آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

عصب کشی دندان در کودکی

عده‌ای گمان می‌کنند عصب کشی دندان در کودکی ضرورتی ندارد، زیرا شنیده‌اند که دندان‌های شیری فاقد ریشه هستند. یا اینکه به علت دائمی نبودن این دندان‌ها، نیازی به ترمیم و عصب کشی نیست.

عصب کشی دندان در کودکی
16 اردیبهشت 1402
0

عصب کشی دندان در کودکی

درمان ریشه (Endodontic) یا به اصطلاح عامیانه عصب کشی که به اختصار به آن اندو (ENDO) هم می‌گویند. در واقع راه درمانیست که مربوط به درون دندان می‌باشد.برای تشخیص قسمت‌های مختلف دندان حتماً مطلب مربوط به آناتومی دندان را بخوانید.

اکثر افراد وقتی اسم عصب کشی را میشوند توی ذهن آن ها کشیدن یا کشتن ظاهر می شوند و به همین علت کمی این درمان را برای آن ها ترسناک می کند. اما شما با آشنایی بیشتر با درمان، میفهمید دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد و اسم اصلی این درمان، درمان ریشه است.بسیاری افرادی زمانی که عفونت پالپ دندان دچار میشوند، به پیش دندانپزشک مراجعه می کنند و در آن زمان احساس درد میکنند و می خواهند از درد رهایی پیدا کنند.

دندانپزشک ابتدا دندان را معاینه می کند و در صورت لزوم برای آن ها از درمان عصب کشی استفاده می کند.

همچنین دندانپزشکان بر حسب تجربه ، بیماران که نگرانی دارند را تشخیص دهند و برای کاهش نگرانی آن ها توضیحات لازمه را به آن ها می دهند.

عده‌ای گمان می‌کنند عصب کشی دندان در کودکی ضرورتی ندارد، زیرا شنیده‌اند که دندان‌های شیری فاقد ریشه هستند. یا اینکه به علت دائمی نبودن این دندان‌ها، نیازی به ترمیم و عصب کشی نیست. عده‌ی دیگری نیز زمانی که متوجه می‌شوند؛ دندان کودکشان نیاز به عصب کشی دارد، به این فکر می‌کنند که آیا کودک می‌تواند درد عصب کشی را تحمل کند؟

پس اگر شما نیز جز این دسته افراد هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را دریابید.

انواع عصب کشی دندان کودکان

معمولا دندان‌های شیری را به دو روش می‌توان عصب کشی نمود:

 1. پالپوتومی (Pulpotomy): در افرادی که فقط سطح دندان آن‌ها پوسیده شده اصطلاحاً گفته می‌شود عصب کشی پالپوتومی نیاز است. در این روش فقط بافت پالپی تاج دندان خارج می‌گردد.
 2. پالپکتومی (Pulpectomy): زمانی که کل ساختار دندان دچار پوسیدگی و عفونت شود دندان‌پزشک مجبور است از روش پالپکتومی استفاده نماید. در این حالت تمام عصب سطح و ریشه دندان خارج شده و می‌توان از مواد پرکننده و روکش برای ترمیم دندان کودک بهره برد.

 مراحل عصب کشی دندان در کودکی

 • اولین مرحله‌ای که برای عصب کشی دندان در کودکی باید انجام گیرد، مانند بزرگ‌سالان عکس‌برداری رادیولوژی است.
 • بعد از بررسی رادیولوژی، دندان‌پزشک تشخیص می‌دهد سطح پوسیدگی تا چه حد است.
 • با بی‌حس کردن دندان کودک قسمت‌های پوسیده دندان باید برداشته شود.
 • اگر این پوسیدگی در حد تاج دندان باشد، عصب تاج دندان برداشته شده و دندان‌پزشک درون دندان را با خمیری مخصوص پر می‌کند. در نهایت دندان کودک ترمیم شده و روکش می‌شود.
 • زمانی که پوسیدگی دندان به صورت عمقی پیشرفت کرده باشد، التهاب دندان بالا رفته و ریشه آن نیز درگیر می‌شود. در این صورت متخصص مجبور است با روش‌های خاص عصب ریشه را نیز برداشته و دندان را ترمیم کند.
 • در اغلب اوقات دندان کودکان در یک جلسه ترمیم می‌شود. اما اگر التهاب وجود داشته باشد ممکن است تا چند جلسه نیز برای کودک نیاز باشد. زیرا کودک باید با مصرف دارو ابتدا عفونت را رفع کرده و سپس برای عصب‌کشی اقدام نماید.

