آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

بلیچینگ دندان های غیر حیاتی تغییر رنگ یافته (2)

بلیچینگ دندان چند روش دارد؟ هزینه بلیچینگ دندان چقدر است؟ کدام روش بلیچینگ دندان موثرتر است؟ ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟

بلیچینگ دندان های غیر حیاتی تغییر رنگ یافته (2)
12 تیر 1398
0
دسته بندی: بلیچینگ,

 

اطلاعیه:قیمت بلیچینگ دندان هر دو فک 1200هزار تومان به تعداد محدود تا 29 خرداد ماه

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ فراهم شده است.

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393558965

ویزیت و مشاوره اینترنتی با متخصصین سیب سفید

تصویر لبخند خود را از طریق فرم زیر بارگذاری و ارسال نمایید. اگر قصد دریافت مشاوره دارید در متن پیام کلمه "مشاوره" و اگر میخواهید تصویر بعد از زیبایی دندان خود را ببینید، کلمه "تصویر" نوشته شود. تصویر باید با کیفیت(با دوربین عقب گوشی) و دندان ها به هم چسبیده و لبخند طبیعی باشد.

اینجا کلیک کنید

- روش بلیچینگ داخلی / بیرونی:

اصل این تکنیک این است که یک عامل سفید کننده را هم زمان بر روی سطح مینا (خارج) و محل قابل دسترسی حفره مهر و موم شده (درون) دندان لک داری که به صورت اندودونتیک درمان شده استفاده کنید.

برای این تکنیک، ما از محافظ دهان پلاستیکی وکیوم شده استفاده می کنیم که پس از قالبگیری آلژنیک کل قوس به حاشیه های صورت و زبان بریده می شود. آماده سازی محفظه ی حفره و دستیابی به مانع گردنی، همانطور که قبلا برای تکنیک بلیچینگ رونده شناخته شده بود انجام شد.

عامل سفید کننده 10 تا 20 درصد ژل کربامید پراکسید (سرنگ) است که بیمار وارد محفظه حفره و دندان مشخص شده فضای توخالی می کند.

چند دستورالعمل که می توان به بیمار ارائه داد: زدودن مواد اضافی بلیچینگ پس از قرار دادن تراشه با نوک انگشت یا یک لوله پاک کن پنبه ای و قرار دادن یک پلاگ پنبه ای در ورودی حفره برای جلوگیری از انباشته شدن ذرات مواد غذایی.

در ملاقات هایی که برای كنترل صورت می گیرد، هنگامی كه دندان غیر حیاتی سفید شده است، مراحل طی شده همانطور كه ​​قبلا برای روش بلیچینگ متحرک شرح داده شده است می باشند. نکته اصلی این تکنیک، عدم کنترل باکتریایی بر نتیجه و طول عمر درمان اندودنتیک است.

خطر این تکنیک، متوقف کردن بلیچینگ توسط خود بیمار و به موقع مراجعه نکردن به مطب دندانپزشکی برای مهر و موم کردن محفظه حفره است.

- روش بلیچینگ در مطب:

برای این تکنیک، غلظت بالای هیدروژن پراکسید 35٪ مانند بلیچینگ دندان های حیاتی در مطب استفاده می شود.

هیدروژن پراکسید به سطح خارجی و/ یا درونی دندان تغییررنگ یافته اعمال می شود و با نور و/ یا گرما برای افزایش واکنش شیمیایی فعال می شود.

خطر اصلی این تکنیک، جذب دوباره و از دست دادن دندان به علت سابقه آسیب، غلظت بالای پراکسید هیدروژن مصرفی، گرمای بالای استفاده شده برای فعال کردن عامل سفید کننده، عدم وجود مهر و موم روی گاتاپرچا و عدم وجود ارتباط بین مینا و سیمان می باشد.

برای این تکنیک، توصیه می شود که دندان را با بند لاستیکی از بقیه جدا کنید.

