آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

بلیچینگ دندان های غیر حیاتی تغییر رنگ یافته (1)

بلیچینگ دندان چند روش دارد؟ هزینه بلیچینگ دندان چقدر است؟ بلیچینگ دندان مناسب چه دندانهایی است ؟ کدام روش بلیچینگ دندان بهتر است؟ هزینه بلیچینگ در مطب چقدر است؟هزینه بلیچینگ در منزل چقدر است؟

بلیچینگ دندان های غیر حیاتی تغییر رنگ یافته (1)
12 تیر 1398
0
دسته بندی: بلیچینگ,

 

اطلاعیه:قیمت بلیچینگ دندان هر دو فک 1200هزار تومان به تعداد محدود تا 29 خرداد ماه

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ فراهم شده است.

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393558965

ویزیت و مشاوره اینترنتی با متخصصین سیب سفید

تصویر لبخند خود را از طریق فرم زیر بارگذاری و ارسال نمایید. اگر قصد دریافت مشاوره دارید در متن پیام کلمه "مشاوره" و اگر میخواهید تصویر بعد از زیبایی دندان خود را ببینید، کلمه "تصویر" نوشته شود. تصویر باید با کیفیت(با دوربین عقب گوشی) و دندان ها به هم چسبیده و لبخند طبیعی باشد.

اینجا کلیک کنید

بلیچینگ دندان های غیر حیاتی تغییر رنگ یافته: کلید موفقیت

چکیده

تغییر رنگ دندان یک پدیده ی زیبایی شناختی است. تاثیر اجتماعی بر کودکان، نوجوانان و بزرگسالان دارد. دندانپزشکان باید علل تغییر رنگ دندان ها را برای تشخیص دقیق و مناسب شناسایی کنند.

گزینه های مختلفی برای درمان دندان های لک دار مانند روش های ترمیم کننده، ونیرها ( ونیر کامپوزیت، لمینت سرامیکی)، تاج ها و غیره وجود دارد.

در واقع بلیچینگ دندان های غیر حیاتی یک رویکرد معمول محافظه کارانه است که نتیجه زیبایی را برای دندان هایی که به طور اندودونتیک درمان شده اند بدست می آورد.

روش های مختلفی برای بلیچینگ دندان های غیر حیاتی پیشنهاد شده است. سه نوع از روش ها در متون پزشکی شرح داده شده است: تکنیک بلیچینگ متحرک (رونده)، تکنیک بلیچینگ داخلی/بیرونی و روش بلیچینگ درون مطب. مهم ترین روشی که توصیه می شود روش بلیچینگ متحرک است، زیرا ساده، ایمن، کم خطر و مناسب برای بیماران و دندانپزشکان است.

از انواع مختلف سفید کننده مانند سدیم پربورات ، هیدروژن پراکسید و کربامید پراکسید با غلظت های مختلف استفاده شده است.

تعدادی عوارض جانبی مانند بازجذب ریشه، کاهش مقاومت دندانی (شکستگی ...)، تغییرات مورفولوژیک بافت های سخت دندانی و تغییر مشخصات مواد دندانی گزارش شده است.

اهداف این مقاله:

- توصیف علل تغییر رنگ دندان غیر حیاتی

- توضیح پروتکل روش های مختلف سفید کننده و عوامل مورد استفاده

- گزارش موارد مختلف بالینی دندان های غیر حیاتی تغییر رنگ یافته که در سرویس دندانپزشکی ما با روش های بلیچینگ درمان شده است.

کلید واژه ها

دندان های غیر حیاتی، تغییر رنگ، بلیچینگ، کربامید پراکسید، هیدروژن پراکسید، سدیم پربرات، بازجذب ریشه سرویکال.

