آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

ضخامت لمینت دندان چقدر است؟

همه چیز درباره انجام لمینت دندان، تفاوت روکش لمینت و کامپوزیت دندان و مزایای آنها نسبت به یکدیگر، مراحل انجام لمینت سرامیکی

ضخامت لمینت دندان چقدر است؟
8 اردیبهشت 1403
0

ضخامت لمینت چقدر است؟

 

لمینت دندان‌ها یکی از روش‌های محبوب برای بهبود ظاهر و زیبایی دندان‌هاست. این روش با اعمال یک لایه نازک از مواد ترکیبی بر روی سطح دندان‌ها، می‌تواند اندازه و شکل دندان‌ها را بهبود دهد و مشکلات زیبایی مانند رنگ‌دهی، فرم نامناسب و یا شکاف‌های بین دندان‌ها را حل کند. یکی از عوامل مهم در موفقیت لمینت دندان‌ها، ضخامت مناسب آن‌هاست. در این مقاله، به بررسی ضخامت لمینت دندان و اهمیت آن می‌پردازیم.

ضخامت لمینت دندان:

ضخامت لمینت دندان‌ها معمولاً بین ۰.۳ تا ۰.۷ میلیمتر است. این ضخامت نسبتاً نازک است و اجازه می‌دهد تا لمینت به طور طبیعی با دندان‌های اصلی تلفیق شود و ظاهر طبیعی و زیبایی را ایجاد کند. با این حال، در برخی موارد، ممکن است لمینت‌های با ضخامت‌های بیشتر نیز استفاده شود، به ویژه در مواردی که نیاز به تغییرات بزرگتر در فرم یا اندازه دندان‌ها وجود دارد.

اهمیت ضخامت لمینت دندان:

  1. پایداری: ضخامت مناسب لمینت دندان‌ها باعث افزایش پایداری آن‌ها می‌شود. لمینت‌هایی با ضخامت کمتر ممکن است به آسانی شکسته شوند یا خراش ببینند، در حالی که لمینت‌هایی با ضخامت بیشتر می‌توانند مقاومت بیشتری در برابر فشار و ضربات داشته باشند.
    2. زیبایی طبیعی: ضخامت مناسب لمینت دندان باعث می‌شود که نتیجه نهایی زیبا و طبیعی به دست آید. لمینت‌های خیلی نازک ممکن است به طور مصنوعی به نظر بیایند و جلوه زیبایی طبیعی دندان‌ها را از بین ببرند.
    3. تطابق با ساختمان دندان: ضخامت مناسب لمینت باعث می‌شود که لمینت به‌طور صحیح و هماهنگ با ساختمان دندان‌های اصلی قرار گیرد و همسانی کاملی بین آن‌ها ایجاد شود.

تراش دندانها در لمینت های نسل جدید چقدر است؟

تراش دندانها برای لمینت‌های نسل جدید معمولاً بسیار کمتر از نسخه‌های قدیمی‌تر است. در بسیاری از موارد، با بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته و لمینت‌هایی با ضخامت کمتر، تراش دندانها به حداقل ممکن محدود شده است. این تراش‌ها معمولاً تنها برای ایجاد فضای کافی برای قرارگیری لمینت‌ها و تطبیق بهتر با ساختمان دندان‌ها انجام می‌شود. این میزان تراش بر اساس نیازهای هر مورد و شرایط دندان‌های بیمار تعیین می‌شود و ممکن است متغیر باشد. بهترین راه برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد تراش دندانها برای لمینت‌های نسل جدید، مشاوره با یک دندان‌پزشک متخصص است.سیستمهای رایج لمینت سرامیکی نیاز به تراش دندانها در حدود ۱ میلیمتر دارند. اما سیستم های لمینت جدید که در اصطلاح لمینت های کم تراش نامیده می شوند، به تراشی در حدود ۰،۵ میلیمتر نیاز دارند و در واقع تراش دندانها خیلی کم شده است.

لمینت سرامیکی چه مزیت مهمی نسبت به کامپوزیت ونیر دارد؟

۲ ویژگی و مزیت لمینت دندان نسبت به کامپوزیت ونیر اول استحکام بالاتر و دوم رنگ پذیری کمتر ان است. پس از این مرحله اگر اصلاحی لازم باشد، انجام گرفته و در مرحله بعد، لمینت ها چسبانده و تحویل مراجعه کننده می شود.

