آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

سفید کردن لمینت و کامپوزیت دندان

در این مطلب روش های سفید کردن کامپوزیت و لمینت را توضیح خواهیم داد. جلوگیری از تغییر رنگ کامپوزیت و لمینت دندان و سفید کردن آن از سوالات کسانیست که کامپوزیت میکنند.

سفید کردن لمینت و کامپوزیت دندان

یکی از موضوعاتی که بیشتر افراد در جستجوی آن هستند سفید کردن کامپوزیت و یا لمینت دندان است. اغلب مردم فکر میکنند کامپوزیت یا پروتز دندان ویژگی هایی مثل دندان طبیعی دارند. این تصور اشتباه و غلط است البته که این مسئله درباره گاز گرفتن و غذا خوردن بیشتر صدق میکند، اما بین دندان طبیعی و کامپوزیت دندان علی الخصوص از لحاظ نحوه واکنش آنها به سفید شدن تفاوت های زیادی وجود دارد.

بنابراین اگر نیاز به پروتز و یا کامپوزیت دندانی دارید و یا در پی روش سفید کردن روکش لمینت و کامپوزیت خود هستید سعی کنید قبل از کار در مورد تاثیرات آن از لحاظ ظاهر و زیبایی با دندانپزشک زیبایی خود صحبت کنید و از دندانپزشک مشاوره بگیرید. با درک درست درباره مشکلات روکش و مزایای آن میتوانید روکش مناسب دندان های خود را انتخاب کنید.

آیا تغییر رنگ کامپوزیت دندان ممکن است؟

راه های متعدد و زیادی برای سفید نگه داشتن و مراقبت از لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان وجود دارد. از درمان های قدیمی و سنتی گرفته تا درمان های امروزی مدرن. همانطور که بار ها امتحان شده است روش سنتی سفید کردن کامپوزیت در حال حاضر برای لمینت سرامیکی کارایی ندارد. روش سفید کردن روکش دندان، تاج، ایمپلنت، کامپوزیت به محض قرار گرفتن و چسباندن عملا غیر ممکن است.

با این وجود قبل از شروع کار میتوانید کامپوزیت دندان را سفید کنید. لمینت سرامیکی در برابر لکه و رنگ بسیار مقاوم است. قبل از انجام کامپوزیت اگر رنگ مناسب را انتخاب کنید بهتر است از اینکه بعدا در پی سفید کردن بر آیید.

انتخاب و تغییر رنگ کامپوزیت

مزایا و معایبی برای کامپوزیت دندان شما وجود دارد. یکی از معایب این است که دندان طبیعی شما اگر تغییر رنگ دهد، با دندان های کامپوزیت نشده کناری تضاد رنگ پیش می آید. این امر زمانی رخ میدهد که انتخاب رنگ کامپوزیت برای دندان هایتان تفاوت زیادی با دندان های طبیعی شما داشته باشد. این را نیز در نظر داشته باشید که بر اثر مصرف چایی، قهوه و یا مواد غذایی رنگی، کامپوزیت دندان رنگ خواهد گرفت و با دندان های طبیعی شما فرق خواهد کرد.

نکاتی برای سفید کردن کامپوزیت دندان

برای سفید کردن روکش کامپوزیت ونیر و دندان های طبیعی از قبل برنامه ریزی کنید. زیرا برنامه ریزی بعد از انجام کار کامپوزیت دشوار و گاهی غیر ممکن است. پس اگر قصد بر سفید کردن دندان طبیعی دارید قبل از انجام کامپوزیت دندان اقدام به سفید کردن نمایید زیرا بعد از نصب کامپوزیت بر روی دندان طبیعی سفید کردن دندان طبیعی دشوار خواهد بود. اگر از سفیدی دندان های طبیعی خود راضی و خشنود بودید، آن زمان میتوانید نسبت به انجام کامپوزیت دندان اقدام نمایید و با متخصص زیبایی خود مشورت کنید و در پایان کامپوزیت دندان انجام دهید. اگر از رنگ دندان های خود ناراضی هستید میتوانید ابتدا بلیچینگ نمایید و سپس اقدام به کامپوزیت کنید. در این زمان دندانپزشک نسبت به رنگ دندان های طبیعی شما بهترین رنگ را انتخاب میکند.

