آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

برداشتن کامپوزیت دندان چه زمانی ضروری است؟

افرادی که دارای دندان‌های نامتقارنی هستند معمولا از روش کامپوزیت برای پوشاندن عیوب دندان‌های خود استفاده می‌کنند که ممکن است برخی از افراد پس از انجام کامپوزیت به هر دلیلی پشیمان شوند و قصد برداشتن آن‌ را داشته باشند.

برداشتن کامپوزیت دندان چه زمانی ضروری است؟
25 بهمن 1401
0

برداشتن کامپوزیت دندان چه زمانی ضروری است؟

افرادی که دارای دندان‌های نامتقارنی هستند معمولا از روش کامپوزیت برای پوشاندن عیوب دندان‌های خود استفاده می‌کنند که ممکن است برخی از افراد پس از انجام کامپوزیت به هر دلیلی پشیمان شوند و قصد برداشتن آن‌ را داشته باشند.

اما سوال پرتکراری که در رابطه با کامپوزیت توسط افراد پرسیده می‌شود این است که:

"برداشتن کامپوزیت دندان چه زمانی ضروری است؟"

بهتر است بدانید که زمان ضروری و واجب برای برداشتن کامپوزیت به شرایط افراد بستگی دارد و جدا کردن کامپوزیت دلایل متعددی دارد.

در ادامه این مطلب به بررسی علل برداشتن کامپوزیت و روش‌های انجام این کار می‌پردازیم.

دلایل برداشتن کامپوزیت دندان

در میان مراجعه کنندگان به کلینیک‌ها و مطب‌های دندانپزشکی، گاهی افرادی را می‌توان دید که به دلایل مختلف قصد برداشتن کامپوزیت دندان‌هایشان را دارند. از مهم‌ترین دلایل برداشتن کامپوزیت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نارضایتی از انجام کامپوزیت

امکان دارد فردی که کامپوزیت دندان را انجام می‌دهد، بعد از مدتی از ظاهر و یا رنگ کامپوزیت ناراضی باشد به همین دلیل نیز نسبت به برداشتن کامپوزیت دندان‌هایش اقدام می‌کند.

 • تعویض کامپوزیت با لمینت

افرادی نیز وجود دارند که می‌خواهند لمینت را جایگزین کامپوزیت کنند بنابراین ابتدا باید کامپوزیت را بردارند و‌ سپس عملیات مربوط به جای‌گذاری لمینت انجام دهند.

 • آسیب‌های محیطی

در اثر برخی عوامل محیطی ممکن است کامپوزیت آسیب ببیند؛ البته در برخی موارد این آسیب قابل ترمیم است. اگر کامپوزیت به هر دلیلی آسیب ببیند و قابلیت اصلاح را نداشته باشد باید کامپوزیت را بردارند.

 • ایجاد تنوع

از دیگر دلایل برداشتن کامپوزیت دندان می‌توان به ایجاد تنوع اشاره کرد.

 • ترمیم دندان

ناگفته نماند برخی دیگر قصد ترمیم دندان‌های خود را دارند که در این صورت نیز ابتدا باید کامپوزیت را بردارند و سپس دندان را ترمیم کنند.

 • استفاده نادرست مواد کامپوزیت

یکی دیگر از دلایل برداشتن کامپوزیت دندان را می‌توان استفاده نادرست از مواد کامپوزیت دانست. هنگامی که کلینیک و یا مطب دندانپزشکی را برای انجام کامپوزیت دندان انتخاب می‌کنید حتما اطمینان حاصل کنید که مرکز انتخابی شما از مواد با کیفیت و استاندارد استفاده می‌کند.

هر یک از موارد نام برده شده در این بخش می‌تواند عامل مهمی برای برداشتن کامپوزیت دندان باشد بنابراین اگر شما نیز با یک یا چند مورد از موارد بالا دست‌وپنجه نرم می‌کنید بهتر است به فکر برداشتن کامپوزیت و جایگزینی برای آن ها باشید.

روش‌های جدا کردن کامپوزیت  

اگر به هر دلیلی مجبور به برداشتن ونیر کامپوزیت شدید اصلا نگران نباشید؛ چرا که روش‌های متعددی برای جدا کردن کامپوزیت وجود دارد. البته روش‌های برداشتن کامپوزیت به مرور زمان دچار پیشرفت و تغییراتی شده است که در ادامه این روش‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • استفاده از ورق‌های سمباده برای جدا کردن ونیر کامپوزیت

یکی از روش‌های جدا کردن کامپوزیت دندان استفاده از ورق‌های سمباده است، اما دلیل استفاده از این ورق‌ها برای این کار چیست؟

ورق‌های سمباده دارای سطح ساینده‌ای هستند که توانایی از بین بردن کامپوزیت روی دندان و پولیش آن‌ها را دارند.

به علت انعطاف پذیری ورق‌های سمباده، دسترسی به تمام سطوح دندان امکان پذیر است. همچنین با بهره گرفتن از قابلیت انعطاف پذیری ورق‌های سمباده، امکان بیرون آوردن مجدد مینای دندان وجود دارد؛ البته استفاده از این روش تقریبا منسوخ شده است و روش‌های پیشرفته‌تری جایگزین این روش شده اند.

