آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

همه چیز درباره لمینت های سرامیکی

گاهی برای بازسازی لبخند لازم است مجموعه ای از درمانهای متفاوت در کنار هم بکار گرفته شود تا بهترین نتیجه، چه از نظر درمانی و چه از جنبه زیبایی حاصل اید. در حالت طبیعی لبه دندانها کمی شفافتر و شیشه ای است و در ضمن روی سطح دندانها هم شیارهایی وجود دارد.

همه چیز درباره لمینت های سرامیکی
30 آبان 1400
0

همه چیز درباره لمینت های سرامیکی

گاهی برای بازسازی لبخند لازم است مجموعه ای از درمانهای متفاوت در کنار هم بکار گرفته شود تا بهترین نتیجه، چه از نظر درمانی و چه از جنبه زیبایی حاصل اید. در حالت طبیعی لبه دندانها کمی شفافتر و شیشه ای است و در ضمن روی سطح دندانها هم شیارهایی وجود دارد. بمنظور بازسازی این حالت طبیعی دندان، روی لمینت ها هم این شیارها و این حالت شفافیت لبه ای ایجاد می شود. اما نکته مهم اینست که نبایست این افکت ها بیش از اندازه و غیر عادی جلوه کند.گاهی انقدر افکت ها بیش از حد هستند که خودش یک حالت غیر عادی ایجاد می کند و در ضمن میزان نمایش این افکت ها تا حدی تحت تاثیر سلیقه بیمار و عوامل دیگر مثل وضعیت دندانها یا سن بیمار متغیر است.

دو مزیت مهم لمینت نسبت به کامپوزیت ونیر :

مقاومت بیشتر

رنگ پذیری کمتر

نقش لابراتوار در لمینت سرامیکی

امروزه کیفیت و زیبایی لمینت ها بسیار بهتر شده است و این رو مدیون هنر دست سرامیستهای خوب کشورمون هستیم که الحق در سالهای اخیر بسیار موفق عمل کرده اند و از لحاظ کیفیت در حد لابراتوارهای خارجی و حتی بهتر از انها شده اند.

درمان ترکیبی لمینت و ایمپلنت

اگر در ناحیه طرح لبخند یک یا تعدادی ایمپلنت داشته باشیم، از اونجا که روکشهای ایمپلنت از جنس سرامیک هستند، بنابراین در انتخاب بین درمان لمینت یا کامپوزیت ونیر برای اصلاح طرح لبخند، روش لمینت دندان مناسبتر است، زیرا جنس لمینت هم سرامیک است و طبیعتا هماهنگی بیشتری با روکشهای ایمپلنت دارد.

در چنین شرایطی معمولا مراحل درمان روکش ایمپلنت و لمینت، از مرحله قالبگیری تا چسباندن بطور همزمان و با هم صورت می گیرد.

ممکن است لمینت بیوافتد؟

لمینت های سرامیکی استحکام بالایی دارند و بسادگی دچار شکستگی و لب پریدگی نمی شوند.

اما گاهی نیروهای وارده به لمینت انقدر زیاد است که ممکن است باعث جدا شدن لمینت از روی دندان شود و یا گاهی این موضوع بدلیل الودگی سطح و شرایط حین چسباندن لمینت دندان ممکن است پیش بیاید.

در صورت وقوع این حالت، می توان بعد از تمیز کردن سطح دندان و لمینت، انرا مجددا روی دندان چسباند.

میزان تراش دندان بمنظور انجام لمینت بستگی به وضعیت دندانها و شدت نامرتبی دندانها دارد.

در شرایط نرمان مقدار تراش دندان، چیزی در حدود سه دهم تا نیم میلی متر است ( تقریبا به اندازه ضخامت پوسته تخم مرغ)، اما اگر دندانها نامرتب باشند و یا تغییر رنگ خیلی شدید داشته باشند، میزان تراش ممکن است کمی بیشتر شود.

اما ایا این میزان تراش باعث اسیب به دندان می شود؟

خیر، اگر مراحل درمان درست انجام شود، این میزان جزیی از تراش که محدود در ضخامت مینای دندان است، هیچ مشکل و ضرری برای دندان ندارد.

لمینت انجام بدهم یا کامپوزیت ونیر؟

معمولا اگر شدت مشکلات دندانی زیاد باشد و یا در ناحیه طرح لبخند، روکش و ایمپلنت وجود داشته باشد و یا نیروهای جویدنی سنگین باشد توصیه به لمینت می شود.

ولی اگر دندانها مشکل زیادی نداشته باشند و سن متقاضی درمان کم باشد توصیه به درمان محافظه کارانه کامپوزیت ونیر می شود.

کامپوزیت یک ماه ساده با بیس رزینی می باشد که توسط دندانپزشک به منظور درمانی یا زیبایی بر روی دندانها قرار داده شده و طبق آناتومی طبیعی دندانها فرم داده میشود.

کامپوزیت ونیر در اغلب موارد بدون هیچگونه تراش و آسیب به دندانها انجام میشود.

هزینه لمینت چقدر است؟

هزینه‌های لمینت های کامپوزیتی به عوامل مختلفی بستگی دارد!!!

مثل کیفیت لمینت،

جنس انتخاب شده و حجم کامپوزیت مورد استفاده.

استفاده از کامپوزیت‌های مرغوب‌ تر و با کیفیت‌ تر احتیاج به هزینه بیشتری دارند.

لمینت‌ سرامیکی دوام و مقاومت بیشتری دارند.

چون مراحل آماده‌سازی اون‌ها زمان‌بر هستن، احتیاج به پرداخت هزینه‌های بیشتری دارند.

حدودا در دو الی سه جلسه انجام میشه.

بعد از مشاوره و مشخص شدن طرح درمانتون در یک جلسه قالب گیری و آماده سازی دندون ها انجام میشه و فرم و رنگ مورد نظرتون تعیین میشه که لمینت ها با این ویژگی ها ساخته بشه.

بعد از ساخت لمینت های مدنظر در لابراتوار در جلسه دوم لمینت ها روی دندونتون پرو میشه اگر همه چی اوکی بود و مورد پسندتون بود سمان یا چسبانده میشه. .

پس از انجام لمینت باید چه مراقبت هایی انجام داد؟

پس از لمینت نیازی به مراقبت ویژه از دندان ها نیست، اما توصیه می شود مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را نیز در نظر بگیرید

از آنجا که سطح دندان به دلیل قرار گیری لمینت، تراشیده شده است، نمی توان صفحات لمینت را به طور کامل از دندان جدا کرد. اما اگر لمینت ها آسیب ببینند، می توان آنها را با صفحات دیگری جایگزین کرد.

پس از قرار دادن لمینت سرامیکی، تا 48 ساعت از مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی خودداری شود و توصیه می شود مصرف این غذاها و نوشیدنی ها را نسبت به قبل کاهش دهید.

.

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!