آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

تاثیرات سیگار روی کامپوزیت و لمینت دندان ها

تاثیرات سیگار روی کامپوزیت و لمینت دندان ها چیست ؟ آیا سیگار کامپوزیت دندان و لمینت دندان را خراب می کند ؟ افراد سیگاری می توانند لمینت یا کامپوزیت کنند ؟ در این مقاله به تاثیرات سیگار بر لمینت و کامپوزیت دندان ها می پردازیم .

تاثیرات سیگار روی کامپوزیت و لمینت دندان ها
19 مهر 1402
0

آیا سیگار کشیدن بر کامپوزیت یا لمینت دندان تاثیر میگذارد؟

اینکه سیگار کشیدن اثرات منفی بر دندان های شما دارد کاملا بدیهی است. تغییر رنگ دندان از عواقبی است که گاهی اوقات نادیده گرفته میشود و هرچه مدت بیشتری سیگار بکشید، لکه های شما تیره تر میشود. اگرچه سفید کردن دندان میتواند تاحدی لکه های ناشی از سیگار را کاهش دهد اما انجام بلیچینگ به دلیل ماندگاری کم توصیه نمیشود. ولی لمینت دندان میتواند نتیجه چشم گیری تری در این زمینه داشته باشد حتی از کامپوزیت دندان بیشتر. به چه دلیل، توضیح می دهیم. اگر قصد لمینت کردن دندانتان را دارید، مهم است که سیگار را ترک کنید تا نتایج درمانی خود را حفظ کنید. البته انجام این کار می تواند فواید حیاتی دیگری نیز برای سلامتی دهان و دندان شما داشته باشد.

ما در مورد لمینت دندان و تاثیر سیگار کشیدن بر آن بیشتر توضیح خواهیم داد و به شما در انتخاب درمانی که مناسب شماست کمک خواهیم کرد. تا انتهای متن بخوانید و نتیجه را در انتها با دقت تر بررسی کنید.

 تغییرات در رنگ دندان‌ها

سیگار شامل مواد رنگی مخربی است که ممکن است به رنگ دندان‌ها صدمه بزند. نیکوتین و ترکیبات دیگر در سیگار باعث تغییر رنگ دندان‌ها به سمت زردی می‌شوند.

آسیب به ساختار دندان

علاوه بر تغییر رنگ، سیگار می‌تواند به ساختار دندان‌ها نیز آسیب برساند. دندان‌ها ممکن است شکستگی، ترک خوردگی و حتی خرابی‌های جدی تجربه کنند.

تاثیر بر زیبایی دندان‌ها

 سیگار ممکن است باعث ایجاد لکه‌های دارای رنگی ناخوشایند بر روی دندان‌ها شود و این موضوع می‌تواند به زیبایی دندان‌ها ضربه بزند.

چگونه سیگار کشیدن باعث لک شدن دندان ها میشود ؟

به هنگام استعمال دخانیات مانند سیگار شما دود را مستقیماً روی دندان های خود می کشید که باعث میشود لایه ای قیر مانند به مینای دندان شما بچسبد و ایجاد لک کند و با گذشت زمان این لک ها تیره تر شوند.

اگرچه نیکوتین خود بی رنگ است ولی به هنگام قرار گرفتن در معرض هوا زرد میشود. بنابراین این ماده میتواند باعث زرد شدن دندان شما شود.

 

کامپوزیت و لمینت دندان چگونه میتوانند لک های دندان را درست کنند؟

سفید کردن دندان ها می تواند راهی مؤثر برای کاهش لکه های ناشی از استعمال سیگار بر روی دندان باشد. با این وجود، حتی موثرترین روش سفید کننده نیز ممکن است زردی دندان را بطور کامل از بین نبرد. از طرف دیگر روکش های دندان کاملا لکه ها را پنهان می کنند و لبخندی سفید و خیره کننده به شما می دهند.

برای قرار دادن لمینت ها، ابتدا دکتر دندان های شما را تا حدی که لایه ای بسیار نازک از مینای دندان برداشته شود تراش میدهد. که این کار به درست کردن لمینت های دقیق و ظریف برای دندان شما کمک می کند. سپس از دندانهای شما قالب میگیرد و برای ساخت به لابراتوار میفرستد. در مدت زمانیکه منتظر هستید، دندانپزشک روکش های موقتی را برای شما در نظر میگیرد. پس از اتمام ساخت روکشهای نهایی، دکتر روکش های موقت را برداشته و لمینت ها را با رزین کامپوزیت می چسباند.

