آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

مراقبت از دندان ها به ساده ترین روش های خانگی

پوسیدگی دندان و بیماری لثه در اثر پلاک، ترکیب چسبنده باکتری و غذا ایجاد می شود. پلاک‌ها در عرض چند دقیقه پس از خوردن غذا روی دندان‌ها تشکیل می‌شوند. اگر دندان ها هر روز به خوبی تمیز نشوند، پلاک باعث پوسیدگی دندان یا بیماری لثه می شود.

پوسیدگی دندان و بیماری لثه در اثر پلاک، ترکیب چسبنده باکتری و غذا ایجاد می شود. پلاک‌ها در عرض چند دقیقه پس از خوردن غذا روی دندان‌ها تشکیل می‌شوند. اگر دندان ها هر روز به خوبی تمیز نشوند، پلاک باعث پوسیدگی دندان یا بیماری لثه می شود. اگر پلاک را پاک نکنید، به رسوب سختی به نام تارتار تبدیل می شود که در پایه دندان گیر می کند. پلاک و جرم لثه ها را تحریک و ملتهب می کند. باکتری ها و سمومی که تولید می کنند باعث می شوند لثه ها تبدیل به موارد زیر شوند:

مبتلا شده
متورم
مناقصه
با مراقبت خوب از دندان ها و لثه ها می توانید از مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان (پوسیدگی) و بیماری لثه (لثه یا پریودنتیت) جلوگیری کنید. همچنین باید از سنین پایین به کودکان خود نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را آموزش دهید تا به آنها کمک کنید از دندان های خود محافظت کنند.

پلاک و تارتار منجر به تعدادی از مشکلات می شود:

حفره ها سوراخ هایی هستند که به ساختار دندان آسیب می رسانند.
التهاب لثه متورم، ملتهب و خونریزی لثه است.
پریودنتیت تخریب رباط ها و استخوانی است که از دندان ها حمایت می کند و اغلب منجر به از دست دادن دندان می شود.
بوی بد دهان (هالیتوزیس).
آبسه، درد، ناتوانی در استفاده از دندان.
سایر مشکلات سلامتی خارج از دهان، از زایمان زودرس تا بیماری قلبی.
اطلاعات
چگونه از دندان های خود مراقبت کنیم

دندان های سالم تمیز هستند و هیچ حفره ای ندارند. لثه های سالم صورتی و سفت هستند و خونریزی ندارند. برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها، مراحل زیر را دنبال کنید:

حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید. بهتر است بعد از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان پلاک هایی را که پس از مسواک زدن باقی می ماند را از بین دندان ها و روی لثه ها از بین می برد.
دندان های خود را دو بار در روز با یک مسواک نرم مسواک بزنید. هر بار حداقل 2 دقیقه مسواک بزنید.
از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید به تقویت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.
مسواک خود را هر 3 تا 4 ماه یا در صورت نیاز زودتر تعویض کنید. مسواک فرسوده دندان های شما را نیز تمیز نمی کند. اگر از مسواک برقی استفاده می کنید، هر 3 تا 4 ماه یک بار سر را عوض کنید.
رژیم غذایی سالم داشته باشید. اگر غذاهای سالم بخورید کمتر احتمال دارد به بیماری لثه مبتلا شوید.
از مصرف شیرینی جات و نوشیدنی های شیرین خودداری کنید. خوردن و نوشیدن زیاد شیرینی خطر ابتلا به پوسیدگی را افزایش می دهد. اگر شیرینی می خورید یا می نوشید، بلافاصله بعد از آن دندان های خود را مسواک بزنید.
سیگار نکش. افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری مشکلات دندان و لثه بیشتری دارند.
دندان های مصنوعی، نگهدارنده ها و سایر وسایل را تمیز نگه دارید. این شامل مسواک زدن مرتب آنها می شود. همچنین ممکن است لازم باشد آنها را در محلول پاک کننده خیس کنید.
برای معاینات منظم با دندانپزشک خود برنامه ریزی کنید. بسیاری از دندانپزشکان توصیه می کنند که هر 6 ماه یکبار دندان ها را به طور حرفه ای تمیز کنید تا سلامت دهان و دندان بهینه شود. اگر لثه های شما ناسالم شوند، ممکن است هر 3 تا 4 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.
تمیز کردن منظم دندان ها توسط دندانپزشک، پلاک هایی را که ممکن است ایجاد شود، حتی با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دقیق از بین می برد. این برای رسیدن به مناطقی که دسترسی به آن ها به تنهایی دشوار است بسیار مهم است. نظافت حرفه ای شامل جرم گیری و پولیش است. در این روش از ابزارهایی برای شل کردن و از بین بردن رسوبات روی دندان استفاده می شود. معاینات معمول ممکن است شامل عکسبرداری با اشعه ایکس دندان باشد. دندانپزشک شما می تواند مشکلات را زود تشخیص دهد، بنابراین رفع آنها جدی تر و پرهزینه تر نمی شود.

از دندانپزشک خود بپرسید:

از چه نوع مسواکی باید استفاده کنید و چگونه دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید. بپرسید که آیا مسواک برقی برای شما مناسب است یا خیر. ثابت شده است که مسواک های برقی بهتر از مسواک های دستی دندان ها را تمیز می کنند. آنها اغلب یک تایمر نیز دارند تا به شما اطلاع دهند که چه زمانی به نقطه 2 دقیقه رسیدید.
نحوه صحیح نخ دندان کشیدن دندان نخ دندان کشیدن بیش از حد قوی یا نامناسب ممکن است به لثه آسیب برساند.
این که آیا باید از هر وسیله یا ابزار خاصی مانند آبیاری آب استفاده کنید. این ممکن است گاهی اوقات به مکمل (اما نه جایگزین) مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کمک کند.
این که آیا می توانید از خمیر دندان های خاص یا دهان شویه ها سود ببرید. در برخی موارد، بسته به شرایط شما، رب ها و آبکش های بدون نسخه ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشند به شما آسیب می رساند.
چه زمانی باید با دندانپزشک تماس گرفت

در صورت داشتن علائم حفره از جمله موارد زیر با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

دردی در دندان که بدون دلیل ایجاد می شود یا ناشی از غذا، نوشیدنی، مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن است.
حساسیت به غذاها یا نوشیدنی های سرد یا گرم
درمان زودهنگام بیماری لثه را دریافت کنید. اگر علائم بیماری لثه را دارید که عبارتند از:

لثه های قرمز یا متورم
خونریزی در لثه هنگام مسواک زدن
بوی بد دهان
لق شدن دندان ها
دریفت دندان

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!