ساخته می شوند معمولا بین جلسه اول و دوم یک فاصله ی حدودا دو هفته ای وجود دارد.
میترا سعیدی
ارسال شده در 21 بهمن 1398 ساعت 04:03 بعد از ظهر
سلام. خسته نباشید. از کجا بدونیم چندتا دندان رو باید لمینت کنیم؟
مجتبی بوجارپور مدیر سایت
ارسال شده در 21 بهمن 1398 ساعت 04:41 بعد از ظهر
سلام. برای تشخیص اینکه به چند واحد لمینت دندان احتیاج دارید ، روبروی آینه بایستید و لبخند بزنید، هر تعداد از دندان های شما موقع لبخند زدن دیده شوند به همان تعداد به روکش لمینت دندان نیاز دارید. دقت کنید که باید لبخند خودتون رو از طرفین هم در نظر بگیرید. معمولا بین 8 تا 10 دندان موقع لبخند زدن دیده می شوند. همچنین اگر دندان های فک پایین شما نیز موقع لبخند زدن دیده می شوند می توانید برای صرفه جویی در هزینه برای فک پایین از بلیچینگ دندان که فقط برای سفید کردن دندان می باشد استفاده کنید. اگر در مورد تعداد لمینت مورد نیاز برای دندان هایتان مردد هستید می توانید تصویر لبخند خود را به شماره ی 09122234921 در واتساپ یا تلگرام ارسال نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
طاهری
ارسال شده در 21 بهمن 1398 ساعت 07:03 بعد از ظهر
کد تخفیف اگر ممکنه برای کامپوزیت

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!