آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

لمینت دندان ناموفق

لمینت دندان ناموفق، شکسته شدن لمینت دندان، افتادن لمینت دندان، ترمیم یا اتصال مجدد لمینت دندان، پیشگیری از خرابی و شکسته شدن لمینت دندان، پس از شکسته شدن یا افتادن لمینت دندان چه باید کرد؟

لمینت دندان ناموفق
11 شهریور 1398
0
دسته بندی: لمینت,

لمینت ناموفق

لمینت دندان در بازگردان زیبایی لبخند معجزه می کند. اصولا طول عمر و ماندگاری لمینت دندان برای سال ها دوام دارد و دندانپزشک آن ها را به شکل کاملا ثابت و چسبیده روی دندان قرار می دهد. با این حال در مواقعی ممکن است پیش از اتمام ماندگاری پیش بینی شده برای لمینت دندان، افتادن یا شکست لمینت را تجربه کنید و این یعنی لمینت ناموفق.  احتمال چنین رویدادی بسیار کم است اما بهرحال این احتمال وجود دارد.

علل لمینت ناموفق 

عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است سبب ایجاد مشکل و افتادن یا شکسته شدن لمینت دندان شوند. برخی از عواملی که می توانند سبب شکسته شدن و یا افتادن لمینت دندان شوند عبارتند از:

  • اتمام طول عمر لمینت: 

بیشتر لمینت ها بین 9تا10 سال عمر می کنند و در مواردی حتی ممکن است این دوره بیشتر شود. با وجود این در برخی موارد ممکن است طول عمر لمینت دندان زودتر از دوره پیش بینی شده به اتمام برسد. ضعیف شدن لمینت دندان در طول زمان سبب افتادن یا شکسته شدن آن می شود.

  • عدم اتصال صحیح لمینت به دندان:   

این مورد معمولا در اوایل نصب لمینت روی دندان خود را نشان می دهد. ممکن است دندانپزشک شما مهرات کافی در چسباندن و نصب لمینت دندان نداشته باشد. در چنین مواردی بهتر است برای پیشگیری از وقوع مشکلات اینچنینی به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید. لمینت ها به تازگی روی دندان نصب شده اند اما مدام می افتند، علت می تواند عدم چسبانده شدن صحیح شان باشد

  • خرابی و پوسیدگی دندان : 

پوسیدگی دندان می تواند یک دندان سالم می تواند تا مدت ها پشتیبان لمینت دندان باشد و سبب نگهداری آن ها روی دندان شود. اگر دندان شما پوسیده باشد معمولا متخصص دندانپزشک پیش از اقدام به لمینت دندان، پوسیدگی را برطرف می کند. در صورتیکه این پوسیدگی پس از انجام لمینت اتفاق بیفتد ممکن است لمینت دندان دیگر پشتیبانی برای نگهداشته شدن نداشته باشد و همین امر سبب شکسته شدن یا افتادن لمینت دندان شود. رعایت کامل، دقیق و منظم بهداشت دهان و دندان بهترین روش جلوگیری از پوسیدگی دندان می باشد. با رعایت دقیق بهداشت فردی دهان و دندان می توانید از پوسیدگی دندان پیشگیری کنید و یا آن را به تعویق بیاندازید و بدین ترتیب دیگر نگران شکسته شدن یا افتادن لمینت دندان به این سبب نباشید.  .

  • عادات بد بیمار:

در برخی موارد عادات بد فرد می تواند منجر به شکست یا افتادن لمینت دندان شود. لیمنت ها نیاز به مراقبت دارند و نباید آن ها را تحت فشار غذاهای سخت، بی احتیاطی و بی دقتی در مراقبت کردن از آن ها، دندان قروچه کردن قرار داد. رعایت نکردن این موارد می تواند به آسیب به دندان های طبیعی فرد نیز شود.

بهتر است علت دقیق شکسته شدن یا افتادن لمینت دندان مشخص شود تا در رابطه با اقدام بعدی بهتر تصمیم گرفته شود. چنانچه فرد به رفتار دندان قرچه کردن اعتیاد داشته باشد ممکن است دندانپزشک به این نتیجه برسد که لمینت دندان گزینه مناسبی برای این فرد نیست. در موارد دیگر مانند عدم اتصال صحیح لمینت به دندان به دلیل مهارت ناکافی دندانپزشک، بهترین کار رجوع به یک متخصص دندانپزشک می باشد.

 به طور کلی رعایت منظم و دقیق بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، کاهش مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی رنگی و یا مسواک زدن پس از هر استفاده، می تواند بهترین روش بالا بردن ماندگاری لمینت دندان و پیشگیری از خراب شدن و یا تغییر  رنگ آن باشد.