زمان استفاده از ماده سفید کننده 15-20 دقیقه است. سپس ژل زدوده و شستشو می شود. این برنامه تا زمانی که لایه مورد نظر به دست آید، تکرار می شود.

بیشتر بخوانید:ایمپلنت چیست؟ انواع کامپوزیت دندان، قیمت ایمپلنت، لمینت سرامیکی دندان، مراقبت‌های بعد از عصب کشی، روکش دندان، ایمپلنت یا بریج؟

عوارض جانبی بلیچینگ دندان های غیر حیاتی

- جذب ریشه گردنی:

با اشاره به باهوگونا و همکاران 2013، این مفهوم به عنوان یک بازجذب خارجی التهابی غیر مستقیم که بر ریشه تاثیر می گذارد تعریف می شود، پس از ضربه و بعد از بلیچینگ داخلی رخ می دهد. ماده بلیچینگ از طریق لوله های دندانی پخش می شود و به سیمان گردنی و پیوند پریودنتال می‌رسد که به یک واکنش التهابی منجر می شود.

استفاده از یک غلظت قابل توجهی از هیدروژن پراکسید فعال با حرارت می تواند منجر به جذب ریشه سرویکال شود.

این عوارض بلیچینگ می تواند زمانی ایجاد شود که یک تکنیک بلیچینگ کاتالیزوری در دندان هایی که نقایص سرویکال سمنتوم را در بر می گیرد استفاده شود.

استفاده از 30 درصد پراکسید هیدروژن به تنهایی یا مخلوط با پربورات سدیم برای سلول های پیوند پریودنتال سمی تر و خطرناک تر از مخلوط پربورات سدیم و آب است.

اغلب اوقات، تشخیص جذب ریشه گردنی پس از چند سال انجام می شود.

این عوارض از طریق رادیوگرافی های معمول مشاهده می شود. با این حال، در بعضی موارد می توانیم به وجود تورم پاپیلاری و حساسیت به ضربه را پی ببریم. به گفته ی Leith و همکاران. 2009، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد پس از استفاده از یک غلظت کمی از هیدروژن پراکسید همراه با گرما جذب گردنی اتفاق می افتد، مانند روش بلیچینگ داخلی / خارجی.

مورد بالینی درمان شده توسط کیم و همکاران. 2012 نشان دهنده جذب گردنی مهاجم بود. توضیح نویسندگان آسیب مواد پیوند دهنده ی گردنی ناشی از انفجار (پس از ضربه) و تکنیک بلیچینگ متحرک داخلی (پربورات سدیم و آب مقطر) بود.

- اثرات به روی مینای دندان:

سفید کردن دندان های غیر حیاتی می تواند منجر به تغییر قابل توجهی از توپوگرافی سطح مینای دندان شود. مقدار تغییرات بستگی به غلظت پراکسید مورد استفاده و مدت قرار گرفتن آن دارد.

تغییرات قابل ملاحظه ای که بر مینای دندان پس از بلیچینگ تاثیر می گذارند و در متون دندانپزشکی شرح داده شدهاند عبارتند از:

  • افزایش روزنه های سطحی ساختار مینای دندان.
  • از بین رفتن مواد معدنی
  • کاهش غلظت پروتئین
  • تجزیه ماتریکس ارگانیک
  • تغییر میزان کلسیم: نسبت فسفات، از دست رفتن کلسیم.

دیگر تغییرات مورفولوژیکی که می توانند سطح مینای دندان را تحت تاثیر قرار دهند عبارتند از تو رفتگی سطحی و فرسایش کم.

بعد از بلیچینگ، زبری سطح افزایش می یابد و دندان های سفید شده بیشتر به تغییر رنگ بیرونی آسیب پذیر خواهند شد.

علاوه بر این، استفاده از 35 درصد پراکسید هیدروژن باعث کاهش سختی و تغییرات هیستومورفولوژیکی سطح مینای دندان می شود که دندان را به خطر می اندازد. کاهش زمان تماس 35 درصد هیدروژن پراکسید یا غلظت آن باعث تغییر رنگ پیشرونده دندان می شود و انتشار هیدروژن پراکسید را از طریق مینا و دنتین به حداقل می رساند.

