آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

تفاوت روکش زیرکونیا با روکش pfm

در رابطه با تفاوت روکش زیرکونیا با روکش pfm باید گفت که هر کدام از این کامپوزیت‌ها دارای مواد ساخت و موارد استفاده مختلفی هستند

تفاوت روکش زیرکونیا با روکش pfm

در رابطه با تفاوت روکش زیرکونیا با روکش pfm باید گفت که هر کدام از این کامپوزیت‌ها دارای مواد ساخت و موارد استفاده مختلفی هستند؛ اما در حالت کلی تمامی روکش‌ها دارای یک کارکرد و کارایی مشابه از جمله قرار گرفتن بر روی دندان‌های پوسیده و نافرم به منظور بالا بردن دوام و ماندگاری آنها و دادن یک ظاهر زیبا از نظر یکدستی و رنگ شفاف هستند.

روکش Pfm، کامپوزیتی است که جنس آن ترکیبی از مواد سرامیکی و فلز بوده و یک روکش ماندگار و مقاوم برای دندان‌های شما است. روکش‌ زیرکونیا از نوع کامپوزیت‌هایی است که از فلز زیرکونیوم ساخته شده است و محافظ زیبا و خوبی برای دندان‌های آسیب دیده شما محسوب می‌شود.

از مهم‌ترین دلایل استفاده از انواع روکش می‌توان به حفاظت از دندان‌های آسیب‌پذیر و همچنین مقاوم کردن آن‌ها اشاره کرد. هدف ما از نوشتن این مقاله بررسی تفاوت روکش زیرکونیا با روکش pfm است تا با مطالعه آن بتوانید بهترین و مناسب‌ترین تصمیم‌گیری را با توجه به شرایط و وضعیت خود و دندان‌هایتان داشته باشید.

اهمیت استفاده از روکش‌ها

روکش‌ها به دلایل گوناگونی استفاده می‌شوند اما همانطور که در بالا نیز به این موضوع اشاره کردیم، در صورتی که دندان‌های شما به قدری ضعیف و مریض شده باشند که نیاز به یک روکش حمایتی داشته باشند در چنین شرایطی است که استفاده از روکش اهمیت بسیاری پیدا می‌کند.

همانطور که می‌دانید دندان‌ها علاوه‌بر اینکه در زیبایی و جلا بخشیدن به چهره شما نقش بسزایی دارند، با کمک کردن به خوب جویده شدن غذا نیز در سلامتی شما نقش مهمی را ایفا می‌کنند؛ بنابراین پیش از زیبایی مسئله بسیار مهم‌تری به نام سلامتی مطرح است که با استفاده از روش‌هایی مانند روکش یا لمینت می‌توان در راستای حفظ سلامتی گام برداشت.

درنتیجه زمانی که بحث روکش یا لمینت به میان می‌آید فقط به جنبه زیبایی آن فکر نکنید بلکه در وحله اول نقش آن را در سلامت خود بررسی کنید. زمانی که شما با تفاوت روکش زیرکونیا با روکش pfm آشنا شوید به راحتی می‌توانید درباره روش و نحوه ترمیم دندان‌هایتان تصمیم‌گیری کنید و به این ترتیب به نقش اساسی روکش ها در سلامت دهان و دندان خود پی خواهید برد.

روکش Pfm چیست؟

روکش Pfm از یک لایه سرامیکی بر روی فلز تشکیل شده است. در واقع مواد اصلی سازنده کامپوزیت پی اف ام ترکیبی علمی از سرامیک و فلز می‌باشد؛ با این توضیح که فلز درون این روکش که در قسمت زیری روکش پی اف ام قرار دارد به منظور مقاوم‌ کردن دندان ها بوده و سرامیک رویی این کامپوزیت نیز برای ایجاد یک ظاهر زیبا و رنگ طبیعی دندان به کار رفته است.

این روکش برای افرادی که هم قصد ترمیم و مقاوم کردن دندان‌هایشان را دارند و هم می‌خواهند ظاهر دندان‌هایشان را بهبود ببخشند بسیار کاربردی است. بنابراین می‌توان گفت ویژگی های بارز روکش pfm، استحکام بسیار بالا و در عین حال رنگ شفافی است که به دندان‌ها جلوه بسیار زیبایی می‌بخشد؛ به همین دلیل نیز روکش Pfm در جهان طرفداران بسیار زیادی دارد. همچنین نظر همه افرادی که از روکش Pfm استفاده کرده‌اند این است که ماندگاری بالای این روکش حتی با گذشت زمان زیادی نیز بسیار قابل تحسین است.

البته باید به این نکته توجه کرد که رعایت اصول مراقبتی دهان و دندان الزامی است تا طول عمر این روکش افزایش یابد.

مواد این روکش از انواع آلیاژ‌های با ارزش تشکیل شده است که جنس بخش عمده این آلیاژ‌ها طلا و سایر آلیاژ‌های قیمتی است. لازم به ذکر است که تمامی این فلزات ارزشمند توسط سرامیک مرغوب در‌بر گرفته شده‌اند.

