آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

کامپوزیت ونیر مستقیم چیست؟

کامپوزیت ونیر مستقیم چیست؟ کامپوزیت دندان مستقیم چیست؟ مزایای کامپوزیت مستقیم، معایب کامپوزیت مستقیم، تفاوت بین ونیر های مستقیم و غیرمستقیم

کامپوزیت ونیر مستقیم چیست؟
13 مهر 1398
0
دسته بندی: کامپوزیت,

کامپوزیت ونیر مستقیم چیست؟

مقدمه

کامپوزیت دندان: پیوند مستقیم کامپوزیت از دهه 1970 آغاز شده است. این امر تأثیر بسیار مفیدی داشته است و باعث می شود با استفاده از یک تکنیک بسیار ساده و ساده بدون نیاز به قالب گیری و آزمایشگاه برای ساخت روکشهای سرامیکی ، ظاهر بیمار را بهبود بخشید. با استفاده از کامپوزیت دندان ، دندانپزشکان قادر هستند ظاهر بیمار را به طرز چشمگیری تغییر و بهبود بخشیده و اعتماد به نفس آنها را افزایش دهند.

در اصل ، این عمل در تنها در یک جلسه توسط دندانپزشک انجام می شود. بیماران وارد می شوند و طی چند ساعت با ظاهر جدید خود مرخص می شوند. کامپوزیت ونیر مستقیم یک روش نسبتاً قابل پیش بینی است زیرا این روش در کنترل کامل دندانپزشک زیبایی قرار دارد. همچنین امکان تغییر در آینده را فراهم می کند ، زیرا می توان برای بهبود بیشتر به کامپوزیت اضافه کرد یا حتی امکان تعویض آن با لمینت وجود دارد. بیماران این فرصت را دارند که بر نتیجه نیز تأثیر بگذارند. درگیری آنها در فرایند درمان باعث می شود که آنها از نتیجه نهایی رضایت بیشتری داشته باشند.

direct-dental-composite

کامپوزیت ونیر های مستقیم به دنبال مواد و تکنیک هایی که اخیراً در دندانپزشکی ترمیمی ایجاد شده اند ، نقش مهمی در کاربردهای بالینی دندانپزشکی دارند. روش اصلی و همچنین مزیت این نوع دندانپزشکی ترمیمی ، کاربرد مستقیم روی سطوح دندان آماده شده و یا حتی بدون هیچگونه آماده سازی ،  فقط با یک ماده چسبنده و یک ماده رزین کامپوزیت و نیز انجام آن در یک جلسه دندانپزشکی است. علاوه براین اگر به درستی انجام شود ، نتایج زیبایی شناسی ونیر کامپوزیت مستقیم بسیار رضایت بخش است.

تغییر رنگ دندان ها ، اصلاح ناهنجاری های دندانی یا موقعیت های نادرست ، دیاستماها ، ترمیم شکستگی تاج و ساییدگی دندان ودیگر نقص های فرسایشی نمونه هایی از کاربرهای به روز در مورد ونیرهای کامپوزیت مستقیم است.

هدف اصلی کامپوزیت ونیر مستقیم ایجاد ترمیم های با حداقل تهاجم و آسیب و نیز طولانی مدت است. با پیشرفت مواد و تکنیک های دندانپزشکی ، پزشکان این شانس را داشتند که از بافت های طبیعی دندان تقلید کنند تا در یک جلسه دندانپزشکی ، ترمیم های بسیار طبیعی یکسان ایجاد کنند. اما مانند سایر روشهای دندانپزشکی ، ونیرهای کامپوزیت مستقیم دارای  نقطه نظرات ضد و نقیضی هستند.