تفاوت روکش و لمینت دندان در چیست؟

لمینت سرامیکی یک پوسته نازک است که مثل لنز روی سطح بیرونی دندان چسبانده می شود ولی روکش مثل یک قاب دور تا دور دندان را در بر می گیرد. از لحاظ تراش دندان، روکش تراش بیشتری روی دندان لازم دارد و در واقع تمام سطوح دندان در حدود ۲ میلیمتر تراش می خورد اما در لمینت تراش مختصر است و در فقط سطح بیرونی دندان به میزان نیم میلیمتر تراش لازم است. اما لمینت نمی تواند باعث تقویت دندان ضعیف شود در صورتیکه روکش می تواند باعث تقویت استحکام دندانهای ضعیف شود. برای مثال دندانهایی که بدلیل عصب کشی، ضعیف و شکننده هستند بهتر است روکش شوند.

مراحل انجام لمینت دندان

برای کسانیکه قصد انجام لمینت دارند، دونستن مراحل درمانی جالب است و شاید دوست داشته باشند بدونند که لمینت دندان چطور به دندان چسبانده می شود. معمولا لمینت ها در ۳ جلسه انجام می شوند.

  • جلسه اول : تراش و قالبگیری
  • جلسه دوم: امتحان
  • جلسه سوم : چسباندن

لمینت های سرامیکی می توانند از سرامیک های مختلف و با روش های مختلف ساخته شوند. بعضی از لمینت ها به روش ریخته گری ساخته می شوند مثل سیستم ایماکس. بعضی به روش تراشکاری ساخته می شوند مثل سیستم کاد_کام سلترادو.بعضی دیگر هم بصورت خمیر لایه به لایه روی کست گچی فرم داده می شود و در کوره پخته می شود مثل لمینت های فلدسپاتیک. این سیستمها از لحاظ استحکام و شفافیت و سایر خصوصیات کمی با هم متفاوتند.اگر مشکلات دندانها زیاد باشد و مثلا در ناحیه طرح لبخند تعدادی دندان عصب کشی شده با دیواره های ضعیف وجود داشته باشد و یا در این ناحیه دندان ایمپلنت دندان انجام شده داشته باشیم، بهتر است از روش لمینت دندان بجای کامپوزیت دندان استفاده کنیم. زیرا لمینت استحکام فشاری بالاتری دارد و در ضمن از نظر جنس ماده مورد استفاده در ان با روکش و ایمپلنت هم خوانی دارد.
البته باید توجه داشت که مراحل کاری و مدت درمان در روش لمینت طولانی تر و هرینه درمان هم بالاتر از روش کامپوزیت دندان است. اگر در خصوص موارد گفته شده سوالی داشتید مثل زمان درمان و تعداد جلسات و هزینه و غیره.
گاهی ممکن است فردی دندانهای نسبتا خوبی هم داشته باشد ولی می توان با ایجاد یکسری تغییرات جزیی دندانهای زیباتری رو برایش ایجاد کرد. لزوما وقتی از اصلاح طرح لبخند صحبت می شود، منظور اصلاح دندانهای با مشکلات بسیار شدید و شکستگی بزرگ یا نامرتبی های زیاد نیست. گاهی می توان با ایجاد اصلاحات مختصری در فرم دندانها، لبخند فرد را زیباتر کرد. نکته ای که در فرم دندانها وجود دارد اینست که شکل دندانهای هر فرد منحصر به خودش است و از فرم صورت و قوس فک تبعیت می کند و هدف ما از انجام درمانهای زیبایی اصلاح مشکلات فرم دندانها است و نه تغییر کلیت ان و کپی کردن شکل دندانهای فرد دیگری به خواست بیمار برای وی !

آیا بیرون زدگی و یا تو رفتگی فک را می توان با درمانهای کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی اصلاح کرد؟

باید بگم خیر...، روشهای دندانپزشکی زیبایی فقط برای اصلاح شکل و رنگ و فرم دندانها کاربرد دارد و مشکلات اسکلتال و رشدی فک مثل بیرون زدگی و یا عقب بودن فک را باید با جراحیهای فک اصلاح کرد.البته درمانهای ارتودنسی هم ممکن است در جهت اصلاح مشکلات رشدی فک بکار بیاید ولی در یک دوره زمانی خاصی.

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!