آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

درمان های دندانپزشکی در دوران بارداری

مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری، مراقبت های دندان در دوران بارداری، بی حسی موضعی دندان در دوران بارداری، آمالگام در دوران بارداری، استفاده از اشعه ایکس در دوران بارداری، بیماری های لثه یا پریودنتا در دوران بارداری

درمان های دندانپزشکی در دوران بارداری
19 مرداد 1398
0
دسته بندی: بیماری‌های لثه,

مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری

بسیاری از بیماران سوال شان این است كه آیا باید درمان دندانپزشكی را تا بعد از زایمان به تعویق انداخت. آیا انجام درمان های دندانپزشکی در دوران بارداری خطرناک است؟

مراقبت درست و به موقع از دندان می تواند منجر به بهبود نتایج بارداری و همچنین راحتی بیشتر برای زن شود. درمان پریودنتیت و همچنین استفاده از بی حسی موضعی، آمالگام و اسکن اشعه ایکس، برای جنین در حال رشد خطری ایجاد نمی کند و در واقع در کمک به حفظ سلامتی بهینه برای مادر و نوزاد مهم است. (در ارتباط با بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری بیشتر بخوانید)

بهداشت ضعیف دهان و دندان می تواند بر کیفیت زندگی فرد تأثیر منفی بگذارد. درد، از دست رفتن دندان ها و عفونت می تواند در نحوه ی صحبت، غذا خوردن و معاشرت افراد و بر سلامت جسمی، روحی و اجتماعی آنها تأثیر بگذارد. بین بیماری های دهانی و مشکلات سلامتی مانند دیابت و ذات الریه ارتباطی وجود دارد و ممکن است بین بیماری های دهانی و بیماری های قلبی، سکته مغزی و نوزادان نارس و کم وزن (LBW) ارتباط وجود داشته باشد. ورم لثه، خفیف ترین نوع بیماری پریودنتال با التهاب لثه، خونریزی، قرمزی، سوزش و حساسیت تشخیص داده می شود. پریودنتیت، نوع شدیدتر بیماری، باعث از بین رفتن بافت اتصال دهنده و پشتیبانی استخوان می شود و عامل اصلی از دست رفتن دندان در میان بزرگسالان است. (در ارتباط با بیماری های لثه، انواع بیماریهای لثه و درمان آنها بیشتر بخوانید)

آکادمی پریودنتولوژی آمریکا و انجمن دندانپزشکی آمریکا هر دو به اهمیت حفظ بهداشت دهان و دندان در طول بارداری تاکید می کنند. با این حال، بررسی های اخیر در ایالات متحده نشان داده است كه بیشتر زنان در دوران بارداری به دندانپزشك مراجعه نمی كنند. نیمی از بانوانی که مشکلات دهان و دندانی را گزارش کرده اند از دندان های شان مراقبت نمی کردند زیرا بر این باور بودند که بهداشت ضعیف دهان و دندان در دوران بارداری طبیعی است یا می ترسیدند که درمان های دندانپزشکی به جنین آسیب برسانند. 49% از متخصصان زنان و ماماها به ندرت یا هرگز معاینات دندانپزشکی را توصیه نمی کنند. فقط 10٪ از دندانپزشکان تمام اقدامات لازم را انجام مي دهند. و 14٪ از دندانپزشکان مخالف استفاده از بی حسی موضعی در دوران بارداری هستند. این مسئله نگران کننده است، چرا که بهداشت ضعیف دهان و دندان می تواند منجر به عواقب نامطلوبی در حاملگی از جمله پره اکلامپسی، زایمان زودرس، و نوزادان مبتلا به LBW شود. در ماه دوم یا سوم بارداری، تقریبا نیمی از زنان باردار به دلیل افزایش استروژن و پروژسترون دچار ورم لثه می شوند که می تواند تبدیل به پریودنتیت شوند. برای حفظ بهداشت دهان و دندان باید از روش های درمانی مانند برداشتن پلاک، بررسی و ترمیم ریشه، بی حسی موضعی، آمالگام و اسکن اشعه ایکس استفاده کرد.

درمان پریودنتال

با مطالعه بر روی 823 زن باردار در هفته ی 13 تا 21 حاملگی مشخص شد كه رسیدگی به عصب برای پریودنتیت که در صورت لزوم از بی حسی موضعی نیز استفاده شود باعث افزایش نتایج مضر برای جنین نمی شود، اما میزان زایمان های زودرس را کاهش داد. علاوه بر این، یک آزمایش کنترل شده ی تصادفی از 870 زن بارداری که تورم لثه داشتند نشان داد که درمان (یعنی کنترل پلاک، مقیاس گذاری و شستشوی روزانه با 0.12٪ کلرهگزیدین) و نگهداری (به عنوان مثال روتین بهداشت دهان و دندان و تخلیه دستی پلاک لثه هفته ای 2 تا 3 بار تا زمان زایمان) به طور قابل توجهی زایمان زودرس یا میزان LBW را کاهش می دهد. (P =.0009) (در ارتباط با علل بروز بیماری لثه یا پریودنتال بیشتر بخوانید)

 

بی حسی موضعی

استفاده از داروهای بی حسی موضعی به عنوان داروی کمکی در 823 زن بارداری که تحت درمان پریودنتال بودند هیچ پیامد زیان آوری برای جنین نداشته است. علاوه بر این، یک به روزرسانی در مجله ی انجمن دندانپزشکی کانادا اظهار داشت که استفاده از بی حسی موضعی در دوران بارداری بی خطر است. با این حال همچنین تأکید می کند که برای کاهش احتمال تزریق داخل عروقی تنفس باید انجام شود.

