آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

تراش لمینت سرامیکی

اصلاح طرح لبخند یعنی ایجاد تغییراتی در رنگ و شکل و فرم دندانها بمنظور زیباتر دیده شدن دندانها و افزایش جذابیت لبخند. برای اینکار ممکن است از یک یا چند درمان مختلف استفاده شود مثل ارتودنسی، جراحی لثه، روکش، لمینت یا کامپوزیت ونیر...

تراش لمینت سرامیکی
15 شهریور 1401
0

تراش لمینیت سرامیکی

اصلاح طرح لبخند یعنی ایجاد تغییراتی در رنگ و شکل و فرم دندانها بمنظور زیباتر دیده شدن دندانها و افزایش جذابیت لبخند. برای اینکار ممکن است از یک یا چند درمان مختلف استفاده شود مثل ارتودنسی، جراحی لثه، روکش، لمینت یا ونیر...هر چند بعضی عقیده دارند که حتی اگر وضعیت ظاهری دندانهایشان نازیبا هم باشد بایست انرا قبول کنند و نبایست در ان دست ببرند اما نظر گروهی دیگر انست که اگر بتوان وضعیت زشت و نازیبا را بهتر کرد ، چرا که نه؟... و ترجیح می دهند که با درمانهای زیبایی انرا اصلاح کنند.

شما جزء کدوم گروهید؟

مخالف درمان زیبایی

موافق درمان زیبایی

و البته که منظور ما از درمان زیبایی کار اصولی و درست و علمی است.

لمینت چطور به دندان می چسبد؟

برای چسباندن لمینت به دندان، چسب های مخصوصی است که بعد از اماده سازی دندانها در داخل سطح پشتی لمینت سرامیکی قرار داده می شود و سپس لمینت روی دندان قرار می گیرد و با نور دستگاه لایت کیور، چسب سخت می شود و لمینت به سختی به دندان می چسبد، به طوری که با هیج ضربه ای قابل جدا شدن از روی دندان نخواهد بود!... و اگر بنا به دلایلی لازم باشد لمینت را از روی دندان برداریم ، بایست انرا تراش داد.

میزان تراش در لمینت سرامیکی

برای انجام لمینت لازم است که سطح خارجی دندان بمنظور جبران ضخامت لمینت و جلوگیری از بیرون زدگی دندان مختصری تراش داده شود .

میزان این تراش در حدود نیم میلیمتر است ، که در دندانپزشکی تراش کمی محسوب می شود و کاملا در ضخامت خود مینای دندان است .

بنابراین هیچ نگرانی از جهت بروز مشکل برای دندان وجود ندارد .

میزان تراش دندان بمنظور انجام لمینت دندان بستگی به وضعیت دندانها و شدت نامرتبی دندانها دارد .

در شرایط نرمان مقدار تراش دندان، چیزی در حدود سه دهم تا نیم میلی متر است ( تقریبا به اندازه ضخامت پوسته تخم مرغ)، اما اگر دندانها نامرتب باشند و یا تغییر رنگ خیلی شدید داشته باشند، میزان تراش ممکن است کمی بیشتر شود.

اما ایا این میزان تراش باعث اسیب به دندان می شود؟

خیر، اگر مراحل درمان درست انجام شود، این میزان جزیی از تراش که محدود در ضخامت مینای دندان است ، هیچ مشکل و ضرری برای دندان ندارد.

محدودیت سنی در لمینت سرامیکی

یکی از محدودیت های درمان لمینت ، در افراد زیر ۱۸ سال است.

از انجا که رشد استخوانی فک در این افراد، موقعیت لثه و دندانها را تغییر می دهد و هماهنگی لثه با لبه لمینت ممکن است بهم بخورد، لذا بهتر است در سنین پایین انجام لمینت را بتعویق انداخت و در صورت ضرورت از روش ونییر استفاده کرد. زیرا ونییر را می توان در این نواحی اصلاح کرد ولی لمینت این قابلیت را ندارد.

جدا شدن لمینت دندان

لمینت های سرامیکی استحکام بالایی دارند و بسادگی دچار شکستگی و لب پریدگی نمی شوند.

اما گاهی نیروهای وارده به لمینت انقدر زیاد است که ممکن است باعث جدا شدن لمینت از روی دندان شود و یا گاهی این موضوع بدلیل الودگی سطح و شرایط حین چسباندن لمینت ممکن است پیش بیاید.

در صورت وقوع این حالت، می توان بعد از تمیز کردن سطح دندان و لمینت ، انرا مجددا روی دندان چسباند.

شفافیت لبه دندان ها در لمینت سرامیکی

یکی از جزییاتی که مربوط به رنگ دندانهای طبیعی است وجود حالت ترانسلوسنسی یا شفافیت و شیشه ای بودن لبه دندان است.

طوری که در لبه دندان حالتی از رنگ های خاکستری و سفید در کنار هم نقشی خاص را ایجاد می کنند که اگر خیلی دقیق به ان نگاه کنیم، متوجه این حالت می شویم.

در درمانهای زیبایی مثل لمینت هم برای اینکه کار طبیعی تر شود، این حالت اجرا می شود. البته اینکه درجه وضوح این شفافیت چقدر باشد به فاکتورهایی بستگی دارد، مثل سلیقه مراجعه کننده، میزان سایش لبه دندان، نوع تماس دندانهای بالا و پایین و غیره و ممکن است اصلا روی دندان این حالت ایجاد نشود.

در ضمن در درمان ونییر با توجه به اینکه حجم پوسته کم است، اجرای این جزییات به وضوح لمینت نیست ولی می تواند اجرا شود.

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!