آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

چه رنگ کامپوزیت برای من مناسب است؟

چه رنگی از کامپوزیت برای من مناسب است؟رنگ های مختلف کامپوزیت دندان. آیا با انجام کامپوزیت، دندان برجسته میشود؟

چه رنگ کامپوزیت برای من مناسب است؟


برخلاف تصور بعضی كه گمان می كنند كامپوزیت نسبت به لمینت مات است و نمی تواند زیبایی لمینت را داشته باشد، اگر كار دقيق و با تكنیک صحيح انجام شود و كيفيت مواد و درمان خوب باشد، كامپوزيت ونير از لحاظ شفافيت همانند لمينت خواهد شد.
در واقع انتخاب بين كامپوزيت ونير و لمینت نباید بر اساس شفافيت و رنگ باشد، بلكه بر اساس تفاوتهاى ديگرى همچون استحكام فشارى و ميزان تراش و قدرت پوشانندگى رنگ و مقاومت به رنگ پذيرى باشد.


رنگ دندان چقدر سفيد باشد بهتر است؟
چه رنگى براى من مناسب تر است؟


و سوالاتى از اين نوع از طرف مراجعه كنندگان زياد مى شود .
واقعيت این است كه انتخاب رنگ يک امر سليقه اى و نسبى است و افراد مختلف، نظرات متفاوتى در اين مورد دارند و نمى توان براى همه يک پيشنهاد ارائه كرد.
بهتر است كه انتخاب رنگ بر اساس سليقه بيمار و توجه به رنگ بيس دندان و نكاتى از جمله، سن بيمار، جنسيت وى و رنگ چهره با كمک تخصص و تجربه دندانپزشک انجام گيرد.


سليقه شما در مورد رنگ چيست؟

• طبيعى
• سفيد
• خيلى سفيد


آيا اگر كامپوزيت ونير انجام شود ، لزومأ دندانها برجسته و بيرون زده خواهند شد؟


خير، ضخامت لايه كامپوزيت مى تواند بسيار نازک باشد. طوريكه هيچ برجستگى روى دندان ايجاد نكند، كه البته اين به ظرافت و دقت در كار بستگى دارد. اگر خيلى دقيق به دندانهايتان نگاه كنيد، متوجه مى شويد كه رنگ دندان از نزديك لثه تا لبه كمى تغيير مى كند و در واقع رنگ در نزديكى لبه لثه كمى زردتر از لبه بالايى دندان است و در لبه برنده رنگ دندان شيشه اى تر و شفافتر است.
حال اگر دندانپزشک اين بازى رنگ را در كامپوزيت ايجاد نمايد، كامپوزيت ونير خيلى طبيعى و زيبا ديده مى شود. اين كار يعنى اجراى جزييات مربوط به رنگ دندان، در تكنيک لايرينگ قابل اجرا است. اين تكنيك يعنى به جاى استفاده از يك رنگ كامپوزيت، از چند رنگ استفاده شود تا نماى طبيعى ترى ايجاد شود و اين كامپوزيت ها با رنگ هاى متفاوت بصورت لايه به لايه روى دندان بكار مى رود.
رنگ پذيرى كامپوزيت ونير به فاكتورهاى مختلفى بستگى دارد. يكى از اين فاكتورها نوع كامپوزيت است. كامپوزيت ها بر اساس سايز ذرات فيلر داخلشان به چند دسته تقسيم مى شوند. هر چه سايز ذرات فيلر كوچكتر باشد، رنگ پذيرى كمترى دارند .امروزه كامپوزيت هاى نانو فيلر با سايز ذرات در حد نانو معرفى شده اند كه مقاومت به تغيير رنگ بالايى دارند.
مواردى از مشكلات دندانى كه با روش لمينت دندان يا كامپوزيت ونير نمى توان انها زا اصلاح كرد:
١- انحراف ميد لاين يا عدم هماهنگى خط تقارن صورت و دندانها
٢- انحراف پلان دندانها
٣-انحراف محور طولى دندانها
٤-جلو و يا عقب بودن فک
در موارد فوق راهكارهاى ارتودنسی و يا جراحى فك باید در نظر گرفته شود.


