آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

آیا لمینت سرامیکی دائمی است؟

داشتن لبخندی زیبا با دندان‌های براق و مرتب، بی‌شک آرزوی تمام انسان‌ها است. امروزه به‌کمک روش‌های جدید درمانی، تحقق این آرزو کار دشواری نیست. دندان‌پزشکان از طریق ساخت ونیر (روکش) دندان می‌توانند به‌طور کامل نواقص دندان‌های شما را از بین ببرند.

آیا لمینت سرامیکی دائمی است؟ بررسی طول و ماندگاری لمینت سرامیکی دندان

داشتن لبخندی زیبا با دندان‌های براق و مرتب، بی‌شک آرزوی تمام انسان‌ها است. امروزه به‌کمک روش‌های جدید درمانی، تحقق این آرزو کار دشواری نیست. دندان‌پزشکان از طریق ساخت ونیر (روکش) دندان می‌توانند به‌طور کامل نواقص دندان‌های شما را از بین ببرند. برای ساخت روکش دندان از دو ماده ونیر کامپوزیت و پرسلن ونیر استفاده می‌شود.

دندان‌پزشکان برای اینکه پرسلن ونیر یا لمینت سرامیکی را روی دندان‌های شما قرار دهند، مقدار کمی از دندان (حدوداً نیم‌ میلی‌متر) را می‌تراشند به همین دلیل، لمینت سرامیکی یک روش دائمی بوده و بسته به جنس لمینت و عادات بهداشتی شما طول عمر آن متفاوت است. در این مقاله به این پرسش پاسخ خواهیم داد که آیا لمینت سرامیکی دائمی است؟ چه تفاوت‌هایی با کامپوزیت دارد و چطور می‌توانیم طول عمر لمینت سرامیکی دندان را افزایش دهیم.

ونیر کامپوزیت چه تفاوتی با لمینت سرامیکی دارد؟

دندان‌پزشکان از ونیر کامپوزیت بیشتر برای رفع شکستگی‌های جزئی، رفع فاصله بین دندان‌ها، تنظیم ارتفاع دندان‌ها با یکدیگر و از این قبیل مشکلات استفاده می‌کنند. در عوض، لمینت سرامیکی اغلب برای تعمیر دندان‌های به‌شدت آسیب دیده استفاده می‌شوند. همچنین قیمت کامپوزیت بسیار پایین‌تر از قیمت لمینت دندان است. از دیگر تفاوت‌های لمینت و کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لمینت‌های سرامیکی در آزمایشگاه‌های دندان‌پزشکی ساخته می‌شوند؛ اما روکش‌های کامپوزیت به‌طور مستقیم روی دندان‌ها قرار می‌گیرند
 • برای تکمیل لمینت‌های دندان به حداقل 2 هفته زمان نیاز است؛ اما طول درمان کامپوزیت دو الی سه جلسه است.
 • روکش‌های کامپوزیت به‌اندازه روکش‌های لمینت مقام نیستند
 • روکش‌های کامپوزیت طول عمر کمتری دارند و زودتر از لمینت‌های دندان شفافیت خود را از دست می‌دهند.

آیا لمینت سرامیکی دائمی است؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، لمینت سرامیکی دندان یک روش دائمی برای روکش کردن دندان‌ها است؛ اما خود لمینت‌ها دائمی نیستند.

میزان عمر لمینت‌ها باتوجه به عواملی، مانند جنس لمینت، نحوه مراقبت از آن‌ها، کیفیت کار دندان‌پزشک، نحوه ساخت و نصب پرسلن ونیر بستگی دارد.

در واقع لمینت کردن دندان یک روش دائمی و برگشت‌ناپذیر است و امکان حذف لمینت‌ها در آینده وجود نداشته و در صورت لزوم فقط می‌توانید آن‌ها را تعویض کنید. لمینت‌ها ممکن است به‌دلایلی، همچون لب‌پَر شدن، ترک خوردن یا شکستن نیاز به تعویض داشته باشند.

برای نصب لمینت‌ها، مقداری از مینای دندان تراشیده می‌شود؛ بنابراین در صورت افتادن لمینت می‌بایست سریعاً به دندان‌پزشک مراجعه کرده و یک لمینت جدید جایگزین کنید. مینای دندان بدون روکش فقط مدت کوتاهی دوام می‌آورد و ممکن است کاملاً خُرد شود.

طول عمر لمینت سرامیکی دائمی دندان چقدر است؟

طول عمر لمینت دندان‌ها معمولاً بین 7 تا 15سال است و پس از آن می‌بایست تعویض شوند. البته طول عمر لمینت‌ سرامیکی دندان کاملاً بستگی به سبک زندگی شخص داشته و ممکن است تا 20 سال نیز دوام داشته باشند. برای مثال، عادت‌هایی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل و قهوه و دندان قروچه همان‌طور که دندان‌های طبیعی را از بین می‌برند، می‌توانند به لمینت‌ها نیز آسیب وارد کنند. 

