آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

آیا می توان دندان روکش شده را کامپوزیت کرد؟

کامپوزیت دندان روکش شده، لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟بهترین رنگ برای انجام کامپوزیت دندان کدام رنگ است؟

آیا می توان دندان روکش شده را کامپوزیت کرد؟

بعضی وقتها دندانهایی که عصب کشی شده اند، رنگشون بمرور تیره می شود و اصلاح رنگ انها از چالشهای دندانپزشکی محسوب می شود.

اگر بخواهیم رنگ این دندانها رو با روش کامپوزیت ونیر اصلاح کنیم، معمولا سایه و تیرگی رنگ دندان از پشت لایه کامپوزیت دیده می شود.

پس چاره چیه؟

اول اینکه با روش بلیچینگ داخلی تا حد امکان رنگ بیس دندان رو روشنتر کنیم.

دوم اینکه در زیر لایه کامپوزیت از ماده اوپاکر استفاده کنیم که تا حد ممکن رنگ دندان رو بپوشاند.

نکته : روش دیگر هم روکش کردن دندان است بخصوص اگر دیواره دندان ضعیف باشد.

اگر در ناحیه طرح لبخند، از قبل دندانی روکش شده باشد، بهتر است از روش کامپوزیت دندان استفاده نکنیم، چون اصولا روکش های قدیمی را می باید مجددا تعویض و از روکش فول سرامیک استفاده کنیم و ان وقت جنس روکش فول سرامیک با کامپوزیت متفاوت خواهد شد.

اما لمینت روش مناسبی است، چون جنس لمینت و جنس روکش فول سرامیک یکی خواهد شد.

اگر مشکلات دندانها زیاد باشد و مثلا در ناحیه طرح لبخند تعدادی دندان عصب کشی شده با دیواره های ضعیف وجود داشته باشد و یا در این ناحیه دندان ایمپلنت شده داشته باشیم، بهتر است از روش لمینت بجای کامپوزیت ونیر استفاده کنیم.

زیرا لمینت دندان استحکام فشاری بالاتری دارد و در ضمن از نظر جنس ماده مورد استفاده در ان با روکش و ایمپلنت هم خوانی دارد.

البته باید توجه داشت که مراحل کاری و مدت درمان در روش لمینت دندان طولانی تر و هرینه درمان هم بالاتر از روش کامپوزیت دندان است. در شرایطی که مشکلات دندانی خیلی زیاد باشد و یا دندانها عصب کشی شده باشند و یا نسج دندانی ضعیف باشد، نمی توان از روش کامپوزیت ونیر یا لمینت استفاده کرد و در این موارد، روش مناسب روکش های تمام سرامیک است.

روکش های تمام سرامیک از لحاظ ظاهری و روش کار مشابه لمینت سرامیکی هستند، با این تفاوت که کل سطح دور تا دور دندان را در بر می گیرند ولی لمینت ها فقط سطح بیرونی دندان را پوشش می دهند.

در ضمن اگر دندانها قبلا روکش شده باشند، نمی توان از روش لمینت برای اصلاح ان استفاده کرد.

یکی از نکاتی که در فرم دادن کامپوزیت و طراحی لبخند مهم است، موقعیت تماس بین دندان ها است.

باید توجه کنیم که نقطه تماس بین دندانهای جلویی خیلی به لبه دندان نزدیک است و هر چه به سمت عقبتر برویم، موقعیت نقطه تماس پایینتر و به لثه نزدیکتر می شود.

به همین دلیل، فضای باز بین دندانها در لبه دندانهای قدامی کوچکتر است و هر چه به سمت دندانهای عقبی پیش می رویم، این فضا بیشتر می شود.

انتخاب نوع کامپوزیت در زیبایی و ظاهر ونیر کامپوزیتی خیلی مهم است.

در واقع کامپوزیت دندان دارای یک بیس رزینی است که در داخل ان ذرات گلاس وجود دارد.

بر اساس سایز ذرات گلاس کامپوزیت ها به دسته های مختلفی مثل

ماکروفیل

میدیفیل

میکروفیل

نانو فیل

تقسیم می شوند. سایز ذرات گلاس در کامپوزیت میکروفیل در حدود ۱. تا ۰۱. میکرون است و در کامپوزیت نانو فیل سایز ذرات در حد نانو است. هر چه سایز ذرات فیلر کوچکتر باشد، سطح کامپوزیت براقتر و صافتر خواهد بود و رنگ پذیری کمتری خواهد داشت و کامپوزیت پالیش بهتری خواهد داشت. لذا بهترین نوع کامپوزیت برای ونیر، کامپوزیت میکروفیل یا نانوفیل است.

آیا بیرون زدگی و یا تو رفتگی فک را می توان با درمانهای کامپوزیت دندان یا لمینت اصلاح کرد؟

باید بگم خیر...، روشهای دندانپزشکی زیبایی فقط برای اصلاح شکل و رنگ و فرم دندانها کاربرد دارد و مشکلات اسکلتال و رشدی فک مثل بیرون زدگی و یا عقب بودن فک را باید با جراحیهای فک اصلاح کرد. البته درمانهای ارتودنسی هم ممکن است در جهت اصلاح مشکلات رشدی فک بکار بیاید ولی در یک دوره زمانی خاصی. یک تصور اشتباه در مورد کامپوزیت ونیر اینه که پوسیدگی و خرابی احتمالی دندان در زیر پوسته ونیر باقی می ماند. در حالیکه اینطور نیست و قبل از انکه لایه ونیر روی سطح دندان چسبانده شود، کلیه پوسیدگیها و مشکلات دندانی برطرف می شود و سپس ونیر روی دندانها قرار می گیرد.

انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر بر چه مبنایی است؟

مهمترین فاکتور در انتخاب رنگ سلیقه و خواسته مراجعه کننده است. فاکتور بعدی رنگ چهره است، قاعدتا رنگ دندانها باید با رنگ چهره تناسب داشته باشد. مورد بعدی سن بیمار است. استفاده از رنگهای روشن معمولا در افراد جوانتر توصیه می شود. و در ضمن دندانپزشک در انتخاب رنگ باید به رنگ پایه دندانهای اصلی و میزان شفافیت برند کامپوزیت دندان مورد استفاده دقت کند.

گاهی ممکن است فردی دندانهای نسبتا خوبی هم داشته باشد ولی می توان با ایجاد یکسری تغییرات جزیی دندانهای زیباتری رو برایش ایجاد کرد. لزوما وقتی از اصلاح طرح لبخند صحبت می شود، منظور اصلاح دندانهای با مشکلات بسیار شدید و شکستگی بزرگ یا نامرتبی های زیاد نیست. گاهی می توان با ایجاد اصلاحات مختصری در فرم دندانها، لبخند فرد را زیباتر کرد.

 

 

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟
تفاوت کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!