آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

کامپوزیت ارزان‌ تر است یا لمینت؟

کامپوزیت و لمینت هر دو به عنوان روش هایی موثر برای ترمیم دندان و ایجاد لبخندی زیبا به کار برده می‌شوند. بهبود وضعیت دهان و دندان در افزایش اعتماد‌به‌نفس افراد نقش بسزایی دارد چرا که داشتن لبخندی زیبا می‌تواند فرد را زیبا‌تر و جذاب‌تر نشان دهد.

کامپوزیت ارزان‌تر است یا لمینت؟

کامپوزیت و لمینت هر دو به عنوان روش هایی موثر برای ترمیم دندان و ایجاد لبخندی زیبا به کار برده می‌شوند. بهبود وضعیت دهان و دندان در افزایش اعتماد‌ به‌ نفس افراد نقش بسزایی دارد چرا که داشتن لبخندی زیبا می‌تواند فرد را زیبا‌تر و جذاب‌تر نشان دهد.

سوالی که ذهن بیشتر افراد را در حین انتخاب کامپوزیت و لمینت به خود مشغول می‌کند این است که: کامپوزیت ارزان‌تر است یا لمینت؟ در واقع تصمیم نهایی افرادی که هزینه ترمیم و یا زیباسازی دندان برایشان اهمیت زیادی دارد، در گرو پاسخ این سوال است.

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که نیاز دارید پاسخ دقیق این سوال را بدانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید چرا‌که در ادامه تمامی عوامل موثر در هزینه کامپوزیت و لمینت را بررسی خواهیم کرد تا با اطمینان بیشتری تصمیم بگیرید.

آشنایی بیشتر با کامپوزیت و لمینت

کامپوزیت و لمینت پرسلن رایج ترین مواد در ساخت روکش های دندان هستند که روی دندان‌ها نصب می‌شوند؛ در واقع این روکش ها در بهبود فرم، زاویه ،رنگ و اندازه دندان موثر هستند.

لازم به ذکر است که استفاده از کامپوزیت و لمینت، فقط به بهبود زیبایی ظاهری دندان محدود نمی‌شود، بلکه در ترمیم دندان‌ها نیز از این دو مواد پرطرفدار استفاده می‌شود.

رنگ‌بندی کامپوزیت و لمینت به چند دسته مختلف تقسیم می‌شود که  رنگ آن‌ها با توجه به رنگ طبیعی دندان فرد انتخاب می‌شود؛ اما نکته قابل توجه این است که لمینت سرامیکی طبیعی‌تر به نظر میرسد زیرا لمینت نور را شبیه به مینای دندان بازتاب میکند. البته روکش های کامپوزیت نیز زمانی که پولیش داده می‌شوند طبیعی به نظر میرسند.

 نکته دیگری که کمک می‌کند انتخاب بهتری داشته باشید این است که بدانید کامپوزیت برای اصلاحات جزئی و یا تغییر شکل تعداد کمی از دندان‌ها به کار می‌رود؛ اما لمینت برای اصلاحات اساسی دندان مورد‌استفاده قرار می‌گیرد و از طرفی نیز دوام لمینت در مقایسه با کامپوزیت بسیار زیاد است.

در صورتی که فرد به بیماری لثه و یا دیگر مشکلات دندان مبتلا باشد که نیاز به درمان ریشه‌ای دارند، دندانپزشک در همان ابتدا اقدام به نصب کامپوزیت و یا لمینت نمی‌کند چرا که در گام اول باید چنین مشکلاتی را رفع کرد.

حال که تا حدودی با کاربرد لمینت و کامپوزیت آشنا شدید و به تفاوت آن‌ها پی بردید نوبت پاسخ به سوال بسیار مهم کامپوزیت ارزان‌تر است یا لمینت؟ می‌رسد.

 

بررسی عوامل موثر در تفاوت قیمت کامپوزیت و لمینت

 قبل از بحث در مورد عوامل موثر بر قیمت کامپوزیت و لمینت دندان، باید توجه داشت که برای نصب روکش روی دندان، قیمت واحد و مشخصی وجود ندارد.

پس از ارزیابی دندان ها در جلسه مشاوره، دندانپزشک زیبایی می تواند تفکیک هزینه را به شما ارائه دهد. در اینجا مهم‌ترین عواملی که می‌توانند بر قیمت نهایی ترمیم‌های دندان تأثیر بگذارند، آورده شده است:

1- جنس

جنس لمینت از پرسلن است که جهت افزایش استحکام، دوام و مقاومت لمینت سرامیکی در برابر ضربه، سایش و زرد شدن از مواد اولیه بسیار با کیفیت در ساخت آن استفاده می شود. مواد کامپوزیت دندانی که برای ساخت رزین آن استفاده می شود، یک نوع پلاستیک پر شده است که به اندازه سرامیک قوی نیست.

