آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

تفاوت کامپوزیت دندان، لمینت دندان و تاج دندان

تفاوت کامپوزیت دندان، لمینت دندان و تاج دندان، تفاوت کامپوزیت با تاج دندان، تفاوت لمینت دندان با تاج دندان، کامپوزیت بهتر است یا تاج دندان؟ لمینت بهتر است یا تاج دندان؟ فرق بین کامپوزیت و تاج دندان، فذق بین لمینت و تاج دندان، تفاوت روکش و تاج دندان، روکش بهتر است یا تاج دندان؟

تفاوت بین کامپوزیت دندان، لمینت دندان  و تاج دندان

روشهای ترمیم دندان بسیار پرهزینه است ، بنابراین مهم است که بدانید کدام یک ممکن است برای شما بهترین باشد. اگرچه رویه ها متفاوت است ، هر دو (روکش های کامپوزیت و لمینت، تاج ) میزان موفقیت خوبی دارند.

لمینت دندان و تاج های سرامیکی (که معمولاً از پرسلن نیز ساخته می شوند) بسیار شبیه به هم هستند: هر دو در آزمایشگاه ساخته می شوند و دندانپزشک به راحتی آنها را در جای خود قرار می دهد و آنها را با چسب مناسب به دندان متصل می کند. از طرف دیگر روکشهای کامپوزیت دندان کاملاً متفاوت هستند زیرا توسط خود دندانپزشک مستقیماً روی دندان ساخته می شوند.

بیایید به سه گزینه و مزایا و معایب آنها نگاهی بیندازیم:

تاج دندان چیست؟

به طور معمول ، تاج دندان 2 میلی متر ضخامت دارد و کل دندان را پوشش می دهد و می تواند برای بازسازی استحکام دندانهای شکسته یا پوسیده شده استفاده شود.

تاج های دندان معمولاً از مواد سرامیکی ساخته شده اند که می توانند دقیقاً مانند دندانهای طبیعی به نظر برسند ، مراحل انجام آن نسبت به روکش های کامپوزیت و لمینت پیچیدگی بیشتری دارد. ابتدا سلامت و یکپارچگی دندانهای موجود شما باید مشخص شود.

هر دو روش ونیرهای دندان و تاج دندان برای ترمیم دندان هستند که می توانند ظاهر و عملکرد دندانهای شما را بهبود بخشند. تفاوت اصلی در این است که کامپوزیت ونیر و لمینت فقط قسمت جلویی دندان شما را می پوشاند و تاج دندان تمام دندان را می پوشاند.

چرا تاج دندان؟

اگر دندان های شما به شدت خراب است ، تاج های دندان برای دندان هایتان مناسب است. آنها دندان شما را بصورت طبیعی  تکمیل می کنند و می توانند مطابقت با شکل و رنگ بقیه دندانهای شما ایجاد شوند. جایی که ساختار دندان کافی برای پشتیبانی از روکش  دندان وجود ندارد ، برای بهبود ظاهر دندانهای خود می توانید از تاج دندان استفاده کنید. تاج های دندان معمولاً از پرسلن ساخته می شوند و با قاب فلزی یا بدون آن همراه هستند.

مزایای تاج دندان

 • تاج ها یک راه حل آزمایش شده و آزمایش شده است و بیش از یک قرن از آن استفاده شده است
 • پرسلن هرگز تغییر رنگ نمی دهد و در برابر سایش بسیار مقاوم است
 • آنها می توانند بشکنند اما این اتفاق بسیار نادر است
 • دندانپزشک نیازی به تخصص زیبایی ندارد ، زیرا ظاهر نهایی تاج بستگی به کار آزمایشگاه دارد و به سادگی به دندان متصل می شود.