مقدمه

در عمل های دندانپزشکی  روزانه مان، شاهد افزایش تقاضا برای زیبایی در تمام زمینه های دندانپزشکی هستیم. روش های زیبایی می توانند از تکنیک های ترمیمی مانند تاج های معمولی، ونیر ها و یا پیوند به روش های بلیچینگ متفاوت باشند. با وجود روش های مختلفی که می تواند زیبایی را بهبود بخشد؛ روش های بلیچینگ ایمن، کم تهاجمی، محافظه کار، کم هزینه و موثر برای درمان دندان های لک دار هستند.

با اشاره به زارو و همکاران 2014، حتی طرح درمان زیبایی بر اساس روش محافظه کارانه یا پروتز دندان است؛ دندانپزشک باید با بلیچینگ دندان شروع کند.

با اشاره به رونا و همکاران دندان های تغییر رنگ یافته در سال 2009 می توانند بر میزان اعتماد به نفس، تصویر فرد از خود، جذابیت و قابلیت اشتغال یابی هر یک از افراد تاثیر بگذارند.

در واقع، سفید کردن دندان های غیر حیاتی به دلیل نیاز مداوم به دندان های سفید و ظاهر خوب به عنوان یک روش محبوب شناخته می شود.

بلیچینگ درونی دندان برای روشن کردن دندان تغییر رنگ یافته که درمان اندودونتیک داشته است، استفاده می شود و این روش شامل قرار دادن عامل اکسید کننده شیمیایی در محفظه دسترسی حفره برای از بین بردن لک می شود.

اولین گزارش های مربوط به بلیچینگ دندان غیر حیاتی تغییر رنگ یافته در اواسط قرن نوزدهم منتشر شد.

مواد شیمیایی مختلفی برای بلیچینگ دندان های لک دار مانند آهک کلر، اسید اگزالیک، استیک اسید، ترکیبات و محلول کلر، سدیم پراکسید، هیپوکلریت سدیم، غلظت های مختلف پراکسید هیدروژنه، کربامید پراکسید و پربورات سدیم استفاده می شود.

مکانیسم عملکرد محصولات مختلف بلیچینگ یکسان است. پراکسید هیدروژن به اکسیژن و آب تجزیه می شود. سپس اکسیژن باعث اکسیداسیون و کاهش رنگدانه های آلی که عمدتا در ساختار عاج دندان متمرکز هستند می شود.

در نتیجه، ما به تاثیر بلیچینگ پی بردیم. با توجه به متون دندانپزشکی، ما می توانیم از نور، گرما و حتی جریان الکتریسیته برای فعال کردن مواد بلیچینگ و برای رسیدن به نتیجه سریعتر استفاده کنیم.

معاینه بالینی و اکتشاف رادیوگرافیک قبل از ایجاد طرح درمان بلیچینگ مهم هستند.

در صورت تغییر رنگ دندان، یک رادیوگرافی پری اپیکال برای ارزیابی کیفیت پر شدگی اندودونتیک، ناحیه پری اپیکس و تغییر احتمالی پروسه ی جذب لازم است. دندانپزشک باید علت تغییر رنگ دندان را مشخص کند چراکه تأثیر عمیقی بر موفقیت درمان بلیچینگ دارد.

روش های مختلفی برای بلیچینگ دندان های غیر حیاتی وجود دارد: روش بلیچینگ در مطب، تکنیک بلیچینگ درونی/ بیرونی و روش بلیچینگ رونده (walking). برخی از عوارض جانبی بلیچینگ دندان های غیر حیاتی گزارش شده است از جمله جذب دوباره ی ریشه ی خارجی، تغییر شکل مورفولوژی بافت های دندانی، اصلاح خواص مواد ترمیم کننده و کاهش مقاومت دندان و چسبندگی.

توجه: از دیگر راه‌های سفید کردن دندان می‌توان به لمینت دندان و کامپوزیت دندان اشاره کرد که در کلینیک دندانپزشکی سیب سفید که به عنوان بهترین کلینیک دندانپزشکی غرب تهران همراه با شرایط پرداخت اقساطی فعالیت می‌کند، انجام می‌شود.