 • جدا کردن کامپوزیت با دریل کاربیدی

دریل‌های کاربیدی یکی از ابزار‌های مورد استفاده در مراکز دندانپزشکی هستند که برای جدا کردن کامپوزیت دندان، توسط دندانپزشک استفاده می‌شود. قدرت انعطاف پذیری دریل کاربیدی نسبت به ورق‌های سمباده کم‌تر است؛ از این رو دسترسی به گوشه‌های دندان سخت‌تر شده و بیشتر اوقات اصلا امکان پذیر نیست‌.

ناگفته نماند دریل کاربیدی از لحاظ پولیش دادن، سرعت عمل بالاتری نسبت به ورق‌های سمباده دارد. در این روش دندانپزشک با ایجاد فشار مناسب و استفاده از دریل کاربیدی، کامپوزیت را از دندان جدا می‌کند.

 • جدا کردن کامپوزیت باabrasion Air _

پیشرفته‌ترین و ایمن‌ترین روش برای جدا کردن کامپوزیت دندان این روش است که به وسیله آن، بدون آسیب رسیدن به مینای دندان، کامپوزیت از روی دندان برداشته می‌شود. روش استفاده از این تکنولوژی به این صورت است که از ذرات ریز اکسید آلومینیوم برای جدا کردن کامپوزیت استفاده می‌کنند.

لازم به ذکر است که این روش تقریبا جایگزین روش کاربیدی و ورق سمباده است که علاوه بر سرعت بالا، به سلامت دندان‌ها هیچ آسیبی وارد نمی‌کند و از پوسیدگی دندان نیز جلوگیری می‌کند.

آیا با مراقبت از کامپوزیت می‌توان طول عمر آن را افزایش داد؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که مراقبت از کامپوزیت طول عمر آن را افزایش می دهد؟

بهتر است بدانید که کامپوزیت دندان نیز همانند هر اقدام زیبایی که انجام می‌دهید نیازمند مراقبت و نگهداری است؛ بنابراین شما با استفاده از روش‌های اصولی مراقبت از کامپوزیت می‌توانید طول عمر آن را افزایش دهید. در ادامه به اقداماتی که سبب افزایش طول عمر کامپوزیت می‌شوند می پردازیم:

 • جوییدن خوراکی‌های سفت

بعد از انجام کامپوزیت از جوییدن خوراکی‌های سفت و سخت پرهیز کنید؛ چرا که در اثر جوییدن چنین خوراکی‌هایی فشار زیادی به کامپوزیت وارد می‌شود و باعث کاهش طول عمر کامپوزیت می‌گردند.

 • انجام ورزش‌های سنگین

اگر اهل ورزش هستید بهتر است پس از انجام کامپوزیت برای مدتی استراحت کنید. همچنین از انجام ورزش‌های سنگین و ورزش‌هایی که با توپ انجام می‌شوند به علت افزایش خطر و آسیب به کامپوزیت کناره گیری کنید.

عوامل موثر بر قیمت برداشتن کامپوزیت دندان

به طور کلی نمی‌توان گفت هزینه برداشتن کامپوزیت دندان برای تمامی افراد یکسان است؛ چرا که نرخ گذاری برای برداشتن کامپوزیت دندان تحت تاثیر عوامل متعددی انجام می‌شود، که از این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • علت برداشتن کامپوزیت

همان طور که در مطالب فوق اشاره کردیم علل متعددی برای جدا کردن کامپوزیت وجود دارد که با توجه به نوع علت، قیمت برداشتن کامپوزیت دندان تغییر می‌کند.

 • روش برداشتن کامپوزیت

روش‌هایی که برای برداشتن کامپوزیت وجود دارد دارای تفاوت‌هایی هستند که با توجه به سرعت و نحوه انجام کار تاثیرات زیادی روی قیمت می‌گذارند. به عنوان مثال روش استفاده از ورق سمباده کم‌ترین قیمت را دارد.

 • انتخاب مرکز دندانپزشکی

مراکز دندانپزشکی فراوانی وجود دارند که خدمات برداشتن کامپوزیت دندان را ارائه می‌دهند، این مراکز با توجه به شرایط، روش، تجربه دندانپزشک و... قیمت‌های متعددی را برای برداشتن کامپوزیت دندان ارائه می‌دهند.

جمع بندی

کامپوزیت دندان یکی از روش‌های غیر تهاجمی برای رفع عیب‌ها و نقص‌های دندان است که برخی از افراد به دلایل مختلف قصد برداشتن آن را دارند. برخی از این دلایل را می‌توان به نارضایتی، ترمیم دندان، ایجاد تنوع و... نسبت داد. همچنین روش‌های بسیاری برای برداشتن کامپوزیت دندان وجود دارد که روش Air_abrasion یکی از بهترین روش‌ها است که  سرعت عمل بالایی دارد و به سلامت دندان‌ها نیز آسیبی نمی‌رساند.

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟
تفاوت کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!