آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

اثر قهوه بر تغییر رنگ کامپوزیت دندان

اثر مصرف قهوه بر تغییر رنگ کامپوزیت دندان، جلوگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان، علل تغییر رنگ کامپوزیت دندان، پس از تغییر رنگ کامپوزیت دندان چه کنیم؟

اثر قهوه بر تغییر رنگ کامپوزیت دندان
6 شهریور 1398
0
دسته بندی: کامپوزیت,

اثر قهوه بر تغییر رنگ کامپوزیت دندان: مقایسه بین سه نوع کامپوزیت نانوفیلد

کامپوزیت دندان: ثبات رنگ طولانی مدت از عوامل مهم موفقیت در ترمیم های کامپوزیتی می باشد. چنانچه تغییر رنگ در کامپوزیت ها مدت کوتاهی پس از درمان اتفاق بیفتد سبب شکست درمان و نارضایتی بیمار می شود. ثبات رنگ کامپوزیت ها خصوصا در نواحی ای که از نظر زیبایی مهم هستند، بسیار حائز اهمیت است. مهمترین مسئله این است که تغییر رنگ کامپوزیت ها با چشم قابل مشاهده نباشد. این تغییر رنگ می تواند ناشی از  عوامل خارجی مانند نوع تغذیه بیمار مانند نوشیدنی های رنگی مثل چای و قهوه، دهانشویه ها و یا حتی برخی داروها باشد. یا می تواند ناشی از عوامل داخلی مانند جنس و استحکام ماده کامپوزیتی باشد.

کامپوزیت نانوفیلد

کامپوزیت های نانو فیلد،به دلیل اینکه در آنها اندازه ذرات کوچکتر می باشد ، قابلیت پرداخت بهتری داشته  و در مقابل تغییر رنگ مقاوم تر هستند، و به عنوان بهترین نوع کامپوزیت معرفی شده اند. در این نوع کامپوزیت ها امكان افزایش میزان فيلر از راه  مواجهه با ذرات نانو در فضای بين زنجيره ها متعدد پليمر وجود دارد. همینطور  ذرات نانو به شکل خوشه ای  در ساختار کامپوزیت های نانو مورد استفاده قرار گرفته اند. کامپوزیتهای نانو به علت سایز کوچک ذرات فيلر، اینترفيس فيلر- رزین وسيعتري دارند که این امر باعث ميشود که تمایل به تغيير رنگ به علت جذب رنگدانه در این نوع کامپوزیت ها بيشتر باشد. (در ارتباط با انواع کامپوزیت دندان بیشتر بخوانید.)

اثر مصرف قهوه بر تغییر رنگ کامپوزیت دندان

 در رابطه با میزان تاثیر مصرف قهوه بر تغییر رنگ کامپوزیت های دندان همچنان خلا اطلاعاتی وجود دارد.  یون های رنگ قهوه می توانند سبب تغییر رنگ "کامپوزیت دندان" شوند. بر اساس نتایج مطالعات انجام شده در زمینه تاثیر قهوه بر تغییر رنگ کامپوزیت ها، دو عامل pH و نیز وجود شكر در قهوه می توانند منجر به تغییر رنگ بیشتری شود. هرچه میزان PH موجود در  محلول پایین تر باشد منجر به  تخریب سطحی بیشتر  و در نهایت جذب رنگدانه بیشتر می شود. وجود شكر در قهوه نيز منجر به  افزایش میزان چسبندگی رنگدانه می شود. 


color-change-of-composite

البته استفاده از مسواک میزان تغییر رنگ را تا حدود بسیار زیادی، کاهش می دهد. 

 در یک مطالعه آزمایشگاهی که به روی 3 گروه ده تایی از سه نوع کامپوزیت نانو با عنوان " بررسي اثر قهوه بر تغییر رنگ سه نوع كامپوزيت نانو- مطالعه آزمايشگاهي"  انجام شده است ، نتایج نشان می دهد که میزان تغییر رنگ بر اثر مواجهه با قهوه، در هر سه نوع کامپوزیت، نسبت به رنگ اولیه تفاوت معنی داری داشت که از نظر کلینیکی غیر قابل قبول می باشد. اگر روزانه به طور متوسط مصرف قهوه هر فرد چهار فنجان باشد به طور میانگین یک دقیقه زمان ببرد که قهوه را بنوشد هر 24 ساعت نگهداري نمونه کامپوزیت در قهوه معادل یک سال مصرف قهوه ميباشد و همینطور 42 ساعت تقریبأ معادل 2 سال مصرف قهوه خواهد بود. البته این آمار ممکن است در افراد مختلف، متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ هزینه لمینت دندان، طول عمر کامپوزیت دندان، تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی، تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت دندان، ایمپلنت دندان، ایمپلنت ارزان

