آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

ونیرها و بهداشت دهان و دندان

کامپوزیت دندان لمینت دندان و بهداشت دهان و دندان، کامپوزیت ونیر ها و لمینت دندان چه مشکلاتی را برطرف می سازند، فرایند اعمال ونیر به روی دندان چگونه است؟ مزایای ونیر های دندان، معایب ونیر های دندان، ونیر های دندان چه مدت دوام دارند؟ آیا جایگزینی برای کامپوزیت ونیر و لمینت دندان وجود دارد؟

ونیرها و بهداشت دهان و دندان
15 مرداد 1398
0
دسته بندی: لمینت,کامپوزیت,

 

تنها تا 15 بهمن ماه: کامپوزیت دندان هر واحد 490 هزار تومان به جای 700 هزار تومان

امکان پرداخت اقساط بلند مدت 

مشاوره از طریق ارسال عکس به واتساپ یا تلگرام 

09122234921

ونیر ها و بهداشت دهان و دندان

ونیرهای دندانی (گاهی اوقات به عنوان کامپوزیت دندان، ونیر های پرسلن یا لمینیت پرسلن دندان ها نامیده می شوند) پوسته های نازک و سفارشی از موادی به رنگ دندان هستند که برای پوشش سطح جلویی دندان ها جهت بهبود ظاهر شما طراحی شده اند. این پوسته ها به جلو دندان ها برای تغییر رنگ، شکل، اندازه و یا طول آنها متصل می شوند. (در ارتباط با تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی بیشتر بخوانید)

قرار دادن مواد

ونیر دندان می تواند از پرسلن یا مواد رزین کامپوزیت ساخته شود. ونیر های پرسلن از ونیر های رزین در برابر لکه ها مقاوم تر هستند و بهتر با نوری که خواص دندان های طبیعی را بازتاب می دهند مطابقت پیدا می کند. شما باید در مورد انتخاب بهترین مواد ونیر با دندانپزشک خود مشورت کنید.

ونیر ها چه نوع مشکلاتی را برطرف می کنند؟

کامپوزیت ونیرها و نیز لمینت دندان به طور مرتب مورد استفاده قرار می گیرند:

 • دندان هایی که تغییر رنگ یافته اند - چه به علت درمان عصب کشی؛ لکه های تتراسایکلین یا داروهای دیگر، فلوراید بیش از حد و سایر موارد؛ یا وجود پرکردگی های بزرگ چسبی که رنگ دندان را تغییر داده اند
 • دندان هایی که فرسایش یافته اند
 • دندان هایی که شکسته یا ترک خورده اند
 • دندان هایی که ناهماهنگ اند، برابر نیستند یا نامنظم شکل گرفته اند (به عنوان مثال، در آنها حفره یا برآمدگی وجود دارد)
 • دندان هایی که از هم فاصله دارند (برای بستن فضای بین این دندان ها)

فرآیند اعمال ونیر به روی دندان چگونه است؟

اعمال "کامپوزیت ونیر" و  لمینت دندان معمولا به سه جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد - یکی برای مشاوره و دو جلسه برای ساخت و قرار دادن ونیرها. یک دندان یا بسیاری از دندان ها می توانند به طور همزمان فرآیند اعمال ونیر که در زیر توضیح داده شده است را پشت سر بگذارند. (همه چیز درباره ی لمینت دندان)

