آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

چه مواردی را باید درباره‌ی جرمگیری دندان بدانیم؟

جرم گیری دندان به چه صورت انجام میشود؟ آیا با درد همراه است؟ جرمگیری تا چه حد در سفیدی دندان نقش دارد؟ به چند صورت انجام می‌شود؟و بسیاری دیگر از این قبیل سوالات در این مطلب طبق گفته های پزشکان کلینیک سیب سفید به شما پاسخ داده می‌شود.

چه مواردی را باید درباره‌ی جرمگیری دندان بدانیم؟
3 آذر 1397
1

 

شرایط اقساط دندانپزشکی: 70 درصد از مجموع هزینه دندانپزشکی شما به صورت بلند مدت و تا 10 ماه اقساط  می‌گردد.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:

 453 451 44 -021  و  471 461 44 - 021 

جرم گیری

در ابتدای این مطلب قصد داریم توضیح مختصری از جرم گیری به شما بدهیم سپس سوالات متعددی که درباره‌ی آن مطرح است را بیان می‌کنیم: پاکسازی دندان‌ها از املاح رسوب کرده با استفاده از دستگاه‌های دندان پزشکی (شامل دستگاه فرا صوت ،اولتراسونیک و ....) که باعث جلوگیری از بوی بد دهان، بدرنگی و زبری دندان ها میشود را جرم گیری می‌گویند.

برای مشاهده‌ی مراحل انجام جرمگیری ویدئو زیر را از دست ندهید....

 

به چه دلیل باید دندان ها را جرم گیری کرد؟

بزاق دهان انسان به طور طبیعی خود دارای املاحی است که با میکروبها و باکتریهای دهان و موادغذایی ترکیب شده و باعث ایجاد لایه ای از رسوب بر روی دندان ها به نام پلاک می‌شود.به مرور زمان قطر این پلاک ها بیشتر می‌شود.

 پلاکها اکثراً در قسمتهای پایینی لثه،پرکردگیها و در نواحی که دسترسی به آنها برای تمیز کردن  راحت نیست به وجود می‌آیند.

پلاکها به مرور زمان با ترشح اسید باعث از بین رفتن مینای دندان و در نتیجه پوسیدگی دندان ها می‌شوند.

حال اگر این پلاکها از روی دندان تمیز نشوند به تدریج آهکی شده و باعث ایجاد جرم دندان می‌شوند. فرآیند جرم دار شدن دندان ها به قدری آرام پیش می‌رود که فرد حس میکند این جرم بخشی از دندان اوست.

در واقع این تصور اشتباه که جرمگیری مینای دندان را از بین میبرد ناشی از همین تدریجی جرم دار شدن دندانهاست.

البته باید این نکته را اضافه کرد که افراد سیگاری و کسانی که چای و قهوه زیاد مصرف میکنند زودتر از بقیه افراد دچار جرم دندان و لثه می‌شوند.

روش های جرم گیری:

به صورت کلی جرم گیری دو روش دارد.1) دستی 2) با استفاده از دستگاه

1) جرم گیری دستی:

در روش جرم گیری دستی دندانپزشک با استفاده از ابزار مخصوص و به صورت دستی شروع به جرم زدایی دندان فرد میکند.در این روش فقط میتوان جرم کمی از روی دندان را از بین برد در واقع جرمگیری سطحی صورت میگیرد. پس برای کسانی که دندانهایشان جرم زیادی دارد، توصیه نمی‌شود.

2) جرم گیری با استفاده از دستگاه:

در روش جرم گیری با دستگاه ، دندانپزشک با استفاده از دستگاه های فرا صوت و یا اولتراسونیک به همراه یک اسپری آب تمام جرمهای دندان را از بین میبرد. در واقع عملکرد دستگاه به اینگونه است که با ایجاد ضربه های کوچک و پی در پی سعی در تخریب جرم ها میکند.همچنین اسپری حاوی آب سرد در دستگاه باعث تمیز شدن دهان و خنک کردن دستگاه می‌شود.

حال اگر شما هم جز  آن دسته کسانی هستید که احساس میکنید دندان یا لثه هایتان دچار جرم گیری شده ولی به خاطر درد فرآیند جرم گیری حاضر به انجام نیستید باید این نکته را بدانید که در این اقدام هیچ لایه ای از روی سطح دندان شما برداشته نمی‌شود پس هیچ دردی را متحمل نخواهید شد.

هشدار!!!!

نکته: پس از انجام جرمگیری از خوردن بلافاصله آب داغ ، آب سرد و نوشیدنی های دارای رنگدانه ی داغ و سرد جدا خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: علل بوی بد دهان و روش‌های پیشگیری ، پوسیدگی دندان و عوامل موثر بر آن

علت به وجود آمدن جرم دندان:

خطاهایی که باعث به وجود آمدن جرم دندان میشوند عبارت اند از:

1)یکبار در طول روز مسواک زدن

باکتریها و باقی مانده‌ی غذاهای موجود در دهان پس از ترکیب با بزاق دهان حالت نرم و چسبندگی به خود میگیرند و باعث ایجاد پلاک دندانی میشوند.حال اگر این پلاکها از روی سطح دندان به سرعت و خوبی پاک نشوند تبدیل به جرم دندان و در نهایت پوسیدگی دندان میشوند.اگر دندان های شما هم جزء دندانهایی است که به سرعت جرم میگیرد دوبار در طول روز و یا پس از هر وعده ی غذایی به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.پس مرحله‌ی اول جلوگیری از جرم دندان ها مسواک زدن و تمیز کردن درست دندان ها از پلاک‌ها می‌باشد.