قبل از برنامه ریزی درمانی ، این موارد باید توسط دندانپزشک بسیار درک شود.  روکشهای کامپوزیت مستقیم دیگر فقط به عنوان "یک روش برای پرکردن دندان ها در یک روز" شناخته نمی شوند و "ترمیم های زیبایی مستقیم" با حداقل تهاجم و آسیب ، کاربردی و ماندگار که کاملا بافت های طبیعی دندان را حتی در ناحیه قدامی تقلید می کنند، شناخته شده اند.

بیشتر بخوانید: هزینه ایمپلنت،انواع ایمپلنت دندان، مزایا و معایب ایمپلنت دندان، طول عمر کامپوزیت دندان، تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان، سوالات متداول لمینت دندان، هزینه لمینت دندان، ایمپلنت ارزان

ونیرهای دندان چیست؟

ونیرهای مستقیم یا غیرمستقیم از پوسته های نازک رزین کامپوزیتی یا سرامیکی ساخته شده اند.

تفاوت بین ونیر های غیر مستقیم ومستقیم چیست؟

روکشهای ونیر کامپوزیت مستقیم با استفاده از رزین که با بقیه دندانهای شما مطابقت دارد، به روی دندان اعمال می شوند. لایه های اضافی رزین ممکن است برای اصلاح طول و شکل دندان مورد نیاز باشد. مواد قبل از اینکه با لیزر یا نور روی چسبانده شوند ، شکل می گیرند. پس از سخت شدن  مواد روی دندان، مواد کامپوزیت قبل از صیقل دادن کامل ، از نظر نیش و موقعیت بررسی می شوند.

روکشهای غیرمستقیم یا لمینت سرامیکی نیاز به درمان تهاجمی تری دارند زیرا قسمتی از مینای دندان های شما باید تراشیده شود تا جایی برای چسباندن ورقه های نازک پرسلن دندانی باز شود. پس از برطرف شدن مینای دندان ، یک قالب یا تصور برای روکشهای سفالی سفارشی جدید شما ایجاد می شود. اگر دندانهای شما بعد از برداشتن مینای دندان خیلی ناخوشایند به نظر برسند ، ممکن است دندانپزشک تا آماده شدن روکش های دائمی، استفاده از روکش موقت را توصیه کند.

اگر نگران از بین رفتن ساختار دندان خود هستید ، ممکن است روکش مستقیم بهترین راه حل برای اصلاح لبخند شما باشد ، با این حال ، روکش های مستقیم به اندازه روکش های غیرمستقیم قوی نیستند و ممکن است هر از گاهی نیاز به ترمیم داشده باشند.

ونیرهای غیرمستقیم یا لمینت دندان یک راه حل دائمی برای اصلاح لبخند شما ارائه می دهند و در صورت رعایت کامل و منظم بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن دو بار و نخ دندان هر روز یکبار می توانند سالها دوام بیاورد. رژیم غذایی سالم را فراموش نکنید و قرارهای منظم دندانپزشکی با کلینیک دندانپزشکی ترتیب دهید.

کامپوزیت ونیر مسقیم چیست؟

روکشهای کامپوزیت مستقیم جایگزین ارزانتری برای انواع دیگر روکش ها مانند روکش پرسلن است ، به عنوان مثال. کامپوزیت دندان مستقیم از ترکیبی از مواد ساخته شده اند که با کاهش هزینه ها آنها را به یک جایگزین مقرون به صرفه تبدیل می کند. این نوع روکش از بیش از یک نوع ماده تولید می شود. این نوع روکش به عنوان اتصال مستقیم کامپوزیت نیز شناخته می شود.

