آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

تاثیر باور نکردنی بهداشت دهان و دندان بر بدن و مغز شما

تاثیر بهداشت دهان و دندان بر بدن و مغز، ارتباط بهداشت دهان و دندان با بیماری قلب، ارتباط بهداشت دهان و دندان با بیماری دیابیت، بهداشت دهان و دندان و زایمان زودرس، بهداشت دهان و دندان و سرطان، عوارض تنفسی بهداشت دهان و دندان

تاثیر باور نکردنی بهداشت دهان و دندان بر بدن و مغز شما
6 مرداد 1398
0
دسته بندی: بیماری‌های لثه,

 

 کامپوزیت دندان هر واحد 1400 هزار تومان تا  1900 هزار تومان

امکان پرداخت اقساط بلند مدت 

مشاوره از طریق ارسال عکس به واتساپ یا تلگرام 

09122234921

مطلب کامپوزیت دندان جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

تاثیر باور نکردنی بهداشت دهان و دندان بر بدن و مغز 

مسواک زدن دندان ها، نخ دندان کشیدن و ملاقات مرتب با دندانپزشک، عوامل کلیدی و مهم سلامت دهان و دندان شما می باشند. و یک هماهنگی در حال افزایش در میان متخصصان دندانپزشکی و پزشکان وجود دارد که می گوید سلامت دهان و دندان شما به طور کلی بر بدن شما تاثیر می گذارد. به گفته ی محقق بهداشت دانشگاه میشیگان ونچ اس. بورگناک، در مقاله ی مجله ی جوزف هوپر، در واقع، تقریبا هر نوع بیماری به نوعی به دهان مربوط می شود.

در اینجا تعدادی ناراحتی و بیماری های خاص معرفی می شود که مرتبط با بهداشت دهان و دندان شناخته شده اند.

بیماری قلبی

ارتباط واضحی بین بهداشت دهان و دندان ضعیف و بیماری های قلبی وجود دارد. تیم دندانپزشکی دلتا به واسطه ی بیمارستان دانشگاه کارولینسکا در سوئد آماری را نشان می دهد که خطر ابتلای فرد به حمله قلبی در صورتی که بیماری لثه ای داشته باشد به میزان 28 درصد افزایش می یابد.

دلیل این ارتباط چیست؟

تریسی ساندیلاندز در Colgate توضیح می دهد که باکتری ها و میکروب های دهان شما از طریق جریان خون به سایر قسمت های بدن شما گسترش می یابند. هنگامی که باکتری به قلب می رسد، می تواند به مناطق آسیب دیده متصل شود و منجر به التهاب شود. او می گوید افرادی که دارای شرایط تنفسی مزمن یا پیشرفته بیماری پریودنتال هستند بیشترین خطر ابتلا به بیماری قلبی را دارند که ناشی از کمبود بهداشت دهان و دندان است. یک مقاله منتشر شده در سان گینهسویل همچنین اشاره می کند که بین سلامتی دهان و سلامت شاهرگ پیوستگی وجود دارد و پلاک دهانی با پلاک شریانی شاهرگ همبستگی دارد. این نشان دهنده ی اهمیت حفظ لثه های سالم و حفظ پلاک دهانی به رنگ قرمز مایل است. اگر در مورد بیماری های قلبی یا سایر مشکلات قلبی و عروقی نگرانی دارید، می توانید به موسسه قلب و عروقی که دو مکان در گینهسویل دارد مراجعه کنید.

اندوکاردیت

وضعیتی است که در آن پوشش داخلی قلب آلوده می شود. مرکز پزشکی مجازی توضیح می دهد که این یک بیماری جدی است و اگر به سرعت درمان نشود اغلب مرگبار است. اگرچه اندوکاردیت در کشورهای در حال توسعه شایعتر است، اما در کشورهای توسعه یافته تقریبا شش تا هفت مورد در هر 100،000 نفر وجود دارد. بنابراین قطعا یک نگرانی جدی است. درست مانند بیماری قلبی، باکتری از دهان وارد جریان خون می شود و در نهایت راه خود را به قلب می رساند. از آنجا، باکتری خود را به لایه داخلی متصل می کند، که باعث عفونت می شود.

زایمان زودرس

زایمان زودرس به عنوان تولدی تعریف می شود که قبل از هفته 37 بارداری پیش می آید - درست قبل از زمان طبیعی که 40 هفته می باشد. تیم مرکز کودکان برخی از مسائل مربوط به نوزادان نارس را ذکر کرده است:

  • تنفس دشوار
  • خطر بیشتر در خونریزی مغزی
  • بیشتر مستعد ابتلا به عفونت است
  • مشکلات مربوط به سیستم عصبی

آنها همچنین به افزایش پتانسیل مسائل بهداشتی درازمدت برای بازماندگان اشاره می کنند، عبارتند از:

  • مشکلات رشد
  • بیماری ریه
  • اختلال شنوایی و بینایی
  • فلج مغزی

در نگاه اول، رابطه بین زایمان زودرس و مراقبت های دهانی ضعیف بعید به نظر می رسد. با این حال، همانطور که کیت رانتا در وبلاگ سلامت صلح و آرامش خاطر نشان می کند، در واقع یک اتصال وجود دارد. وی توضیح می دهد که هنگامی که یک زن باردار مبتلا به بیماری لثه ای می شود، سموم در بافت ملتهب آزاد می شوند که در در نهایت جذب بدن می شود. آزمایش ها نشان داده اند که مایع آمنیوتیک زنان بارداری که بیماری لثه ای دارند و زایمان زودرس داشته اند، دارای سموم مشابهی در لثه ها می باشد. به عبارت دیگر، رانتا می نویسد، سموم از لثه ها می توانند به کیسه های آمنیوتیک منتقل شوند که در آن نوزاد نابالغ رشد می کند.

