آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

علت تفاوت قیمت در لمینت و کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت و لمینت (پرسلن ونیر) از رایج‌ترین و پرطرفدارترین روش‌های بهبود ظاهر دندان‌ها هستند اما با این حال تفاوت قیمت بسیاری میان این دو روش وجود دارد.

علت تفاوت قیمت در لمینت و کامپوزیت دندان + بررسی عوامل موثر بر قیمت

ونیر کامپوزیت و لمینت (پرسلن ونیر) از رایج‌ترین و پرطرفدارترین روش‌های بهبود ظاهر دندان‌ها هستند اما با این حال تفاوت قیمت بسیاری میان این دو روش وجود دارد.

علت تفاوت قیمت در لمینت و کامپوزیت دندان به عوامل متعددی بستگی داشته که در این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. البته توجه داشته باشید که تنها ملاک انتخاب کامپوزیت یا لمینت، قیمت آن‌ها نیست و باتوجه به شرایط‌ دندان‌های خود می‌بایست یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید.

ونیر کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

پاسخ دقیق و مشخصی برای این پرسش وجود ندارد زیرا انتخاب کامپوزیت یا لمینت به عوامل متعددی بستگی دارد. در جدول زیر، کامپوزیت و لمینت را بر اساس ملاک‌هایی از جمله: هزینه‌، مدت زمان نصب ونیر، طول عمر آن‌ها و... با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم.

 

ونیرهای چینی (لمینت)

ونیرهای مبتنی بر رزین (کامپوزیت)

گران‌تر از سایر ونیرها هستند.

قیمت کمتری نسبت به لمینت دارد.

نصب آن حداقل 2 هفته طول می‌کشد.

نیازی به تراش مینای دندان ندارد.

به جلسات درمانی بیشتری نیاز است.

اغلب به بیشتر از یک الی دو جلسه درمانی نیاز ندارد.

طول عمر آن‌ حداقل 7 الی 15 سال است.

طول عمر آن بین 5 الی 7 سال است.

مقاومت بیشتری در برابر لکه و ضربه دارد.

مقاومت کمتری در برابر لکه و ضربه دارد.

به‌دلیل تراش مینای دندان، یک روش دائمی محسوب شده و امکان حذف لمینت وجود ندارد و فقط می‌توان آن‌ها را تعویض کرد.

کامپوزیت‌ها دائمی نیستند و می‌توان آن‌ها را حذف کرد.

برای دندان‌های آسیب‌دیده مناسب است.

برای دندان‌های بسیار پوسیده و آسیب‌دیده مناسب نیست.

 

علت تفاوت قیمت در لمینت و کامپوزیت دندان

همان‌طور که در ابتدای این مقاله مطالعه کردید، عوامل متعددی روی هزینه لمینت و کامپوزیت تأثیر می‌گذارند و به همین دلیل، تفاوت قیمت مشهودی بین دو این روش زیبایی دندان وجود دارد. عوامل موثر در قیمت لمینت و کامپوزیت دندان عبارت‌اند از:

نوع و جنس ونیر دندان

دندان‌پزشکان از سه نوع ونیر برای روکش کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند. جنس این ونیرها با یکدیگر متفاوت است بنابراین می‌توان گفت جنس ونیر دندان اولین علت تفاوت قیمت در لمینت و کامپوزیت دندان است.

ونیرهای کامپوزیت مستقیم

ونیرهای کامپوزیت مستقیم در واقع همان مواد سفیدی هستند که دندان‌پزشکان برای پر کردن دندان از آن‌ها استفاده می‌کنند. این ونیرها از مواد رزین ساخته شده و به‌طور مستقیم روی دندان قرار می‌گیرند. از نظر قیمت، کامپوزیت‌های مستقیم ارزان‌ترین ونیرهای موجود در بازار هستند. علاوه بر این، برای اعمال آن‌ها روی دندان‌ها فقط به یک جلسه درمانی نیاز است. ونیرهای کامپوزیت مستقیم، کمترین مقاومت را در برابر ضربه دارند و ممکن است در مدت زمان کوتاهی لکه‌دار شوند.

ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم

موادی که در تهیه ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم استفاده می‌شود، دقیقا مشابه با مواد به کار رفته در ونیرهای کامپوزیت مستقیم است. تنها تفاوت کامپوزیت‌های مستقیم و غیرمستقیم، مدت زمان اعمال آن‌ها روی دندان‌ها است. دندان‌پزشکان، ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم را در آزمایشگاه‌های دندان‌پزشکی می‌سازند و با یک لایه چسب روی دندان‌های شما قرار می‌دهند.

ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم، نسبت به کامپوزیت‌های مستقیم گران‌تر و نسبت به لمینت ارزان‌تر هستند. همچنین عمر مفید این نوع کامپوزیت، از کامپوزیت‌های مستقیم بیشتر است و در برابر ضربه و لکه مقاوم‌تر هستند.

