آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

آیا دندان پر شده را میتوان ارتودنسی کرد؟

در اغلب موارد میتوان دندان های پر شده را به خوبی ارتودنسی کرد و هیچ مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد. اگر میزان پوسیدگی کم تا متوسط بوده و دندان هنوز زنده باشد میتوان با رعایت نکاتی که متخصص به شما گوشزد میکند دوره درمانی مناسبی داشته باشید.

آیا دندان پر شده را میتوان ارتودنسی کرد؟
16 اسفند 1399
0

 آیا دندان پر شده را میتوان ارتودنسی کرد؟

در اغلب موارد میتوان دندان های پر شده را به خوبی ارتودنسی کرد و هیچ مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد. اگر میزان پوسیدگی کم تا متوسط بوده و دندان هنوز زنده باشد میتوان با رعایت نکاتی که متخصص به شما گوشزد میکند دوره درمانی مناسبی داشته باشید.

در این خصوص بد نیست بدانید که انجام درمان ارتودنسی خود یک راه حل بسیار خوب برای پیشگیری از پوسیدگی دندان است. زیرا با صاف کردن دندان های نامرتب و کج باعث میشود که شما بهتر بتوانید دندان های خود را مسواک بزنید و بهتر به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنید.

پس از پایان درمان ارتودنسی و به جهت حفظ موقعیت دندان ها و جلوگیری از نامرتبی مجدد آن‌ها معمولا از دستگاه‌هایی با عنوان نگهدارنده استفاده می‌شود.

نگهدارنده‌های می توانند ثابت، متحرک و یا به صورت پلاک‌های شفاف باشند.

نگهدارنده ثابت سیم نازکی است که به صورت اختصاصی برای هر بیمار فرم داده می‌شود و پشت دندان‌های جلویی چسبانده می‌شود.

نگهدارنده ثابت ارتودنسی نسبت به دیگر انواع نگهدارنده کنترل دقیق‌تری به جهت حفظ موقعیت دندان ها دارد و به دلیل نیاز کمتر به همکاری بیمار در کسب نتایج مورد نیاز بهتر عمل خواهد کرد.

آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان میشود؟

افراد با دندان های به هم ریخته و نامنظم به علت عدم دسترسی به تمامی سطوح دندان ها در حین مراقبت های دندانی (مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ) بیشتر دچار مشکلاتی از قبیل التهاب لثه،تجمع پلاک و جرم اطراف دندانها و همچنین پوسیدگی دندان می شوند.

در تحقیقات بالینی انجام شده درصد شیوع بیماری لثه،تجمع پلاک وشیوع پوسیدگی دندان های نامرتب و به هم ریخته به مراتب بالاتر از افراد بادندان های مرتب بوده است. در نتیجه ارتودنسی به علت مرتب سازی دندان ها درصد شیوع بیماری های لثه، تجمع پلاک و پوسیدگی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

در حین درمان ارتودنسی به علت وجود سیم و براکت های ارتودنسی گیر غذایی اطراف براکت ها و دندانها بیشتر می شود. چنانچه مراقبت های لازم (مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی، استفاده از نخ دندان ارتودنسی و دهان شویه) بهداشت دهان و دندان انجام نشود امکان پوسیدگی دندان افزایش می یابد. در صورتی که درمان ارتودنسی با رعایت بهداشت دهان و دندان همراه باشد امکان پوسیده شدن دندان ها به صفر می رسد. با پیشروی درمان و ردیف شدن دندانها به مراتب شیوع پوسیدگی دندانها و مشکلات لثه نیز کاهش می یابد.

کشیدن دندان در ارتودنسی

گاهی اوقات برای ایجاد فضا در فک به منظور کاهش جلوزدگی دندانها، و یا شلوغی دندانها نیاز به کشیدن دندان است. ولی باید گفت اگر واقعاً نیاز به کشیدن دندان دایمی در درمان ارتودنسی لازم باشد بیمار نباید به خاطر ترس ازاین مساله از درمان صرف نظر کند. چرا که فضاهای ناشی از کشیدن دندان کاملاً با حرکات ارتودنسی بسته می شوند و بیمار به حالت نرمال رشدی صورت و نهایتاً هماهنگی مناسب صورت خود می رسد. دندان هایی که اغلب برای دلایل ارتودنسی برداشته می شوند دندان های پرمولر هستند. این دندان ها دقیقا بین دندان نیش و دندان مولر (بزرگترین دندان های عقب) قرار دارند.

چه مدت باید از براکت ارتودنسی استفاده کنیم؟

زمان مورد نیاز برای استفاده از بریس از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است.

زمان این درمان بسته به شدت مشکل شما تعیین می شود.

این زمان بستگی فراوانی دارد به:

 • فاصله دندان ها از یکدیگر
 • تراکم و شلوغی دندان ها
 • سلامت دندان ها
 • سلامت لثه
 • حمایت استخوان نگهدارنده
 • رعایت دستورالعمل از سوی بیمار

با این حال به طور متوسط از زمانی که شما درمان خود را دریافت می کنید تا زمانی که به نتیجه می رسید معمولا به مدت یک تا سه سال وقت نیاز دارید. پس از برداشتن بریس اکثر بیماران باید برای نگه داشتن یک نگهدارنده متحرک به مدت شش ماه خود را آماده کنند. سپس از این نگهدارنده می توانند تنها در طول خواب استفاده کنند.

ارتودنسی یعنی علم، دانش و مهارت اصلاح موقعیت‌های ناهماهنگ دندان‌ها و روابط نادرست و غیر طبیعی بین فکی. به عبارتی هر زمان دندان‌ها و فک‌ها هماهنگی، نظم و تراز طبیعی خود را از دست دهند، یک متخصص ارتودنسی وارد عمل شده و با روش‌های مختلف اقدام به اصلاح، منظم و هماهنگ کردن آن‌ها می‌کند.

درمان ارتودنسی دقیقا چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

 • ازدحام یا شلوغی دندان‌ها
 • فاصله بین دندان‌ها
 • اوربایت یا جلوزدگی فک بالا
 • آندربایت یا جلوزدگی فک پایین
 • اورجت
 • اپن بایت
 • کراس بایت
 • دندان نهفته

شرایط اقساط دندانپزشکی: 70 درصد از مجموع هزینه دندانپزشکی شما به صورت بلند مدت و تا 10 ماه اقساط  می‌گردد.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:

 021-44451453 

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!