آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

علت تفاوت قیمت در عصب کشی دندان

عصب‌کشی دندان یکی از پرهزینه‌ترین خدمات دندانپزشکی به شمار می‌رود. درست است که هر یک از خدمات دندان پزشکی تعرفه‌ای مشخص دارند اما اگر بخواهیم علت تفاوت قیمت در عصب‌کشی دندان را بدانیم باید به دنبال دلایل مختلفی برای آن باشیم.

علت تفاوت قیمت در عصب کشی دندان
13 دی 1401
0

علت تفاوت قیمت در عصب کشی دندان

عصب‌کشی دندان یکی از پرهزینه‌ترین خدمات دندانپزشکی به شمار می‌رود. درست است که هر یک از خدمات دندان پزشکی تعرفه‌ای مشخص دارند اما اگر بخواهیم علت تفاوت قیمت در عصب‌ کشی دندان را بدانیم باید به دنبال دلایل مختلفی برای آن باشیم.
درواقع در برآورد هزینه عصب‌کشی دندان باید به این نکته توجه داشت که این هزینه برای هرکدام از دندان‌ها با درجه خاصی از پوسیدگی متفاوت بوده و بر اساس تعرفه‌ای که به صورت سالانه توسط وزارت بهداشت ارائه می‌گردد، قابل‌محاسبه است.
اما سوالی که در این میان پیش می‌آید در مورد علل و عواملی است که سبب ایجاد تفاوت در قیمت‌ها می‌شود. در این مقاله قصد داریم ابتدا به تعریف دقیق "عصب‌کشی دندان" بپردازیم تا بحث مربوط به عوامل ایجاد تفاوت قیمت در عصب کشی دندان بهتر درک شود.

عصب‌ کشی چیست؟

زمانی که دندان دچار پوسیدگی عمیق می‌شود بهترین و مناسب‌ترین روش درمانی برای آن عصب‌کشی است. عصب‌ کشی دندان شامل خارج نمودن قسمت نرم یا پاپ پوسیده و در نهایت کار گذاشتن مواد دندان‌پزشکی در آن قسمت است.
درواقع می‌توان گفت این فن دندان‌پزشکی به نوعی یک درمان برای ریشه دندان به شمار می‌رود زیرا درصورتی‌که عفونت و پوسیدگی داخل دندان خارج نگردد، ممکن است نیاز به تخلیه و کشیدن کامل دندان باشد.
هزینه عصب‌ کشی دندان با توجه به میزان پوسیدگی و عفونتی که قرار است خارج شود متفاوت خواهد بود. همچنین هزینه این کار برای دندان‌های مختلف متفاوت است.
دندان‌پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند در زمان درد دندان در اولین فرصت به دندان‌پزشک مراجعه کرده و پروسه عصب‌کشی را انجام دهند زیرا در صورت تداوم دردها و دیر مراجعه کردن، ممکن است میزان عفونت افزایش یابد و درنتیجه هزینه های مربوط به درمان و عصب‌کشی نیز بالاتر برود.
عوامل تأثیرگذار در تفاوت قیمت عصب‌کشی دندان
همان‌طور که گفته شد هزینه عصب‌ کشی دندان‌های مختلف و در افراد مختلف با همدیگر متفاوت است. در این بخش مهم‌ترین علل موثر در تفاوت قیمت در عصب‌کشی را بررسی خواهیم کرد:

موقعیت دندان

اولین عاملی که در تفاوت قیمت عصب‌کشی دندان می‌تواند تأثیرگذار باشد، موقعیت دندان است. معمولاً قیمت عصب‌کشی دندان‌های جلویی به دلیل دسترسی آسانی که دارند، کمتر از دندان‌های آسیاب یا پشتی است.

تعداد دندان‌ها

درصورتی‌که تعداد دندان های بیشتری نیاز به عصب‌کشی داشته باشند، هزینه درمان نیز بیشتر خواهد شد. برای جلوگیری از این پیشامد بهتر است افراد به‌صورت دوره‌ای به دندان‌پزشک مراجعه کرده و حساسیت بیشتری را نسبت به‌ سلامت دندان‌های خود داشته باشند.
نوع مواد استفاده‌شده در پر کردن دندان
معمولاً دندان‌پزشکان جهت پر کردن دندان‌های عصب‌کشی شده از دو نوع ماده مختلف استفاده می‌کنند که استفاده از هرکدام از این مواد می‌تواند هزینه متفاوتی را برای مراجعه‌کننده در پی داشته باشد. این دو نوع ماده مورد استفاده آمالگام و کامپوزیت هستند.
آمالگام همان مواد تیره‌رنگی است که برای ترمیم و پر کردن دندان‌های پشتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این ماده محکم و سفت بوده اما به دلیل رنگ ناهماهنگی که با دندان‌ها دارد در مورد دندان‌های جلویی مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. برای عصب‌کشی دندان‌های جلویی از کامپوزیت که رنگ سفیدی دارد استفاده می‌شود اما دوام و استحکام آمالگام را نخواهد داشت.

