آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

بیش از حد مسواک زدن ضرر دارد؟

اگر به دنبال یک لبخند بی‌عیب و نقص هستید، مسواک زدن بیش از حد پاسخ شما نیست. در این مقاله به مضررات بیش از حد مسواک زدن می پردازیم و راهکارهایی را برای بیشگیری و ترک آن ببرسی می کنیم.

آیا می‌توان دندان‌ها را خیلی زیاد مسواک زد؟

اگر به بهداشت دهانی خود اهمیت می‌دهید، دندان‌های خود را دو بار در روز مسواک می‌زنید. شاید حتی احساس کنید که پس از هر وعده غذایی نیز نیاز به مسواک زدن دارید، زیرا می‌دانید که مسواک زدن منظم عادت خوبی است که به تنظیم پلاک و پیشگیری ازپوسیدگی و آسیب دندان‌ها کمک می‌کند. پس احتمالاً به این فکر می‌کنید: "آیا می‌توان دندان‌ها را خیلی زیاد مسواک زد؟" به نظر می‌آید که وقتی از مسواک زدن دندان‌ها صحبت می‌شود، ممکن است زیاده روی کرده باشیم.

خطرات زیاده روی در مسواک زدن دندان

مسواک زدن بیش از حد نه تنها به "چقدر" دندان‌های خود را مسواک می‌زنید، بلکه به "چگونگی" مسواک زدن نیز اشاره دارد. مسواک زدن فریبنده یا بیش از حد با انرژی و قدرت می‌تواند منجر به مشکلات بهداشت دهانی شود و دهان شما را در معرض خطر سایش دندان، حساسیت دندان و کاهش لثه قرار دهد.

سایش دندان با مسواک

یک گزارش تحقیقی که در مجله پژوهش‌های پزشکی و دندانپزشکی پیشرفته منتشر شده است، بیان می‌کند که سایش دندان می‌تواند به عنوان فرسایش در بافت یا ساختار دندان ناشی از تماس با یک جسم خارجی تعریف شود. این نوع فرسایش ممکن است به ویژه در افرادی که عادت به گردو شکنی با دندان‌های خود دارند، افرادی که به ناخن جویدن عادت دارند، نجاران، دوختگران و موسیقیدانان با ویژگی‌های شغلی خاص خود، رخ دهد. در این حالت، استفاده بیش از حد از مسواک باعث فرسایش لایه‌های لثه و در نهایت ساختارهای نرم دنتین و سمانتوم می‌شود. سایش را می‌توان به عنوان نقاط فرسوده، براق و اغلب لکه‌های زرد یا قهوه‌ای در دندان نزدیک خط لثه شناسایی کرد.

حساسیت دندان

هنگامی که سایش مسواک فرسایش لایه انامل (مینای) دندان را ایجاد می‌کند، انتهای عصب‌های لایه دنتین به سطح بیرونی منتشر می‌شوند یا به نقطه‌ای نزدیک به سطح می‌رسند که منجر به حساسیت دندان می‌شود. این حساسیت ممکن است باعث احساس ناراحتی یا درد شود زمانی که دندان‌های شما با تحریک‌های گرم، سرد، شیرین یا ترش در تماس قرار می‌گیرند یا زمانی که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید.

تحلیل لثه

ادامه دادن مسواک زدن بیش از حد و به شیوه نادرست ممکن است باعث تحلیل لثه‌ها شود. زمانی که این اتفاق می‌افتد، سطح نرم سمانتوم ریشه دندان منفعل و آسیب‌پذیر می‌شود. نه تنها سمانتوم آشکار به‌سانی فرسوده و شکاف‌دار می‌شود، که به حساسیت و درد منجر می‌شود، بلکه همچنین به خطرات بیشتری مستعد است.

راه های درمان‌ برای محافظت از دندان‌ها پس از مسواک زدن بیش از حد :

اگراین عمل اشتباه بدون درمان بماند، فرسایش دندان و کاهش لثه ممکن است منجر به پوسیدگی و حتی از دست دادن دندان شود. برای مقابله با فرسایش ناشی از مسواک زدن و حساسیت دندان، دندان‌پزشک شما ممکن است درمان‌هایی را پیشنهاد دهد تا دندان را محافظت کرده و دنتین آشکار شده را پوشش دهد. این درمان‌ها ممکن است شامل استفاده از وارنیش فلوراید برای تقویت سطح دندان‌ها، باند کردن یک پر کننده با رنگ دندان بر روی منطقه فرسوده شده، یا پوشش سطح آشکار با یک وینیر باشد. اگر مسواک زدن بیش از حد منجر به کاهش لثه‌ها شده باشد، ممکن است لثه‌ها هرگز به نقطه اولیه‌ای که بوده‌اند بازنگردند. در برخی موارد ممکن است نیاز به عمل جراحی پیوند لثه برای جایگزینی بافت لثه کاهش یافته و محافظت از سمانتوم آشکار باشد.

پیشگیری از طریق تکنیک و ابزارهای صحیح مسواک زدن:

  • از مسواک با سر نرم استفاده کنید. ممکن است فکر کنید که مسواک با سر سفت بهترین کار را برای تمیزی دندان‌ها انجام می‌دهد، اما در واقعیت این نوع برس‌ها احتمال فرسایش دندان و کاهش لثه را افزایش می‌دهند.
  • خمیردندان خود را چک کنید. خمیر دندان با مواد سایشی زیاد می‌تواند فرآیند از دست دادن دندان را نیز شتاب بخشد. به جای این‌که، به دنبال یک خمیردندان با مقدار زیادی کلسیم و فلوئوراید بگردید تا به تقویت لایه انامل دندان‌های خود کمک کند.
  • از تکنیک صحیح استفاده کنید. می‌خواهید بدانید آیا مسواک زدن خود را با فشار زیاد انجام می‌دهید یا خیر؟ مسواک خود را بررسی کنید. اگر موهای برس در عرض چند هفته فشرده و پاره شده شوند، ممکن است از فشار زیادی استفاده کرده باشید. به جای این‌که از فشار زیاد استفاده کنید، از تکنیک مسواک زدن زیر استفاده کنید.
  • بلافاصله پس از غذا دندان خود را مسواک نزنید. سازمان سلامت دهان و بدن توصیه می‌کند حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پس از غذا خوردن صبر کنید تا دندان‌های خود را مسواک کنید. به جای این‌که انجام دهید، آب بنوشید یا گواره بی قند بجوید تا دهان خود را تا زمان انتظار تازه کنید.
  • عادات دیگر خود را بررسی کنید. زیاده‌روی در مسواک زدن تنها عامل فرسایش نیست. اگر عادت دارید که با دندان‌های خود قارچ‌ها را باز می‌کنید، یا گیره‌ها یا سوزن‌ها را در دهان خود نگه می‌دارید، یا ناخن انگشتان خود را جویده می‌کنید، این فعالیت‌ها ممکن است به فرسایش دندان یا حتی شکستگی دندان منجر شود. حلقه‌ها یا نیزه‌های زبان و لب هم می‌توانند لایه انامل دندان شما را فرسایش دهند.

فقط به خاطر داشته باشید که اگر به دنبال یک لبخند بی‌عیب و نقص هستید، مسواک زدن بیش از حد پاسخ شما نیست. زمانی که از ابزارهای مناسب استفاده می‌کنید و یک تکنیک مسواک زدن نرم اما دقیق را پیاده‌سازی می‌کنید، هر بار در دویدن برای دندان‌های تمیز و دهان سالم پیروز خواهید بود.

منبع

 

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!