چگونه در آینده استعمال دخانیات بر لمینت های شما تاثیر میگذارد؟

لمینت های دندان در برابر لکه ها غیرقابل نفوذ هستند، بنابراین سیگار کشیدن تاثیری روی آنها ندارد. با این حال کشیدن سیگار میتواند رزین کامپوزیتی که برای چسباندن لمینت به دندانتان استفاده شده است را تحت تاثیر قرار دهد و آن را لکه دار کند. که اگر به استعمال سیگار ادامه دهید، ممکن است این ماده تغییر رنگ یابد و یک لبه زرد یا قهوه ای را در لبه های دندان شما ایجاد کند.

سیگار کشیدن و سلامت جسمی عمومی دهان و دندان شما

هنگامی که سیگار را ترک می کنید، می تواند مزایای مهم دیگری در سلامت دهان و دندان شما داشته باشد. سیگار کشیدن ابتدا می تواند منجر به بیماری لثه شود. دود، سیستم ایمنی بدن شما را به خطر می اندازد به طوری که قادر به مقابله با باکتریهای دهانی نیست. بنابراین، پاکت های باکتریایی می توانند به سرعت در لثه های شما ایجاد شده و منجر به تحلیل بافت، ریزش دندان و تخریب استخوان شوند. مورد نگران کننده تر این است که کشیدن سیگار عامل اصلی سرطان دهان است. علاوه بر نشاندن دود بر روی دندان های خود، آن را نیز در سراسر لثه خود می کشید. سپس سلول های سرطان زا می توانند باعث جهش بافتی و تقسیم سلولی نامنظم شوند.

البته، سیگار کشیدن اثرات دیگری برای سلامتی کل بدن شما دارد ، از جمله افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه، سکته قلبی، سکته مغزی، بیماری ریه و بسیاری از نگرانی های جدی دیگر. بنابراین، ترک کردن می تواند ظاهر، سلامتی و کیفیت کامل زندگی شما را بهبود بخشد.

افراد سیگاری لمینت کنند یا کامپوزیت، کدام بهتر است؟

آماری تجربی از بیماران نشان میدهد که حدود 70 درصد از بیماران که سیگاری هستند یا مصرف قلیان زیادی دارند از کامپوزیت دندان هایشان در آینده ای نه چندان دور ناراضی می شوند. به عبارتی کامپوزیت برای بیماران اهل دخانیات حدود 4 تا 5 سال ماندگاری دارد در صورتی که برای سایرین حدود 8 سال عمر کامپوزیت است در صورت رعایت بهداشت.

بهتر است این بیماران لمینت دندان انجام دهند. برعکس کامپوزیت که از پلیمر است و رنگ پذیر است، لمینت دندان از جنس سرامیک است و رنگ پذیر نیست و میتواند طی 15 سال عمر تقریبی خود رنگ ثابت و زیبایی را به شما ارائه دهد.

راهکاری برای کم کردن تاثیر قلیان و سیگار بر کامپوزیت دندان

یکی از گزینه هایی که به صورت ابتکاری توسط برخی بیماران کلینیک سیب سفید پیشنهاد شده است برای تاثیر کمتر سیگار و قلیان بر کامپوزیت دندان هایشان این است که بعد از کامپوزیت از همان دندانپزشکی بخواهید که برای شما قالب گیری کرده و نایت گارد بسازند. نایت گارد حفاظی شیشه ای ژله ای برای دندان ها می باشد که خیلی اذیت کننده نیست. بله درست متوجه شدید، میتوانید قبل از مصرف سیگار یا قلیان این نایت گارد را در دهان خود بگذارید تا از برخورد مستقیم دود سیگار به دندان هایتان جلوگیری شود.

برای مشاوره بهتر میتوانید با کلینیک دندانپزشکی سیب سفید تماس بگیرید و ببینید که کدام روش برای شما بهتر میباشد. پاسخ سوالات دیگر خود را با کلیک روی جدول زیر پیگیری نمایید.

 

 

اطلاعیه:قیمت لمینت دندان هر واحد 4900هزار تومان و کامپوزیت دندان هر واحد 1400هزار تومان به تعداد محدود تا 5 روز آینده

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393558965 زیبایی و

درمانی

 

 

پاسخ دکتر به تصاویر ارسال شده

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟
تفاوت کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!