آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

بهداشت دهان و دندان کودکان

بهداشت دهان و دندان برای کودکان. نکات بهداشتی برای سلامت دهان و دندان کودکان. چه زمانی باید به فرزندانمان استفاده از مسواک و نخ دندان را آموزش دهیم؟ نکاتی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های فرزندمان. آموزش‌های لازم جهت مراقبت از دندان‌های کودکان. رژیم غذایی مناسب برای سلامتی دندان‌های فرزندانمان.

بهداشت دهان و دندان کودکان
23 اردیبهشت 1398
1
دسته بندی:

 

شرایط اقساط دندانپزشکی: 70 درصد از مجموع هزینه دندانپزشکی شما به صورت بلند مدت و تا 10 ماه اقساط  می‌گردد.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:

 453 451 44 -021  و  471 461 44 - 021 

بهداشت دهان و دندان کودکان:

چگونه به فرزندانمان کمک کنیم تا از دندان‌هایشان مراقبت کنند و از پوسیدگی دندان جلوگیری کنند؟

آموزش بهداشت دهانی درست به فرزندتان در سنین پایین در واقع سرمایه گذاری در سلامت خود اوست که سود آن در تمام عمر به او خواهد رسید. مراقبت خوب از دندان‌هایتان پیامی به همراه دارد که می‌گوید سلامت دهان و دندان مسئله‌ی ارزشمندی است و برای اینکه فرزندتان به انجام نکات بهداشتی برای سلامت دهان و دندانش بپردازد می‌توانید هر چیزی که باعث می‌شود مراقبت از دندان‌ها سرگرم کننده باشد مانند مسواک زدن به همراه فرزندتان و یا اینکه اجازه دهید خودشان مسواک شان را انتخاب کنند را انجام دهید.

برای اینکه به فرزندانتان کمک کنید از دندان‌هایشان محافظت کنند و تا حد زیادی خطر پوسیدگی دندان آنها را کاهش دهند به آنها آموزش دهید که از این گام های ساده پیروی کنند:

 • مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید که از بین برنده‌ی پلاک دندان که یک لایه‌ی نازک چسبناک روی دندان است و دلیل اصلی پوسیدگی دندان می‌باشد.
 • روزانه برای از بین بردن پلاک بین دندان‌ها و زیر خط لثه قبل از اینکه به رسوب سخت تبدیل شود نخ دندان بکشید. زمانی که رسوب شکل بگیرد تنها با پاکسازی حرفه‌ای می‌توان آن را خارج کرد.
 • رژیم متعادلی را پیش بگیرید که غذاهای شیرین و نشاسته‌ای در آن محدود شده باشند، زیرا این غذاها عامل تولید اسید پلاک و نهایتا پوسیدگی دندان می‌باشند. وقتی که این غذاها را می‌خورید سعی کنید همراه با وعده‌های اصلی غذایی تان باشد نه به عنوان میان وعده، زیرا بزاق اضافی که در طول وعده غذایی تولید می‌شود به شستشوی غذا از دهان کمک می‌کند.
 • از محصولات دندانی حاوی فلوراید استفاده کنید مانند خمیر دندان و یا دهانشویه‌های حاوی فلوراید.
 • اطمینان حاصل کنید که آب آشامیدنی فرزندانتان حاوی فلوراید است، اگر آب مصرفی شما، آب شهری، آب چاه یا بطری حاوی فلوراید نیست، دندانپزشک یا متخصص اطفال می‌تواند مکمل روزانه‌ی فلوراید را برایتان تجویز کند.
 • فرزندانتان را به صورت منظم نزد دندانپزشک ببرید تا معاینات لازم مرتبا انجام گیرند.

چه روش‌هایی از مسواک زدن را می‌توانیم به فرزندانمان نشان دهیم؟

ممکن است شما بخواهید فرزندانتان را تا زمانی که خودشان بتوانند از این مراحل ساده استفاده کنند نظارت کنید:

 • از یک تکه به اندازه نخود خمیردندان حاوی فلوراید مورد قبول استفاده کنید. مراقب باشید که فرزندتان خمیر دندان را نبلعد.
 • از یک مسواک نرم استفاده کنید، ابتدا سطح داخلی هر دندان را مسواک بزنید، جایی که پلاک ممکن است بیشر انباشته شود، براش را به آرامی عقب و جلو ببرید.
 • سطح بیرونی هر دندان را مسواک بزنید، در امتداد خط لثه بیرونی به مسواک زاویه بدهید و به آرامی عقب و جلو ببرید.
 • سطح جویدن هر دندان را مسواک بزنید و به آرامی عقب و جلو بکشید.
 • از نوک مسواک برای تمیز کردن پشت دندان‌های جلویی استفاده کنید، هم بالا و هم پایین.
 • مسواک کردن زبان همیشه سرگرم کننده است!

چه زمانی فرزندم باید نخ دندان کشیدن را شروع کند؟

به این دلیل که نخ دندان، پلاک و تکه‌های غذای بین دندان که با مسواک زدن از بین نمی روند را خارج می کند، شما باید در ابتدای 4 سالگی برای کودکتان نخ دندان بکشید. زمانی که به سن 8 سالگی می‌رسند بیشتر کودکان می‌توانند خودشان نخ دندان بکشند.

