آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

چاپ سه بعدی انقلابی در دندانپزشکی

استفاده از چاپ سه بعدی در دندانپزشکی، مزایای چاپ سه بعدی در دندانپزشکی، ایجاد مدل ارتودنسی با چاپ سه بعدی، توانایی های چاپ سه بعدی در دندانپزشکی، استفاده از چاپ سه بعدی در ایمپلنت دندان، چاپ سه بعدی و صرفه جویی در هزینه برای بیمارن و دندانپزشکان

چاپ سه بعدی انقلابی در دندانپزشکی
12 مرداد 1398
0

چگونه چاپ سه بعدی انقلابی در دندانپزشکی ایجاد کرده است

مفهوم چاپ سه بعدی طوفانی در جهان به پا کرده است. برنامه های کاربردی بالقوه بی پایان هستند، به خصوص در زمینه های پزشکی و دندانپزشکی پیشرفت های امیدوار کننده ای دارند. هنوز یک تکنولوژی نسبتا جدید است، اما آزمایشگاه های دندانپزشکی سنتی می توانند از طریق ماشین های چاپگر و دوربین های فیلمبرداری به کار خود ادامه دهند اگر که چاپ سه بعدی به همان سرعت رو به جلو حرکت کند.

پیشرفت چاپ سه بعدی در دندان پزشکی

بر اساس پیش بینی های یک گزارش منتشر شده توسط  SmarTech در ماه مه 2015، انتظار می رود که شایستگی چاپ سه بعدی در سایرزمینه ها نیز رشد کند، اما چاپگرهای سه بعدی و مواد دیگر منحصرا برای دندانپزشکان در حال حاضر تولید می شوند. همچنین انتظار می رود تکنولوژی چاپ سه بعدی بیش از 60 درصد از نیازهای تولیدات دندانپزشکی را تا سال 2025 فراهم کند و شاید حتی بیشتر در قسمت هایی مانند مدل سازی دندانپزشکی نیز کمک کننده باشند.

توانایی چاپ سه بعدی در دندانپزشکی

دندانپزشکان چقدر از تکنولوژی چاپ سه بعدی استفاده می کنند؟ در اینجا چند برنامه کاربردی وجود دارد:

  1. یک دندان آسیب دیده را جایگزین یا ترمیم کنید: دندانپزشک دهان بیمار را با یک قطعه کوچک دیجیتال اسکن می کند. یک تصویر سه بعدی از دندان ها و لثه ها می گیرد که به عنوان یک فایل کامپیوتری ذخیره می شود. نرم افزار Computer Aided Design (CAD)، دندانپزشک را قادر به طراحی دیجیتال ترمیم دندان و چاپ محصول نهایی در چاپگر سه بعدی می کند.
  2. یک مدل ارتودنسی بسازید: مراحل قبل از استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی شامل این می شود که بیمار باید گل ناخوشایند و چسبناک را گاز بزند تا سفت شود و به یک قالب تبدیل شود، که به عنوان مدل اولیه برای طراحی درمان براکت ها یا Invisalign استفاده می شود. این کار خیلی با چاپ سه بعدی همراه نیست. یک دندانپزشک می تواند همان تکنولوژی برجسته شده در مثال اول را برای اسکن کردن دندان ها، طراحی یک دستگاه ارتودنسی و چاپ نتیجه نهایی در خانه استفاده کند.
  3. تولید تاج ها، پل ها، سرپوش ها، دندان مصنوعی ها و موارد دیگر: همان فرآیند که در بالا ذکر شده است می تواند برای چاپ تمام انواع ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار گیرد. تنها تفاوت در مواد گرانبهای مورد استفاده در فرایند چاپ است.
  4. ساخت ابزار جراحی: چاپگرهای سه بعدی نه تنها قادر به انجام ایمپلنت دندان هستند، بلکه همچنین می توانند مته های هدایت کننده ای که برای تکمیل روش های خاص دندانپزشکی لازم هستند را به صورت سه بعدی چاپ کنند.

بیشتر بخوانید: انواع ایمپلنت دندان، مزایا و معایب ایمپلنت دندان، طول عمر کامپوزیت دندان، انواع ارتودنسی دندان، ارتودنسی با لیزر

مزایای چاپ سه بعدی در دندانپزشکی

دندانپزشکی سالهای زیادی در تولید تاج دندان، پل ها و دیگر ایمپلنت ها به آزمایشگاه ها متکی است. چرا اکنون به تکنولوژی چاپ سه بعدی رو آوردند؟ به طور خلاصه، چون همه برنده می شوند:

  • صرفه جویی در هزینه برای دندانپزشکان: اضافه کردن آزمایشگاه دندان هزینه قابل توجهی برای هر عمل دندانپزشکی به همراه دارد. سپس، استخدام کارکنان ماهر برای تولید ایمپلنت دندان، سرمایه گذاری قابل ملاحظه ای را می طلبد. در مجموع، بسته به حجم کار، هزینه اجرای یک آزمایشگاه دندانپزشکی می تواند به چندین هزار دلار برسد. این هزینه  با هزینه  برای یک بار چاپ سه بعدی مدل بالا که شامل عرضه اولیه مواد است مقایسه کنید. استفاده مداوم از مواد مؤثر در طول عمر همراه با هزینه های زیادی است، اما از آزمایشگاه دندانپزشکی بسیار کمتر است.
  • صرفه جویی در هزینه برای بیماران: هزینه های بالای اعمال و اجرای آزمایشگاه دندانپزشکی در هر نسخه ی بیمار اضافه می شود. با استفاده از فنآوری های سنتی، یک تاج دندان می تواند هزینه بیشتری برای بیمار  داشته باشد. در حالی که چاپگرهای سه بعدی هزینه های اضافی را تا 80 درصد کاهش می دهند، دندانپزشکان می توانند مبلغ را به بیماران خود برگردانند.
  • خدمات دندانپزشکی و ارتوپدی سریعتر و دقیقتر هستند: مدل سازی دستی زمان زیادی می برد، در حالی که با چاپ سه بعدی می توانید چندین حالت را یک باره چاپ کنید. از زمانی که چاپگرهای سه بعدی با چاپ لایه های ضخیم با ضخامت 16 میکرون یکی در بالای دیگری تصاویر دیجیتالی را به اشیاء فیزیکی تبدیل می کنند دقت نیز بهبود یافته است. افزایش ظرفیت تولید و نتیجه دقیق تر به نفع هر دندانپزشک و بیمار است.

منبع مقاله

 جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

همین حالا کلیک نمایید و عکس لبخندتان را برای ما بفرستید. 

تا مشاوره و هزینه‌ی حدودی آن از طرف متخصص زیبایی برای شما ارسال گردد.

(تصاویر به گونه‌ای که 16 دندان جلو مشخص باشد.)

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!