کاهش استحکام پیوند مینا و دنتین درمان شده با HP توسط اکسیژن باقی مانده موجود در منافذ مینا و عاج دندان پس از درمان بلیچینگ ایجاد شده است.

- اثرات بر روی عاج دندان:

با اشاره به برگر و همکاران 2014، حضور کلسیم در ترکیب محصولات سفید کننده به روی استحکام ملایم عاج گاوی پس از اعمال روش بلیچینگ تاثیر می گذارد (بلیچینگ مطب 35٪ HP و بلیچینگ خانگی 7.5٪ HP).

مطالعه Pessarello و همکاران. 2012 که استحکام پیوند سیستم های چسبناک و چسب کامپوزیت برای عاج دندان سفید شده را ارزیابی کرد نتیجه گیری می کند که اتصال با رزین های چسبناک فلورایدیته شده و روان استحکام پیوند قیچی شده ی عاج دندان که بلیچینگ داخلی داشته اند را بهبود می بخشد.

- تأثیرات بر مواد ترمیم کننده:

اکسیژن آزاد شده در ساختار دندان بعد از بلیچینک، مانع از پلیمریزاسیون رزین می شود.

استفاده از 10-16٪ پراکسید کربامید منجر به افزایش زبری سطح و تعداد تخلخل رزین های کامپوزیتی با میکروپلاستیک و هیبرید می شود.

با اشاره به باهانان و همکاران 2015، تاثیر مواد سفید کننده بر روی زبری سطح می تواند به غلظت بستگی داشته باشد.

غلظت های مختلف کربامید پراکسید بر شدت شکستگی و مقاومت خمشی کامپوزیت رزین اثر منفی نداشته است. علاوه بر این، مواد بلیچینگ درون مطب (35٪ CP و HP) بر مقاومت کششی کامپوزیت رزین تاثیر نمی گذارد.

پزشکان باید بیماران خود را در مورد تغییرات احتمالی که ممکن است روی ترمیم های موجود آنها با استفاده از عوامل سفید کننده تأثیر بگذارد و امکان جایگزینی آنها پس از درمان به علت تفاوت رنگ و تغییرات سطح یا زیر سطح در جریان بگذارند.

لازم است حداقل 2 هفته قبل از قرار دادن مواد ترمیم کننده چسبناک پس از اتمام بلیچینگ منتظر بمانید.

با اشاره به Vohra و همکاران. 2013، روش بلیچینگ با استفاده از 10 درصد کربامید پراکسید، قدرت اتصال باند میکرو پلاستیکی رزین کامپوزیت به مینا را کاهش می دهد. علاوه بر این، توصیه می شود که از 10٪ سدیم اسکوربیک استفاده کنید، زمانی که ترمیم کامپوزیت رزین بلافاصله پس از بلیچینگ قرار می گیرد.

استفاده از 10٪ سدیم اسید اسکوربیک به مدت 10 دقیقه برای اثر برگشت پذیری کافی است.

با اشاره به Feiz و همکاران 2017، استفاده از مواد آنتی اکسیدانی، صرف نظر از نوع، فرم، غلظت و طول مدت استفاده، می تواند استحکام باند برشی را بعد از سفید کردن بهبود بخشد.

برای حل کردن بقایای پروکسید، دندانپزشکان می توانند حفره ها را با کاتالیزور یا 10٪ سدیم اسکوربیک پاک کنند. با این حال، برنامه های کاربردی آنها می تواند وقت گیر یا گران باشد.

قرار دادن یک لاک محافظ بروی سطح ترمیمی می تواند برای کاهش اثرات جانبی سفید کننده روی ترمیم ها مفید باشد.