راهکارهای مراقبت از دندان‌ ها پس از نصب لمینت سرامیکی دائمی

با اینکه لمینت کردن دندان‌ها یک روش دائمی برای بهبود ظاهر و وضعیت دندان‌ها است اما به این معنی نیست که لمینت‌ها قرار است بدون نگهداری و ترمیم، در دهان شما باقی بمانند. در ادامه می‌توانید روش‌های مراقبت صحیح از لمینت‌های سرامیکی دندان را مطالعه کنید. این روش‌ها عبارت‌اند از:

 • برای جلوگیری از لکه‌دار شدن لمینت‌ها، بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید.
 • حداقل دو بار در طول روز، لمینت‌ها را با خمیر دندان حاوی فلوراید بشویید.
 • کشیدن نخ دندان را فراموش نکنید.
 • اگر ورزشکار هستید، حتماً از محافظ دندان استفاده کنید.
 • مراجعه به دندان‌پزشک برای بررسی وضعیت دندان‌ها ضروری و لازم است.
 • اگر در خواب دندان قروچه می‌روید از محافظ‌ دندان شبانه استفاده کنید.
 • غذاهای سفت را با دندان‌های عقبی خود بجوید.
 • از مصرف بیش از اندازه الکل، قهوه و شیرینی بپرهیزید.
 • عادات مضر خود مانند سیگار کشیدن یا جویدن ناخن را ترک کنید.
 • از دندان خود به‌عنوان ابزار استفاده نکنید، برای مثال برخی افراد از دندان‌های خود برای باز کردن در اجسام یا شکستن آجیل استفاده می‌کنند.

رعایت نکردن نکات بهداشتی پس از لمینت کردن دندان چه عواقبی دارد؟

رعایت نکردن نکات بهداشتی علاوه بر اینکه به سلامت دهان و دندان شما آسیب وارد می‌کند می‌تواند باعث کاهش طول عمر لمینت سرامیکی دائمی شود. هنگامی که شما بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی‌کنید، ممکن است لثه شما بیمار شود. بیماری لثه باعث می‌شود بین دندان شما و روکش یک فاصله کوچک ایجاد شود. این فاصله بین دندان و لمینت به یک مکان مناسب برای باکتری‌ها تبدیل شده و منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. پوسیده شدن دندان‌های زیر لمینت، استحکام و ماندگاری آن‌ها را کاهش داده و ممکن است باعث خُرد شدن دندان شما شود.

لمینت سرامیکی دائمی دندان چه فوایدی دارد؟

بزرگترین مزیت روکش‌ها به‌ویژه لمینت سرامیکی دائمی، بهبود ظاهر دندان‌ها و زیباتر کردن لبخند شما است. برخی دیگر از فواید درمانی و زیبایی لمینت‌های سرامیکی عبارت‌اند از:

 • بهبود ظاهر دندان‌های شکسته و پوسیده
 • قابل استفاده برای دندان‌هایی که تغییر رنگ شدید داده‌اند و با هیچ روشی از جمله جرم‌گیری، این تغییر رنگ قابل درمان نیست
 • از بین بردن شکاف بین دندان‌ها
 • بهبود ظاهر دندان‌هایی که کوچک‌تر از حد متوسط هستند.
 • بهبود ظاهر دندان‌های نوک تیز یا با شکل غیرعادی.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به این پرسش پاسخ دادیم که آیا لمینت‌ سرامیکی دائمی است یا خیر. علاوه بر این نکاتی درباره افزایش طول عمر لمینت سرامیکی دائمی عنوان کردیم.

لازم به ذکر است که قبل از اینکه تصمیم بگیرید باید از چه نوع روکشی برای دندان‌های خود استفاده کنید، دندان‌پزشک برای ارزیابی سلامت دندان‌های شما از آن‌ها یک عکس اشعه ایکس می‌گیرد. اگر دندان‌های شما به‌شدت پوسیده شده باشند یا بیماری لثه داشته باشید، احتمالاً استفاده از لمینت دندان را به شما توصیه نمی‌کنند.

در مرحله بعدی دندان‌پزشک مقداری از مینای دندان را تراشیده و از دندان‌ها قالب تهیه می‌کند. این قالب به لابراتوارهای دندان‌‌پزشکی فرستاده شده و طبق سفارش شما پرسلین ونیرها آماده خواهند شد. همچنین قیمت لمینت سرامیکی دائمی بستگی به جنس لمینت داشته و طول عمر آن‌ها ارتباط مستقیمی با عادات شخصی شما دارد.

سوالات متداول

چه نوع روکشی برای دندان طبیعی‌تر به نظر می‌رسد؟

لمینت‌های سرامیکی که به صورت سفارشی و متناسب با دهان و دندان افراد ساخته می‌شوند، طبیعی‌تر به نظر می‌رسند.

لمینت سرامیکی دائمی برای بهبود چه نوع دندان‌هایی استفاده می‌شود؟

اگر دندان‌های شما شدیدا آسیب دیده باشند یا ظاهری نامرتب و لکه‌دار داشته باشند، دندان‌پزشک احتمالا لمینت‌های سرامیکی را به شما توصیه می‌کند.

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

 

 

 

اطلاعیه:قیمت لمینت دندان هر واحد 2450 هزار تومان و کامپوزیت دندان هر واحد 690 هزار تومان به تعداد محدود تا 5 روز آینده

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393558965 زیبایی

09393559163 درمانی

 

 

همین حالا کلیک نمایید و عکس لبخندتان را برای ما بفرستید. 

تا مشاوره و هزینه‌ی حدودی آن از طرف متخصص زیبایی برای شما ارسال گردد.

(تصاویر به گونه‌ای که 16 دندان جلو مشخص باشد.)

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!