علل مختلف تغییر رنگ ذاتی

پزشکان باید علت تغییر رنگ دندان را به درستی تشخیص دهند تا درمان مناسبی اعمال کنند.

با اشاره به زیمرلی و همکاران، سال 2010، تغییر رنگ ذاتی تغییر رنگی است که از فضای پالپ نشات می گیرد.

ضایعات دنداني و يا حذف بافت پالپ شايعترين علل اصلی لک دندان هستند.

خواص نوری و تعامل مینا و عاج با نور هر دو به تعیین تغییر رنگ ذاتی کمک می کنند.

تغییر ساختارهای مینا یا عاج دندان و القاء مواد کروماتوژنیک مختلف در بافت های دندانی طی رشد دندان و یا پس از آن، منجر به تغییر رنگ دندان درونی می شود.

تغییر رنگ ذاتی ممکن است قهوه ای، خاکستری، قرمز یا زرد باشد. تکنیک های پیشگیرانه منظم نمی توانند تغییر رنگ ذاتی را از بین ببرند و بهترین روش برای بلیچینگ استفاده از عوامل مختلفی است که به مینا و عاج دندان به منظور اکسیداسیون کروموژن ها نفوذ می کنند.

- نکروز (بافت مردگی) پالپ:

مردگی پالپ می تواند به علت تحریک های مکانیکی، باکتریایی یا شیمیایی باشد. محصولات تجزیه کننده ی کروموژنیک مانند محصولات تجزیه کننده ی پروتئین بافت های پالپ توسط نکروز پالپ تولید می شوند که منجر به تغییر رنگ دندان می شود.

درجه و شدت تغییر رنگ ذاتی، متناسب با دوره ای است که بافت های پالپ دچار مردگی شده اند.

درمان مورد نیاز برای این تغییر رنگ، سفید کننده ی درون کورونالی است.

- خونریزی داخل پالپ دهانی:

پس از ترومای دندان، خونریزی داخل دهانی بیشتر خواهد بود.

علت رایج تغییر رنگ دندان. پس از پارگی رگ های خونی، خون به لوله های عاج دندان نفوذ می کند و تجزیه متوالی آن منجر به ایجاد محصولات رنگزای مختلف مانند هماتويدين، همين، هماسيدرين و هماتين.  علاوه بر آن، تخریب پالپ می تواند باعث خونریزی در فضای پالپ شود.

در ابتدا رنگ صورتی تاج را می توان دید. آهنی (Fe) که از ترکیب heme و بافت فاسد شدنی پالپ تشکیل شده و توسط سولفات هیدروژن به سولفات آهن تیره تبدیل می شود که منجر به ایجاد لک خاکستری در دندان می شود. به گفته ی عمر و همکاران. 2014، اصلاح رنگ دندان به درجه هموگلوبین تجزیه شده بستگی دارد.

- تبدیل پالپ به آهک (سخت شدگی):

به هنگام سخت شدن پالپ، تخلیه مجاری دندانی و تجمع عاج سوم ارتجاعی وجود دارد.

با اشاره به Fearon و همکاران 2007، به هنگام تراکم عاج سوم شاهد تغییر رنگ زردی در کانال و فضای پالپ هستیم. این تغییر رنگ زرد نه تنها به دلیل حجم قابل توجهی از دنتین اضافی در محفظه پالپ است بلکه همچنین به دلیل مینای مات می باشد.

به طور کلی، درمان دندان آهکی شده و تغییر رنگ، تهاجمی است و خاصیت حیاتی پالپ (ونیرهای مستقیم یا غیر مستقیم یا تاج های سرامیکی) را حفظ نمی کنند. با این حال، با توجه به راموس و همکاران2013 ، با احترام به مفاهیم دندانپزشکی کم تهاجمی و حفظ سلامت دندان، انجام بلیچینگ خارجی در مطب همراه با بلیچینگ خانگی که تحت نظارت پزشک باشد، درمان توصیه ای می باشد، به ویژه هنگامی که هیچ نشانه ای برای درمان اندودنتیکی وجود ندارد.