هنگامی که مدت زمان استفاده از مخلوط سدیم پربورات-هیدروژن پراکسید افزایش می یابد، میزان ریزنشت محفظه حفره های بازسازی شده اهمیت بیشتری خواهد داشت.

به همین علت توصیه می شود پس از روش بلیچینگ متحرک، از داروهای داخل کرونالی کلسیم هیدروکسید (7 روزه) استفاده شود.

 

اطلاعیه:قیمت بلیچینگ دندان هر دو فک 1200هزار تومان به تعداد محدود تا 29 خرداد ماه

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ فراهم شده است.

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393558965

- مقاومت شکستگی دندان های سفید شده:

مطالعه آزوودو و همکاران. 2011، مقاومت شکستگی دندان های درمان شده با سفید کننده های داخلی را بررسی و با روش های مختلف بازسازی کرد. نتیجه گیری این بود که دندان های سفید شده تنها می توانند با رزین کامپوزیتی ترمیم شوند و استفاده از پست در این دندان ها مقاومت آنها را بهبود نمی بخشد.

مطالعه دیگری از لئوناردو و همکاران 2014، مقاومت شکستگی دندان هایی که تحت تاثیر چندین پروتکل داخلی سفید کننده با استفاده از 35 درصد هیدروژن پراکسید، 37 درصد کاربامید پراکسید و 15 درصد هیدروژن پراکسید با نانوذرات دی اکسید تیتانیوم فعال شده توسط لیزر LED یا پروبات سدیم مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه گیری این بود که همه این پروتکل ها، در اندازه های یکسان، مقاومت شکست دندان هایی که درمان اندودونتیک داشته اند را کاهش می دهند.

موارد بالینی

گزارش وضعیت شماره ی 1:

بیمار 17 ساله که از تغییر رنگ دندان 21 ناراضی بود. سابقه: آسیب. درمان پیشنهادی، بازسازی اندودونتیک دندان 21 و روش بلیچینگ متحرک با استفاده از کیت( Endoperox 100٪ کربامید پراکسید) بود.

شکل 1: تغییر رنگ دندان غیر حیاتی شماره ی 21.

شکل 2: رادیوگرافی پری اپیکال که نشان دهنده ی کیفیت نامطلوب پر شدگی عصب کشی است.

شکل 3: درمان مجدد اندودونتیک دندان 21.

شکل 4: جداسازی بند لاستیکی.

شکل 5: فاصله بین CEJ و لبه ی درگیر با یک میله ی پريودنتال اندازه گیری می شود.

شکل 6: ضبط اندازه ی بین CEJ و لبه ی درگیر، میله پریودنتال برای دقت بیشتر کمک می کند.

شکل 7: تخلیه ماده پرکننده عصب کشی گوتاپرکا با یک تیغ میله ای بلند ته گرد زیر CEJ و قرار دادن یک مانع ضخیم 2 میلی متری با سیمان شیشه ایونومر برای محافظت از پیوند های پریودنتال در مقابل انتشار ماده سفید کننده.

شکل 8: استفاده از ژل اسید فسفریک 37٪ برای زدودن لایه چرکی روی سطح عاجی فضای پالپ.

شکل 9: ماده سفید کننده از کیت Endoperox (100٪ کربامید پراکسید) استفاده کرد. کیت حاوی: 1 × 5 گرم شیشه پودر، یک میلی لیتر شیشه گلیسرول و یک قاشق اندازه گیری.

شکل 10، 11، 12: ساخت یک خمیر با مخلوط کردن دو قاشق پودر با یک قطره گلیسرول به یک غلظت محکم و سپس قرار دادن مخلوط در فضای پالپ.

شکل 13: ظاهر بالینی دندان 21 بعد از بلیچینگ، یک هفته بعد.

گزارش وضعیت شماره ی 2:

بیمار 29 ساله که از تغییر رنگ دندان 21 ناراضی بود. سابقه: آسیب. درمان پیشنهادی درمان اندودنتیک دندان 21 و روش بلیچینگ متحرک با استفاده از کیت Endoperox (100٪ کربامید پراکسید) بود.

