آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

عکس OPG چیست؟همه چیز درباره رادیوگرافیOPG

در چه صورت عکس OPG دندان گرفته می ‌شود؟نحوه انجام دادن عکس OPG، خطرات و عوارض عکس OPG چیست؟هزینه عکس ، هر چند وقت یکبار نیاز است OPG یا عکس اشعه x از دندان‌ها گرفته شود؟opg

عکس OPG چیست؟ همه چیز درباره رادیوگرافی OPG

تشخیص دادن بسیاری از مشکلاتی که در فک و دندان وجود دارد با معاینه ی بصری غیر ممکن است به همین خاطر از متخصصین دندانپزشکی برای شناسایی دقیق بسیاری از مشکلات مربوط به فک و دندان از جمله مشاهده دندان عقل نهفته، پوسیدگی دندان و یا تحلیل استخوان از دستگاه ‌های عکسبرداری یا همان رادیولوژی دهان و دندان استفاده می شود. یکی از بهترین شیوه­‌های عکس برداری از دندان‌ ها، همان عکس OPG میباشد که در آن جزئیات کامل فک بالا و پایین هر فرد، از زوایای مختلف به وضوح قابل مشاهده برای پزشک است. این نوع عکس برداری که با اشعه ‌ی ایکس انجام می‌ شود هیچگونه ضرر و آسیبی به بیمار وارد نمیکند و در زمانی کمتر از 1 دقیقه این کار انجام می ‌شود.

عکسبرداری opg چقدر ایمن است؟

با توجه به تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند، عکسبرداری opg روشی نسبتا ایمن است. با توجه به ظهور تکنولوژی های جدید و پیشرفت علم، دستگاه های جدیدی برای انجام عکسبرداری opg ساخته شده اند که سطوح بسیار سبکی از تشعشع را منتشر می‌کنند. در نتیجه سطح ایمنی این روش را به طور قابل‌توجهی بهبود بخشیده اند.
بنابراین نباید در زمان عکسبرداری opg نگران تششعات اشعه ایکس و عوارض آن باشید، چون میزان اشعه ایکس استفاده شده در این عکسبرداری به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته ومیزان خطرات تهدید کننده سلامت بدن بسیار کم شده است .

تهیه عکس opg:

گرفتن عکس opg (رادیوگرافی دندان) بسیار ساده است!
از بیمار خواسته می‌شود تا روی یونیت بنشیند یا بایستد، سپس رادیولوژیست دستگاه را متناسب با موقعیت بیمار تنظیم می‌کند. بیمار چانه را روی تکیه گاه جلوی دستگاه قرار می‌دهد و اسکن شروع می‌شود. دستگاه دور سر بیمار می‌چرخد و اسکن سه بعدی از دندان‌ها گرفته می‌شود. گرفتن عکس opg دندان کاملاً بدون درد است، فقط 9 تا 20 ثانیه طول می‌کشد و عکس opg در یک چشم به هم زدن روی صفحه نمایش مشاهده می‌شود و آماده برای تفسیر است. دندانپزشک با توجه به عکس دیجیتال بهتر می‌تواند مشکلات دهان و دندان را تشخیص دهد.

در چه صورت عکس OPG دندان گرفته می ‌شود؟

از عکس  OPG دندان عموما برای معاینات عمومی دندانپزشکی استفاده می ‌شود، اما از این عکس ‌ها برای نظارت و تشخیص مشکلات دیگر که در زیر به آن اشاره شده است نیز استفده میشود:  

    بررسی کلی دندان‌ها

    پوسیدگی‌ دندان‌ها

    نهفتگی دندان

    شکستگی‌ها

    دررفتگی فک

    عفونت

    تومورها

    سینوس‌ها

علت برتری عکس OPGنسبت به سایر روش ‌های تعکس برداری دندان چیست؟

از مزایای عکس OPG میشود به موارد  زیر اشاره داشت:

 • پوشش گسترده برای عکسبرداری از دندان‌ها و استخوان‌های صورت مثل مفصل TMJ
 • کم بودن مقدار پرتوی که بیمار در معرض آن قرار گرفته است.
 • راحت بودن پروسه تصویربرداری برای بیمار.
 • قابل استفاده برای افرادی که در باز کردن دهان خود محدودیت دارند.
 • کم بودن زمان لازم برای عکس برداری
 • کمک به آموزش بصری به افراد و نشان دادن تصویر مشکل دهان و دندان به ‌آنها

 قبل از عکسبرداری دندان

در صورتی که بار دار هستید، یا احتمال می‎دهید که باردار باشید، حتما با دندانپزشک خود این موضوع را توضیح دهید. عموما در حین بارداری برای بیماران رادیوگرافی انجام نمیگیرد و این کار تا زمان متولد شدن نوزاد به تأخیر می ‌افتد. با این حال، در بعضی شرایط مثل عفونت یا آسیب های حاد ممکن است مجبور شوند در دوران بارداری نیز رادیوگرافی انجام دهند. به عنوان یک قاعده کلی، سه ماهه میانی بارداری بهترین دوره برای انجام کارهای دندانپزشکی برای فرد بارداراست. اگر بیش از چند دقیقه سر پا ایستادن برای شما مشکل است، لازم است رادیولوژیست را از وضعیت خود مطلع کنید.

