آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

سن مناسب برای ارتودنسی دندان

ارتودنسی (Orthodontics) یکی از شاخه‌‌ها و تخصص های دندانپزشکی (dentistry) است. دندانپزشکان در این تخصص، به درمان عدم هماهنگی و عدم جفت شدن دندان ها می‌پردازند که اصطلاحاً به آن مال اکلوژن (malocclusion) نیز گفته می‌شود.

سن مناسب برای ارتودنسی دندان

ارتودنسی (Orthodontics) یکی از شاخه‌‌ها و تخصص های دندانپزشکی (dentistry) است. دندانپزشکان در این تخصص، به درمان عدم هماهنگی و عدم جفت شدن دندان ها می‌پردازند که اصطلاحاً به آن مال اکلوژن (malocclusion) نیز گفته می‌شود. متخصص ارتودنسی در هماهنگ کردن ناهماهنگی‌های دندان ها تخصص دارد. از آنجایی که اغلب درمان های ارتودنسی ظاهر و شکل صورت افراد را بهبود می‌بخشند، می‌توان گفت که پروسه‌های درمانی انجام شده در این تخصص، جنبه زیبایی نیز دارند. اما درمان‌ها اغلب با هدف بهبود عملکرد دهان و دندان انجام می‌شود.

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که توسط متخصص ارتودنسی انجام میشود، که دندان ها و فک هایی را که در جای نامناسبی قرار می گیرند اصلاح می کند. دندان هایی که در جایگاه نامناسبی قرار می گیرند و شکل نامتعارفی دارند مشکلات بهداشتی مختلفی ایجاد می کنند. تمیز نگه داشتن دندان ها سخت تر می شود. بیماری که دندان های نامرتبی دارد در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های پریودنتال قرار دارد. این وضعیت به دندان هایی که مسئول جویدن غذا هستند فشار بیشتری وارد می کند و متعاقبا در طولانی مدت عوارض مختلفی به جا می گذارد از جمله:

پوسیدگی دندانها

مشکلات لثه ای

خوب جویده نشدن دندانها و مشکلات گوارشی

سردرد

مشکلات TMJ

احساس درد درگردن، شانه و پشت

همچنین دندان های کج و نامرتب به زیبایی ظاهر شخص آسیب می زند.

پوسیدگی دندان در زمان ارتودنسی

یکی از نگرانی‌هایی که در درمان ارتودنسی وجود دارد ایجاد پوسیدگی دندان و همچنین بیماری‌های لثه است. با بودن وسایل و براکت‌های ارتودنسی روی دندان‌ها ممکن است در زمان غذا خوردن قطعاتی به حاشیه آنها گیر کند که ممکن است جایگاه باکتر‌ی‌ها شود. به این ترتیب مسواک نزدن و استفاده نکردن مرتب از نخ دندان و برس بین براکت‌ها موجب بروز پوسیدگی‌ها و بیماری‌ های لثه یا تغییر رنگ آنها خواهد شد.

یکی دیگر از نگرانی‌ها که ممکن است افراد را به خود مشغول کند، پوسیدگی زیر وسایل ارتودنسی است. اما این مشکل اصلاً وجود ندارد و باقی مانده غذاها فقط اطراف براکت‌ها جمع می‌شوند و رعایت نکردن بهداشت خطر پوسیدگی را در همین ناحیه به وجود می‌آورد.

روش‌های تشخیص نیاز به درمان ارتودنسی

برای اینکه متوجه شویم به درمان ارتودنسی نیاز داریم یا خیر باید با متخصص ارتودنسی مشورت کنیم. اما قبل از آن می‌توان با در نظر گرفتن نکاتی نیاز به انجام ارتودنسی را تشخیص داد.

یکی از موارد این است که دندان های فک بالا بیش از اندازه از دهان بیرون زده باشد. همچنین زمانی که دندان های جلوی فک پایین توسط دندان های جلوی فک بالا پوشیده می‌شوند و یا دندان‌های جلوی فک پایین به قدری بیرون باشد که دندان های جلوی فک بالا در پشت آن‌ها قرار بگیرد.

یکی از مواردی که باید حتما توسط ارتودنسی درمان شود وجود فاصله بین دندان هاست. یعنی زمانی که دهان بسته می‌شود اما دندان‌های بالا و پایین به هم نمی‌رسند.

نامرتب بودن و بی نظم بودن دندان‌ها و فاصله‌دار بودن دندان‌ها نیز از مواردی هستند که باید توسط درمان ارتودنسی نسبت به اصلاح آن‌ها اقدام نمود.

منحرف شدن فک پایین در هنگام باز و بسته کردن دهان و مشکلات جویدن غذا برای فرد و همچنین ساییده شدن دندان‌ها به یکدیگر نیز نیاز به انجام ارتودنسی دارد.

مزیت ارتودنسی متحرک

الاینرهای کریستالی شفاف در هنگام استفاده آسیب نمی بینند. ظاهری شفاف و گزینه متحرک بودن این دستگاه ارزش زیبایی این دستگاه را بالا می برد. زمان کمتری برای ویزیت می گذارید. مثل براکت های سنتی هیچ آسیب یا سایشی از بابت سیم و براکت وجود ندارد. ردیف های الاینر با مواد نرم و پلیمری پزشکی ساخته می شوند بنابراین راحت هستند. بیمار می تواند دستگاه را هنگام خوردن و مسواک زدن بردارد، بنابراین می تواند بهداشت دهان و دندان را به خوبی حفظ کند.

مزایای  ارتودنسی نامرئی

پلاک  اینویزیلاین تقریباً نامرئی و غیرقابل مشاهده است. بنابراین ارتودنسی نامرئی خللی را در روش زندگی بیماران و روابط روزمره آنان ایجاد نمی‌کند. از آنجایی که پلاک‌های ارتودنسی نامرئی متحرک است، بیماران در طول درمان آزادی عمل بیشتری برای میل کردن خوراکی‌های مورد علاقه خود دارند، فقط کافی است پلاک را هنگام خوردن از دهان خارج کنند.به علاوه می‌توان پلاک را هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن درآورد.

در ارتودنسی نامرئی برخلاف ارتودنسی با براکت فلزی هیچ سیم یا براکت فلزی به کار برده نمی‌شود، بنابراین بیماران ارتودنسی نامرئی به دلیل عدم ضرورت تنظیم براکت و سیم، زمان کمتری را در کلینیک سپری می‌کنند. مزیت آخر این است که ارتودنسی نامرئی این امکان را برای بیمار فراهم می‌آورد تا طرح درمان و نتایج را پیش از شروع درمان به صورت مجازی مشاهده کند تا ببیند که وضعیت دندان‌ها پس از اتمام درمان چگونه خواهد بود.

شرایط اقساط دندانپزشکی: 70 درصد از مجموع هزینه دندانپزشکی شما به صورت بلند مدت و تا 10 ماه اقساط  می‌گردد.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:

 021-44451453 

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!