قرار دادن ونیر

 1. تشخیص و برنامه ریزی درمان: این قدم اول شامل مشارکت فعال شما می شود. نتیجه ی مد نظر خودتان را به دندانپزشک خود توضیح دهید. در طول این جلسه، دندانپزشک تان دندان های شما را بررسی خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که ونیرهای دندانی برای شما مناسب هستند و توضیح می دهند که کدام روش برای شما مناسب است و برخی از محدودیت های آن چیست. او همچنین ممکن است از اشعه ایکس استفاده کند و احتمالا از دهان و دندان های شما قالب گیری می کند.
 2. آماده سازی: برای آماده سازی یک دندان برای قرار دادن کامپوزیت دندان یا لمینت پرسلن، دندانپزشک شما حدود 1/2 میلیمتر مینا را از سطح دندان بر می دارد که تقریبا برابر با ضخامت ونیری است که به سطح دندان اضافه می شود. قبل از برداشتن مینای دندان، شما و دندانپزشک تان تصمیم می گیرید که آیا نیاز به بی حسی موضعی برای بی حس کردن این ناحیه هست یا خیر. سپس، دندانپزشک شما از دندان شما مدل می سازد یا قالب می گیرد. این مدل به یک آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود که وظیفه شان ساخت ونیر شما می باشد. معمولا برای دندانپزشک شما 2-4 هفته طول می کشد تا ونیرها را از آزمایشگاه دریافت کنند. برای دندان های بسیار ناخوشایند، می توان از ونیرهای موقت دندان استفاده کرد.
 3. پیوند: قبل از اینکه ونیر دندانی به طور دائمی به دندان تان متصل شود، دندانپزشک شما به طور موقت آن را روی دندان تان قرار می دهد تا رنگ و تناسب آن را بررسی کند. او به طور مکرر برای جاگذاری مناسب ونیر، آن را برداشته و برش می دهند. رنگ ونیر را می توان با لایه ای از مواد مورد استفاده تنظیم کرد. سپس، برای آماده سازی دندان برای دریافت ونیر، دندان شما پاکسازی می شود، جلا و خراش داده می شود - که باعث سختی سطح دندان می شود تا دندان ها برای یک پروسه پیوند قوی آماده شوند. مواد چسبی خاصی روی ونیر استفاده می شود و سپس ونیر روی دندان شما قرار می گیرد. هنگامی که ونیر به درستی بروی دندان قرار گرفت، دندانپزشک شما یک پرتو نور ویژه به روی ونیر دندان اعمال می کند تا مواد شیمیایی موجود در مواد چسبی فعال شود و باعث می شود که بسیار سریع سفت و درمان شود. گام های نهایی شامل تخلیه چسب های اضافی، ارزیابی نیش شما و در صورت لزوم ایجاد هر گونه تغییرات نهایی در ونیر می باشد. دندانپزشک شما ممکن است از شما بخواهد برای چندین هفته به مطب مراجعه کنید تا بررسی کنند که لثه های شما چگونه به حضور ونیر پاسخ داده است و تناسب ونیر را دوباره بررسی کنند.

مزایای ونیرهای دندانی چیست؟

ونیرها مزایای زیر را ارائه می دهند:

 • آنها ظاهر طبیعی به دندان می دهند.
 • بافت لثه به خوبی پرسلن را تحمل می کند.
 • ونیر های پرسلن در برابر لکه ها مقاوم هستند.
 • رنگ ونیر پرسلن را می توان انتخاب کرد به طوری که باعث می شود که دندان های تیره سفیدتر شوند.
 • ونیرها یک روش محافظه کارانه برای تغییر رنگ و شکل دندان ارائه می دهند؛ به طور کلی، ونیر ها همانند روش هایی که در اعمال تاج انجام می دهند، نیازی به شکل بندی گسترده ای ندارند، با این حال یک جایگزین قوی تر و زیبایی تر هستند.

معایب ونیر دندانی چیست؟

ضعف ونیر های دندانی عبارتند از:

