آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

آیا کامپوزیت در بارداری ضرر دارد؟

انجام کامپوزیت در دوران بارداری برای بسیاری از افراد تبدیل به دغدغه شده است چرا که علی رغم تمایل مادران به انجام کار‌های زیبایی دندان، دغدغه سلامتی جنین نیز وجود دارد به همین دلیل نیز، تصمیم‌گیری در چنین شرایطی دشوار خواهد بود.

آیا کامپوزیت در بارداری ضرر دارد؟
10 اردیبهشت 1402
0

آیا کامپوزیت در بارداری ضرر دارد؟

انجام کامپوزیت در دوران بارداری برای بسیاری از افراد تبدیل به دغدغه شده است چرا که علی رغم تمایل مادران به انجام کار‌های زیبایی دندان، دغدغه سلامتی جنین نیز وجود دارد به همین دلیل نیز، تصمیم‌گیری در چنین شرایطی دشوار خواهد بود.

مخصوصا زمانی که مادر اطلاعاتی در این زمینه نداشته باشد، این نگرانی و سردرگمی دو چندان خواهد شد.

بنابراین در ادامه این مقاله به سوال پر‌تکرار "آیا کامپوزیت در بارداری ضرر دارد؟" پاسخ خواهیم داد و آن را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کامپوزیت دندان در بارداری

در دوران بارداری مادران علاوه‌بر توجه به سلامتی خود باید همواره جنین را نیز در نظر بگیرند چرا که کوچک‌ترین تصمیماتی که توسط مادر گرفته می‌شود، تاثیر مستقیمی در سلامتی نوزاد دارد؛ بنابراین نمی‌توان از این مسئله مهم چشم‌پوشی کرد.

اما مشکلات دهان و دندان آنقدر اهمیت دارد که مادران را در طی 9 ماه بارداری، مجبور به دریافت خدمات دندانپزشکی کند؛ به همین دلیل نیز سوال "آیا کامپوزیت دندان در بارداری ضرر دارد؟" به یک سوال پر‌تکرار در بین مادران تبدیل شده است.

از آنجایی که در ترمیم و یا خدمات زیبایی دندان، فرد با شرایط متفاوتی مواجه می‌شود و دندان و لثه تحریک می‌شوند؛ گاهی نیاز به مصرف دارو‌های مختلف جهت تسکین درد خواهد بود؛ که همین امر خود یکی از مهم‌ترین دلایل منع زنان باردار، از دریافت خدمات زیبایی دندان نظیر کامپوزیت دندان است.

درواقع با توجه به شرایط غیر قابل پیش‌بینی که ممکن است در پروسه اصلاح طرح لبخند برای مادر پیش آید، بیشتر دندانپزشکان توصیه می‌کنند که دریافت خدمات زیبایی و اصلاح طرح لبخند به بعد از زایمان موکول شود.

آیا کامپوزیت دندان در دوران بارداری عوارض دارد؟

در بالا به این نکته اشاره شد که کامپوزیت دندان به خودی خود نمی‌تواند برای جنین و مادر مضر باشد اما شرایطی که در حین انجام کامپوزیت پیش می‌آید مانند تحریک دندان و لثه، حساسیت بسیار زیاد دندان به سرما و گرما در روز‌های اول و... فرد را مجبور به مصرف مسکن و دارو‌هایی می‌کند؛ در چنین شرایطی دیگر بحث کامپوزیت در میان نیست بلکه یک عامل خارجی وجود دارد که حفظ سلامت جنین را تضمین نمی‌کند.

اگر می‌خواهید به حساسیت این موضوع پی ببرید بهتر است بدانید که حتی برای سرماخوردگی در دوران بارداری نیز مادران باید حدالامکان از مصرف قرص خوددرای کنند.

وقتی در چنین شرایطی مادر منع مصرف دارو دارد، حال تصور کنید برای انجام امور زیبایی دندان، چه موانع و باید‌ها و نباید‌هایی از طرف دندانپزشکان برایشان وضع می‌شود.