در مطالعه ذکر شده، تغییر رنگ سه نوع کامپوزیت (Grandio(Voco,Germany),Herculite XRV Ultra(Kerr,USA), Z350 XT(3M ESPE) که از انواع کامپوزیت های نانو می باشد،  به روش اسپکتروفتومر بررسی شد. طبق  نتيجه نهایی مطالعه، هر سه نوع کامپوزیت بررسی شده  در این تحقيق با قرار گرفتن در معرض قهوه رنگ شان دچار تغییر شد که از نظر کلينيكي قابل قبول نبود. بیشترین مقدار تغییر رنگ مربوط به کامپوزیت نوع Z350 XT  می باشد. و کمترین میزان تغییر رنگ در کامپوزیت های Herculite XRV Ultra می باشد.

برخی عوامل تشدیدکننده تغییر رنگ کامپوزیت

با این حال باید در نظر گرفت که خصوصیت رنگ کامپوزیت دندان، در محیط دهان تحت تاثیر عوامل مختلف دیگری نیز قرار می گیرد. برخی از این عوامل شامل تغییرات شیمیایی موجود در ماتریکس رزینی و نیز ساختار و ترکیب ماتریکس، اشعه ماراء بنفش ، میزان سطح مشترک فیلر (سطح مشترك فيلر در ماده کامپوزیت از ضعيف ترین نقاط می باشد  که به جذب آب حساسیت بالایی دارد که جذب آب در سطح مشترک فیلر می تواند به ایجاد ترکه ای ریز و ایجاد شکاف بین فيلر-ماتریكس شود که مسيری برای نفوذ رنگ ها به کامپوزیت می باشد و ... همچنین عوامل خارجی مثل نوع رژیم غذایی مورد استفاده که می تواند سبب تغییر رنگ شود.

پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان

در رابطه با جلوگیری از تغییر رنگ کامپوزیت ها  به دلیل مصرف قهوه، به طور کلی رعایت کامل و منظم بهداشت دهان و دندان در تغییر رنگ کامپوزیت ها و نیز افزایش طول عمر کامپوزیت دندان می توانند بسیار موثر باشد. افرادی که خوراکی‌ها و نوشیدنی های  رنگی مصرف می کنند نیز می توانند از خمیردندان‌های ساینده که در بازار  به نام خمیردندان مخصوص سیگاری‌ها موجود است، به شکل بسیار محدودی استفاده کنند. این نوع خمیردندان‌ها، به دلیل اینکه حاوی مواد ساینده بیشتری نسبت به سایر خمیر دندان‌ها می باشند، استفاده آن ها بیشتر  از دوبار در هفته توصیه نمی‌شود.

البته باید در نظر داشت که انجام کامپوزیت دندان و لمینت دندان به معنای منع کامل مصرف چای یا قهوه و سایر مواد غذایی رنگی نمی باشد بلکه آنچه مهم است رعایت بهداشت دهان و دندان بصورت منظم ، مسواک زدن و استفاده از نخ دادن می باشد. استفاده از نی هنگام مصرف نوشیدنی ها نیز می تواند در این زمینه موثر باشد.

پس از تغییر رنگ کامپوزیت دندان چه باید کرد؟


در صورت مشاهده تغییر در رنگ کامپوزیت با مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا علت تغییر رنگ کامپوزیت ها تشخیص داده شود و سپس اقدام درمانی مناسب صورت بگیرد. پس از تشخیص علت یا علت های  تغییر رنگ کامپوزیت دندان، به راحتی این تغییر رنگ برطرف خواهد شد.
در بیشتر موارد برای رفع تغییر رنگ ایجاد شده روی کامپوزیت دندان، روش پالیش کردن دندان کفایت می کند. در  صورتیکه  تغییر رنگ ایجاد شده در کامپوزیت دندان بیشتر از آن باشد که با روش پالیش کردن قابل درمان باشد، متخصص دندانپزشک برای رفع تغییر رنگ و بازگرداندن زیبایی لبخند شما از روشهای تخصصی تر استفاده خواهد کرد.

منبع مقاله

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

 
جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟
تفاوت کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

 

 

اطلاعیه:قیمت لمینت دندان هر واحد 3500هزار تومان و کامپوزیت دندان هر واحد 950هزار تومان به تعداد محدود تا 5 روز آینده

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393558965 زیبایی و

درمانی 


دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال شماره همراه شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!