 به همین دلیل تفاوت قیمت کامپوزیت و لمینت برای هر یونیت دندان تا حدودی زیاد است. رزین کامپوزیت از مواد خام بسیار ارزان‌تری نسبت به سرامیک و سایر مواد موجود در ماتریس لایه‌ای سرامیکی ساخته می‌شود.

2- نحوه آماده سازی

لمینت ها زیر نظر تکنسین های آزمایشگاهی با استفاده از فناوری های خاص تهیه می شوند. آزمایشگاه برای ساخت این نوع پوشش ها هزینه ای دریافت می کند.

در حالی که تهیه کامپوزیت ها نیاز به تکنیک خاصی ندارد و به صورت خمیری است که توسط دندانپزشک به صورت لایه ای مستقیماً روی دندان ها قرار می گیرد و بر اساس شکل آنها و نیاز بیمار آن را شکل می‌دهد.

3- ماندگاری و طول عمر

لمینت های دندانی به دلیل ترکیب قوی تر، ماندگاری بیشتری نسبت به کامپوزیت ها دارند و دچار لک یا تغییر رنگ نمی‌شوند. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که برای انجام لمینت دندان به دو یا چند جلسه درمانی یا بیشتر نیاز است.

 با این حال، مزایای آن ارزش انتخاب کردنش را دارد زیرا نه تنها قوی تر است، بلکه تقریباً با همان قیمت، ماندگاری بیشتری نیز دارد.

4- نحوه نصب

یکی از دلایل تفاوت قیمت کامپوزیت و لمینت نحوه نصب ونیرهای دندانی است. کاشت لمینت های سرامیکی نیاز به آماده سازی دندان ها دارد. در صورتی که برای کاشت کامپوزیت نیاز به تراشیدن مینای دندان نیست.

 

5- تعداد جلسات

 یکی از  مهمترین جواب ها در مورد سوال "کامپوزیت ارزان‌تر است یا لمینت ؟" تعداد جلسات می باشد.

روکش های کامپوزیت طی یک جلسه با استفاده از رزین کامپوزیت مخصوص ساخته می شوند. بنابراین هزینه این کار با هزینه دو یا سه جلسه و هزینه لابراتوار لمینت دندان بسیار متفاوت است.

6- دستمزد دندانپزشک

فرقی نمی کند ایمپلنت لمینت یا کامپوزیت دندان را انتخاب کنید؛ به هر حال اگر دندانپزشک مجربی را انتخاب نکنید، ممکن است پس از نصب روکش دندان با عوارض کوتاه مدت و یا حتی عوارض بلند مدت مواجه شوید.

معمولاً دندانپزشکان برای کاشت لمینت هزینه بیشتری دریافت می‌کنند زیرا برای تراشیدن مینای دندان به مهارت بیشتری نیاز دارد.

اگر دندانپزشک دندان را بیش از حد تیز کند تا به عاج نرسد در این صورت لمینت اتصال ضعیف تری دارد و ممکن است سقوط کند.

رعایت تمامی این نکات به میزان مهارت و تجربه دندانپزشک بستگی دارد؛ هر چه مهارت و تجربه دندانپزشک بیشتر باشد دستمزدی که دریافت می‌کند نیز بیشتر خواهد بود بنابراین دستمزد دندانپزشک را می توان یکی از دلایل تفاوت قیمت کامپوزیت و لمینت دانست.

خلاصه

در این مقاله سعی شد نکات لازم در مورد این که "کامپوزیت ارزان‌تر است یا لمینت" را بررسی کنیم. اگر به دلیل تغییر رنگ، ترک خوردگی یا ناهمواری دندان ها لبخند خود را پنهان می کنید، روکش های دندانی ممکن است گزینه بسیار خوبی برای شما باشند.

آنها قادرند بسیاری از عیوب دندانی را پنهان کنند و اعتماد به نفس شما را برای نشان دادن لبخندتان افزایش دهند. به طور کلی می توان گفت که قیمت لمینت دندان به نوع مواد استفاده شده، محل انجام آن و همچنین تعداد دندان هایی که نیاز به کاشت روکش دارند بستگی دارد.

هزینه لمینت پرسلن نسبت به ونیر کامپوزیت بیشتر است که دلیل این امر را می‌توان مراحل ساخت لمینت، مقاومت بیشتر روکش در برابر ضربه، سایش و زرد شدن دانست.

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت در چیست؟
تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

 


همین حالا کلیک نمایید و عکس لبخندتان را برای ما بفرستید. 

تا مشاوره و هزینه‌ی حدودی آن از طرف متخصص زیبایی برای شما ارسال گردد.

(تصاویر به گونه‌ای که 16 دندان جلو مشخص باشد.)

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!