بیشتر بخوانید: انواع ایمپلنت دندان، مزایا و معایب ایمپلنت دندان، طول عمر کامپوزیت دندان، انواع ارتودنسی دندان، ارتودنسی با لیزر، ایمپلنت چیست؟ ایمپلنت ارزان

آمالگام

آمالگام، ترکیبی از 50٪ جیوه فلزی و سایر فلزات می باشد که نسبت به سایر مواد ترمیم کننده دارای مزایای بیشتری است. با این وجود، نگرانی که وجود دارد این است که جیوه می تواند به بخار، یون و یا ذرات ریز آزاد تبدیل شود، که ممکن است استنشاق یا خورده شوند. اگرچه جیوه یک سم است اما نشت آن از آمالگام دندانی بسیار کم است - 10 میکروگرم در روز تخمین زده می شود، در حالی که بیشترین میزان توصیه شده توسط سازمان بهداشت جهانی 2 میکروگرم بر کیلوگرم در روز است.

هیدروژن پراکسید، یک ماده ی سفیدکننده ی پر مصرف است که آزاد شدن جیوه را افزایش می دهد پس باید از آن دوری کرد. بهداشت کانادا می گوید در دوران بارداری آمالگام ها در صورت امکان نباید جاگذاری شوند یا برداشته شوند چون احتمالا یک روش نسبتاً محافظه کارانه است زیرا مطالعات و گزارش وضعیت های در معرض قرار گرفتن آمالگام در دوران بارداری هیچ سمی بودنی مانند نقص هایی هنگام تولد، عواقب عصبی، سقط های خود به خود یا کاهش باروری را اثبات نکرده است. در یک مطالعه ی پایگاه اطلاعاتی، هیچ ارتباطی بین در معرض قرار گرفتن آمالگام و 1062 عدد تولد که به عنوان "عوارض بارداری و زایمان" دسته بندی شده بودند وجود ندارد. یک مطالعه ی کنترل وضعیت به روی 1117 نوزاد مبتلا به LBW نشان داد که هيچ ارتباطي بين LBW و قرار دادن آمالگام در دوران بارداري وحود ندارد.

اسکن اشعه ایکس

دوز تخمین زده شده ی جنین در مواجهه با دندان تکی 0.01 میلی راد است. مشخص شده است که دوزهای کمتر از 5 راد با افزایش ناهنجاری های مادرزادی ارتباطی ندارد. به همین خاطر اسکن اشعه ایکس دندان جای نگرانی ندارد. یک مطالعه ی اپیدمیولوژیک در انگلستان به روی 7375 مادر ارتباط خاصی بین استفاده از اسکن اشعه ایکس دندان و LBW یا زایمان زودرس پیدا نکرد. علاوه بر این، برای روشن کردن مسئله، یک مطالعه ی کنترل وضعیت هیچگونه افزایشی در خطر کلی تومور مغزی در كودكان پس از قرار گرفتن در معرض اسكن اشعه ایكس در دوران حاملگی كه چند برابر بیشتر از اسكن اشعه ایكس دندان در معرض پرتونگاری بودند مشاهده نکرد.

نتیجه

درمان دندانپزشکی برای بهداشت مطلوب دهان که شامل دوران بارداری نیز می شود ضروری است. ویزیت های منظم دندانپزشکی می تواند شامل استفاده از اسکن اشعه ایکس، تخلیه پلاک، درجه بندی و جلا دادن به دندان، بی حسی موضعی یا پر کردگی های آمالگام باشد. انجام مداخلات برای پیشگیری و درمان پریودنتیت یا استفاده از بی حسی موضعی در دوران بارداری با افزایش خطر در رشد جنین ارتباطی ندارد. در عوض، عواقب نامطلوب حاملگی مانند LBW، زایمان زودرس و پره اکلامپسی در بانوانی که درمان را دریافت نکرده اند اتفاق می افتد. علاوه بر این، نشان داده نشده که استفاده از آمالگام یا اسکن اشعه ایکس دندان در دوران بارداری خطر جنین را افزایش دهد. سلامتی دهان و دندان در دوران بارداری برای سلامتی کلی مادران منتظر و نوزادان شان از اهمیت بالایی برخوردار است. 

توصیه می شود برای مراقبت از دندان هایتان در دوران بارداری به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

منبع مقاله

      جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

همین حالا کلیک نمایید و عکس لبخندتان را برای ما بفرستید. 

تا مشاوره و هزینه‌ی حدودی آن از طرف متخصص زیبایی برای شما ارسال گردد.

(تصاویر به گونه‌ای که 16 دندان جلو مشخص باشد.)

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!