آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

تاثیر سیگار بر ایمپلنت یا کاشت دندان

ایمپلنت برای افراد سیگاری، آیا امکان شکست ایمپلنت برای افراد سیگاری هست یا خیر؟ چند روز قبل و بعد از سیگار باید عمل ایمپلنت انجام شود.نکات مرتبط با انجام ایمپلنت برای افراد سیگاری که توسط پزشک رعایت شود.

تاثیر سیگار بر ایمپلنت یا کاشت دندان
22 اردیبهشت 1399
0

تاثیر سیگار بر ایمپلنت یا کاشت دندان

استعمال دخانیات یک رفتار شایع در جامعه است، هدف از این مقاله بررسی اثرات کشیدن سیگار بر ایمپلنت های دندان میباشد. این حقایق برای انجام ایمپلنت روی بیمار سیگاری ایکه به کلینیک دندانپزشکی کمک میکند.

تاثیر سیگار بر بیماری های دهان و دندان

سیگار کشیدن تأثیر خود را بر سلامت عمومی و همچنین دهان و دندان فرد دارد. خطر ابتلا به بیماری پریودنتال، ضایعات پیش سرطانی دهانی و پوسیدگی ریشه افزایش می یابد و همچنین سیگار باعث تغییر رنگ دندان و مشکلات زیبایی میشود. نیکوتین ممکن است در سنتز پروتئین سلولی تأثیر داشته و توانایی چسبندگی فیبروبلاست لثه را مختل کند، بنابراین در بهبود زخم و یا تشدید بیماری پریودنتال تداخل ایجاد می کند.

استعمال دخانیات تقریباً بر تمام روشهای درمانی انجام شده داخل دهانی تأثیر منفی می گذارد. تشکیل استخوان به دنبال پوکی استخوان ممکن است با دوزهای بالای قرار گرفتن در معرض نیکوتین به خطر بیفتد.

موفقیت یا موفق نبودن ایمپلنت

میزان عدم موفقیت ادغام ایمپلنت در بین افراد سیگاری به طور قابل توجهی بیشتر است، و حفظ بهداشت دهان و دندان در اطراف ایمپلنت ها به طور منفی تحت تأثیر سیگار قرار می گیرد.

برای افزایش بقای ایمپلنت در افراد سیگاری، پروتکل های مختلفی پیشنهاد شده است. اگرچه ایمپلنت های دندان به عنوان بهترین جایگزین دندان از دست رفته تبدیل شده اند، اما بدون محدودیت و عوارض نیستند. و این بسیار مهم است که دندانپزشک شرایط را بسنجد و عوارض احتمالی آن را به بیمار اطلاع دهد. برای موفقیت در کاشت دندان میبایست چندین فاکتور، از یک جراحی خوب گرفته تا پروتز باکیفیت و نگهداری مناسب آن با یکدیگر آمیخته شوند.

پیش بینی موفقیت یا عدم موفقیت ایمپلنت دندان به طور کلی به فاکتورهای مرتبط با بیمار (به عنوان مثال وضعیت سلامت عمومی بیمار، عادت به سیگار کشیدن، مقدار و کیفیت استخوان، حفظ بهداشت دهان و دندان) ویژگی های کاشت (به عنوان مثال ابعاد، روکش و بارگیری)، محل کاشت و تجربه پزشک تقسیم می شود. عوامل مرتبط با بیمار در تعیین احتمال خرابی کاشت بسیار مهم تر از موارد مرتبط با خود ایمپلنت یا فیکسچر است.

احتمال عدم موفقیت ایمپلنت در افراد سیگاری سنگین

تاثیر آزمایشات بالینی ایمپلنت ها به طور مداوم میزان سیگار کشیدن را به عنوان یک عامل اصلی خطر در بیمار برای از دست دادن ایمپلنت ارزیابی می کنند. اثرات استعمال سیگار بر بقای ایمپلنت و موفقیت در مناطقی از استخوان ترابکولار با کیفیت ضعیف، برجسته تر است. در افراد سیگاری، ایمپلنت های فک بالا نسبت به کاشت های فک پایین میزان نارسایی بیشتری دارند. احتمالاً استخوان فک بالا از کیفیت پایین تری برخوردار است و به همین دلیل نسبت به اثرات مخرب سیگار مستعد تر است. از طريق برخي مطالعات نشان داده شده است كه وازوكسونوميون ناشی از جذب موضعی نيكوتين به داخل خون، عامل مهمی برای نارسايی ايمپلنت است. این می تواند نرخ شکست کمتر در فک پایین خلفی در بین افراد سیگاری را توضیح دهد، زیرا این منطقه توسط زبان پوشانده شده است و از این رو در برابر نفوذ محلی دود دخانیات محافظت می شود. از دست دادن قابل توجهی از استخوان حاشیه، در مورد کاشت در افراد سیگاری سنگین (> 14 سیگار در روز) نسبت به کسانی که مصرف سیگار کم تری دارند، بیشتر گزارش شده است.