متخصص ممکن است از شما بخواهد همه ی عکس ‌های اشعه ایکس یا عکس ‌های دندانپزشکی دیگری که قبل تر گرفته ‌اید را همراه خود به دندانپزشکی ببرید تا از آن‌ ها برای مقایسه شرایط قبل استفاده نمایند.

برای عکسبرداری OPG می‌توانید لباس‌ معمولی به تن داشته باشید، اما لازم است هرگونه زیورآلات، عینک یا سایر لوازم جانبی یا ایمپلنت‌های فلزی که در قسمت فوقانی بدنتان است را خارج کنید زیرا موارد ذکر شده در تصاویر اشعه ایکس ظاهر می‌شوند و ممکن است باعث مبهم شدن تصویر ساختارهای مهمی از بدن بشوند.

نحوه انجام دادن عکس OPG

در طول عکسبرداری OPG با اشعه ایکس  از شما درخواست میشود که در مقابل دستگاه اشعه ایکس بایستید و یا بنشینید و چانه خود را روی یک دسته پلاستیکی که روی دستگاه قرار دارد قرار دهید. برای اطمینان از این که سر در طول عکسبرداری ثابت باقی میماند، باید یک دهنگیر را به آرامی بین دندان‌هایتان محکم نگه دارید. سپس بخشی از دستگاه  به دور سر شما می‌چرخد و بدین شکل تصویربرداری از فک شما انجام می ‌شود. بیماران بلافاصله بعد از عکسبردای می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را از سربگیرند و تکان بخورند.

خطرات و عوارض عکس OPG چیست؟

بر اساس تحقیقات انجام شده OPG یکی از عکسبرداری ‌هایی است که در آن کمترین میزان پرتو استفاده شده است. 80 درصد پرتو ها با استفاده از اشعه ایکس در این دستگاه از بین میرود.گرچه دستگاه اشعه x بسیار بزرگ به نظر می ‌آید، ولی خود اشعه x  از یک مخروط کوچک بیرون می‌ آید. این مخروط ناحیه تابش این اشعه را به مساحتی پایین تر از دایره ‌ای به قطر 8 سانتی متر محدود می‌ سازد. همچنین دستگاه‌ های اشعه x به خوبی پوشانده میشوند.

تمامیه کلینیک ‌های دندانپزشکی که از تجهیزات اشعه x استفاده می ‌کنند:

 • تجهیزات باید مجوز داشته باشند و بدون مجوز ممکن نیست.
 • باید بازرسی ‌های منظم از این دستگاه ها و تجهیزات صورت بگیرد تا اطمینان حاصل شود تجهیزات از شرایط مناسب برخور باشند.
 • باید شرایط قانونی که نظام پزشکی تعیین کرده است را رعایت کنید.

مثل هر کار دیگری، در تصویربرداری با اشعه ایکس هم باید خطرات احتمالی را مدیریت کنید. برای تصمیم‌ گیری در مورد این مووع که لازم است از عکس OPG استفاده شود یا نه، دندانپزشک عوامل مختلف مثل وضعیت بهداشت دهان و دندان بیمار در گذشته و حال، سلامت دندان ‌ها، سلامتی عمومی و هرگونه علائم بیماری دندان و درمان دندانپزشکی پیشنهادی را مد نظر قرار خواهند داد.

محدودیت ‌های عکس OPG با اشعه ایکس چیست؟

تصاویر پانارومای اشعه ایکس در عکس برداری (OPG) اطلاعات دقیق و جزئیات دقیق در مورد همه ی دندان‌ ها و بافت نرم به دست نمی‌ دهد. در بعضی مواقع، به دلیل تار بودن تصویر اندازه‌ گیری دقیق دندان‌ها و فک ممکن نخواهد بود. اگر پزشک به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشد از فرد می‌ خواهد سی تی اسکن دندانی یا ام آر آی انجام دهد.

هزینه عکس opg

هزینه عکس opg در کلینیک های دندانپزشکی معمولا تعرفه مشخص دارد و اینکه آیا مرکز دندانپزشکی که به آن مراجعه کردید با بیمه های موجود در ایران قرارداد دارد یا خیر باید قبل از انجام عکسبرداری دندان سوال شود.

هر چند وقت یکبار نیاز است OPG  یا عکس اشعه x از دندان‌ها گرفته شود؟

دندانپزشکان در قبال سلامت بیمار خود مسئولیت دارند و نیاز است بین مزایای تشخیص دقیق و معایب که قرار گرفتن غیر ضروری بیمار در اشعه‌های مضر ممکن است برای سلامتی آن ها داشته باشد سبک و سنگین کنند.

