آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

چه موقع به انجام عصب کشی نیاز پیدا خواهیم کرد؟

چه موقع به انجام عصب کشی نیاز پیدا خواهیم کرد؟علل عمده صدمه به پالپ شامل چیست؟_شایع ترین علائم پالپ دندانی، چگونه عصب کشی دندان ها را نجات میدهد؟

چه موقع به انجام عصب کشی نیاز پیدا خواهیم کرد؟
1 اردیبهشت 1400
0
دسته بندی: عصب‌کشی,

چه موقع به انجام عصب کشی نیاز پیدا خواهیم کرد؟

روت کانال یا عصب کشی (Root Canal) یک پروسه دندانپزشکی است که شامل از بین بردن بخش داخلی و نرم دندان یا پالپ (pulp) است. پالپ از اعصاب، بافت همبند و عروق خونی ساخته شده است كه به رشد دندان كمک می‌كند. در بیشتر موارد، دندانپزشک عمومی یا متخصص اندودنتیست عصب کشی را تحت بی حسی موضعی انجام خواهند داد.

عصب کشی هنگامی انجام می‌شود که قسمت داخلی یک دندان که به آن پالپ نیز گفته می‌شود آسیب ببیند و یا دچار التهاب و عفونت شود. حتی اگر پالپ یا مغز دندان از بین رفته باشد و یا در اصطلاح مرده باشد، بخش بالایی دندان یا همان تاج می‌تواند کماکان دست نخورده باقی بماند. از بین بردن پالپ دندان آسیب دیده یا آلوده، بهترین روش برای حفظ ساختار دندان‌ها است.

علل عمده صدمه به پالپ شامل موارد زیر است:

1_پوسیدگی عمیق به دلیل عدم رسیدی و درمان سوراخ ها و حفرات دندان

2_انجام چندیدن پروسه درمانی دندانپزشکی روی یک دندان

3_بروز ترک در دندان

4_وارد شدن آسیب و تروما به دندان

_شایع ترین علائم پالپ دندانی که آسیب دیده است عبارت اند از:

۱_احساس درد متوسط تا شدید در دندان

۲_تورم و احساس گرما در لثه ها

دندانپزشک شما دندانی را که دردناک است را معاینه کرده و از اشعه X برای تأیید تشخیص خود استفاده می‌کند. اگر شما نیازمند انجام عصب کشی و روت کانال باشید، دندانپزشک احتمالا شما را به یک متخصص اندودنتیست ارجاع خواهد داد.

درمان ریشه یا عصب کشی خارج کردن بافت های داخل کانالهای دندان است که بدلیل پیشرفت پوسیدگی یا عوامل دیگر عفونی یا آسیب دیده شده اند. هر دندان دارای یک یا چند ریشه است(بسته به شماره دندان) و همینطور هر ریشه ممکن است یک یا چند کانال داشته باشد. در Rct کامل (عصب کشی) باید تمام کانالهای موجود در دندان پاکسازی، آماده سازی و پر شود تا از ورود هرگونه میکروارگانیسم به دندان جلوگیری شود.

چگونه عصب کشی دندان ها را نجات میدهد؟

عصب کشی زمانی انجام میشود که داخل دندان دچار التهاب و عفونت شده است. التهاب یا عفونت به دلایل مختلف بروز میکند از جمله پوسیدگی عمیق دندان، درمانهای دندانپزشکی مکرر، شکستن روکش دندان و ترک خوردن یا لب پر شدن دندان

به علاوه وارد آمدن ضربه به دندان ممکن است هیچ ترک یا شکستگی قابل مشاهده ای در دندان ایجاد نکند اما به پالپ دندان صدمه بزند. التهاب یا عفونت پالپ دندان در صورتی که درمان نشود باعث ایجاد درد یا آبسه میشود.

در عصب کشی پالپ عفونی برداشته میشود و داخل دندان به طور کامل تمیز و ضد عفونی میگردد. سپس فضای خالی با مواد لاستیکی مانندی به نام گوتاپرچا (gutta-percha) مهر و موم میگردد. سپس دندان با مواد پر کننده دندان یا روکش ترمیم میشود. پس از ترمیم دندان همانند دندانهای دیگر قابل استفاده خواهد بود.

با کمک درمان ریشه میتوانید لبخند

طبیعی و زیبای خود را حفظ کنید و بدون محدودیتی غذاهایی را که پیش از این میتوانستید بجوید را استفاده کنید. در صورت مراقبت مناسب نتایج درمان دائمی خواهد بود.

شایعات درمان ریشه: بعد از عصب کشی بلافاصله درد از بین می رود!

بعد از انجام RCT(درمان ریشه) درد بیمار به مقدار زیادی کاهش می یابد اما این کاملاً نرمال است که دندان در چندین روز اول بعد از درمان حساس باشد و نیاز به استفاده مسکن داشته باشد درد متوسط در حین جویدن نیز ممکن است تا چند هفته ای ادامه پیدا کند ولی به طور کامل به مرور زمان از بین می رود البته امکان اینکه اصلا هیچ دردی بعد از درمان وجود نداشته باشد، هست.

همه اینها بستگی دارد به پیچیدگی درمان و اینکه قبل از درمان دندان عفونی بوده است یا خیر. همچنین احتمال آبسه دندان بعد از درمان RCT وجود دارد که این نیز به مقدار زیادی بستگی به شرایط دندان قبل از شروع به درمان دارد. در این صورت با تجویز آنتی بیوتکی های مناسب، مشکل برطرف خواهد شد.

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت در چیست؟
تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

همین حالا کلیک نمایید و عکس لبخندتان را برای ما بفرستید. 

تا مشاوره و هزینه‌ی حدودی آن از طرف متخصص زیبایی برای شما ارسال گردد.

(تصاویر به گونه‌ای که 16 دندان جلو مشخص باشد.)

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!