آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

ارتودنسی ثابت و متحرک

در این نوع ارتودنسی اجزای کوچکی به نام براکت توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده میشود و بدون اینکه به دندان آسیبی برساند توسط سیم ها و کش هایی مخصوص دندان ها به سمت مورد نظر سوق داده میشود.

ارتودنسی ثابت و متحرک
30 فروردین 1400
0
دسته بندی: ارتودنسی ثابت,

ارتودنسی ثابت و متحرک

ارتودنسی ثابت

در این نوع ارتودنسی اجزای کوچکی به نام براکت توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده میشود و بدون اینکه به دندان آسیبی برساند توسط سیم ها و کش هایی مخصوص دندان ها به سمت مورد نظر سوق داده میشود. دراین روش همه اجزا ثابت و بیمار نمیتواند به صورت دلخواه آنها را از دهان خود خارج کند. این روش معمولا برای درمان های دندانی قابل اجرا است زیرا علاوه بر حرکت دادن دندان ها ریشه های آنه را هم حرکت می‌دهد بنابراین ارتودنتیست کنترل بیشتری روی دندان ها دارد.

ارتودنسی متحرک

از فک بالا و پایین بیمار قالب گرفته شده و پلاک بالا و پایین ساخته میشود. این روش مزیت های خاص خود را دارد.از جمله بیمار می تواند هنگام غذا خوردن آن را از دهانش بیرون آورده و بعد از استفاده از مسواک و نخ دندان دوباره در دهانش بگذارد. این روش برای افرادی که سن کمتری دارند مناسب است و در مواردی قبل از سن بلوغ می تواند ناهنجاری های استخوانی فک ها را نیز رفع کند.

آیا درمان ارتودنسی برگشت پذیر است؟

در اکثر بیماران بعد از اتمام دوره ی فعال درمان(با دستگاه ها ثابت و متحرک) یک دوره ی نگهدارنده ( retention) معمولا از دوماه تا حدود یک سال با دستگاه های نگهدارنده (retainer )توصیه میشود. امروزه به جز دستگاه های نگهدارنده ی متحرک که اکثر بیماران از آنها استفاده میکنند. دستگاه های نگهدارنده ی ثابت نیز وجود دارند که استفاده از آن ها به مراتب آسان تر است.حتی با انجام تمامی مراحل نگهداری درمان چند درصد برگشت جزئی در دندان ها مشاهده می شود که طبیعی است.

مراقبت از دندان ها بعد از ارتودنسی

مهم این است که دندان های خود را در حین درمان ارتودنسی با دندانپزشک خود بررسی کنید، شما همچنین باید از دندان ها و دهان خود مراقبت بیشتری داشته باشید. دندان هایتان را به دقت هر روز، از جمله بین دندان ها، تا آنجا که می توانید، تمیز کنید. سیم ها ظریف و حساس هستند و شما باید مطمئن شوید که آنها را به دقت تمیز می کنید، تا آنها آسیبی نبینند و نشکنند. تیم دندانپزشکی شما، قادر خواهد بود روش های خاصی مطابق با ابزار مورد استفاده در دندان های شما، به شما آموزش دهند. کاهش چربی ها و نوشیدنی های شیرین; از میان وعده ها و نوشیدنی هایی، حاوی قند و نوشیدنی های کف دار دوری کنید. همچنین غذاهای سفت و چسبناک، ممکن است به سیم کشی های شما آسیب برسانند.

روش‌های تشخیص نیاز به درمان ارتودنسی

برای اینکه متوجه شویم به درمان ارتودنسی نیاز داریم یا خیر باید با متخصص ارتودنسی مشورت کنیم. اما قبل از آن می‌توان با در نظر گرفتن نکاتی نیاز به انجام ارتودنسی را تشخیص داد.

یکی از موارد این است که دندان های فک بالا بیش از اندازه از دهان بیرون زده باشد. همچنین زمانی که دندان های جلوی فک پایین توسط دندان های جلوی فک بالا پوشیده می‌شوند و یا دندان‌های جلوی فک پایین به قدری بیرون باشد که دندان های جلوی فک بالا در پشت آن‌ها قرار بگیرد.

یکی از مواردی که باید حتما توسط ارتودنسی درمان شود وجود فاصله بین دندان هاست. یعنی زمانی که دهان بسته می‌شود اما دندان‌های بالا و پایین به هم نمی‌رسند.

نامرتب بودن و بی نظم بودن دندان‌ها و فاصله‌دار بودن دندان‌ها نیز از مواردی هستند که باید توسط درمان ارتودنسی نسبت به اصلاح آن‌ها اقدام نمود.

منحرف شدن فک پایین در هنگام باز و بسته کردن دهان و مشکلات جویدن غذا برای فرد و همچنین ساییده شدن دندان‌ها به یکدیگر نیز نیاز به انجام ارتودنسی دارد.

نحوه عملکرد دستگاه ارتودنسی

دستگاه‌های ارتودنسی با اعمال نیرو روی دندان‌ها آنها را جا به جا می‌كند. این نیرو با اطلاع كامل از میزان آنها و محاسبه با روش‌های خاص درمانی انجام می‌شود.. پس از هر بار كشیدن سیم‌ها كمی درد ایجاد می‌شود كه معمولا بعد از چند روز از بین می‌رود. نكته مهم آن است كه درمان ارتودنسی نیاز به نظم خاص و آماده‌سازی دارد.

حین ارتودنسی در صورت نیاز باید جرم‌گیری، ترمیم پوسیدگی، كشیدن دندان و آموزش بهداشت انجام شود تا پس از اتمام ارتودنسی دندان‌ها در سالم‌ترین شكل خود قرار داشته باشد.

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت در چیست؟
تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید;

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!