بیشتر بخوانید:ایمپلنت، لمینت دندان بدون تراش، هزینه لمینت دندان، سوالات متداول لمینت دندان، تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی

پس از شکسته شدن یا افتادن لمینت دندان چه باید کرد؟

اگر متوجه شدید که لمینت دندان شما دچار مشکل شده است به هیچ عنوان اقدام خودسرانه انجام ندهید. مهمترین چیز حفظ سلامت دندان طبیعی شما می باشد، هرگونه اقدام خودسرانه ممکن است به دندان طبیعی شما آسیب بزند. برای رفع مشکل، جلوگیری از وقوع مشکلات بیشتر و حفظ سلامت دندان طبیعی به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. اگر لمینت از روی دندان شما افتاده باشد، بهتر است آن را با خود به کلینیک دندانپزشکی ببرید و از دندانپزشک خود بخواهید که راه حل مناسب را پیاده کند.

ترمیم یا اتصال مجدد لمینت

laminate-namovafagh

پس از شکسته شدن یا افتادن لمینت دندان ممکن از تکه هایی از آن روی دندان باقی مانده باشد، دندانپزشک ابتدا تکه های باقی مانده را از روی دندان حذف می کند (این کار شبیه تراش دندان در اولین باری است که لمینت دندان انجام می دهید) و سپس در صورتیکه لمینت فقط از روی دندان افتاده باشد،  اقدام به نصب مجدد لمینت دندان می کند.  در غیر اینصورت چنانچه لمینت دندان شکسته شده باشد،  نیاز به قالب گیری دندان و ساخت دوباره ی لمینت توسط آزمایشگاه می باشد و این فرایند ممکن است مقداری زمان بر باشد.

نحوه ی مراقبت از لمینت دندان

چنانچه به خوبی از لمینت دندان خود مراقبت کنید می توانید آن ها را حتی برای بیش از ده سال نیز داشته باشید. نیازی نیست کار خاصی انجام دهید. هر اقدامی که برای مراقبت از دندان طبیعی لازم است در  مورد لمینت دندان نیز کارساز است و منجر به افزایش طول عمر و ماندگاری آن می شود. در زیر نکاتی برای مراقبت بیشتر  توصیه شده است:

  1. با رعایت دقیق و منظم بهداشت دهان و دندان از پوسیدگی دندان خود پیشگیری کنید. این مراقبت ها می تواند شامل مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، کاهش مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی رنگی و استفاده از مسواک پس از مصرف این موارد باشد.
  2. سعی کنید از مسواک سخت و نیز خمیردندان های سایشی استفاده نکنید. با اینکار می توانید از خراشیده شدن لمینت دندان جلوگیری کنید و ماندگاری آن ها را افزایش دهید.
  3. هر شش ماه یکبار به متخصص دندانپزشک خود مراجعه کنید. این کار نه فقط مراقبت از لمینت دندان بلکه حفظ سلامت کلی دهان و دندان را تا حدودی تضمین می کند و صرف هزینه های بعدی را نیز کاهش می دهد.
  4. از دندان های خود به جای دست یا قیچی استفاده نکنید. داشتن عاداتی مثل باز کردن گره با دندان ، برش چسب و... می تواند هم به دندان طبیعی و هم به لمینت دندان شما آسیب برسایند.
  5. عاداتی مثل دندان قروچه و جویدن ناخن، جویدن یا بازی کردن با مداد و خوکار و دیگر موارد خود را کنترل کنید. این مواردمی تواند سریع تر از آنچه که فکر می کنید به لمینت دندان و حتی دندان طبیعی شما نیز آسیب  برساند

 اصولا "لمینت دندان" طول عمر و ماندگاری بالایی دارند و بصورت چسبیده به دندان ثابت هستند و به هیچ عنوان نباید حرکت داشته باشند. . با این حال در برخی موارد  ممکن دلایلی مانند کوتاهی دندانپزشک در نصب صحیح و درست لمینت روی دندان و یا حتی اشتباهات آزمایشگاهی منجر به افتادن لمینت دندان شود. درصورتیکه چنین مشکلی پیش آمد بهترین کار مراجعه به دندانپزشک می باشد.

منبع مقاله:

 https://www.animated-teeth.com/porcelain_veneers/t7_porcelain_veneers_break.htm

 

تخفیف فقط تا 20 مهر ماه:هر واحد لمینت سرامیکی 1.000.000 تومان به جای 1.200.000 تومان

70 درصد از مجموع هزینه دندانپزشکی شما به صورت بلند مدت و تا 10 ماه اقساط  

471 461 44 -021  و  453 451 44 -021

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!