اصلاح طرح لبخند به روش كامپوزيت ونير

یک نكته بسيار مهم در درمانهاى زيبايى انست كه نتيجه درمان تا حد زيادى به شكل و فرم فک و دندانها و استخوانبندى صورت بستگى دارد و مراجعه كنندگان عزيز باید در نظر داشته باشند كه ممكن است نتوان هر انچه كه از شكل مورد دلخواهشان انتظار دارند را اجرا كرد.
مثلا بعضى با نشان دادن عكس لبخند فرد ديگرى از پزشک مى خواهند كه شكل دندانهايشان شبيه عكس شود ولى باید بدانيد كه فرم لبخند هر فرد مختص به او و منحصر به فرد است و لذا نمى توان همانند دفتر نقاشى يک طراحى صرفا بر اساس تمام خواسته هاى بيمار و بدون توجه به وضعيت موجود دندانها و روابط بين انها داشت. لذا بهتر است در جلسات مشاوره، بيمار تمام انتظارات خود را بيان كند تا دندانپزشک امكانپذيرى انها را قبل از شروع درمان مشخص نمايد .در مورد انتخاب رنگ كامپوزيت چند نكته است كه خواستم به شما عزيزان بگم.
رنگ كامپوزيت بلافاصله پس از اتمام كار كمى سفيد و مات بنظر مى رسد و بعد از چند روز رنگ شفافتر و طبيعى تر مى شود.رنگ دندان طبيعى و رنگ كامپوزيت در نواحى نزديک لثه زردتر است، زيرا در اين نواحى ضخامت ميناى دندان و كامپوزيت كمتر است .

هر چه اختلاف رنگ انتخابى با رنگ بيس دندان بيشتر باشد، اختلاف رنگ در لبه دندان و نزديك حاشيه لثه بيشتر مى شود. يكى از موارد كاربرد درمانهاى دندانپزشكى زيبايى مثل لمينت و يا كامپوزيت ونير، اصلاح فرم دندانها و ايجاد هارمونى و هماهنگى بين طول و برجستگى دندانها است. در مورد فرم دندانها لازم به ذكر است كه از فرم قوس فک و فرم صورت تبعيت مى كند.
در افرادى كه فرم صورت مربعى دارند معمولا شكل دندانها نيز مربعى است و در افرادى كه فرم صورت بيضى و كشيده دارند، فرم دندانها نيز بيضى و كشيده است .

عدم توجه به هماهنگى فرم دندان و فرم صورت باعث ايجاد حالت مصنوعى و غير طبيعى لبخند مى شود .چند نكته در مورد كامپوزيت ونير است كه براى خيلى از دوستان جاى سوال است. اول اينكه كامپوزيت ونير اگر درست انجام شود، باعث خرابى يا مشكلات دندانى نمى شود.
دوم آنكه دندانى كه كامپوزيت شده اگر در اينده نياز به درمان دندانپزشكى پيدا كند از پشت دندان، براى انجام درمانهاى دندانپزشكى دسترسى داريم و لزومى ندارد كامپوزيت را از روى دندان برداريم. سوم انكه اگر يك زمان كامپوزيت دچار شكستگى شود قابليت تعمير ان است.

چهارم انكه طول عمر كامپوزيت به بهداشت و مراقبتهاى بيمار بستگى دارد و نمى توان تاريخ انقضاء براى ان قايل شد و تا زمانى كه مشكلى براى ان پيش نيايد، دوام دارد.
اصلاح فاصله بين دندانها يكى از مواردى است كه با روش كامپوزيت ونیر مى توان انرا اصلاح كرد. در اين روش فاصله بين دندانى با افزودن به عرض دندانهاى مجاور ناحيه بى دندانى بسته مى شود. البته در اين روش با توجه به افزودن به عرض دندانها، باید به نسبت طول به عرض دندانها توجه داشت و اگر لازم باشد با افزايش طول دندان توسط ليفت لثه، اين نسبت را حفظ كرد. گاهى هم بستن فاصله مستلزم انجام درمان ارتودنسی و يا تركيبى از هر دو درمان است.

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟
تفاوت کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

 

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!