آیا عصب کشی دندان در کودکی درد دارد؟

در درجه اول باید بدانید عصب کشی دندان کودکان پیچیدگی‌های عصب کشی دندان بزرگ‌سالان را ندارد. به همین دلیل کودک هیچ دردی را از شروع مرحله بی‌حسی و حتی بعد از آن حس نمی‌کند. مگر اینکه میزان این پوسیدگی به حدی شدید باشد که قسمت‌های درونی دندان با عفونت و التهاب دست‌وپنجه نرم کنند.

در برخی موارد نیز کودک به دلیل ترس زیاد از دندانپزشکی، دچار اضطراب شده و با توهم درد روبه‌رو می‌شود. با توجه به همه این موارد اگر شرایطی ایجاد گردد که سن کودک خیلی کم باشد یا اینکه فرد به هیچ نحوی حاضر به همکاری نباشد و با حرکات شدید مانع انجام کار دندان‌پزشک شود، احتمال دارد که نیاز به بی‌هوشی باشد. البته که این مورد به دلیل عوارض موجود به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

چه زمانی دندان کودک نیاز به عصب کشی دارد؟

معمولا تا زمانی که کودک از شدت درد به خود نپیچد، والدین برای مراجعه به دندان‌پزشک اقدام نمی‌کنند. گاهی این درد شدید حکایت از این دارد که کار از کار گذشته است. اما اگر با مشاهده علائم اولیه برای چکاب به دندان‌پزشک مراجعه کنید شاید بتوان به راحتی و با هزینه کمتر مشکل را برطرف کرده و جلوی پیشرفت را گرفت:

 • تماس دندان با سرما و گرما باعث واکنش کودک می‌شود.
 • آبسه دندان و لثه
 • عفونت و پوسیدگی دندان
 • مشاهده التهاب و قرمزی اطراف دندان
 • شکستگی که پالپ دندان را نیز شامل شود
 • پوسیدگی‌های عمیقی که توسط رادیولوژی تشخیص داده شود به عصب رسیده است.
 • درد شبانه یا حتی در طول روز هنگام جویدن غذا
 • شل شدن و احساس لق شدن در دندان‌های آسیب دیده

اهمیت عصب کشی دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان در برخی موارد حتی از بزرگ‌سالان نیز ضروری‌تر است. زمانی که دندان شیری کودک می‌افتد، فاصله زمانی معقولی برای رشد دندان دائمی وجود دارد.

اگر به دلیل پوسیدگی زودتر از زمان مقرر، دندان شیری کنده شود؛ سایر دندان‌ها تلاش می‌کنند جای دندان خالی را پر کنند. با این تفاسیر فضای کافی برای رشد دندان دائمی وجود نخواهد داشت و فرم کلی فک و دندان کودک از حالت طبیعی و نرمال خارج می‌گردد.

در برخی موارد که به هر دلیلی این اتفاق رخ می‌دهد، بجای دندان شیری کنده شده باید از مواد پرکننده استفاده نمود. وگرنه احتمال نیاز به ارتودنسی در دوران بزرگ‌سالی افزایش پیدا خواهد کرد.

خالی ماندن جای دندان شیری همین‌طور ممکن است باعث اختلال جویدن و غذا خوردن در کودکان گردد. به علاوه که برخی از بچه‌ها در این سن روی ظاهر خود نیز حساس بوده و شاید دچار کاهش اعتماد به نفس در مورد ظاهر خود شوند.

آیا ممکن است عصب‌کشی دندان کودکان با موفقیت انجام نشود؟

 • در کودکان کانال‌های دندان باریک‌تر از حد معمول است. گاهی برخی از کانال‌ها ممکن است از دید دندان‌پزشک دور بمانند و متخصص قادر به تشخیص آن نباشد. در نتیجه فرآیند عصب‌کشی با اختلال مواجه می‌شود.
 • در مواردی نیز مشاهده شده است که به دلیل تاخیر در روکش کردن، دندان در معرض پوسیدگی مجدد قرار بگیرد. در این شرایط ممکن است عفونت رخ داده و نیاز به عصب کشی مجدد باشد.
جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت در چیست؟
تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

 

 

شرایط اقساط دندانپزشکی: 70 درصد از مجموع هزینه دندانپزشکی شما به صورت بلند مدت و تا 10 ماه اقساط  می‌گردد.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:

021-44461471 ، 021-44451453 ، 09122234921

 

همین حالا کلیک نمایید و عکس لبخندتان را برای ما بفرستید. 

تا مشاوره و هزینه‌ی حدودی آن از طرف متخصص زیبایی برای شما ارسال گردد.

(تصاویر به گونه‌ای که 16 دندان جلو مشخص باشد.)

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!