آدرس : شاهین شمالی، روبروی خرم‌شاد. تماس : 02144461471-02144451453

ایمپلنت دندان در دوران بارداری

ایمپلنت دندان در دوران بارداری، ایمپلنت و بارداری، عوارض ایمپلنت دندان در دوران بارداری، معاینات دندانپزشکی در دوران بارداری، ایمپلنت دندان در سه ماهه ی اول بارداری، خطرات ایمپلنت دندان برای جنین، آیا می توان در دوران بارداری ایمپلنت دندان انجام داد

ایمپلنت دندان در دوران بارداری
28 آبان 1398
0
دسته بندی: ایمپلنت,

ایمپلنت دندان در دوران بارداری

بطور کلی انجام ایمپلنت دندان در دوران بارداری  چه بصورت ایمپلنت تک دندان ،  یا ایمپلنت دندان های جلو  چه بصورت ایمپلنت کل دهان توصیه نمی شود. به دلیل احتمال بروز خطرات جانبی درمان های دندانپزشکی برای مادر و جنین در دوران بارداری،  بهتر است مشکلات دندانپزشکی قبل از دوران بارداری حل شوند و یا به پس از زایمان موکول شوند. سایر درمان های دندانپزشکی مانند سفید کردن دندان و جلا دادن به دندان، بی حسی موضعی یا پر کردگی های آمالگام در دوران بارداری عوارض کمتری نسبت ایمپلنت دندان   برای مادر و جنین دارد. با این وجود موارد نادری وجود دارد که دندانپزشکان درمان های سخت دندانپزشکی مانند ایمپلنت را در دوران بارداری انجام می دهند. انجام درمان های دندانپزشکی پیش از شروع بارداری و یا موکول کردن درمان هایی مانند ایمپلنت ، کامپوزیت دندان، لمینت دندان و ... به پس از دوران بارداری بهترین گزینه ی موجود می باشد. حتی بهترین نوع ایمپلنت دندان نیز در دوران بارداری توصیه نمی شود. در ادامه توضیحات بیشتری درباره ی ایمپلنت دندان در دوران بارداری آورده شده است.  

از مهمترین پیشرفت های دندانپزشکی در دهه های اخیر درمان ایمپلنت دندان می باشد. روش درمانی ایمپلنت انقلابی در دنیای دندانپزشکی ایجاد کرده است. "فناوری ایمپلنت دندان" ، جایگزینی برای ریشه های دندان هایی است که بصورت کامل از بین رفته اند و نمی توان آنها را ترمیم کرد.  پایه ی ایمپلنت از یک ماده تیتانیوم که از نظر زیستی با بدن انسان سازگار است، تشکیل شده است به طوری که بدن انسان آن را رد نمی کند. ایمپلنت ها با استخوان فک بسیار سازگار هستند بنابراین با از بین رفتن دندان ها ، ایمپلنت به استخوان پیوند داده می شود و روشی مطمئن برای ثبات فک و دهان هستند. این مسئله به دلیل اینکه با از بین رفتن دندان ، استخوان های اطراف دندان شروع به تحلیل و ریزش می کنند مهم است. ریزش و تحلیل رفتن استخوان می تواند منجر به ناهنجاری هایی در ساختار صورت و بی ثباتی آن شود.

اکثر بیمارانی که دندان از دست رفته دارند برای جایگزینی دندان های از دست رفته ی خود به سمت ایمپلنت دندان می روند. نگرانی بیشتر بیماران هزینه ی ایمپلنت دندان می باشد. قیمت ایمپلنت دندان تحت تاثیر عوامل متعددی مانند تعداد کاشت مورد نیاز، لزوم یا عدم لزوم پیوند استخوان و همچنین سینوس لیفت ، منطقه جغرافیایی و ... دارد. بیشتر بیمه های دندانپزشکی ، هزینه های ایمپلنت دندان را پوشش نمی دهند. در چنین شرایطی ایمپلنت ارزان و ایمپلنت اقساطی می تواند نگرانی های بیماران در مورد پرداخت هزینه ی های درمان را کاهش دهد. کلینیک دندانپزشکی سیب سفید خدمات خود را بصورت ایمپلنت اقساطی، کامپوزیت اقساطی، لمینت اقساطی و نیز ایمپلنت ارزان ارائه می دهد.

به منظور قرار دادن صحیح ایمپلنت ، متخصص ایمپلنت از روشهای رادیوگرافی و سی تی اسکن برای بررسی وضعیت دهان بیمار و نیز تعیین محل دقیق قرارگیری "ایمپلنت" استفاده می کند. ایمپلنت ها را می توان به عنوان جایگزینی برای  یک دندان ، جایگزینی برای چند دندان و یا کل دهان،  و نیز پشتیبانی برای پل و یا پروتز های دندانی استفاده کرد.

