آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

چگونه ونیر های دندان در طول زمان تغییر یافته اند؟

تغییرات ونیر های دندان در طول زمان، تاریخچه ونیرهای پرسلین، ونیر های پرسلن امروزی، کامپوزیت ونیر ها از کجا شروع شده اند، تاریخچه لمینت دندان، تاریخچه کامپوزیت دندان

چگونه ونیر های دندان در طول زمان تغییر یافته اند؟
23 مرداد 1398
0
دسته بندی: لمینت,کامپوزیت,

چگونه ونیرهای دندان در طول زمان تغییر کرده اند؟

کامپوزیت دندان: تقریباً یک قرن است که ونیرها  به وجود آمدند و در این مدت به طرز چشمگیری تغییر کرده اند. کامپوزیت ونیر ها و لمینت دندان به روش های مختلفی ارتقا یافته اند از کاپ های مصنوعی دندان که بعد از چند ساعت برداشته می شوند تا دندان هایی طبیعی که به نظر برسند. اگر نگران دوام یا ظاهر ونیر ها هستید، در ادامه مطالب را بخوانید تا متوجه شوید که چقدر این فناوری زیبایی واقعاً تاثیر گذار بوده است. (مطالعه ی بیشتر: ونیر چیست؟ ونیر کامپوزیت، کامپوزیت ونیر دندان)

تاریخچه ی ونیرهای پرسلن

ونیر پرسلن از اواخر دهه 1920 میلادی وجود داشته اند و هیچ جای تعجبی وجود ندارد که کار شان در هالیوود شروع شد. دندانپزشکی در کالیفرنیا راهی پیدا کرد برای تقویت لبخند افرادی که ستاره ی هالیوود بودند. نام او دکتر چارلز پینکوس بود، وی یک کاپ دندان آکریلیک تهیه کرد که متناسب دندان های موجود فرد بود. ستاره ها (بازیگران) سر صحنه های فیلم کاپ های دندان خود را می گذاشتند، سپس آنها را بر می داشتند. اگرچه طبق  اطلاعاتی که ما امروزه نسبت به ونیر های دائمی پرسلن داریم این روش، یک مسیر طولانی پیموده است، اما کاپ دندان آکریلیک شروع استفاده از ونیر ها برای تکمیل لبخند یک شخص است.

بین دهه های 1920 و 1950، مردم عادی شروع به استفاده از ونیرها برای کمک به شکل دادن لبخند شان کردند، به خصوص برای دندان هایی که آسیب دیده اند یا از بین رفته اند. تا دهه 1950، دندانپزشکان ونیر را به دندان پیوند می دادند، اما در پیوند صحیح آنها مشکل داشتند. ونیرها از جنس پرسلن یا "کامپوزیت" ساخته شده بودند، و دکتر مایکل بونوکور روشی یافت که در آن سطح دندان را با اسید ضعیف خراش داد. این کار سطحی را ایجاد می کند که یک ماده ی پیوندی بهتر می تواند به آن بچسبد و باعث می شود که ونیرها دائمی تر و جذاب تر شوند.

ونیر هایی که ما امروزه با آنها سر و کار داریم در واقع از اوایل دهه 80 آغاز شد. قیمت کامپوزیت دندان و نیز قیمت لمینت دندان مقرون به صرفه تر شد و پیوند دادن شان آسان تر شدد و همین امر راه حل های رایجی برای افرادی که مشکل زیبایی داشتند فراهم کرد.

ونیرهای پرسلن امروز

اگر امروز قصد پیوند ونیر به روی دندان های تان دارید، می توانید بین ونیرهای سنتی و ونیرهایی که به آماده سازی نیاز ندارند یکی را انتخاب کنید.

وقتی گزینه ی انتخابی ونیر سنتی باشد، دندانپزشک شما مقدار بسیار جزئی مینای دندان را از سطح دندان یا دندان هایی که قرار است ونیر دریافت کنند بر می دارد. سپس، دندانپزشک تان از دندانی که کمی تراشیده شده قالب می گیرد، بنابراین اکنون می تواند ونیر دریافت کند. بین دو تا چهار هفته طول می کشد تا ونیر را پیوند دهند. اگر نگران لبخند ناخوشایند هستید می توانید طی فرآیند آماده سازی از ونیر موقتی استفاده کنید.

با ونیر هایی که نیاز به آماده سازی ندارند، نیازی به برداشتن و تراشیدن سطح دندان های طبیعی شما وجود ندارد و ونیر ها به طور مستقیم به دندان های طبیعی شما پیوند داده می شوند.