تاثیر دخانیات بعد از جراحی ایمپلنت

استعمال دخانیات روی فرآیند تجمع استخوان تأثیر نمی گذارد. به نظر می رسد که اثرات منفی آن بعد از جراحی مرحله دوم بوجود می آید. در یک مطالعه بر روی بیمارانی که بیش از 2000 کاشت دریافت کرده اند، نارسایی های قابل توجهی در افراد سیگاری پس از جراحی مرحله دوم مشاهده شده است. روند نارسایی، بیشتر در افراد سیگاری بین زمان پس از برش و قبل از قرار دادن پروتز مشاهده شد.

تاثیر تنباکو بر بهبودی بعد از قرار گرفتن ایمپلنت، نسبت به کشیدن دندان متفاوت بود. این نتایج حاکی از آن است که افزایش نارسایی ایمپلنت در افراد سیگاری نتیجه بهبودی ضعیف یا تجمع استخوان بندی نیست، بلکه به دلیل قرار گرفتن در معرض بافت های حاوی پیوند در مقابل دود دخانیات است.

استعمال سیگار بر میزان عوارض ایمپلنت نیز تأثیر دارد. میزان خرابی ایمپلنت های قرار گرفته در سینوس های فکی پیوند یافته در افراد سیگاری، دو برابر بیشتر از مواردی است که در افراد غیر سیگاری مشاهده می شود.

برای افزایش بقای ایمپلنت در افراد سیگاری ، پروتکل های مختلفی پیشنهاد شده است. محققان پیشنهاد كردند كه افراد سیگاری باید حداقل 1 هفته قبل از عمل سیگار كشیدن را متوقف كنند تا این امر بتواند باعث افزایش سطح چسبندگی پلاكت و چسبندگی خون و همچنین اثرات كوتاه مدت مرتبط با نیكوتین شود. بیمار باید حداقل 2 ماه پس از قرار دادن ایمپلنت از کشیدن سیگار خودداری کند، که در این صورت بهبودی استخوان به مرحله استئوبلاستیک پیشرفت می کند و تجمع زودهنگام استخوان سازی برقرار می شود. محققان میگویند که اثرات مخرب ممکن است با استفاده از آنتی بیوتیک های قبل از عمل و ایمپلنت های پوشیده از هیدروکسی آپاتیت، کاهش یابد.

خلاصه ای از تاثیر سیگار بر ایمپلنت

اگرچه استعمال سیگار یک عامل خطر برای نارسایی ایمپلنت است، اما منع مصرف مطلق نسخه نمی شود. هنگامی که درمان کاشت ایمپلنت برنامه ریزی شده است، ابتدا باید سابقه مصرف سیگار را بدست آورد که شامل مدت زمان، شدت (گذشته و حال) و وضعیت فعلی مصرف سیگار باشد. افراد سیگاری که تحت هر دو مرحله جراحی مرتبط با کاشت  قرار دارند باید توسط بهترین متخصص ایمپلنت خود ترغیب به ترک سیگار شوند، با تأکید بر اینکه سیگار کشیدن می تواند عوارض را افزایش داده و میزان موفقیت این روشها را کاهش دهد. پزشک باید تصمیم بگیرد که آیا درمان ایمپلنت را در مواقع پرخطر شروع می کند یا خیر، اما پس از تصمیم گیری در مورد پیشبرد، رضایت آگاهانه بیمار قبل از شروع درمان ضروری است.

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

مشاوره حضوری رایگان توسط متخصص ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟
فیلم مراحل انجام ایمپلنت دندان
آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟
هزینه انجام ایمپلنت دندان چقدر است؟
طول عمر ایمپلنت دندان یا کاشت دندان چقدر است؟ رزرو نوبت برای ویزیت رایگان توسط متخصص ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان مصنوعی به نظر می رسد یا طبیعی؟ مدت زمان کاشت دندان چقدر طول می کشد؟
چه مدت پس از کشیدن دندان می توان ایمپلنت انجام داد؟ به چه تعداد ایمپلنت دندان نیاز دارم؟
مراحل ایمپلنت دندان در صورت نیاز به پیوند استخوان چگونه است؟
چگونه از ایمپلنت دندان مراقبت کنیم؟
آیا نیاز به جایگزینی ایمپلنت دندان قدیمی دارم؟
آیا سالمندان می توانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟
بعد از ایمپلنت دندان چه بخوریم؟
آیا کسانی که پوکی استخوان دارند می توانند ایمپلنت انجام دهند؟

 

منبع مقاله:

Ezzati M, Lopez AD. Estimates of global mortality attributable to smoking in 2000. Lancet. 2003;13:847–52. [PubMed] [Google Scholar]
Reddy KS, Gupta PC, editors. Vol. 9. New Delhi: Shree Om Enterprises Pvt. Ltd; 2004. Report on Tobacco Control in India; p. 26. [Google Scholar]
Benegal V, Isaac M, Murthy P, Rekha D, Joseph J, Sahoo S, et al., editors. New Delhi: Ministry of Health and Family Welfare, Government of India; 2005. Manual for Tobacco Cessation; p. 7. [Google Scholar]
Gupta PC, Subramoney S. Smokeless tobacco use and risk of stillbirth: A cohort study in Mumbai, India. Epidemiology. 2006;17:47–51. [PubMed] [Google Scholar]
Travis J, Pike R, Imamura T, Potempa J. The role of proteolytic enzymes in the development of pulmonary emphysema and periodontal disease. Am J Respir Crit Care Med. 1994;150:S143–6. [PubMed] [Google Scholar]

 

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!