آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

عوارض ارتودنسی دندان. آیا ارتودنسی ضرر دارد؟

آیا ارتودنسی دندان ضرر دارد؟ ارتودنسی دندان چه عوارضی را به همراه دارد؟ عوارض ارتودنسی دندان. ارتودنسی دندان چیست؟ مدت زمان درمان ارتودنسی دندان. هزینه‌ی ارتودنسی. آیا درمان ارتودنسی برگشت‌پذیر است؟

عوارض ارتودنسی دندان. آیا ارتودنسی ضرر دارد؟
10 بهمن 1397
1
دسته بندی: ارتودنسی دندان,

 

شرایط اقساط دندانپزشکی: 70 درصد از مجموع هزینه دندانپزشکی شما به صورت بلند مدت و تا 10 ماه اقساط  می‌گردد.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:

 453 451 44 -021  و  471 461 44 - 021 

عوارض ارتودنسی:

امروزه تمام کارهایی که برای درمان و زیبایی صورت می‌گیرد، هر کدام عوارض خاص خود را دارند. ارتودنسی نیز از این قضیه مستثنی نیست. در صورت رعایت مراقبت‌های بعد از ارتودنسی و همچنین بهداشت دهان و دندان، می‌توان این عوارض را به حداقل میزان خود رساند.

از جمله مهم‌ترین عوارض ارتودنسی دندان عبارت اند از:

پوسیدگی دندان:

از شایع‌ترین عوارضی که ارتودنسی دندان به همراه دارد، پوسیدگی دندان می‌باشد. زیرا با وجود براکت‌ها در دهان، باکتری‌ها به راحتی می‌توانند در بین آنها رشد کنند و باعث پوسیدگی دندان‌ها شوند. البته این باکتری‌ها حاصل تجمع مواد غذایی در زیر براکت‌ها است و در صورت رعایت موارد بهداشتی هیچگونه مشکلی توسط براکت‌ها برای دندان‌ها پیش نخواهد آمد. بنابراین رعایت نکات بهداشتی مثل مسواک زدن، استفاده از نخ دندان  و... بسیار امری ضروری می‌باشد.

بیماری لثه:

یکی دیگر از مشکلات شایع ارتودنسی دندان، بروز بیماری‌های لثه می‌باشد. از مهم‌ترین علائم بروز این بیماری، خونریزی لثه هنگام مسواک زدن است. التهاب و تورم لثه نیز از علائم دیگر اینگونه بیماری‌هاست. در صورت بروز بیماری‌هایی مثل پریودنتال، درمان با ارتودنسی بسیار پیچیده خواهد شد، زیرا مشکلاتی که برای لثه‌ها پیش می‌آید باعث می‌شود که سرعت حرکت دندان‌ها کاهش یابد و روند درمان نیز با مشکل و تاخیر رو‌به‌رو شود.

مدت زمان و طول درمان ارتودنسی:

معمولا مدت زمان درمان ارتودنسی، بین 18 تا 24 ماه می‌باشد. ممکن است در بعضی موارد، این طول درمان کوتاه‌تر یا طولانی‌تر شود. اگر همه‌ی نکات و مراقبت‌های لازم به درستی صورت پذیرد، این موارد به ندرت پیش خواهد آمد. این موارد شامل رعایت بهداشت دهان و دندان، همکاری بیمار با دندانپزشک، عدم وجود بیماری‌هایی که روی روند درمان تاثیر می‌گذارند و... می‌باشد.

خطر برگشت درمان ارتودنسی:

اگر درمان ارتودنسی به طور صحیح و توسط متخصص ارتودنسی انجام گیرد، احتمال برگشت آن بسیار کم است. بعد از برداشتن بریس‌ها برای تثبیت نتیجه‌ی درمان، باید حداقل برای یک سال از نگهدارنده‌ها و پلاک‌های متحرک استفاده شود.

درد فک:

این باور که با انجام ارتودنسی به طور قطعی مشکلاتی برای فک بوجود می‌آید و یا مشکلات فکی برطرف خواهند شد، غلط است؛ اما با انجام ارتودنسی ممکن است برخی مشکلات مربوط به فک رفع شوند که نیاز به درمان‌های مکملی نیز می‌باشد و گاهی با درد و عوارض همراه است.

زخم و خراش دهان:

با گذاشتن براکت‌ها در داخل دهان، تا زمانی که دهان به آن عادت کند، ممکن است زخم یا خراش‌های کوچکی در دهان بوجود آید. این امر کاملا طبیعی است، اما با استفاده از موادی مثل موم ارتودنسی، می‌توان به کاهش زخم‌ها و درد آن‌ها کمک کرد.

کوتاه شدن یا تحلیل طول ریشه:

تحلیل رفتن ریشه و یا کوتاه شدن آن، از دیگر عوارض ارتودنسی دندان می‌باشد که احتمال بروز آن بسیار ضعیف است. اما در بیمارانی که سابقه‌ی آسم، ضربه و شکستگی دندان دارند این احتمال بیشتر است. کوتاه شدن ریشه دندان در درازمدت مشکلی برای دندان‌ها بوجود نمی‌آید. برای جلوگیری از بروز چنین عارضه‌ای، متخصص ارتودنسی باید دقت کافی روی مقدار و مدت نیروی اعمالی ارتودنسی داشته باشد.

خطای فرد درمان کننده:

بیشترین عاملی که منجر به بروز مشکلات ارتودنسی می‌شود، مربوط به فرد درمان‌کننده می‌باشد. اگر فرد تخصص لازم در این حیطه نداشته باشد، احتمال بروز مشکلات زیادی از همان ابتدای درمان تا مراحل آخر آن وجود دارد. بنابراین حتما در انتخاب متخصص ارتودنسی جهت درمان دندان‌هایتان دقت کنید. با انتخاب نادرست دندانپزشک خود، مشکلاتی مثل کشیدن نادرست دندان، بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان، مشکلات مربوط به فک و... ممکن است، پیش آید.

 

شرایط اقساط دندانپزشکی: 70 درصد از مجموع هزینه دندانپزشکی شما به صورت بلند مدت و تا 10 ماه اقساط  می‌گردد.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:

 453 451 44 -021  و  471 461 44 - 021 

 

همین حالا کلیک نمایید و عکس لبخندتان را برای ما بفرستید. 

تا مشاوره و هزینه‌ی حدودی آن از طرف متخصص زیبایی برای شما ارسال گردد.

(تصاویر به گونه‌ای که 16 دندان جلو مشخص باشد.)

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!