آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

تحلیل لثه بعد از کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یکی از سریع‌ترین روش‌های تغییر فرم و زیباسازی دندان‌ها است. ما این زیبایی می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلف کاهش‌یافته و حتی منجر به بدتر شدن ظاهر دندان نسبت به حالت اولیه گردد. تحلیل لثه بعد از کامپوزیت یکی از بزرگ‌ترین دلایل بدشکل شدن ظاهر دهان و دندان به شمار می‌رود.

تحلیل لثه بعد از کامپوزیت دندان
16 اسفند 1401
0

تحلیل لثه بعد از کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یکی از سریع‌ترین روش‌های تغییر فرم و زیباسازی دندان‌ها است. ما این زیبایی می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلف کاهش‌یافته و حتی منجر به بدتر شدن ظاهر دندان نسبت به حالت اولیه گردد. تحلیل لثه بعد از کامپوزیت یکی از بزرگ‌ترین دلایل بدشکل شدن ظاهر دهان و دندان به شمار می‌رود.

کامپوزیت‌ها در نزدیک‌ترین فاصله به ریشه دندان نصب می‌شوند. یعنی دندان‌پزشک تا جایی که لثه اجازه بدهد از این روکش برای کاور دندان استفاده می‌کند. اما تحلیل لثه که به دلایل مختلف رخ می‌دهد باعث ایجاد فاصله بین دندان و قسمت انتهایی لثه می‌گردد.

اگر دچار سابقه تحلیل لثه هستید حتما با متخصص خود در میان بگذارید تا راه‌های پیشگیری را به شما معرفی کند. همچنین در اولین فرصتی که متوجه این فرآیند بعد از کامپوزیت شدید حتما به مطب مراجعه کرده و برای درمان آن اقدام نمایید.

علائم تحلیل لثه بعد از کامپوزیت دندان

بیماری پرودنتال یا بیماری لثه از جمله بیماری‌های خاموش دهان و دندان به شمار می‌رود. علت اینکه به این پدیده بیماری خاموش میگویند این است که؛ علائم و عوارض آن انقدر آرام و به‌تدریج اتفاق می‌افتد که خود فرد متوجه آن نمی‌شود. این بیماری منجر به عفونت و آلودگی دندان‌ها شده و تا جایی می‌تواند پیشرفت کند که باعث لق شدن و افتادن آن‌ها گردد.

 • دندان‌درد مداوم و چندگانه
 • خونریزی هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان
 • بد بو شدن دهان
 • لقی یک یا چند دندان
 • عقب‌نشینی و پسرفت لثه‌ها
 • تغییر رنگ و التهاب لثه

دلایل تحلیل لثه بعد از کامپوزیت دندان

در مواردی که فرد سابقه بیماری پرودنتال دارد، پزشک متخصص لازم است قبل از انجام کامپوزیت، برای درمان عفونت لثه‌ها اقدام کرده و تا رفع نشدن کامل علائم از روکش کردن دندان خودداری کند. زیرا حتی اگر از بهترین متخصص برای انجام کامپوزیت کمک بگیرید، باز هم تحلیل لثه می‌تواند زیبایی و سلامتی کامپوزیت را تحت شعاع قرار دهد.

بیماری لثه عموماً به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌شود. گاهی عفونت یک دندان نیز می‌تواند منجر به تحریک لثه‌ها شود و علائمی شبیه عفونت لثه را بروز دهد. تحقیقات نیز حاکی از آن است که 30 درصد افراد، حتی با رعایت کردن بهداشت دهان و دندان به دلایل ژنتیکی می‌توانند دچار تحلیل لثه شوند.