زنان باردار در طول دوران بارداری دچار تغییرات چشمگیر هورمونی می شوند. با افزایش سطح استروژن در بدن ، دندان ها تمایل بیشتری به عفونت پیدا می کنند. نه تنها لثه ها بیشتر از همیشه خونریزی می کنند بلکه دندان ها نیز می توانند پوسیده شوند. پوسیدگی دندان و نیز بروز عفونت می تواند منجر به از بین رفتن دندان ها شود. در مورد زنان باردار ، اگر نتوان دندان پوسیده شده را نجات داد ، دریافت ایمپلنت می تواند گزینه مناسبی است ، با این وجود ، دریافت ایمپلنت دندان نباید در مراحل خاصی از بارداری انجام شود. در این دوران ، حتما باید به علائم عفونت ایمپلنت دندان توجه شود و نیز از تاثیر بیماری لثه بر ایمپلنت دندان نباید غافل شد.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان جلو، ایمپلنت فوری، قیمت ایمپلنت دندان، ایمپلنت اقساطی، ایمپلنت ارزان، کامپوزیت دندان های جلو

ایمپلنت و بارداری

"ایده‌آل‌ترین حالت ممکن این است که قبل از باردار شدن، تمام مشکلاتی که دندان‌هایتان دارند را رفع کنید تا بعد از بارداری دچار مشکل حادی نشوید. اگر در دوران بارداری برای مشکلات دندان خود نیاز به مراجعه به دندانپزشک داشتید لازم است که درباره ی این موضوع با پزشک زنان و زایمان خود صحبت کنید تا دستورالعمل هایی را که باید رعایت کنید به شما گفته شود. در هنگام مراجعه به دندانپزشک نیز حتما باید باردار بودن و نیز داروهایی که مصرف می‌کنید را با دندانپزشک خود مطرح کنید. به این دلیل که ممکن است دندانپزشک شما روند درمانی شما را با توجه به شرایط شما و نیز داروهای مصرفی، تغییر دهد. به عنوان مثال در هنگام استفاده از اشعه‌ی X باید اقداماتی جهت حفاظت از جنین و همچنین غده‌ی تیروئید مادر صورت پذیرد."

سه ماهه اول و سوم بارداری مهمترین و سرنوشت سازترین دوره رشد جنین است. در این دوران هرگونه قرار گرفتن در معرض خطرات محیطی می تواند اثرات وحشتناکی بر کودک داشته باشد. در درمان های ایمپلنت دندان، اولین گام بررسی وضعیت ارتفاع، ضخامت و تراکم استخوانی فک بیمار و نیز میزان هماهنگی پروتز نهایی با مسیر ایمپلنت است. با توجه به وجود عروق مختلف و اعصاب از استخوان فک، ضروری است برای کاهش احتمال  آسیب های بعدی، مسیر این اجزای حیاتی به دقت مشخص گردد. همین مساله اهمیت تصویربرداری پیش از انجام ایمپلنت را نشان می دهد. از آنجا که روشهای ایمپلنت دندان نیاز به معاینه با استفاده از اشعه قدرتمند ایکس دارند و همچنین در طول جراحی ایمپلنت بیهوشی انجام می شود ، بیشتر متخصصان دندانپزشکی به مادران توصیه می کنند تا برای درمان دندان های خود تا سه ماهه دوم صبر کنند. در صورت امکان حتی تا بعد از به دنیا آمدن کودک نیز صبر کنید تا اطمینان حاصل شود که به هیچ وجه آسیبی به جنین وارد نمی شود.

اما اگر دندان های مادر بیش از حد خراب شده باشد ، لازم است که دندان ها در اسرع وقت درمان شوند ، زیرا نگه داشتن آنها باعث می شود سیستم ایمنی بدن مادر بیش از حد کاهش یابد و احتمالاً این روند جنین را تحت تأثیر قرار می دهد.

بسیار مهم است که زنان باردار در دوران بارداری از رژیم های بهداشتی دهان و دندان بصورت منظم و بسیار جدی پیروی کنند تا مطمئن شوند دندان های آنها در طول دوران بارداری آسیب نمی بینند. اگر خانمی در طول دوران بارداری دچار بیماری و استفراغ بیش از حد در هنگام صبح است ، توصیه می شود از خمیردندان های مناسب استفاده کند و برای شستشوی دندان های خود از دهانشویه استفاده کند تا از بروز بی رویه باکتری ها در دهان و افزایش احتمال عفونت جلوگیری شود. سلامتی دهان و دندان در دوران بارداری برای سلامتی کلی مادران منتظر و نوزادان شان از اهمیت بالایی برخوردار است.

زنان باردار همیشه باید از خوردن هر نوع تنقلات شیرین پرهیز کنند زیرا کربوهیدرات ها باعث به وجود آمدن باکتری ها می شوند. برای داشتن دندان های قوی تر و سالم تر در مادر و کودک در حال رشد بهتر است از لبنیات استفاده شود. بطور کلی در هر شرایطی بخصوص در دوران بارداری مسواک زدن دندان ها، نخ دندان کشیدن و ملاقات مرتب با دندانپزشک، از عوامل کلیدی و مهم سلامت دهان و دندان می باشند ، علاوه براین متخصصان دندانپزشکی و نیز پزشکان بصورت هماهنگ معتقدند که بطورکلی سلامت دهان و دندان شما به طور کلی بر بدن شما تاثیر می گذارد. پس از به دنیا آمدن نوزاد ، هرگونه عمل جراحی لازم برای ایمپلنت دندان و سایر معاینات منظم دهان و دندان می تواند ادامه یابد.

منبع مقاله

جهت اطلاع از شرایط اقساطی و رزرو وقت اینجا کلیک کنید.

 

 

تنها تا 15 بهمن ماه: ایمپلنت هر واحد  2900000 تومان به جای 3200000 تومان

امکان پرداخت اقساط بلند مدت 

برای مشاوره ، عکس لبخند خود را از طریق لینک و یا شماره ی زیر در واتساپ ارسال کنید

لینک مستقیم واتساپ

09122234921

 

دیگر مطالب مفید کلینیک دندانپزشکی سیب سفید:

0 نظر

ارسال نظر

!
!
ارسال ایمیل شما منتشر نمی شود.

رزرو وقت

جهت دریافت نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی سیب‌سفید فرم رزرو را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

رزرو وقت

!
!
!