آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

فیلم مراحل و خطرات ایمپلنت دندان

فیلم کامل مراحل انجام ایمپلنت و خطرات احتمالی آن، بعد از دیدن فیلم میتوانید برای انجام ایمپلنت تصمیم بگیرید. دوبله شده توسط کلینیک سیب سفید با بهترین متخصص ایمپلنت در غرب تهران

فیلم مراحل و خطرات ایمپلنت دندان
10 فروردین 1399
0
دسته بندی: ایمپلنت,

فیلم:ایمپلنت دندان انجام دهیم یا خیر؟


آیا شما برای دریافت یک یا چند کاشت دندان(ایمپلنت)برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته خود آماده اید؟ هدف از دوبله فارسی این فیلم توسط کلینیک سیب سفید توضیح این است که چطور ممکن است که ایمپلنت های دندانی به شما کمک کند. بعد از دیدن فیلم میتوانید تصمیم بگیرید که آیا این روش درمانی مفید است یا خیر؟ در عرض چند دقیقه ما به شما توضیح خواهیم داد که ایمپلنت چگونه کار میکند. روشهای جراحی و گزینه های جایگزینی برای کاشت دندان نیز گفته خواهد شد. هیچ جراحی کاملاً بدون ریسک نیست. بنابراین ما می خواهیم خطرات احتمالی و همچنین روش مراقبت از ایمپلنت های شما را بلافاصله بعد از عمل بررسی کنیم. ما با توضیح نحوه عملکرد ایمپلنت دندان شروع خواهیم کرد.

 

ایمپلنت دندان دقیقاً چیست؟

همانطور که در فیلم ایمپلنت دندان میبینید، ایمپلنت ها روشی برای جایگزینی دندانهای از دست رفته است که به دلیل ثابت بودن در استخوان فک شما مانند دندان طبیعی عمل می کنند. از ایمپلنت ها هم می توان برای جایگزینی یک دندان استفاده کرد و هم میتوان از یک پل نگه دارنده برای چند دندان کنار هم  یا  برای ایمن سازی و ثبات پروتزهای متحرک استفاده کرد.

ایمپلنت ها می توانند جایگزین دندان هایی که در اثر بیماری یا به دلیل ضربه و آسیب دیدگی ناشی از تصادف یا ورزش از بین رفته اند. ایمپلنت های دندانپزشکی برای جایگزینی دندان های از دست رفته ایده آل هستند، اما دانستن در مورد گزینه های دیگر هم بسیار مهم است که شامل پل های ثابت یا پروتزهای متحرک کامل یا جزئی باشد.

درمان ریشه برای ایمپلنت نکردن

دندانهای آلوده که هنوز پشتیبانی خوبی در استخوان فک دارند ممکن است از طریق اندودنتیکس (درمان ریشه) نجات پیدا کنند. به عبارتی خیلی از دندان ها را اصطلاحا میتوان نگاه داشت و با درمان ریشه مشکل را برطرف کرد. البته بعد از درمان ریشه باید برای دندان پست تهیه کرد و سپس روکش روی پست قرار داد. پس در مواردی نیاز به کاشت دندان نیست و با درمان ریشه میتوان دندان را نگاه داشت.

چرا حتما باید ایمپلنت کنیم؟

دندانهای از دست رفته همیشه باید جایگزینی داشته باشند زیرا در غیر این صورت ممکن است دندانهای باقیمانده حرکت کنند و باعث کج شدن دندان ها روی یکدیگر شود که اصلاح آن میتواند هزینه بر و دشوار باشد. این مورد زیاد دیده میشود. حتی در برخی موارد فضای خالی دندان ها به گونه ای سبب جابجایی سایر دندان ها میشود که میدلاین اصطلاحا آف میگردد. یعنی وسط لب با وسط دو دندان شماره یک منطبق نمیشود.

مراحل انجام ایمپلنت:

1.ارزیابی و معاینه متخصص ایمپلنت

قبل از تصمیم گیری در مورد کاشت دندان، بهترین متخصص ایمپلنت در کلینیک سیب سفید ارزیابی کاملی از لحاظ پزشکی و دندانپزشکی انجام می دهد و برنامه ای را تدوین می کند و این برای اطمینان از این است که شما شرایط خاص پزشکی نداشته باشید و این عمل برای شما خطری نداشته باشد.

علاوه بر این، دندانپزشک از تعدادی ابزار تشخیصی مختلف مانند سی تی اسکن یا پرتونگاری دندان استفاده می کند، بنابراین ایمپلنت کردن دندان شما با دقت و با حداقل خطر انجام میشود.