سیلانت دندان چیست و چگونه باید بفهمم که فرزندم به آن نیاز دارد یا خیر؟

سیلانت‌ها پوشش پلاستیکی نازکی هستند که به روی سطح مربوط به جویدن دندان‌های عقبی کودک که اکثر حفره‌ها ایجاد می شوند، قرار می گیرند. سیلانت دندان یک مانع بسیار موثر در برابر فروپاشی ایجاد می‌کند. استفاده از سیلانت دندان دردناک نیست و با یک ویزیت دندانپزشکی انجام می شود. دندانپزشکتان می‌تواند به شما بگوید که آیا کودکتان نیاز به استفاده از سیلانت دارد یا خیر.

فلوراید چیست و چطور باید بفهمم که فرزندم میزان کافی از آن را دریافت می‌کند؟

فلوراید یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از پوسیدگی دندان است. در واقع فلوراید با مینای دندان ترکیب می‌شود و باعث تقویت آن می‌شود. در بسیاری از منابع آب شهری مقدار مناسب فلوراید برای تقویت دندان اضافه می‌شود. برای اینکه بفهمید آب مصرفی شما حاوی فلوراید است و میزان آن چقدر است با اداره آب منطقه خود تماس بگیرید. در صورتیکه آب مصرفی شما حاوی فلوراید (یا به اندازه کافی) نیست، متخصص اطفال یا دندانپزشک کودکتان ممکن است در کنار استفاده از خمیر دندان فلوراید استفاده از قطره فلوراید یا دهان شویه را توصیه کند.

بیشتر بخوانید:ایمپلنت چیست؟ کامپوزیت دندان، ارتودنسی و انواع آن، جرمگیری دندان، راه‌های طبیعی سفید کردن دندان، هزینه لمینت دندان

 

رژیم غذایی در بهداشت دهان و دندان فرزندم چقدر اهمیت دارد؟

داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای کودکتان ضروری است تا دندان‌هایی محکم و مقاوم در برابر افتادن یا پوسیدگی داشته باشد. رژیم غذایی علاوه بر طیف وسیعی از ویتامین‌ها و مواد معدنی باید دارای کلسیم، فسفر و میزان قابل توجهی فلوراید باشد. اگر فلوراید بزرگترین محافظ دندان‌های فرزند شما در مقابل پوسیدگی باشد، میان وعده‌های مکرر ممکن است بزرگترین دشمن آن باشد. قند و نشاسته‌های موجود در بسیاری از غذاها و تنقلات مانند آبنبات، میوه‌های خشک، نوشابه‌ها، برنج و چیپس‌های سیب زمینی با پلاک روی دندان ترکیب می‌شوند و اسید تولید می‌کنند. این اسیدها به مینای دندان حمله می‌کنند و می‌توانند منجر به فرسایش مینای دندان و یا پوسیدگی دندان شوند. هر حمله‌ی پلاک می‌تواند بیش از 20 دقیقه پس از اتمام غذا یا میان وعده طول بکشد. حتی یک تکه کوچک می‌تواند اسید و پلاک ایجاد کند، بنابراین بهتر است مصرف میان وعده‌ها را محدود کنید.

اگر یکی از دندان‌های فرزندم لب‌پر، شکسته و یا ضربه دید چه باید بکنم؟

هرگونه آسیبی که به دهان فرزندتان وارد شد بلافاصله با متخصص دندانپزشک خود تماس بگیرید. دندانپزشک قسمت آسیب دیده را بررسی و درمان خواهد کرد. اگر کودک شما بخاطر دندان ترک خورده، شکسته یا لب‌پر شده درد دارد باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید. ممکن است بخواهید قبل از قرارتان با پزشک به فرزند خود مسکن بدهید. حتی الامکان، هر قسمتی از دندان که شکسته را نگهدارید و با خود نزد دندانپزشک ببرید. اگر یک دندان به طور کامل از داخل دهان خارج شده، دندان را در اسرع وقت به دندانپزشکتان برسانید. زیاد به دندان فشار وارد نکنید و نیاز به تمیز کردن آن نیست، فقط کافی است دندان را در آب یا شیر نگه دارید تا زمانی که به دندانپزشکتان برسید. ممکن است بتوان دندان را دوباره به دهان فرزندتان بازگرداند، به این روش ری ایمپلنت یا استفاده مجدد می‌گویند.

این مقاله در نظر دارد به درک موضوعات کلی سلامت دهان و دندان کمک کند و قصد ندارد که جایگزین مشاوره، تشخیص و درمان حرفه‌ای بشود. لذا در صورت بروز هر مشکل یا ایجاد سوال حتما به دندانپزشکتان مراجعه کنید. متخصصان کلینیک دندانپزشکی سیب سفید همه روزه آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما عزیزان و مشاوره در زمینه‌های درمانی و زیبایی می‌باشند.

منبع مقاله

 

شرایط اقساط دندانپزشکی: 70 درصد از مجموع هزینه دندانپزشکی شما به صورت بلند مدت و تا 10 ماه اقساط  می‌گردد.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:

 453 451 44 -021  و  471 461 44 - 021 

 

همین حالا کلیک نمایید و عکس لبخندتان را برای ما بفرستید. 

تا مشاوره و هزینه‌ی حدودی آن از طرف متخصص زیبایی برای شما ارسال گردد.

(تصاویر به گونه‌ای که 16 دندان جلو مشخص باشد.)

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!