 

اطلاعیه:قیمت بلیچینگ دندان هر دو فک 1200هزار تومان به تعداد محدود تا 29 خرداد ماه

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ فراهم شده است.

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393558965

- مواد اندودنتیک:

تخلیه ناقص مواد پرکننده، بقایای سیلر و داروهای تتراسایکلین در دندان هایی که به طور اندودونتیك درمان شده می تواند باعث لک كرونال شود.

با اشاره به زیمرلی و همکاران 2010، ترکیب برخی از بخارها مانند هیپوکلریت سدیم و کلرهگزیدین باعث ایجاد رسوبات قرمز مایل به قهوه ای خواهد شد. به همین دلیل توصیه می شود از بین دو محلول مجزا با آب مقطر یا محلول رینگر بشویید. با وجود اینکه بلیچینگ داخل کورونی، بهترین درمان است; اما پیش بینی درمان به نوع مواد و دوره تماس بستگی دارد.

- تخلیه ناقص بافت پالپ:

تخلیه ناقص بافت خميری به خصوص در نوک بافت خميری در حين درمان اندودنتيک مي تواند با بافت باقيمانده ی مقاوم، باعث ایجاد لکه شود.

بافت های باقیمانده به طور مداوم تجزیه می شوند و اجزای خون به داخل لوله های دندانی نفوذ می کنند،

و منجر به تغییر رنگ شوند. از بین بردن بافت باقی مانده و بلیچینگ درون کرونالی درمان های توصیه شده می باشند.

- مواد ترمیم کننده تاج:

ترمیم های قدیمی کامپوزیت می تواند منجر به تغییر رنگ در حاشیه ها و حتی تغییر رنگ بافت های دندانی

بخاطر ریزنشت های ایجاد شده توسط رزین کامپوزیت شود.

آمالگام وقتی که پس از درمان آندودنتیک استفاده می شود می تواند رنگ خاکستری تیره ای در عاج دندان به دلیل ترکیبات فلزات سیاه ایجاد کند. استفاده از پست های فلزی برای پی بردن به یک هسته می تواند به دلیل انتشار یون فلزی و مینای شفاف باعث تغییر رنگ تاج شود.

عوامل بلیچینگ دندان هایی که ریشه پر شده دارند:

با اشاره به کری و همکاران 2014، روش بلیچینگ به عنوان تخریب شیمیایی کروموژن شناخته می شود. بیشترین مواد بلیچینگ استفاده شده عبارتند از هیدروژن پراکسید، پراکسید اوره و پربورات سدیم. سایر مواد ممکن است در محصولات سفید کننده مختلف مانند مواد ضخیم کننده، عامل فعال در سطح، حمل کننده و پراکنده کننده ی رنگدانه، نگهدارنده و طعم دهنده وجود داشته باشد.

- هیدروژن پراکسید (HP H2O2)

امروزه این ماده فعال و پر استفاده ترین محصول سفید کننده است.

به طور مستقیم یا در نتیجه ی واکنشی از پربورات سدیم و یا کربامید پراکسید استفاده می شود. با اشاره به باهوگونا و همکاران 2013، پر استفاده ترین مواد شیمیایی سفید کننده معمولا اکسید کننده ها هستند، زیرا ساختارهای ارگانیک دندان را به مولکول های رنگی کوچکتر و سبک تر تقلیل می‌دهند.

- کربامید پراکسید (CP CH4N2O • H2O2)

پراکسید اوره نیز نامیده می شود. ترکیب سفید بلورین ارگانیک تشکیل شده از پراکسید هیدروژن و اوره. مواد سفید کننده با 10٪ کربامید پراکسید 3.5٪ هیدروژن را آزاد می کنند. مجموعه محکم در تماس با آب برای انتشار پراکسید هیدروژن تجزیه خواهد شد.

در اغلب موارد، پراکسید کربامید در غلظت 37 درصد برای سفید کردن داخلی استفاده می شود.