2.عمل جراحی اول

عمل جراحی اولیه، قرار دادن پست ایمپلنت در استخوان فک است و معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود. قبل از اینکه سوراخ دقیقاً ایجاد شود، یک برش در بافت لثه انجام می شود و سپس ایمپلنت در سوراخ قرار داده شده و لثه بخیه می شود. مدتی برای بهبودی زمان میبرد که پست ایمپلنت می تواند در طی این فرآیند با استخوان فک کاملا ادغام شود و یا به عبارتی جوش بخورد و سلولهای استخوانی جدید روی و در اطراف پست به وجود آید تا زمانیکه از عدم تحرک و همچنین قدرت کافی برای پشتیبانی از ترمیم(مرحله دوم) اطمینان حاصل شود.

لذا برای کمک به بهبود تا چند روز بعد از عمل نباید از وسایل دندانپزشکی استفاده کرد زیرا مهم است که هیچ فشاری به آن قسمت از کاشت وارد نشود. اگر نیاز باشد که بلافاصله از دستگاهی استفاده کنید ممکن است امکان تنظیم آن وجود داشته باشد طوریکه به محل کاشت برخوردی نداشته باشد بنابراین از فشار دادن روی کاشت ایمپلنت اجتناب کنید. در نظر داشته باشید که مواردی مثل قالب گیری برای بلیچینگ یا لمینت یا روکش سایر دندان ها نباید تا مدتی بعد از کاشت ایمپلنت انجام شود. فشار ناشی از قالب گیری مکن است باعث جابجایی و شکست ایمپلنت شود. حتی در مواردی متخصص ایمپلنت قراردادن دندان موقت یا فیلیپر را جایز نمیداند.

3.عمل جراحی دوم

عمل جراحی دوم کوتاه تر است و بین سه تا هشت ماه بعد از جراحی اول انجام می شود. در این مرحله ابتدا کاشت دندان مورد ارزیابی قرار میگیرد. این فرایندی است برای تعیین اینکه آیا پست کاشت با موفقیت در استخوان فک قفل شده است یا خیر. در این مرحله ممکن است لازم باشد در صورت عدم قفل شدن ایمپلنت با استخوان فک، تغییراتی ایجاد شود و یا حتی ممکن است نیاز به خارج شدن ایمپلنت باشد. گزینه های موجود در این مرحله می توانند شامل تعویض کاشت یا قرار دادن ایمپلنت در یک ناحیه دیگر باشند.

اگر عمل کاشت ایمپلنت موفقیت آمیز باشد، مرحله بعد جراحی باز کردن مجدد لثه و قرار دادن یک پست به نام هیلینگ است  که برای شکل دادن به بافت لثه برای پشتیبانی از تاج یا پل استفاده می شود. مرحله بعد چسباندن یک قطعه فلزی به نام اباتمنت است که رابط بین ایمپلنت و روکش یا همان تاج دندان یا همان پروتز است.

4.قالب گیری و ساخت پروتز یا روکش ایمپلنت

در این مرحله پروتز نهایی شما ساخته می شود هزینه پروتز یا همان روکش معمولاً از هزینه های جراحی جداست البته در کلینیک سیب سفید قیمت ایمپلنت دندان شامل مجموع هزینه جراحی ایمپلنت و روکش نهایی آن می باشد. بعد از ساخت روکش نهایی، بیمار فراخوانده شده و روکش یا همان پروتز قرار داده میشود.

ریسک یا عوارض ایمپلنت:

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، هر نوع جراحی ممکنه ریسک های خودش را داشته باشد. خطرات مرتبط با کاشت دندان می تواند در جراحی یا ترمیم دندان باشد.

 • خطرات جراحی

خطرات جراحی ایمپلنت می تواند شامل:

مشکلات جدی تر اما نادر عبارتند از:

 • شکستگی استخوان در مناطقی که فک نازک است.
 • اسپاسم عضلانی
 • آسیب های مفصل تمپورودیبیبولار
 • آسیب به ریشه های دندان که بعدا ممکن است به درمان کانال ریشه یا حتی خارج شدن نیاز داشته باشد.
 • آسیب عصب در محل جراحی معمولاً کاملاً نزدیک به یک عصب حسی است. این بیشتر در فک تحتانی اتفاق می افتد. این آسیب می تواند باعث بی حسی، درد یا احساس سوزن سوزن شدن در لب ، چانه و زبان شود. این بی حسی معمولاً موقتی است، اما گاها ممکن است دائمی باشد.
 • سوراخ شدن سینوس یا بینی(ناسال) در فک بالا در حین عمل جراحی ایمپلنت
 • عفونت سینوس

این عوارض معمولاً با درمان مناسب برطرف می شوند. میتوان در مطب با داروها و روشهای درمانی در حین عمل یا در خانه با داروهایی مانند داروهای ضد درد برای کاهش درد، آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری یا درمان عفونت، استروئیدها برای جلوگیری از التهاب درمان شوند.