ونیرهای لمینت

پرسلن ونیرها به‌صورت سفارشی برای شما ساخته می‌شوند. دندان‌پزشکان مقداری از مینای دندان شما را تراشیده، از آن‌ها قالب گرفته و بر اساس این قالب، لمینت‌ها را در آزمایشگاه‌های دندان‌پزشکی می‌سازند. ساخت لمینت ممکن است تا دو هفته نیز طول بکشد و برای نصب آن‌ها روی دندان‌ها به چند جلسه درمانی نیاز دارید. علاوه بر این، هزینه ساخت لمینت از هزینه 2 نوع کامپوزیتی که اشاره شد بیشتر است. ذکر این نکته ضروری است که لمینت‌ها مقاومت بیشتری به ضربه و لکه دارند و طول عمر آن‌ها نیز از کامپوزیت‌ها بیشتر است.

تکنولوژی ساخت و طراحی ونیر و محل کاشت ونیر دندان

اینکه شما در چه کشوری زندگی می‌کنید و دندان‌پزشک از چه تکنولوژی برای ساخت ونیر استفاده می‌کند نیز روی قیمت کامپوزیت و لمینت تأثیر می‌گذارد. برای مثال، در کشور ایران مواد اولیه برای ساخت ونیر از خارج وارد شده و تحریم‌ها یکی از علل افزایش قیمت ونیرها هستند. همچنین اگر دندان‌پزشک شما برای ساخت لمینت، از تکنولوژی پیشرفته CAD/CAM استفاده کند، هزینه‌های شما چندین برابر بیشتر خواهد شد.

میزان مقاومت ونیر در برابر شکستگی، سایش و تغییر رنگ

سومین علت تفاوت قیمت در لمینت و کامپوزیت دندان، میزان مقاومت ونیر در برابر شکستگی و لکه است. طبیعی‌ست زمانی که لمینت‌ها مقاومت بیشتری در برابر هر نوع آسیب دارند، قیمت بالاتری نسبت به کامپوزیت‌ها داشته باشند.

دستمزد دندان‌پزشک و نحوه نصب ونیر دندان

چهارمین علت تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت، دستمزد دندان‌پزشک است. معمولاً دستمزد دندان‌پزشکان نسبت به‌میزان تخصص آن‌ها متفاوت بوده و دندان‌پزشکان دستمزد بیشتری برای لمینت دندان دریافت می‌کنند. همچنین نصب کامپوزیت‌ها ساده‌تر از نصب لمینت‌ها است و لمینت نیاز به آماده‌سازی بیشتر دارد بنابراین نحوه نصب روکش نیز، روی قیمت آن تأثیر می‌گذارد.

چرا هزینه کامپوزیت ارزان تر از لمینت است؟

همان‌طور که در بخش های قبل مطالعه کردید، کامپوزیت قبل از اینکه یک روش برای زیباتر کردن دندان‌ها باشد، یک روش درمانی محسوب شده و به «مواد سفید» معروف است. کامپوزیت از مواد رزین (شیشه و پلاستیک) تشکیل شده و اغلب برای ترمیم دندان‌های پوسیده، به‌خصوص دندان‌های جلو استفاده می‌شود. همچنین عوامل دیگری مانند: میزان ماندگاری کامپوزیت، نحوه نصب و تکنولوژی ساخت آن نیز در کاهش قیمت کامپوزیت تأثیرگذار است.

جمع‌بندی

اگر سلامت دهان و دندان‌ و زیبایی لبخندتان اهمیت زیادی برای شما دارد، استفاده از روش‌های زیبایی دندان مانند لمینت و کامپوزیت به شما پیشنهاد می‌شود. فرآیند لمینت و کامپوزیت کردن دندان‌ها با یکدیگر متفاوت هستند؛ اما با مشورت گرفتن از دندان‌پزشک خود و بررسی مزایا و معایب هر روش، می‌توانید روش مناسب خود را بیابید.

هزینه کامپوزیت و لمینت دندان نیز تفاوت بسیاری با هم داشته و علت تفاوت قیمت در لمینت و کامپوزیت به عواملی متعددی بستگی دارد که در این مقاله این عوامل را بررسی کردیم.

آیا تا به حال از لمینت یا کامپوزیت برای زیباتر کردن دندان‌های خود استفاده کرده‌اید؟ لطفاً تجربه خود را در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

طول عمر لمینت بیشتر است یا کامپوزیت؟

طول عمر روکش دندان‌ها بستگی به نحوه مراقبت شخص از دندان‌های خود دارد؛ اما به‌طور کلی طول عمر کامپوزیت‌ها 5 الی 7 سال و طول عمر لمینت‌ها 7 الی 15 سال است.

آیا می توان ونیرهای کامپوزیت را برداشت؟

بله. ونیر کامپوزیت، یک روش دائمی برای ترمیم دندان‌ها نیست و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را برداشت یا جایگزین کرد.

هزینه کامپوزیت دندان بیشتر است یا لمینت؟

به‌طور کلی، هزینه لمینت کردن دندان‌ها بیشتر است؛ اما قیمت انواع ونیر دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مقاله به تفصیل آن‌ها را بررسی کرده‌ایم.

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت در چیست؟
تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

 

 

اطلاعیه:قیمت لمینت دندان هر واحد 2450 هزار تومان و کامپوزیت دندان هر واحد 690 هزار تومان به تعداد محدود تا 5 روز آینده

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393558965 زیبایی

09393559163 درمانی

 

 

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!