مزایای کامپوزیت ونیر مسقیم

 • یک مزیت مهم استفاده از کامپوزیت این است که می توان در حفظ ساختار دندان بسیار محافظه کار بود. اكثريت موارد بی نیاز از آماده سازی دندان یا آماده سازی بسیار جزئی هستند . حتی در صورت نیاز به آماده سازی ، از هر گزینه دیگری محافظه کارتر است.
 • این تکنیک یک روش مستقیم است ، بنابراین نیازی به درگیری آزمایشگاهی غیر از واکس تشخیصی نیست. استفاده از واکس به منظور ایجاد الگویی از وقعیت و شکل و اندازه دندانی توصیه می شود.
 • یکی دیگر از مزایای این گزینه ، قابلیت ارتقاء دندانهای تحت درمان به ترمیم های سرامیکی قطعی در برخی از نقاط (همه دندا ها یا چند دندان)  می باشد
 • علاوه بر این ، سازگاری کامپوزیت با ساختار طبیعی دندان از نظر سایش ایده آل است.
 • مقاومت در برابر شکست یک مزیت دیگر است. در شرایط عادی که ترمیم ها به درستی ساخته شده اند ، نباید بیشتر از ترمیم های پرسلن ، دچار شکستگی شود.
 • در صورت داشتن شکاف یا تراشه کوچک در دندان ، ونیر کامپوزیت مسقیم انتخاب خوبی هستند زیرا آنها این نقص ها را پنهان می کنند و همچنین با بقیه دندان ها مطابقت داده می شوند.
 • بعلاوه آنها گزینه خوبی برای هر کس در هر بودجه هستن و هزینه کمی لازم دارند.

معایب کامپوزیت ونیر مستقیم

 • کامپوزیت دندان ممکن است ارزان تر باشند اما به اندازه سایر انواع روکش ها با دوام نیستند و این بدان معنی است که آنها باید بیشتر مواقع تعویض شوند. بنابراین ، ممکن است در نهایت بخواهید برای دریافت لمینت دندان و یا لومینیرز هزینه کنید..
 • به طور معمول ، یک روکش کامپوزیت مستقیم بیش از 2 سال طول نمی کشد.
 • به علاوه آنها نسبت به سایر روکش ها مستعد تغییر رنگ بیشتری هستند. ضعف نسبی آنها به این معنی است که آنها احتمال بیشتری دارند که بشکنند یا از روی دندان بیفتند.
 • به اندازه سایر انواع روکش ها طبیعی به نظر نمی رسند. اگر به دنبال یک لبخند سفید مروارید هستید ، این یک نکته مهم است.

منابع مقاله:

 1. https://pocketdentistry.com/15-direct-veneers/
 2. http://www.fahl.com.br/images/drnewtonfahl/publicacoes/The-Direct-Indirect-Composite-Resin-Venners---A-Case-Report.pdf
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6076883/

 

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

 

اطلاعیه:قیمت لمینت دندان هر واحد 1650 هزار تومان و کامپوزیت دندان هر واحد 530 هزار تومان به تعداد محدود تا 15 آذر ماه

امکان اقساط تا 70 درصد از کل مبلغ

برای مشاوره و ارسال عکس میتوانید با شماره زیر از طریق واتس آپ در ارتباط باشید.

09393558965

 

جدول دسترسی سریع، کلیک کنید.

شرایط اقساط کلینیک سیب سفید به چه صورت است؟

کامپوزیت دندان چیست؟
نمونه کامپوزیت های انجام شده در کلینیک سیب سفید
چه کسانی نباید از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟
کسانی که لثه های بزرگ و چشم گیر دارند برای زیبایی چه باید انجام دهند؟
طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است و پس از آن چه باید کرد؟ هزینه کامپوزیت دندان چقدر است و چه تعداد دندان نیاز به کامپوزیت دارد؟
بعد از کامپوزیت دندان چه شکلی میشوم؟ (ارسال عکس) تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟
تفاوت کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان در چیست؟ رایج ترین سوالات درمورد کامپوزیت دندان چیست؟
چگونه بهترین کامپوزیت دندان مناسب شکل صورت خود را انتخاب کنید؟ اگر روی دندان هایم تاج دندان یا کامپوزیت ونیر داشته باشم می توانم از ارتودنسی استفاده کنم؟

ارسال عکس جهت مشاوره اینترنتی با متخصص زیبایی

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!