آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

مدت زمان درمان ارتودنسی

مدت زمانی که تحت درمان ارتودنسی خواهید بود بستگی به وضعیت و شرایط دندان‌ها، طرح درمان شما، دستگاه های مورد نیاز، سن شما و بسیاری عوامل دیگر خواهد داشت. در ارتودنسی ثابت دوره درمان معمولاً 12 تا 24 ماه است اما در صورتی که مشکل دندانی شدید باشد ممکن است بیش از این زمان طول بکشد.

مدت زمان درمان ارتودنسی
12 تیر 1400
0

مدت زمان درمان ارتودنسی

مدت زمانی که تحت درمان ارتودنسی خواهید بود بستگی به وضعیت و شرایط دندان‌ها، طرح درمان شما، دستگاه های مورد نیاز، سن شما و بسیاری عوامل دیگر خواهد داشت. در ارتودنسی ثابت دوره درمان معمولاً 12 تا 24 ماه است اما در صورتی که مشکل دندانی شدید باشد ممکن است بیش از این زمان طول بکشد.

در ارتودنسی متحرک معمولا طول درمان شما با استفاده از پلاک‌های متحرک کمتر از ارتودنسی ثابت خواهد بود با این حال ممکن است لازم باشد پیش و یا پس از درمان با ارتودنسی ثابت، از پلاک‌های متحرک استفاده نمایید.

همکاری شما در طول درمان ارتودنسی بسیار اهمیت دارد و اگر طبق دستور ارتودنتیست در مورد استفاده از دستگاه‌های ثابت یا متحرک ارتودنسی عمل نکنید، طول دوره درمان شما افزایش یافته و ممکن است نتیجه آن مطلوب نباشد. اگر براکت آسیب ببیند یا بشکند و به موقع به آن رسیدگی نکنید، اگر از پلاک‌ها، کش‌ها و دستگاه‌های ارتودنسی دقیقا مطابق دستورالعمل عنوان شده استفاده ننمایید و یا مراجعات منظمی نداشته باشید، ممکن است درمان شما به تأخیر افتاده و لازم باشد زمان بیشتری را تحت درمان ارتودنسی باشید.

ارتودنسی کوتاه مدت برای چه افرادی مناسب است؟

شاید شما هم که دچار بی نظمی دندانی هستید با عبارت وسوسه کننده "ارتودنسی سریع" یا "ارتودنسی یک جلسه ای" روبرو شده اید. در واقع حرکت دندان ها توسط ارتودنسی نیازمند تحلیل و تشکیل استخوان در فک بیمار است که فرآیندی بیولوژیک یا زیستی است. این فرآیند زمان بر و طولانی است و علت آن نیز ساختار بافت های دهان است و نمی توان آنرا با روش های عجیب و غیرعلمی تسریع کرد.

بیشتر کسانی که از عبارت ارتودنسی سریع یا یک جلسه ای بهره برداری تبلیغاتی می کنند در واقع دندان ها را حرکت نمی دهند و درمان ارتودنسی انجام نمی دهند بلکه با تراشیدن دندان های بیرون زده و افزودن ماده ترمیمی به دندان های عقب رفته (بدون جابجایی دندان) تنها ظاهر تاج دندان ها را ردیف می کنند که به قیمت از بین رفتن سلامت دندان ها و لثه فرد تمام می شود.

در این نوع درمان غیر اصولی، برخی دندان ها به علت تراش زیاد دچار مشکل عصب دندان شده و به معالجه ریشه نیاز پیدا می کنند و برخی دیگر نیز به علت توده حجیم ماده ترمیمی دچار مشکل لثه می گردند. ارتودنسی سریع، بیشتر یک عبارت تبلیغاتی گمراه کننده است و درمان ارتودنسی معمولا کمتر از یکسال به نتیجه نمی رسد (به جز موارد نادر). بنابراین اگر به سلامت دندان ها و دهان خود اهمیت می دهید فریب این تبلیغات غیرحرفه ای را نخورید.

چگونه از پوسیدگی دندان در حین ارتودنسی جلوگیری کنیم؟

تجمع مواد غذایی در اطراف دستگاه های ارتودنسی و مشکل تر بودن تمیز کردن دندان ها در این شرایط، میتواند سرآغاز بیماری لثه و پوسیدگی باشند. به دلیل اهمیت این موضوع برای سلامت دهان و دندان، متخصص ارتودنسی در جلسات اول شروع درمان ارتودنسی ثابت، دستورات غذایی و بهداشتی و آموزش های مورد نیاز را در اختیار بیماران قرار می دهد. معمولا اولین نشانه بهداشت ضعیف دهان، به شکل التهاب لثه و با خونریزی از لثه ها هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان بروز می کند. در این موارد لازم است بیمار انواع مسواک ها و دهانشویه ها و نخ دندان تجویز شده را به دقت استفاده کند و از متخصص ارتودنسی خود راهنمایی بخواهد.

متخصص ارتودنسی چه فرقی با دندانپزشک دارد؟

متخصص ارتودنسی، دندانپزشکی است که پس از سال ها تحصیل در رشته تخصصی ارتودنسی، توانایی های علمی لازم برای درمان ناهنجاری ها و مشکلات دندانی و فکی را به دست آورده است. در واقع برای کسب این مقام، لازم است که فرد دوره دکتری دندانپزشکی عمومی را به مدت 6 سال پشت سر بگذارد و در صورت موفقیت در آزمون دشوار تخصص ارتودنسی، وارد دوره 3 تا 4 ساله تخصص ارتودنسی شود و در نهایت در آزمون دانشنامه کشوری هم موفق گردد‌.

این در حالی است که دندانپزشک عمومی، تنها دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی را طی می کند و به همین دلیل تنها می تواند درمان های ساده ارتودنسی و یا درمان های پیشگیرانه را به انجام برساند، اما آگاهی و تجربه لازم برای درمان مشکلات پیچیده ارتودنسی را نخواهد داشت.

برای داشتن لبخند درخشان باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند مجموعه‌ ای از درمان‌های زیبایی است‌که درنهایت به ایجاد لبخندی زیبا و درخشان منجر میشود. فرآیند اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند، لثه های ناصاف و بدشکل را اصلاح و مشكلات دیگر دندان را برطرف مینماید. همچنین اصلاح طرح لبخند میتواند بطور چشمگیر طول، عرض، رنگ و شكل دندان ها را تغییر دهد تا ظاهری شاداب و متناسب داشته باشید. طراحی لبخند فقط جنبه زیبایی ندارد بلكه با انجام این درمان عملکرد سیستم جونده ما نیز بهبود می‌یابد.

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت در چیست؟
تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!