 

به گفته ی داگلاس و همکاران 2016 استفاده از پراکسید کربامید برای بلیچینگ غیر حیاتی یک جایگزین امن و مطمئن است زیرا انتشار هیدروژن پراکسید به سطح ریشه های خارجی پایین تر است و pH در سطح ریشه خارجی بالاتر است. علاوه بر آن، استفاده از 37٪ پراکسید کربامید در مقایسه با پربورت سدیم موجب تضعیف ساختاری کمتری در ساختار سفید شده می شود.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت چیست؟ کامپوزیت دندان، ایمپلنت دندان، هزینه ارتودنسی، انواع لمینت دندان، تفاوت لمینت و بلیچینگ، سوالات متداول بلیچینگ دندان

- سدیم پروبورت

اسید پروبریک نیز نامیده می شود. اشکال مختلف: مونو، تری  (NaBO2 • H2O2 • 3H2O) و یا تتراهیدرات. یک ماده اکسید کننده است که به صورت پودر ارائه می شود.

سدیم پربورات برای تشکیل متابورات سدیم، پراکسید هیدروژن و مولکول اکسیژن درحال تولید در صورت تماس با آب، اسید و حتی هوای گرم تجزیه می شود.

از این مواد اغلب برای سفید کردن داخلی استفاده می شود زیرا از نتایج عالی برخوردار است و به بافت های پریودنتال آسیب نمی رساند.

نویسندگان مختلف استفاده از ترکیب پربورت سدیم و آب مقطر را توصیه می کنند. با این حال، کوون و همکاران. 2011 پیشنهاد کردند که هنگام استفاده از 30 درصد پراکسید هیدروژن مخلوط با پربورات سدیم (نسبت 2: 1 g / mL)، یک pH قلیایی به دست می آید و عامل سفید کننده موثرتر خواهد بود.

اهمیت آزمون اولیه

بررسی اولیه در برنامه درمان بسیار مهم است. شامل ارزیابی رنگ دندان و لثه مجاور آن است.

علاوه بر آن، سلامت دندان باید آزمایش شود و یک معاینه رادیوگرافی نیز توصیه می شود.

دندانپزشکان باید از بیمارانی که مشکل تغییر رنگ دندان دارند در مورد هرگونه سابقه آسیبی سوال کنند.

با اشاره به ون ب. هی وود و همکاران 2010، مشکلات مربوط به پالپ می تواند از 1 تا 20 سال پس از ضربه دندان اتفاق بیافتد. دندانپزشکان باید رنگ بافت لثه ها، ضخامت آنها و سطح آنها را ارزیابی کنند. علاوه بر این، رنگ ریشه نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

تغییر رنگ بافت های لثه ممکن است منجر به یک دندان با رنگ ناهماهنگ شود.

با اشاره به کوون و همکاران 2011، دنتین ریشه از دنتین تاج متفاوت است و در کل خوب سفید نمی شود، با این که بلیچینگ داخلی و خارجی انجام شده است. در صورتی که بیمار لبخندی داشته باشد که لثه یا لب او بیش از حد نمایان باشد، این مشکلات بیشتر آشکار خواهد شد.

تکنیک های مختلف بلیچینگ

- (تکنیک بلیچینگ رونده Walking):

در این درمان، متخصص یک ماده سفید کننده را درون فضای خالی پالپ دندانی که درمان اندودونتیک داشته و دچار تغییر رنگ بوده قرار می دهد.

این روش ابتدا با استفاده از مخلوطی از پربورت سدیم و آب مقطر توصیف شد. بعدها بعضی از نویسندگان جایگزینی آب با 30٪ پراکسید هیدروژن را برای بهبود روند بلیچینگ پیشنهاد کردند.

با این حال، به گفته ی زیمرلی و همکاران 2010 ، تفاوتی در کارایی این دو روش وجود ندارد و استفاده از پراکسید کربامید در غلظت های 10 و 35 درصد مخلوط با پربورات سدیم اثرات بلیچینگ را بهبود می بخشد.