 

شرایط اقساط دندانپزشکی: 70 درصد از مجموع هزینه دندانپزشکی شما به صورت بلند مدت و تا 10 ماه اقساط  می‌گردد.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:

 453 451 44 -021  و  471 461 44 - 021 

2)استفاده از مواد غذایی شیرین

گروهی از مواد غذایی مانند:سوهان،شکلات،گز،انواع شیرینی و .... وجود دارند که بیش از گروه های غذایی دیگر باعث ایجاد پلاک دندانی می‌شود.در واقع احتمال جرم دار شدن دندانها را افزایش میدهند. بنابراین برای جلوگیری از جرم دار شدن دندان‌ها پس از استفاده از این گروه از مواد غذایی حتما دندان هایتان را مسواک بزنید اگر دسترسی نداشتید می‌توانید دندانهایتان را با آب بشورید تا باقیمانده ی مواد غذایی از دهان و دندانهایتان خارج شود.

3)جرم گیری نکردن دندان ها

بسیاری از افراد این تصور را دارند که جرمگیری باعث خرابی دندان ها میشود و بادرد فراوانی همراه است.ولی این تصوری اشتباه در مورد جرمگیری است زیرا جرمگیری که پزشک انجام دهد باعث از بین بردن جرمهای زیر لثه و دندان میشود و حالت پیشگیری از جرم دار شدن بیشتر دندان می‌شود.

برای داشتن دندانهای سالم و بدون جرم هر 6 ماه یکبار ودر مواقع خاص و در صورت لزوم طبق نظر پزشک بیش از این دندانهای خود را جرم گیری کنید.

4)استفاده نکردن از نخ دندان

بسیاری از افراد باورهای غلطی در مورد استفاده از نخ دندان دارند و به نوعی به بهانه های مختلف از مصرف آن خودداری میکنند.اما استفاده از نخ دندان به شدت در جلوگیری از جرم دندان تاثیر دارد در واقع فضاهای باز مابین دندان ها که هنگام مسواک زدن تمیز نمی‌شود با کمک نخ دندان از بین میرود. طبق نظر پزشکان استفاده‌ از نخ دندان 1 بار در طول روز و یک بار پس از مسواک در شب توصیه می‌شود.

نکته: برای کسانی که ناراحتیهای مربوط به لثه دارند نخ دندان بسیار توصیه می‌شود.

5)مراجعه نکردن سالی یکبار به کلینیک دندانپزشکی

یکی از دلایلی که مردم از رفتن به دندانپزشکی امتناع می‌کنند هزینه های سرسام آور آن است .به همین دلیل اغلب تا جایی که دندان به بدترین شرایط خود نرسد و مجبور نباشند، به پزشک مراجعه نمی‌کنند. اما باید بدانید که هرچه دندان توسط پزشک دیرتر چک شود و ایرادهای آن مانند بالا آمدن یا پایین آمدن ماده ی آلگام که مربوط به پر کردن است دیرتر ترمیم شود باعث ایجاد پلاک های دندانی می‌شود.

در نتیجه مراجعه به دندانپزشک جهت چک کردن دندان ها سالی یکبار برای پیشگیری از جرم دار شدن دندان توصیه می‌شود.

6)ارتودنسی های لازم را انجام ندادن

کسانی که دندانهای مرتبی ندارند و در واقع دندانهایشان به خوبی روی هم سوار نشده است و نیاز به ارتودنسی دارند بیشتر در خطر جرم گرفتگی دندان هستند.زیرا پلاک های دندانی به سرعت در نواحی  که مسواک به آن نمیرسد رسوب میکنند و باعث ایجاد جرم دندان می‌شوند.

پس انجام دادن ارتودنسی باعث مرتب شدن دندانها و جلوگیری از جرم و پوسیدگی دندان‌ها میشود.

 

شرایط اقساط دندانپزشکی: 70 درصد از مجموع هزینه دندانپزشکی شما به صورت بلند مدت و تا 10 ماه اقساط  می‌گردد.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:

 453 451 44 -021  و  471 461 44 - 021 

 

همین حالا کلیک نمایید و عکس لبخندتان را برای ما بفرستید. 

تا مشاوره و هزینه‌ی حدودی آن از طرف متخصص زیبایی برای شما ارسال گردد.

(تصاویر به گونه‌ای که 16 دندان جلو مشخص باشد.)

دیگر مطالب مهم کلینیک سیب سفید:

1 نظر

حسین رشیدی
ارسال شده در 13 دی 1399 ساعت 03:07 بعد از ظهر
خیلی خوب و تاثیر گذار بود مطالبی که خواندم لطفا آدرس دندانپزشکی را بفرستین و اینکه اقساطی هم انجام میشه با تشکر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!