 • فرایند برگشت پذیر نیست.
 • ونیر ها نسبت به پیوند کامپوزیت رزین هزینه بیشتری دارند.
 • ونیر ها معمولا قابل ترمیم نیستند اگر ترک بخورند یا بشکنند.
 • از آنجا که مینای دندان برداشته شده است، دندان شما ممکن است به غذاها و نوشیدنی ها گرم و سرد حساس تر شود.
 • ونیر ها ممکن است دقیقا با رنگ دندان های دیگر شما مطابقت نداشته باشند. همچنین، رنگ ونیر را نمی توان پس از جاگذاری در محل تغییر داد. اگر قصد سفید کردن دندان های تان را دارید، قبل از قرار دادن ونیر، باید این کار را انجام دهید.
 • اگر چه احتمالا، ونیر ها می توانند از بین بروند و از جا در بیایند. برای به حداقل رساندن شانس این اتفاق، ناخن های خود را نجوید؛ جواهرات، یخ، یا دیگر اشیاء سخت را گاز نزنید و یا در غیر این صورت بر روی دندان های تان بیش از حد فشار وارد نکنید.
 • دندان هایی که ونیر دارند هنوز هم می توانند دچار پوسیدگی شوند، احتمالا پوشش کامل دندان با تاج صورت می گیرد.
 • کامپوزیت ونیر ها و لمینت دندان برای افرادی که دندان های ناسالم دارند انتخاب خوبی نیستند (مثلا افرادی که دچار پوسیدگی یا بیماری لثه فعال هستند)، دندان های تضعیف شده (به علت پوسیدگی، شکستگی، پر کردگی های بزرگ دندان) و یا کسانی که به مقدار کافی مینای دندان بر روی سطح دندان ندارند.
 • افرادی که دندان ها را می فشارند یا دندان قروچه می کنند، برای ونیر های پرسلن کاندیدهای نامناسبی هستند، زیرا این فعالیت ها می توانند باعث شوند تا ونیر ها ترک بخورند یا شکسته شوند.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت چیست؟ انواع ایمپلنت دندان، مزایا و معایب ایمپلنت دندان، طول عمر کامپوزیت دندان، انواع ارتودنسی دندان، ارتودنسی با لیزر، ایمپلنت ارزان

ونیر های دندانی چه مدت دوام دارند؟

عمر کامپوزیت دندان و لمینت دندان معمولا بین 7 تا 15 سال است. پس از این زمان، ونیرها باید جایگزین شوند.

آیا ونیر های دندانی نیاز به مراقبت ویژه دارند؟

ونیر های دندانی نیازی به مراقبت ویژه ندارند. همچنان به برنامه ی بهداشت دهان و دندانی ادامه دهید، از جمله مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشو با دهانشویه های ضد عفونی کننده.

حتی اگر ونیرهای پرسلن در مقابل لکه ها مقاوم باشند، ممکن است دندانپزشک شما توصیه کند که از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که لکه ایجاد می کنند (به عنوان مثال، قهوه، چای یا شراب قرمز) اجتناب کنید.

آیا جایگزینی برای ونیر های دندانی وجود دارد؟

بله، جایگزین ونیر ها شامل باندینگ و تاج است. ونیر ها یک گزینه ی متوسط را ارائه می دهند. ونیر ها ممکن است برای افرادی که می خواهند شکل دندان های خود را بیش از کمی تغییر دهند - همانطور که با پیوند انجام می شود - مناسب ترند - اما برای استفاده از تاج مناسب نیستند.

هزینه ونیر چقدر است؟

هزینه ی کامپوزیت دندان و لمینت دندان بسته به اینکه در کدام بخش از کشور زندگی می کنید و یا اینکه گستردگی روش شما چقدر باشد متفاوت است. به طور کلی ، ونیر ها از 1000 تا 2000 دلار برای هر دندان هزینه می شود. هزینه ونیرها به طور کلی تحت پوشش بیمه نیستند. جهت انجام مشاوره ویزیت رایگان به کلینیک دندانپزشکی سیب سفید مراجعه کنید. نمونه کارهای انجام شده در گالری موجود می باشد.

منبع مقاله

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

تنها تا 15 بهمن ماه: کامپوزیت دندان هر واحد 490 هزار تومان به جای 700 هزار تومان

امکان پرداخت اقساط بلند مدت 

مشاوره از طریق ارسال عکس به واتساپ یا تلگرام 

09122234921

 

همین حالا کلیک نمایید و عکس لبخندتان را برای ما بفرستید. 

تا مشاوره و هزینه‌ی حدودی آن از طرف متخصص زیبایی برای شما ارسال گردد.

(تصاویر به گونه‌ای که 16 دندان جلو مشخص باشد.)

 

دیگر مطالب مهم کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!