مراحل درمان با اشاره به کوون و همکاران، 2011:

  • یک آزمون رادیوگرافی برای ارزیابی وجود یا عدم وجود عصب کشی و ارزیابی کیفیت پر شدگی اندودونتیک انجام دهید.
  • با استفاده از بند لاستیکی دندان را جدا کنید.
  • محفظه پالپ و نوک پالپ را از خرده ها یا بقایای پالپ پاک کنید تا حفره ی کل پالپ قابل مشاهده و قابل تمیز کردن باشد.
  • گاتاپرچا را با یک ابزار گرم یا یک تیغ گرد کوچک کم سرعت به 2 میلیمتر زیر اتصال سیمان مینای دندان CEJ خارج کنید. ما همچنین می توانیم از Gates-Glidden یا Largo Burs استفاده کنیم. این مرحله را می توان با یک کاوشگر پریودنتال کنترل کرد.
  • یک مانع گردنی به ضخامت 2 میلیمتر با سیمان آیونومر شیشه ای یا چسب روان برای پوشاندن مواد پرکننده اندودنتیکی در محفظه پالپ قرار دهید. شکل مانع گردنی باید مثل نشانه های آناتومیک خارجی که سطح CEJ و سطح استخوان اینترپروگزیمال را تکرار می کنند.
  • پربورات سدیم را با آب یا هیدروژن پراکسید به نسبت 2: 1 (g / mL) ترکیب کنید تا مخلوط غلیظی به دست آید.
  • مخلوط را با یک حامل آمالگام یا یک اپلیکاتور به داخل فضای پالپ وارد کنید.
  • برای برداشتن مواد اضافه از گلوله ی پنبه ای مرطوب استفاده کنید.
  • ورودی حفره را با یک ماده پرکننده موقت مانند، سیمان آیونومر شیشه ای حفره یا IRM ببندید.

به گفته ی فیرون و همکاران 2007، عامل سفید کننده باید با پلت پنبه ای پوشیده شده و با ترمیم موقت چسبنده مهر و موم شود.

ترمیم موقت چسبی توصیه می شود زیرا درزگیری را در برابر نفوذ باکتری ها بهتر می کند و بهبود می بخشد.

در قرار دندانپزشکی بعدی (بعد از 3 تا 5 روز)، نتیجه بلیچینگ ارزیابی می شود و در صورت لزوم، روش بلیچینگ رونده (3 تا 5 بار) تکرار می شود تا همرنگ دندان های مجاور شود.

مرحله نهایی پس از آخرین تکنیک بلیچینگ روان، بازسازی محفظه حفره با چسب کامپوزیت است. این روش 2 تا 3 هفته ی بعد زمانی که تغییر رنگ دلخواه به دست می آید و استحکام پیوستگی به دندان به حالت نرمال بازگشته است. چسب کامپوزیت مورد استفاده برای ترمیم نهایی باید رنگی روشن داشته باشد.

تکنیک بلیچینگ رونده (walking) فقط برای بزرگسالان توصیه نمی شود بلکه برای کودکانی که دندان غیر حیاتی لک دار دارند نیز توصیه می شود. گزارش وضعیت یک دختر 12 ساله که بلیچینگ داخلی داشته و با 6 سال پیگیری درمان، نتیجه خوبی داشته و عدم تغییر رنگ دندان را نشان می دهد.

روش بلیچینگ رونده با استفاده از مخلوط سدیم پربورات و آب مقطر به عنوان یک جایگزین مطمئن برای سفید کردن دندان های غیر حیاتی اولیه با تغییر رنگ ذاتی توصیه می شود.

منبع مقاله

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

 

 

اطلاعیه:قیمت بلیچینگ دندان هر دو فک 1200هزار تومان به تعداد محدود تا 29 خرداد ماه

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ فراهم شده است.

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393558965

 

 

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!