از طرفی دیگر نیز علاوه‌بر جنین ممکن است بدن مادر به مواد کامپوزیت حساسیت نشان دهد و عوارض ناشی از حساسیت، علاوه‌بر جنین به خود مادر نیز آسیب بزند.

بنابراین توصیه می‌شود انجام امور مربوط به زیبایی دندان و اصلاح طرح لبخند را به بعد از زایمان موکول کنید.

نکته بعدی که اهمیت موضوع منع کامپوزیت در دوران بارداری را افزایش می‌دهد، تغییراتی است که در بدن مادر در حین بارداری شکل می‌گیرد.

بارداری معمولا با ورم همراه است؛ زمانی که کامپوزیت انجام می‌شود، انطباق ونیر با دندان مسئله بسیار مهی است که عدم توجه به آن سبب از دست رفتن هزینه‌ها و بروز عوارض غیرقابل جبرانی می‎شود.

درواقع پس از زایمان که ورم بدن از بین می‌رود و بدن به شرایط و حالت عادی خود باز می‌گردد، کم کم شاهد ایجاد فاصله بین کامپوزیت دندان، لثه و دندان خواهید بود.

در چنین شرایطی حتما باید کامپوزیت ترمیم شود در غیر این صورت مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد خواهد کرد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • پوسیدگی دندان در اثر تجمع پلاک‌ها و مواد غذایی در بین فاصله ایجاد شده
  • ایجاد منظره‌ای ناخوشایند در ظاهر دندان
  • ایجاد بوی بد دهان
  • و...

تاثیر ضعیف شدن دندان‌ها در دوران بارداری بر فرآیند کامپوزیت

استخوان و دندان در دوران بارداری بسیار ضعیف می‌شوند؛ به همین دلیل در دوران بارداری بیشتر مادران، مکمل‌های مخصوص این دوره را مصرف می‌کنند.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که دندان در چنین شرایطی چقدر حساس می‌شود پس اصلا منطقی نیست که وقتی یک عضو از بدن در ضعیف‌ترین حالت ممکن خودش قرار می‌گیرد، به آن فشار وارد کنید.

البته درست است که در کامپوزیت دندان تراشیده نمی‌شود اما به هر حال عملیاتی که در حین انجام کامپوزیت انجام می‌شود، تاثیر بسزایی روی دندان دارد.

حساس‌ترین ماه‌های بارداری

همانطور که از ابتدای مقاله چندین بار تاکید کردیم، دوران بارداری یکی از حساس‌ترین دوره‌های زندگی بانوان است؛ اما در 3 ماهه اول و سه ماه سوم بارداری این حساسیت به اوج خودش می‌رسد.

سه ماه اول بارداری

دلیل حساسیت این بازه زمانی این است که در این مدت شکل گیری اندام‌های جنین اتفاق می‌افتد بنابراین کوچک‌ترین تصمیم‌گیری اشتباه، سبب آسیب جدی و غیر‌قابل جبران به جنین می‌شود.

سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم بارداری دیگر جنین به خوبی رشد کرده و شکم مادر نیز به بزرگ‌ترین اندازه ممکن رسیده است. در چنین شرایطی گاهی تنفس برای مادر دشوار است؛ حتی مادر نمی تواند به راحتی دراز بکشد و بدنش را برای مدت طولانی در یک حالت، ثابت نگهدارد.

بنابراین توصیه جدی می‌شود که در سه ماهه سوم بارداری نیز از انجام امور زیبایی دندان خودداری شود.

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

 

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟
تفاوت کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی


 

اطلاعیه:قیمت لمینت دندان هر واحد 3500هزار تومان و کامپوزیت دندان هر واحد 950هزار تومان به تعداد محدود تا 5 روز آینده

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393558965 زیبایی و

درمانی

 

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!