معایب تاج دندان

 • روش قرار دادن تاج کاملاً تهاجمی است ، زیرا باعث می شود دندان اصلی به طور دائم و برگشت ناپذیر تراشیده شود ، این امر باعث می شود تاج بتواند در جای خود قرار بگیرد.
 • جنبه زیبایی شناختی تاج دندان وابسته به کیفیت کار آزمایشگاه است. اگر تاج مناسب نباشد ، یا انتظارات دندانپزشک یا بیمار را برآورده نسازد ، کار مجدد و بازنگری لازم است ، که تعداد قرارهای مورد نیاز را چند برابر می کند.
 • تاج پرسلن قابل تعمیر یا نوسازی نیست. با هرگونه خراب شدن یا شکستگی ، اصلاح آن امکان پذیر نیست و تنها گزینه مناسب ،قرار دادن یک تاج جایگزین جدید است
 • تاج دندان برای دندانی که کاملا از دست رفته کارایی ندارد و در اینصورت ایمپلنت بهترین گزینه ی موجود می باشد. امروزه شرایط ایمپلنت ارزان انجام این گزینه ی درمانی را تسهیل کرده است.

مراحل انجام تاج دندان

معمولا در اولین ملاقات با دندانپزشک، برای بررسی سلامتی دندان های شما از اشعه ایکس استفاده می شود. سپس دندانپزشک ، دهان شما را بی حس می کند و از دندان شما قالب گیری می کند،  پس از ایجاد قالب - یک تاج موقت به شما ارائه می شود. پس از برداشتن تاج موقت ، تاج دائمی به دندان شما متصل می شود که در نهایت سبب تقویت دندان های شما می شود - این روند سریع ، آسان و مؤثر است.

لمینت دندان

بر خلاف تاج ها ، که برای پوشش کل یک دندان طراحی شده اند ، یک روکش درست جلوی دندان را می پوشاند. این یک پیشرفت زیبایی شناختی است. با این حال ، همانند تاج های دندان ، پیش از دریافت لمینت دندان، لازم است که دندان آماده سازی شود – روکش های لمینت نیز در آزمایشگاه ساخته می شوند – سپس با مواد مخصوص به دندان متصل شده و ثابت می شوند.  در کیلینیک دندانپزشکی سیب سفید می توانید با لمینت دندان اقساطی، کامپوزیت اقساطی و ایمپلنت اقساطی لبخند خود را زیباتر کنید.

difference-between-composite-tooth-lamination-and-crowns

مزایای لمینت دندان

 • دندان به اندازه ای که با تاج به هم ریخته می شود و تغییر می کند، با روکش های لمینت تغییر نمی کند
 • اگرچه روکش های لمینت شکننده تر از تاج هستند و درصد احتمال شکستگی آنها بیشتر است با اینحال پرسلن در برابر سایش بسیار مقاوم است.

معایب لمینت دندان

 • نصب روکش های لمینت نسبت به تاج دندان کمتر تهاجمی است ، اما تراشیدن مینای دندان هنوز لازم است و این روش غیر قابل برگشت است
 • با گذشت زمان ، لبه های روکش لمینت می تواند تغییر رنگ بدهد که بر زیبایی لبخند تأثیر می گذارد
 • از آنجایی که لمینت سرامیکی قابل تعمیر یا نوسازی نیستند ، هرگونه اصلاح لزوماً مستلزم از بین بردن روکش و سفارش روکش دیگری است.
 • لمینت دندان یگ گزینه درمانی برای دندان های از دست رفته نمی باشد و صرفا یک گزینه ی زیبایی است. در مورد دندان های از دست رفته ایمپلنت دندان در حال حاضر گزینه ی پیشنهادی متخصصان دندانپزشکی می باشد. قیمت ایمپلنت دندان گران است ولی با وجود شرایط ایمپلنت ارزان و ایمپلنت اقساطی در کلینیک دندانپزشکی سیب سفید ، بیماران می توانند به راحتی از این گزینه ی درمانی بهره مند شوند.

کامپوزیت دندان

روکشهای کامپوزیت از پرسلن پودری ساخته شده با رزین مصنوعی ، ایجاد می شوند. کامپوزیت ونیر بدون نیاز به ایجاد تغییراتی روی دندان به آن چسبانده می شوند. دندانپزشک ماده کامپوزیت را که به صورت خمیر می باشد ، در لایه های مختلف تا زمانی که شکل ، رنگ و فرم مورد نظر حاصل شود ، مدل سازی و استفاده می کند.