بیشتر بخوانید:ایمپلنت چیست؟ انواع ایمپلنت دندان، مزایا و معایب ایمپلنت دندان، طول عمر کامپوزیت دندان، انواع ارتودنسی دندان، ارتودنسی با لیزر

دیابت

لورا مارتین در MouthHealthy خاطر نشان کرد که 9.3 درصد از آمریکایی ها مبتلا به دیابت هستند. جالب است که نزدیک به 22 درصد از این افراد نیز دارای بیماری پریودنتال هستند. وی این مسئله را به این واقعیت مرتبط می داند که افراد مبتلا به مشکلات لثه ای دارای کنترل قند خون ضعیف هستند. در نتیجه، بیماری لثه اغلب می تواند قند خون را افزایش دهد و کنترل دیابت را دشوار می کند. برای به حداقل رساندن شانس ابتلا به دیابت، مارتین بر اهمیت اجتناب از سیگار کشیدن، بهداشت دهان و دندان و به طور منظم تمیز کردن عمیق دهانتان توسط دندانپزشک تاکید می کند.

عوارض تنفسی

هنگامی که شما به رابطه میان بهداشت دهان و دندان و سلامت بدن نگاه می کنید، عامل مشترک باکتری است. و یک بار دیگر در رابطه با عوارض تنفسی نیز مسئله همین است.

United Concordia Dental می گوید که استنشاق باکتری ها از دندان ها و لثه های آلوده به مدت طولانی می تواند منجر به عفونت های ریوی مانند پنومونی شود. این یک امر هشدار دهنده است با توجه به اینکه بیماری تنفسی مزمن سومین علت مرگ در آمریکایی ها است. برای افراد سیگاری، افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) و سالمندان این احتمال بیشتر می شود. به همین دلیل که توصیه می شود اگر در معرض هرگونه مسائل تنفسی هستید به  متخصص دندانپزشک خود بگویید. انجام این کار به این معنی است که ممکن است بتوانند به شما کمک کنند تا یک برنامه درمان موثر برای کاهش آسیب و جلوگیری از بدتر شدن علائم در نظر بگیرید.

بیماری آلزایمر

اخیرا دانشمندان مشکوک به ارتباط بین بهداشت دهان و دندان و هر نوع زوال شناختی شدند. اما تیم ScienceDaily به مطالعه سال 2016 توسط دانشگاه ساوتهمپتون و کالج لندن پرداخته است که ارتباط بین بیماری لثه و درجات بالاتر زوال شناختی در مراحل اولیه بیماری آلزایمر در بیماران را کشف کرد. احتمال می رود که این ریشه ها از واکنش التهابی بدن به بیماری لثه حاصل می شود. خبرنگار Deseret News، لوئیس م. کالینز، به مطالعه ی دانشگاه مرکزی لانکاشایر می پردازد که بر این باور است که به طور مکرر قرار داشتن مغز در معرض باکتری و دیگر سموم مضر لثه ها ممکن است باعث مرگ سلول عصبی و از دست دادن حافظه شود. اگر چه تحقیق در حال انجام است، این یافته ها نشان می دهد که ممکن است ارتباط بین بیماری لثه و بیماری آلزایمر وجود داشته باشد.

سرطان

ماریا کوهوت در خبرگزاری پزشکی امروز اشاره می کند که هنگامی که بیماری لثه موجب التهاب بافت اطراف دندان می شود، در واقع می تواند از لثه ها فراتر رود و شروع به حمله به استخوان هایی که دندان ها را در جای خود قرار داده اند می کند. در حقیقت، بررسی های منظم دندان اغلب این است که چگونه سرطان دهان در مرحله اولیه و قابل درمان تر تشخیص داده می شود. وی یافته های یک مطالعه خاص در سال 2017 توسط دانشگاه هلسینکی که توضیح می دهد که چگونه باکتری Treponema denticola که باعث ایجاد بیماری های لثه ای می شود، علت توسعه برخی از انواع سرطان می شود را نشان می دهد. در این مطالعه مشخص شد که سرطان پانکراس بسیار شایع است.

با اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در مورد اینکه بیش از 47 درصد بزرگسالان سن 30 سال و بالاتر و بیش از 70 درصد بزرگسالان 65 سال و بالاتر دارای برخی از انواع بیماری های لثه ای هستند که قطعا باید از آن آگاهی داشته باشند.

منبع مقاله

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقتاینجا کلیک کنید.

همین حالا کلیک نمایید و عکس لبخندتان را برای ما بفرستید. 

تا مشاوره و هزینه‌ی حدودی آن از طرف متخصص زیبایی برای شما ارسال گردد.

(تصاویر به گونه‌ای که 16 دندان جلو مشخص باشد.)

 

پاسخ دکتر به تصاویر ارسال شده

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟
تفاوت کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!