 • بیماری لثه: تحلیل لثه بر اثر عفونت باکتریایی ایجاد می‌گردد. در این حالت بافت لثه‌ها و همچنین استخوان نگه‌دارنده دندان می‌توانند درگیر این باکتری‌ها و عفونت شوند.
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان: مسواک نزدن و یا استفاده نکردن از نخ دندان و در کل هر عملی که منجر به تجمع ذرات غذایی زیر خط لثه و روکش شوند می‌توانند پلاک‌ها و باکتری‌های مضر دندان را فعال کنند. این موجودات باعث پوسیدگی دندان‌ها و عفونت لثه شده و بیماری پرودنتال و عواقب آن را رقم میزند.
 • استعمال دخانیات و مشروبات الکلی: حتما شنیده‌اید که مصرف سیگار و نوشیدن الکل، دوام کامپوزیت را کاهش می‌دهد. یکی از عوارضی که پس از مصرف این مواد حاصل می‌شود تحلیل لثه است. نیکوتین موجود در سیگار و همین‌طور الکل موجود در مشروب می‌تواند زمینه‌ساز رشد و گسترش باکتری‌ها باشد. یا اگر پوسیدگی و عفونت کوچکی از قبل در دهان فرد وجود داشته باشد با مصرف دخانیات با سرعت بیشتری رشد می‌کند.

به همین دلیل توصیه می‌شود حداقل چند روز پس از نصب کامپوزیت از مصرف سیگار و الکل دوری کنید.

 • چکاب نامنظم: یکی از روندهایی که دندان‌پزشک بعد از انجام کامپوزیت به شما تأکید می‌کند، انجام چکاب‌های دوره‌ای منظم است. در طول این ملاقات‌ها متخصص وظیفه دارد سلامت دندان و روکش‌ها را بررسی کرده و در صورت مشاهده علائم مشکوک برای رفع آن اقدام نماید. زیرا زمانی که دندان‌ها زیر ونیر کامپوزیت پنهان‌شده‌اند، نمی‌شود از ظاهر آن متوجه ایجاد پوسیدگی شد. مگر اینکه به مرحله دردناک رسیده باشد.

اگر این عوامل در مراحل ابتدایی درمان نشوند می‌توانند تا عفونت لثه پیشروی کنند و عوارض جبران‌ناپذیری را به بار آورند.

راه‌های پیشگیری و درمان تحلیل لثه

بعد از انجام کامپوزیت، دندان‌پزشک نکاتی را به شما توصیه می‌کند تا سلامت روکش حفظ شده و دوام آن افزایش یابد. اگر تمام نکات را به‌درستی انجام دهید می‌توانید مطمئن باشد کامپوزیت 8 تا 10 سال عمر کرده و از هرگونه بیماری مثل تحلیل لثه در امان خواهد بود.

 • درمان پوسیدگی‌ها و عفونت‌ها قبل از کامپوزیت، اصلی‌ترین روش پیشگیری است. پس مطمئن شوید دندان‌پزشک تمام تلاش و دقت خود را در این مورد انجام داده است.
 • استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان می‌تواند از هرگونه تجمع مواد غذایی خودداری کند. لازم است بدانید بعد از کامپوزیت بیشتر از قبل باید به ‌سلامت دهان و دندان خود اهمیت بدهید، زیرا در صورت وجود کوچک‌ترین فضا بین کامپوزیت و دندان، مواد غذایی و باکتری‌ها مکان خوبی برای تجمع پیدا خواهند کرد. این پدیده در نهایت باعث پوسیدگی دندان، تحلیل لثه و بوی بد دهان می‌گردد.
 • استعمال دخانیات و هر ماده حاوی نیکوتین را ترک یا کنترل نمایید. همان‌طور که اشاره کردیم، مصرف سیگار و الکل زمینه‌ساز تحلیل لثه بعد از انجام کامپوزیت هستند.
 • اگر فکر می‌کنید علائم تحلیل لثه را مشاهده کردید، حتما با پزشک در میان بگذارید تا جلوی پیشرفت آن گرفته شود. زیرا در صورت لق شدن و افتادن دندان، تکیه‌گاهی برای نصب ونیر کامپوزیت باقی نخواهد ماند.

آیا کسانی که سابقه تحلیل لثه دارند می‌توانند از کامپوزیت استفاده کنند؟

این افراد نیز می‌توانند برای اصلاح طرح لبخند کامپوزیت انجام دهند، اما ابتدا باید از درمان و بهبود کامل آن اطمینان حاصل کنند.

تحلیل لثه چگونه باعث آسیب به کامپوزیت می‌شود؟

زمانی که لثه عقب‌نشینی کند، فاصله بین لثه و روکش زیاد شده و علاوه بر ظاهر آزاردهنده باعث پوسیدگی دندان می‌شود.

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت در چیست؟
تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

 

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!