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ هزینه لمینت دندان، طول عمر کامپوزیت دندان، تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی، تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت دندان، قیمت ایمپلنت دندان

مزایای روکش های کامپوزیت

 • مهمترین مزیت کامپوزیت ونیر این است که دندان نیازی به تغییر ندارد. در بیشتر موارد بیهوشی لازم نیست. روکش کامپوزیت به سادگی به دندان چسبانده می شود ، که دندان در زیر کامپوزیت ، مانند قبل از عمل باقی می ماند.
 • برخلاف پرسلن ، روکشهای کامپوزیتی می توانند مجدداً ترمیم شوند. هرگونه وخامت ، نقص یا اصلاح ، معمولاً ، در مدت زمان كوتاهی و به روشی ساده قابل حل است
 • با نگهداری مناسب و روتوش یا پولیش گاه به گاه کامپوزیت دندان، ترمیم کامپوزیت می تواند در شرایط خوبی به طور نامحدود ادامه یابد - به طور کلی دیده شده است که ماندگاری کامپوزیت دندان می تواند بیش از ده سال  باشد.

composie-or-crowns-or-tooth-lamination

معایب کامپوزیت ونیر

 • ماندگاری رنگ کامپوزیت دندان کمتر از لمینت سرامیکی است و با گذشت سالها ممکن است تیره شود
 • مانند روکش پرسلن ، کامپوزیت های دندان می توانند دچار شکستگی یا ترک خوردگی شوند ، اما بدون نیاز به تعویض کامل ، این مشکل قابل حل است.
 • از آنجا که روکش های کامپوزیت دندان توسط آزمایشگاه ساخته نمی شوند ، دندانپزشک باید متخصص دندانپزشکی زیبایی باشد ، زیرا نتیجه ی کامپوزیت دندان کاملاً به مهارت های دندانپزشک بستگی دارد.
 • کامپوزیت دندان نمی تواند یک گزینه ی درمانی برای دندان های از دست رفته باشد. در مورد دندان هایی که به طور کامل از دست رفته اند و قابل ترمیم نیستند ایمپلنت دندان بیشترین کابرد را دارد. بخصوص درمورد ایمپلنت دندان جلو ، افراد تمایل به دریافت ایمپلنت فوری دارند دارند که با وجود امکان ایمپلنت ارزان و ایمپلنت اقساطی در کلینیک دندانپزشکی سیب سفید ، دریافت این گزینه ی درمانی برای بیماران آسانتر گشته است.

چه زمانی باید تاج ،  روکش لمینت یا روکش های کامپوزیتی را انتخاب کنید

تاج ها: به دلیل مقاومت تاج ها ، برای افراد دارای عادت تهاجمی دهانی توصیه می شود: افراد ورزشکار ، افرادی که دندان های خود را خرد می کنند ، افرادی که قلم می جویند و غیره. تاج ها همچنین بهترین گزینه در هنگام از بین رفتن دندان ها یا شکسته شدن شدید دندان ها هستند.

روکش لمینت:  لمینت دندان راه حل مناسبی برای کسانی است که گزینه ترمیم تعمیر و نگهداری کم را می خواهند. طول عمر متوسط ​​لیمنت دندان پانزده تا بیست سال است. بعد از این مدت ، تخریب حاشیه ، شکستگی های احتمالی ، تغییر در وضعیت لثه و سایر عوامل غالباً باعث می شود که لمینت جایگزین شوند.

روکش های کامپوزیت: روکش های کامپوزیت بهترین راه حل برای آن ها است که می خواهند لبخند خود را بدون اینکه دندان های خود را تغییر دهند بهبود بخشد

برای بیمارانی که در مورد اصلاح دائمی لبخند خود هنوز مردد هستند

برای بیماران جوان که هنوز در حال رشد هستند و به یک راه حل نیمه دائمی احتیاج دارند

برای کسانی که یک درمان برگشت پذیر را ترجیح می دهند ، این امر امکان تغییر تصمیم را در آینده فراهم می کند.

قیمت کامپوزیت دندان، نسبت به هزینه ی سایر روش ها مانند تاج، لمینت و نیز نسبت به قیمت ایمپلنت دندان بسیار کمتر است.

منبع مقاله

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

 

 

 

اطلاعیه:قیمت لمینت دندان هر واحد 3500هزار تومان و کامپوزیت دندان هر واحد 950هزار تومان به تعداد محدود تا 5 روز آینده

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393558965 زیبایی و

درمانی 

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!