 • بعضی اوقات ممکن است انجام عمل جراحی اضافی ای نیز برای ترمیم لازم باشد.
 • جراحی کاملاً برنامه ریزی شده است اما گاهی اوقات رویه واقعی ممکن است نشان دهد که عمل جراحی کاشت امکان پذیر نیست و راه حل متفاوتی (دیگری) مورد نیاز است.
 • هر فرد به طور متفاوتی شفا می یابد، بنابراین نمی توان نتیجه عمل جراحی کاشت را دقیقا پیش بینی کرد.
 • مطمئن شوید که این خطرات را درک کرده اید. این امر به شما امکان می دهد تا یک تصمیم آگاهانه بگیرید و انتظارات واقع بینانه از عمل جراحی کاشت را داشته باشید. اگر متوجه نشدید، توضیحات بیشتری بخواهید.
 • قبل از درک و موافقت با خطرات احتمالی، معالجه رو قبول نکنید.
 • خطرات پروتز ایمپلنت دندان

خطرات ترمیم دندان (پروتز) شامل موارد زیر است:

 • قفل نشدن ایمپلنت در استخوان، باعث ایجاد ایمپلنتی شل می شود.
 • شکستگی قطعات ایمپلنت باعث می شود که دندان از محلول پستی خارج شود.
 • شکستگی تاج

این مشکلات معمولاً با ساخت قسمتهای جدید و دندانهای جدید حل می شود. در صورت نیاز به انجام یک عمل جراحی جداگانه برای برداشتن ایمپلنت ناموفق یا شکسته، یا اگر تعویض ایمپلنت ضروری باشد، ممکن است هزینه اضافی توسط پزشک شما دریافت نشود.

موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • مراقبت از منطقه جراحی به بهبودی بهینه کمک می کند. پس از جراحی دهان انجام دستورالعمل های مراقبت بعد از عمل که به شما داده خواهد شد مطمئنا مفید خواهد بود.
 • اگر درمورد هریک از دستورالعمل ها مطمئن نیستید یا از اینکه مراحل درمان به طور نرمال طی نمیشود نگران هستید با دکتر خود تماس بگیرید.
 • اگر عمل جراحی شما با بیحسی قوی یا یک داروی آرام بخش همراه باشد ممکن است بلافاصله بعد از عمل احساس سرگیجه و یا کمی ضعف داشته باشید، بنابراین اطمینان حاصل کنید که یک فرد بزرگسال همراه شما باشد که بتواند شما را تا خانه همراهی کند.
 • برنامه ریزی کنید تا یک یا دو روز اول بعد از عمل به خود سخت نگیرید و برای 24 ساعت اول با ماشین آلات کار نکنید یا رانندگی نکنید.
 • عوارض جانبی ایمپلنت

معایب دیگر ایمپلنت شامل موارد زیر است:

 • کبودی موضعی صورت
 • تورم در دهان یا طرفی از صورت
 • سفتی یا درد صورت
 • خونریزی نباید غیرقابل کنترل شود و اگر به نظر شدید میرسد یا در طی چند ساعت متوقف نشد، با پزشک تماس بگیرید.

در مورد نحوه مقابله با هرگونه ناراحتی به شما پکیج مفصلی ارائه خواهد شد. این ممکن است شامل بسته‌های یخی برای کاهش تورم، داروهای ضد درد برای کمک به هرگونه ناراحتی و روشهای کنترل خونریزی باشد.

مراقبت های بعد از ایمپلنت

موفقیت ایمپلنت های دندانپزشکی به بهداشت دهان و دندان متکی است. مهم است که به طور مرتب ایمپلنت ها را مسواک زده و نخ دندان کنید و برای معاینه و تمیز کردن به صورت دوره ای نزد دندانپزشک خود بروید.

اگر هر یک از اطلاعات موجود در این فیلم گیرا نیست، یا اگر سؤال دیگری دارید، برای پرسیدن از ما درنگ نکنید. کلینیک دندانپزشکی سیب سفید با بهترین همکاری بهترین متخصص ایمپلنت دندان در غرب تهران آماده همکاری و مشاوره با شما می باشد.

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!