روش های مختلف برای سفید کردن کامپوزیت دندان

  • از مسواک هایی که فرچه نرم دارند استفاده کنید.

موهای سفت فرچه مسواک ممکن است به کامپوزیت آسیب بزنند و از طول عمر کامپوزیت دندان کم کند. علاوه بر این موضوع، امکان دارد باعث شود خط لثه کمی تحلیل رود و پایه روکش‌ها را در معرض دید قرار بدهد. پس توصیه می شود برای جلوگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان از مسواک‌های دارای فرچه نرم استفاده کنید.

  • اگر سیگاری هستید آن را ترک کنید.

تاثیر سیگار بر کامپوزیت دندان را در اینجا بخوانید. واقعا بهانه دیگری برای ترک سیگار احتیاج دارید؟ آیا در پی روش سفید کردن کامپوزیت به طور دائمی هستید؟ یکی از روش ها ترک سیگار می باشد. سیگار کشیدن علاوه بر اینکه موجب سرطان ریه، روده بزرگ، سکته مغزی، روماتیسم و بیماری های قلبی می شود، همچنین باعث می شود کامپوزیت دندان زرد شود.

  • از خمیر دندان پولیش میتوانید استفاده کنید.

خمیر دندان پولیش دار تنها روش سفید کردن کامپوزیت ونیر نیست و آخرین هم نخواهد بود. در حال حاضر برند های مختلفی  از خمیردندان موجود است که برای از بین بردن لکه از روی روکش و کامپوزیت میباشد. جلا دادن دندان ها با استفاده از خمیردندان های  ساده و معمولی فقط باعث از بین رفتن لکه های جزئی خواهد شد.

  • از خمیر دندان دارای جوش شیرین استفاده نکنید.

این را میدانیم که جوش شیرین بهترین ماده برای تمیز کردن دندان های طبیعی است اما برای کامپوزیت ونیر دقیقا برعکس عمل میکند زیرا بسیار ساینده و خطرناک است. استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن کامپوزیت دندان باعث میشود کامپوزیت دندان زودتر از زمان معمول از بین برود و تغییر رنگ زیادی داشته باشد. به عبارت دیگر استفاده از خمیر دندان دارای جوش شیرن موجب می‌شود از طول عمر مفید کامپوزیت دندان کم و رنگ آن را به سرعت تغییر کند و کدر شود.

  • بعد از خوردن مواد غذایی رنگی، حتما دندان های خود را مسواک بزنید.

اگر در پی روشی برای سفید کردن کامپوزیت های دندانی خود هستید به طور مداوم مسواک بزنید زیرا یکی از روش های موثر است. خوشبختانه کامپوزیت به راحتی مانند دندانهای طبیعی لکه دار نمی شوند، بنابراین نیاز به زیرنظر داشتن آن به طور مرتب نخواهد بود. اگر شما هم یکی  از میلیون ها آدم هستید که نمی توانید بدون نوشیدن چایی عملکرد روزانه خود را انجام دهید، بعد از نوشیدن دندان های خود را مسواک بزنید تا از لکه دار شدن  کامپوزیت دندان خود جلوگیری کنید.

در نظر داشته باشید که لمینت دندان تغییر رنگ نمیدهد مگر آنکه به خاطرعدم رعایت بهداشت دهان و دندان، رنگ دندان های زیرین آن تغییر کند و این تغییر از زیر لمینت به چشم بیاید. بهترین راهکار این است که در همان ابتدا در انتخاب رنگ لمینت و روکش و کامپوزیت دندان، دقت و مشورت نمایید تا آنکه به دنبال سفیدکردن مجدد آنها بعد از مدتها باشید.

 

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!