ویژگی‌های برتر و ایرادات روکش Pfm

  • روکش پی اف ام دارای یک ساختار مقاوم و ماندگار است.
  • از دیگر مزایای این روکش می‎‌توان به زیبایی ظاهری نسبی آن اشاره کرد.
  • قدرت انعطاف پذیری و فرم پذیری این کامپوزیت زبانزد است.

روکش زیرکونیا چیست؟

روکش زیرکونیا ساخته شده از فلزی به اسم زیرکونیوم بوده که جنس آلیاژ آن از جنس تیتانیوم است. به دلیل اینکه این روکش از مقاومت و قدرت بسیاری برخوردار است، در روکش انواع دندان‌های مصنوعی زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این روکش قدرتمند علاوه بر استحکام بالای آن دارای رنگ و لعابی منحصر به فرد و زیبا نیز است که همین امر نیز سبب شده به یکی از کامپوزیت‌های پر استفاده تبدیل شود.

یکی دیگر از دلایل پر کاربرد بودن این روکش این است که برای اندازه زدنش از روش‌های قدیمی استفاده نمی‌شود و از اسکن کردن برای قالب زنی آن کمک گرفته می‌شود.

برای ساخت مواد روکش زیرکونیا از ترکیب حالت‌های مختلف فلز زیرکونیا استفاده می‌شود.

روکش زیرکونیا در سه حالت زیرکونیای جامد، زیرکونیای بسیار شفاف و زیروکونیای لایه ای تهیه می‌شود که در ادامه هر یک از این سه حالت را بررسی خواهیم کرد:

از آن‌جایی که زیرکونیای جامد یک ماده بسیار قوی و یکپارچه است از این رو برای مقاوم کردن دندان‌ها در برابر هر‌گونه آسیب، فشار و ضربه‌ای مانند افرادی که دندان قروچه می‌کنند از آن استفاده می‌شود.

زیرکونیای بسیار شفاف نسبت به روکش pfm بسیار مقاوم‌تر است، از طرفی نیز ظاهر طبیعی منحصر به فردی که این روکش به دندان‌ها می‌بخشد قابل مقایسه با روکش pfm نیست. روکش زیرکونیای بسیار شفاف گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در دندان‌های ردیف جلو و همچنین تهیه پل 3 واحدی است.

زیرکونیای لایه‌ای نیز دقیقا مانند دو حالت دیگر زیرکونیا از مقاومت بسیار زیادی برخوردار است؛ از زیرکونیای لایه ای به عنوان یک پوشش روکشی برای لایه‌های زیرکونیایی استفاده می‌شود و سطح لایه این روکش از سرامیک است. لازم به ذکر است که زیرکونیای لایه‌ای شباهت بسیار زیادی به روکش pfm دارد.

امتیازات و ویژگی‌های روکش‌ زیرکونیا

  • روکش زیرکونیا دارای یک زیبایی ظاهری و شفافیت طبیعی است و کسانی که هدفشان از گذاشتن روکش، داشتن دندان‌های زیبا است این روکش انتخاب بسیار خوبی برای آن‌ها خواهد بود.
  • استحکام و دوام این روکش بسیار بالا است.
  • نحوه ساخت این روکش به شکلی است که باعث ایجاد کم‌ترین حساسیت برای دهان و دندان فرد می‌شود.
  • نوع جاگیری این روکش روی دندان‌ها طبیعی و بدون بیرون زدگی است .
  • نوع قالب سازی و به‌کارگیری آن با استفاده از روش‌های نوین امروزی انجام می‌شود.
  • مقاومت روکش زیرکونیا در برابر سرما و گرمای ایجاد شده بسیار زیاد است به همین دلیل نیز از بروز حساسیت‌های دندانی جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تفاوت روکش زیرکونیا با روکش pfm را بررسی کنیم تا بتوانید بهترین تصمیم را برای زیبایی و ترمیم دندان‌هایتان بگیرید؛ هر‌چند که دندانپزشک با توجه به وضعیت دندان‌های شما، نوع روکشی که باید برای ترمیم و زیبایی دندان‌ها استفاده شود را انتخاب می‌کند.

قابل ذکر است که روکش زیرکونیا با توجه به ویژگی‌هایی نظیر ساختار محکم، ظاهری طبیعی و زیبا و همچنین عدم محدودیت در استفاده، مورد استقبال افراد قرار گرفته است. همچنین به دلیل استحکام بسیار بالای این روکش، به راحتی می‌توان آن را روی دندان‌های عقب قرار داد.

در رابطه با روکش Pfm نیز باید گفت، هرچند استقامت این روکش شناخته شده و باقدمت زبانزد است اما به دلیل ظاهرش خیلی مورد توجه افراد قرار نمی‌گیرد.

البته باید به این نکته توجه کرد که روکش زیرکونیا و روکش pfm هرکدام به منظور خاصی استفاده می‌شوند بنابراین باید با توجه به وضعیت دندان و کاربردشان آن‌ها را انتخاب کرد.

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!