روش مورداستفاده در عصب‌کشی

در مورد دندان‌هایی که سطح پوسیدگی بالایی دارند، نیاز است دندان به‌صورت سه سطحی پر شود. معمولا هزینه این روش از عصب‌ کشی نسبت به سایر روش‌ها بالاتر است.
برای دندان‌هایی با پوسیدگی معمولی از روش دوسطحی استفاده می‌گردد که در مقایسه با روش سه سطحی هزینه کمتری دارد و برای دندان‌هایی که پوسیدگی و عفونت جزئی دارند، دندان‌پزشک از روش یک سطحی استفاده می‌کند که هزینه کمتری را نسبت به دو روش قبلی در پی خواهد داشت.
توجه داشته باشید که برای دندان‌هایی که به صورت سه سطحی یا سه کاناله عصب کشی می‌شوند مواد و همچنین زمان بیشتری نیاز است به همین دلیل نیز شاهد تفاوت قیمت در عصب کشی دندان خواهیم بود.

تخصص دندان پزشک و هزینه ویزیت

همان‌طور که می‌دانید حق ویزیت دندان پزشک‌های متخصص در مقایسه با دندان‌پزشک‌های عمومی بالاتر است. بنابراین می توان این عامل را نیز در لیست عوامل موثر در افزایش و یا کاهش قیمت عصب کشی دندان قرار داد.

هزینه تصویربرداری

برای برخی از مراجعه‌کنندگان که پوسیدگی و عفونت عمیق در دندان خود دارند، پزشک پس از معاینه و بررسی، در گام اول تصویربرداری از دندان را تجویزمی کند. هزینه‌ای که بابت تصویربرداری باید پرداخت نیز از دیگر علل تأثیرگذار در تفاوت قیمت در عصب‌کشی دندان است.

نیاز به استفاده از پین تقویتی

در مواردی که پوسیدگی و عفونت در دندان بسیار زیاد باشد پزشک برای نجات دندان و جلوگیری از کشیدن آن، استفاده از پین تقویتی را برای بیمار در نظر می‌گیرد. در این موارد بعد از برداشتن کامل پوسیدگی تنها ریشه دندان باقی می‌ماند که برای استحکام آن نیاز به استفاده از پین کمکی خواهد بود.
پین یا پست تقویتی یک قطعه کوچک پلاستیکی یا فلزی است که بسیار محکم و بادوام بوده و برای استفاده در موارد دندان‌پزشکی تولید شده است. برای مراجعه‌کنندگانی که از این وسیله در دندان آن‌ها استفاده می‌شود، هزینه عصب‌کشی بیشتری محاسبه خواهد شد.

درمانگاه یا کلینیک

میزان تعرفه عصب‌کشی دندان یا سایر خدمات دندان‌پزشکی در برخی از درمانگاه‌ها یا کلینیک‌ها با بقیه موارد متفاوت است. برخی از درمانگاه‌های تهران و شهرهای بزرگ با توجه به خدمات جانبی که ارائه می‌دهند، هزینه بیشتری را نیز از مراجعه‌کننده دریافت می‌کنند.

استفاده از بیمه

در برخی از موارد مراجعه کنندگان از بیمه های درمانی استفاده می کنند که سبب کاهش قیمت عصب کشی دندان آن ها می شود. معمولا بیمه های نیروهای مسلح و برخی از بیمه های دیگر بخشی از این هزینه ها را پوشش می‌دهند که سبب کاهش هزینه های مراجعه کننده خواهد شد. بیمه تامین اجتماعی نیز به صورت اقساطی و دربرخی موارد بخشی از هزینه عصب‌کشی دندان بیمه شدگان خود را برعهده می گیرد.

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت در چیست؟
تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

همین حالا کلیک نمایید و عکس لبخندتان را برای ما بفرستید. 

تا مشاوره و هزینه‌ی حدودی آن از طرف متخصص زیبایی برای شما ارسال گردد.

(تصاویر به گونه‌ای که 16 دندان جلو مشخص باشد.)

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

 

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!