شکل 14: عکس قبل از درمان دندان پیشین میانی سمت چپ فک، تغییر رنگ به دلیل نکروز پالپ که ناشی از تروما می باشد را نشان می دهد.

شکل 15: رادیوگرافی پری اپیکال دندان آسیب دیده قبل از درمان عصب کشی انجام شد.

شکل 16: آماده سازی اندودنتیک و پر کردن دندان 21.

شکل 17: پر کردن اندودنتیک با سیستم Herofill.

شکل 18: ظاهر بالینی دندان 21 پس از تکنیک بلیچینگ متحرک، یک هفته بعد.

گزارش وضعیت شماره ی 3:

یک بیمار 64 ساله که از لک دندان 11 که ناشی از تروما بود ناراضی بود. درمان پیشنهادی روش بلیچینگ متحرک با استفاده از سدیم پربورات با آب مقطر بود.

شکل 19: ظاهر بالینی دندان آسیب دیده لک دار شماره ی 11 قبل از درمان.

شکل 20: رادیوگرافی پانورامیک.

شکل 21: باز کردن محفظه حفره و تخلیه مواد پر کننده ی عصب کشی گوتا پرچا 2 میلیمتر پایینتر از CEJ.

شکل 22: ماده سفید کننده استفاده شده مخلوطی از پربورات سدیم و آب مقطر بود. سپس، کاویت به عنوان ماده پر کننده موقت استفاده شد.

شکل 23: پس از رسیدن به نتیجه نهایی (1 ماه)، ترمیم چسب کامپوزیت نهایی قرار داده شد.

گزارش وضعیت شماره ی 4:

یک بیمار 32 ساله از تغییر رنگ دندان شماره ی 11 که ناشی از تروما بود ناراضی بود. درمان پیشنهادی روش بلیچینگ متحرک با استفاده از سدیم پربورت با آب مقطر بود.

شکل 24: ظاهر قبل از عمل دندان پیشین تغییر رنگ یافته ی سمت راست فک.

شکل 25: رادیوگرافی پری اپیکال نشان دهنده درمان اندودنتیک قابل قبول است.

شکل 26: اثر سفید کننده سدیم پوربورات بر روی دندان شماره ی 11 پس از دو بار کاربرد.

شکل 27: نتیجه نهایی پس از یک ماه (ترمیم چسب کامپوزیت + Microabrasion).

نتیجه

سفید کردن دندان های غیر حیاتی را می توان با استفاده از تکنیک بلیچینگ متحرک، تکنیک بلیچینگ درونی / بیرونی و یا روش بلیچینگ در مطب انجام داد. مواد سفید کننده عبارتند از: پربورات سدیم، هیدروژن پراکسید و کربامید پراکسید.

موارد بالینی فوق اثربخشی تکنیک بلیچینگ متحرک در ایجاد نتایج زیبایی شناختی را نشان می دهد و بیماران از نتایج راضی هستند. با توجه به متون دندانپزشکی، بلیچینگ دندان های غیر حیاتی یک روش موثر و ایمن برای مدیریت تغییر رنگ دندان است. با این حال، پزشکان باید بیماران خود را در مورد خطر احتمالی بازجذب گردنی مطلع سازند.

پس از اتمام بلیچینگ، توصیه می شود تا ترمیم چسب کامپوزیت را حداقل 1 تا 3 هفته به تاخیر بیاندازید.

ملاقات های پیگیری هر ساله برای کنترل نتیجه و همچنین تکرار درمان بلیچینگ توصیه می شود تا زمانی که پزشک متوجه برگشت نتیجه اولیه برای حفظ زیبایی رنگ مورد نظر شود.

منبع مقاله

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

 

اطلاعیه:قیمت بلیچینگ دندان هر دو فک 1200هزار تومان به تعداد محدود تا 29 خرداد ماه

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ فراهم شده است.

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393558965

 

 

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!