قبل از پیوند دائم آنها، دندانپزشک تناسب و ظاهر نهایی ونیر را در دهان شما بررسی می کند. تنظیماتی در رنگ ونیر در این مرحله می توان انجام داد. اگر ونیر کاملاً مناسب نباشد، دندانپزشک می تواند سطح دندان را بتراشد. بعد از پاکسازی، صیقل دادن و محکم کردن دندان، دندانپزشک ونیر را به دندان شما پیوند می زند. حتی بعد از پیوند ونیر و محکم کاری آن، دندانپزشک تان همچنان می تواند نیش و تناسب آن را تنظیم کند. ونیر های امروزی بین 10 تا 30 سال دوام می آورد، این پیشرفت بزرگی نسبت به سبک قدیمی است که به سختی در جای خود باقی می ماند.

اجتناب از دندان های به اصطلاح نخودی با ونیرهای امروزی

یکی از مشکلاتی که ونیرها دارند چیزی است که مردم به آن لقب "دندان های جوجه ای یا نخودی" داده اند. نشا دهنده ی دندان هایی است که مشخصا مصنوعی هستند، یا به دلیل این که بسیار بزرگ و بسیار سفید هستند یا شکل طبیعی ندارند. دندان هایی که دقیقاً و کاملاً صاف هستند (صاف تر از آن است که حتی براکت ها بتوانند آن را ایجاد کنند) نیز شبیه دندان های جوجه ای هستند. در ابتدا افرادی که از ونیر استفاده می کردند با این نتیجه مواجه می شدند، زیرا تمرکز بیشتر روی زیبایی دندان ها بود. حتی اگر یک دندانپزشک فقط از یک یا دو ونیر برای پوشاندن دندان لکه دار یا آسیب دیده استفاده کند، آن ونیر ممکن است سازگاری نداشته باشد شاید به این دلیل که با شکل و رنگ بقیه ی دندان ها مطابقت ندارد.

بیشتر بخوانید:ایمپلنت چیست؟ انواع ایمپلنت دندان، مزایا و معایب ایمپلنت دندان، طول عمر کامپوزیت دندان، انواع ارتودنسی دندان، ارتودنسی با لیزر، ایمپلنت ارزان

در واقع  مردم متوجه شدند که نقص های ظریف لبخند شخص باعث می شود طبیعی تر و جذاب تر باشد. بعد از دیدن لبخند های چیکلتی (Chicklet) بسیار زیادی در میان ستاره های هالیوودی، افرادی که قصد پیوند ونیر داشتند درخواست ظاهر طبیعی تری کردند. این عمل گران تر است اما واقعا ارزشش را دارد. از همه ی اینها گذشته  ونیر های غیر طبیعی ممکن است در دهان شما بسیار مصنوعی به نظر برسند. هدف این است که آنها را طوری نشان دهیم که متعلق به شما هستند و شانس آوردید که دندان های تقریباً سفید و کاملی دارید.

برای جلوگیری از ظاهر مصنوعی دندان های چیکلتی، امروزه دندانپزشکان وقت خود را بیشتر صرف ترمیم و استفاده از ونیر ها می کنند. دندانپزشکان با افرادی که مسئول ساخت کلاه های پرسلن، ایجاد شفافیت ظریف در لبه ها، شکل مناسب مطابق با دندان های واقعی تان و کانتور کامل هستند در آزمایشگاه های تخصصی کار می کنند. ایجاد یک رنگ طبیعی که با دندان های طبیعی شما مطابقت داشته دارد و همچنان سفیدی جذابی دارد یکی دیگر از جنبه های مهم ونیر های خوب است. وقتی دندانپزشکی را پیدا کردید که برای ایجاد و پیوند ونیر های تان وقت زیادی صرف می کند، در پایان کار، لبخندی عالی و کاملاً واقعی خواهید داشت.

 

چه نیاز داشته باشید یک دندان لکه دار یا زشت را بپوشانید، یا بخواهید مشکلات قابل توجه دندان های جلویی تان را برطرف کنید، کامپوزیت ونیر ها و لمینت دندان می توانند آن لبخند را برای شما فراهم کنند. یک کلینیک دندانپزشکی پیدا کنید که می توانند به شما کمک کند تا روکش هایی داشته باشید که برای لبخند شما مناسب است.

منبع مقاله

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

 

 

تنها تا 15 اسفند ماه: کامپوزیت دندان هر واحد 540 هزار تومان به جای 700 هزار تومان

امکان پرداخت اقساط بلند مدت 

مشاوره از طریق ارسال عکس به واتساپ یا تلگرام 

09122234921

 

همین حالا کلیک نمایید و عکس لبخندتان را برای ما بفرستید. 

تا مشاوره و هزینه‌ی حدودی آن از طرف متخصص زیبایی برای شما ارسال گردد.

(تصاویر به گونه‌ای که 16 دندان جلو مشخص باشد.)

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

 

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!