تعداد و فواصل دفعات تصویربرداری با اشعه  xبه وضعیت سلامت دندان، سلامت کلی بدن و وضعیت فوری هر فرد بستگی دارد. اگر وضعیت سلامت دندان یک بیمار پایدار باشد، احتمالاً کمتر از افرادی که احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان در آن‌ها بالا است به رادیوگرافی نیاز دارد. یا اگر سلامتی کلی فردی ثابت باشد، کمتر از فردی که دچار بیماری‌های حاد است به رادیوگرافی نیاز دارد؛ و در آخر، اگر کسی در حال انجام بعضی درمان‌های خاص پزشکی مثل درمان ریشه یا همان عصب کشی باشد، ممکن است طی جلسات متوالی درمان به چندین بار رادیوگرافی احتیاج داشته باشد.

اگر به هر دلیلی نگران عکسربرداری با اشعه ایکس هستید، درباره این نگرانی و دلایل آن و نیز هر نوع تصویربرداری پیشنهادی دیگر با دندانپزشک خود صحبت کنید.

5 دلیل برای تهیه رادیوگرافی

 • دیدن پوسیدگی بین دندان

گاهی اوقات پوسیدگی در مناطقی از دندان وجود دارد که دندان پزشکان با چشم غیر مصلح نمیتوانند آنرت ببینند

 • بررسی میزان تحلیل استخوان فک ناشی از بیماری لثه

بیماری لثه موجب تحلیل استخوان فک میشود. به کمک عکس رادیوگرافی میتوان محل و میزان تحلیل استخوان را بررسی کرد.

 • بررسی پر کردگی ریشه کانال

حین انجام درمان ریشه دندان تهیه عکس رادیوگرافی اجتناب ناپذیر است.عکس رادیوگرافی تعداد ریشه های دندان را به دندانپزشک نشان میدهد و به او در تعیین طول ریشه دندان کمک میکند.

 • دیدن عفونت در قسمت انتهایی ریشه

بررسی وضعیت انتهای ریشه دندان و وجود کیست انتهای ریشه و داخل استخوان فک تنها با تهیه عکس رادیوگرافی امکان پذیر است.

 • معاینه قبل از شروع درمان

دندان پزشکان قبل از انجام هرگونه کار درمانی مثل جراحی ایمپلنت یا کشیدن دندان به یک دید کامل از وضعیت دندان، لثه و استخوان فک احتیاج دارند.

انواع عکس برداری از دندان

کاربرد های OPG

برای بررسی وضعیت شکستگی دندان ها

فکی که در رفته است.

عفونت های دندانی یا عصب کشی دندان

ایمپلنت دندان

برای بررسی وضعیت دندان ها قبل از جراحی هایی همچون جراحی دندان عقل

عکسبرداری opg چقدر ایمن است؟

با توجه به تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند، عکسبرداری opg روشی نسبتا ایمن است. با توجه به ظهور تکنولوژی های جدید و پیشرفت علم، دستگاه های جدیدی برای انجام عکسبرداری opg ساخته شده اند که سطوح بسیار سبکی از تشعشع را منتشر می‌کنند. در نتیجه سطح ایمنی این روش را به طور قابل‌توجهی بهبود بخشیده اند.
بنابراین نباید در زمان عکسبرداری opg نگران تششعات اشعه ایکس و عوارض آن باشید، چون میزان اشعه ایکس استفاده شده در این عکسبرداری به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته ومیزان خطرات تهدید کننده سلامت بدن بسیار کم شده است .

کاربرد عکسopg یا پانورامیک در دندانپزشکی چیست؟

از عکس‌هایOPG معمولاً برای معاینات عمومی دندانپزشکی استفاده می‌شود ، اما این عکس‌ها برای نظارت و تشخیص مشکلات و موارد زیر نیز قابل استفاده‌اند:

بررسی کلی دندان‌ها، پوسیدگی‌ دندان‌ها, نهفتگی دندان ،شکستگی‌ها، دررفتگی فک، عفونت، تومورها، سینوس‌ها

 این نوع عکس برداری که با اشعه­‌ی ایکس انجام میشود در زمانی کمتر از 30 ثانیه انجام می‌شود.

نزدیکترین رادیولوژی

ما در این مقاله تلاش کرده‌ ایم فهرست کامل و به‌ روزی از مراکز رادیولوژی دندان غرب تهران را جمع‌آوری کنیم تا همکاران دندانپزشک و بیماران بتوانند بهترین و باکیفیت ‌ترین نتیجه را از عکس ‌های تشخیصی بگیرند.

رادیولوژی جنت آباد

راديولوژى دكتر مومنی

رادیولوژی دکتر افقهی

رادیولوژی سعادت آباد

رادیولوژی مجد

رادیولوژی کاج

رادیولوژی منطقه 22

رادیولوژی گلها

 

 

اطلاعیه:قیمت ایمپلنت دندان 2.600.000 به جای 3.500.000 فقط تا 20 شهریور ماه

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ فراهم شده است.

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393559163

 

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

1 نظر

معین
ارسال شده در 17 خرداد 1402 ساعت 08:43 قبل از ظهر
سلام وقت بخیر از من موقع عکس برداری از دندان مقداری از یک پودر که ترش مزه بود ریختن داخل دهانم و گفتن مک بزنم و در همین حال دستگاه دور سرم چرخید و عکس گرفتن میخواستم ببینم اون پودر چی بود و چرا ریختن دهانم

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!