آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

آیا بدون ارتودنسی میتوان دندان ها را مرتب کرد؟

یکی از تبلیغاتی که اخیرا در شبکه های مجازی و مکان های حقیقی مطرح شده است مرتب کردن دندان ها بدون ارتودنسی است که تحت عنوان ارتودنسی یک روزه، ارتودنسی با لیزر، ارتودنسی سریع و … می باشد.

آیا بدون ارتودنسی میتوان دندان ها را مرتب کرد؟
25 اردیبهشت 1400
0

آیا بدون ارتودنسی می توان دندان ها را مرتب کرد؟

یکی از تبلیغاتی که اخیرا در شبکه های مجازی و مکان های حقیقی مطرح شده است مرتب کردن دندان ها بدون ارتودنسی است که تحت عنوان ارتودنسی یک روزه، ارتودنسی با لیزر، ارتودنسی سریع و … می باشد.

در واقع در این روش ها هیچ گونه جابجایی در دندان ها ایجاد نمی شود و فقط قسمت های بیرون آمده و کج شده به همراه “مینای” دندان تراشیده می شود و قسمت های فرو رفته با لمینت و کامپوزیت پر می شود. همانطور که می دانید این روش ها اگرچه ارزن تر و سریع تر از ارتودنسی انجام می شود اما هرگز دوام و اثربخشی دائمی ارتودنسی را در بر نخواهد داشت. . در این روش دندان ها در قسمت های تراشیده شده دچار پوسیدگی می شود و کامپوزیت ها نیز بعد از مدتی تغییر رنگ می دهند و نیاز به ترمیم مجدد دارند.

فواید ارتودنسی

ارتودنسی منجر به صاف و هم راستا شدن دندانها و در نتیجه باعث افزایش زیبایی ظاهر بیمار و لبخند زیباتر و عملکرد بهتر دندانها میشود. با درمان ارتودنسی طول عمر دندانها، لثه و مفاصل فک افزایش می‌یابد چرا که فشار فک بین تمام دندانها به صورت یکنواخت توزیع می‌شود. که نتیجه آن بهبود عملکرد فک و دندانها است.

از طرف دیگر منظم‌شدن دندان‌ها به تمیز کردن آنها نیز کمک خواهد کرد. دندانهای مرتب فضایی برای گیر کردن خرده های غذایی و ایجاد پلاک دندانی و پوسیدگی ندارند.

نکات مهم بعد از پایان ارتودنسی

 ارتودنسی یک درمان طولانی مدت است که اول از هر چیزی به صبوری بیمار و همراهی وی، بستگی دارد. اگر شما تا پایان درمان صبور باشید، بی شک به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید.

اولین چیزی که برای شما بعد از اتمام ارتودنسی کمی عجیب است و شاید تا چند روز به آن عادت نداشته باشید، عدم وجود تجهیزات ارتودنسی در دهانتان است.

استفاده از نگهدارنده ها یا ریتینر:

بعد از اتمام دوره ارتودنسی، ارتودنتیست به بیمار، ریتینر یا نگهدارنده را تجویز می‌کند تا ادامه درمان ارتودنسی تکمیل شود. درواقع نگهدارنده ها مهمترین عامل برای ثابت شدن دندان‌های ارتودنسی شده اند.

حساس شدن دندان‌ها:

از آنجایی که براکت ها روی مینای دندان قرار می گرفت، به عنوان یک محافظ روی مینای دندان عمل می‌کرد. با برداشتن براکت ها، دندان‌ها دچار حساسیت می‌شوند. ویزیت‌های منظم و مراجعه به دندانپزشک پس از اتمام دوره ارتودنسی، حتماً باید در زمان‌های مشخصی به ارتودنتیست مراجعه کنید تا ارتودنتیست، وضعیت کلی دندان‌هایتان را بررسی کند.

افرادی که درمان ارتودنسی را انجام می‌دهند، به طور معمول دچار مشکلاتی در روزهای اول ارتودنسی می‌شوند. این مشکلات به چند دلیل ایجاد می‌شود و کاملاً طبیعی است. از آن جایی که تجهیزات جدیدی وارد دهان شما می‌شود و قرار است چند سال مهمان دهان شما باشند، دور از ذهن نیست که در روزهای اول به این تجهیزات عادت نداشته باشید و مشکلاتی برایتان به وجود آید اما بعد از چند روز به این تجهیزات عادت می‌کنید و مشکلات ناشی از آن برطرف می‌شود.

 اهمیت رعایت بهداشت در ارتودنسی ثابت دستگا‌ه‌های ثابت ارتودنسی که به وسیله براکت و سیم بر روی سطح بیرونی یا درونی دندان چسبانده می‌شوند می‌توانند باعث گیر غذایی و در نتیجه تجمع باکتری ها شوند. همواره باید پس از مصرف مواد غذایی، اقدام به مسواک زدن نمایید. برای پاکیزه کردن اطراف براکت‌ها و زیر سیم ارتودنسی، مسواک بین دندانی و برای پاکیزه کردن قسمت های بالا و پایین براکت ها و سطوح دندانی، مسواک شیاردار مخصوص ارتودنسی توصیه می شود. همچنین استفاده روزانه از نخ دندان نیز باید در برنامه بهداشتی شما قرار داشته باشد تا از تشکیل پلاک بین دندان ها جلوگیری شود. بدیهی است در صورت عدم رعایت بهداشت در طول درمان، احتمال پوسیدگی دندان های شما بیشتر بوده و می‌تواند باعث التهاب بافت نرم دهان ( لثه ) و مشکلات پریودنتال (مشکلات بافت لثه) شود.

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

 

اطلاعیه:قیمت ایمپلنت دندان 2.200.000 به جای 3.000.000 فقط تا 29 اسفند ماه

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ فراهم شده است.

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393559163

 

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!